Op den spoorweg van Birmingham is ecne proef genomen met de uit vinding van Professor Gluckmann, om door middel van den electrischen tele graaf eene gemeenschap daar te stellen tusschen de oppassers der spoorwegen en den machinist op een stoomenden trein, ten einde daardoor ongelukken te voorkomende proef heeft volkomen aan de verwachting beantwoord. Er z;jn weder 4 schepen met landverhuizers en rijke ladingen naar Australië vertrokken. Het schip Mercia heeft voor 139,428 stofgoud uit Australië aangevoerd en de Pacific 272,223 dollars aan specie uit New-York. FB1KRBMR. PARIJS22 Januarij. De Wetgevende Kamers zijn tegen den 27sten Februarij bijeengeroepen. Voorleden jaar heeft het Keizerlijk Instituut 18 zijner leden door den dood verloren. Het Keizerlijke Hof heeft uitspraak gedaan in eene vervolging tegen de slagters van Valenciennes, omdat zij eene coalitie gevormd hadden met het doel om den prijs van het vleesch te verlagen. De beschuldigden zijn allen vrijgesproken omdat hierin niet bij het wetboek van strafregt is voorzien. De Heer E. Bertin is in plaats van wijlen zijnen broeder A. Bertin tot verantwoordelijk Redacteur van het Journal des Dëbats benoemd en de Heer Sylvestre de Sacy tot Hoofdredacteur; de staalkundige strekking van dat blad blijft dezelfde. De ontvangsten van het dagblad la Presse hebben in 1853 116,000 fr. meer bedragen dan de uitgaven. Sedert 14 jaren dat dit blad beslaat, is er meer dan 2 millioen fr. mede gewonnen. Door eene aardstorting in eene steenkolenmijn te Brest zijn 6 werklieden omgek omen. PORTUGAL. Ofschoon de dood der Koningin nog zeer wordt betreurdis hier alles echter rustig. De bevolking schijnt wars van alle omwentelingen. De mate riele hulpbronnen van het land hebben zich aanmerkelijk ontwikkeld; de belastingen vloeijen veel geregelder dan in vroegere jaren in de schatkist en sedert de laatste schuldregeling hebben niet slechts de kostbare geldop nemingen bij Lissabonsche kapitalisten opgehoudenmaar de uitgifte der eerste reeks van de te Parijs gesloten leening heeft ook aan de regering de middelen verschaft tot dekking der loopende kosten van de beide spoorwegen, in wier spoedige voltooijing de Koning-regent bijzonder belang schijnt te stellen. SPANJE. MADRID, 20 Jannarij. De Koningin heeft den Minister van Financiën uit zijnen post ontzet en de Generaals die tot de oppositie fcehooren, ontslagen; 2 hunner zijn naar de Canarische eilanden verbannen. In den Ministerraad op den 1 Gdcn gehouden, werd besloten tot de ver banning van 5 Generaals en van 60 andere staatkundige personaadjenvoorts tot de schorsing van den Senaat en bijeenroeping van de Constituerende Cortes. §AK@IIIE. Het Ministerie heeft aan de Kamers eene belangrijke wet voorgedragen be trekkelijk de Israëlilen, strekkende om hun het vrije beheer hunner kerkelijke aangelegenheden te gevenzij draagt de leiding daarvan op aan eene alge- meene vergadering van 20 ledenwaarvan een moet worden gekozen in elk der 20 kiesdistricten waarin de Israëlitische bevolking verdeeld wordt. Deze vergadering zal te Turyn zamen komen om de 3 jaren en verder zoo dikwijls zij door den Minister van Binnenl. Zaken zamengeroepen wordt. PRUIS SEN. De laagste stand van den boven-Rijn is de tegenwoordige; hij verschilt 24 voet en 8 duim bij dien van 2 Augustus 1789, welke de hoogste was. Tot den bouw der vestingwerken van Koningsbergen is reeds de som van bijna 3 millioen thl. aangewend; de raming is 8f millioen. Een hevige brand te Bergen in Noorwegen heeft het krankzinnigenhuis vernield, waarbij 32 van 268 lijders zijn omgekomen. RUSLAN Volgens het jaarboekje voor 1854, van wege de Keizerlijke Akademie van Sb Petersburg uitgegevenheeft Europeesch Rusland eene oppervlakte van 90,117 mijlen, met eene bevolking van 54,092,000 zielen; Russisch Polen eene oppervlakte van 2,320 mijlen en eene bevolking van 4,850,000 zielen; het Hertogdom Finland ecne uitgestrektheid van 6,844 mijlen en 1,547,702 inwoners. Sb Petersburg bevat 443,000 zielen. De staatschuld van Rusland bedraagt 315,084,200 zilveren roebels in kapitaal en nog ruim 343 millioen zilveren roebels aan crediet-biljelten en aan assignaten. De mijl bevat alzoo in het Russische rijk in Europa slechts 600 zielen, in het Asiatisch gedeelte is die verhouding nog veel ongunstiger, terwijl in de' meeste westelijke staten van Europa het getal zielen op een mijl van 3 tot 5000 zielen bedraagt, zoo als in Nederland dat op ongeveer 600 mij len ruim 3 millioen inwoners en derhalve 5000 op een Q mijl bevat. Volgens berigten uit Shanghai waren den 22sten Augustus 4 Russische oorlogschepen in de haven van Nangasacki aangekomenen had de Admiraal Pontiatinterstond met de Japansche overheden onderhandelingen aangeknoopt die den lsten September nog voortgezet werden. TURKTE. Berigten uit Berlijn melden, dat de Keizer van Rusland de AVeener voor stellen weigert aan te nemenenmet uitsluiting van de verbondene Mogend heden, alleen met Turkye wil onderhandelen. De Rassen zijn den Donau bij Silistria overgetrokken en hebben die stad bezet. Volgens nadere berigten zijn zij op of omstreeks den 13den op meer dan één punt over den Donau getrokken met het doel om zich op den reg- ter oever der rivier te vestigen. Den 13deB zijn zij den Donau tegenover Ibraïia overgetrokken, en hebben de Turkscbe vesting Matschin van verschil lende kanten te gelijk aangevallen; met welken uitslag, wordt nog niet ge meld. Nog hooger op, bij Gioergewo, maakten de Russen aanstalten om de Turkscbe vesting Roestschoeckop den regter oever, aan te tasten. Tevens wordt gemeld dat de Opperbevelhebber der Russische troepende Vorst GortschakolF, te Krajowa, de hoofdstad van Klein-Wallachye, aangekomen was. Een berigt, door dit legerhoofd medegedeeld, heeft opgehelderd wat in de laatste depêches over den strijddie in de omstreken van Kalafat heeft plaats gehad, was vermeld. Daaruit blijkt, dat den 7den dezer 18,000 Turken de drie Russische bataillons met tien stukken geschut, onder de bevelen van den Generaal Anrerp, hebben aangevallen. De Russen hebben, zoo niet op voordeelige, ten minste op heldhaftige wijze den ongelijken strijd gevoerd tot de aankomst van Generaal Belgrado met versterking. Er heeft vervolgens een hevig gevecht plaats gehad, dat tot uitkomst gehad heeft den terugtogt der Turken op Kalafat, 3,000 man op het slagveld achterlatende, waaronder zich bevindt een Pacha, onderscheidene stukken geschut, twee vaandels en een groot aantal wapenen door de Turken bij hunnen aftogt achtergelaten. Des anderen daags, den O"1011 dezer, heeft er een andere veldslag plaats gehad, waarbij de Turken eenigen grond hebben gewonnen, maar evenwel zijn zij geëindigd door zich op Kalafat terug te trekken. De escaders van de Engelsche en Fransche schepen in de Zwarte Zee bestaan uit 32 schepen, als 17 linieschepen, 10 stoom- en zeilfregatlen en 5 stoomkorvetten. De Londensche Times zegt, dat de vereenigde vloten niet alleen be scherming mogen verleenen aan de Turksche krijgsmagt, maar ook gemagtigd zijn Russische oorlogs- of transportschepen te dwingen om naar Sebastopol terug te keeren. De Russische kruisers in de Zwarte Zee zullen alle vaartuigen onder onzijdige vlag opbrengen, zoo zij krijgsbehoeften vervoeren. De Heer Mariette, bekend door het vinden der Apis-graven bij Sakara, heeft op nieuw ecne belangrijke ontdekking gedaan. Pieeds meermalen hadden oudheidkundigen beproefd, een' ingang te vinden aan de beroemde, in de na bijheid der piramiden liggende sphinx. Daar men, ofschoon ten onregte, ver moedde, dat zulk een ingang aan het voorste gedeelte van het kolossale beeld zich zou bevinden, had men steeds opgravingen bewerkstelligd aan de borst en tusschen de voorpooten. De Heer Mariette, daarentegen, heeft aan de zijden, parallel met de Sphinx, doen graven, en inderdaad aldaar den ingang ont dekt, welke naar onderaardsche, vfït marmer gehouwen, vertrekken en ge welven leidt. Men vermoedt, dat deze in verbinding staan met de piramiden. De Heer Mariette heeft nog aan niemand den toegang verleend; hij werkt daar dagelijks ijverig met ongeveer 100 werklieden. STARS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Woensdag den 25s,en Januarij 1854, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerp Vergrooting, Kaserne aan de Morschpoort. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van LEYDEN Ontvangen hebbende eene uitnoodiging van den Staatsraad Commissaris des Konings, hij circulaires van den 28sten Mei 1853 en den 4den Januarij 1854 ProvinciaalblnBS 61 en 3) om zorg te dragen dat de Wet van 26 Ven- tose, lVde jaar, betrekkelijk de zuivering der hoornen enz. van rupsennesten, jaarlijks op den lsten Pluviose (22 Januarij) worde afgekondigd, en de Inge zetenen daarbij tevens oplettend Ie maken op de verpligting, welke daaruit voor hen zoowel in hun eigen belang als in dat hunner naburen voortvloeit, tot eene tijdige zuivering der hun in eigendom toebehoorende of bij hen in gebruik zijnde boomenstruiken en hagen van de daarin aanwezige rupsen nesten, alsmede op de schouwingen, die deswege tusschen den 21sten Februarij en den 10deB Maart zullen worden gedaan, en op de kosten en straffen, die, in verhand met de bepaling van art. 471, n°. 8 van het Wetboek van Straf regt, het gevolg van nalatigheid of verzuim ten deze zullen zijn. Brengen ter kennis van de ingezetenendaarbij tevens voldoende aan bo venstaande aanschrijving, genoemde wet, waarvan de vertaling luidt als volgt: Art. 1. Binnen de tien dagen, na de afkondiging dezer Wel, zullen alle eigenaars, pachters, gebruikers of anderen, hunne eigene gronden of die van anderen bebouwende, elk voor zoo veel hem aangaat, verpligt zijn, om de boomen, op die gronden staande, van rupsennesten te zuiveren of te doen zuiverenop verbeurte van eene boete van ten minsten drie en ten hoogsten tien dagen dagloon Art. 2. Zij zullen, op dezelfde straffen, gehouden zijn de rupsennesten en ringen van de boomenhagen of struiken afgenomenaanstonds te ver branden, en zulks op zoodanige plaats, waar dit zonder gevaar van brand aan bosschen, boomen of struiken of aan huizen en gebouwen kan geschieden. Art. 3. De Bestuurders der Departementen (thans Gedeputeerde Staten) zullen, binnen hetzelfde tijdstip, de boomen, welke zich op de onverpachte Nationale Domeinen bevinden, van rupsen doen zuiveren. Art. 4. De Agenten der Gemeenten en hunne Adjuncten (thans Burge meesters en AVetliouders) zullen, ieder in den zijnen, verpligt zijn, op de uitvoering dezer AVet toe te zien; zij zijn verantwoordelijk voor het verzuim hetwelk ten dezen mogt worden ontdekt. De in art. 1 en 2 bedreigde straffen zijn door het later ingevoerde art. 471, N°. 8 van het Strafwetboek, gewijzigd.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3