Z. M. heeft hepaald, dat de Hervormden te Houtrijk en Polanen, wan neer er aan eenige bij het besluit gemaakte bepalingen zal zijn voldaan, voortaan eene zelfstandige gemeente zullen uilmaken, terwijl in het tracle- ment van den te beroepen leeraar gedeeltelijk zal worden voorzien door eene Rijks-bijdrage en het overige van wege de gemeente moet worden verstrekt waarvoor reeds het benoodigde kapitaal op het Grootboek is ingeschreven. H. M. de Koningin-moeder heeft, hij gelegenheid van haren verjaardag, aan alle harer bedienden, zonder onderscheid van rang uit aanmerking van de dunrte der levensmiddelenhunne tractemcnlen gedurende deze maand verdubbeld. De Staats-Commissiebelast met het opmaken der grondslagen van de reglerlijke organisatie, heeft, naar men verneemt, haar verslag aan den Mi nister van Justitie ingediend die zich thans met het overwegen daar van bezig houdt. Zoodra de Tweede Kamer weder zal vergaderd zijn en de leden der Commissie zich in de residentie zullen bevindenzal de Minister met de Commissie over de door haar voorgestelde grondslagen in overleg tre den, ten einde dan de noodige ontwerpen met den meesten spoed in ge reedheid te doen brengen. Een en ander beeft plaats gevonden en zal ge schieden overeenkomstig het besluit van 24 September jl.waarbij de Com missie is ingesteld, tot het beramen der grondslagen, welke bij de wet tot regeling eener nieuwe regterlijke inrigting zullen worden gevolgd, en om na met onzen Minister van Justitie daarover in overleg te zijn getreden en na die grondslagen met hem te hebben vastgesteldovereenkomstig deze over te gaan tot het ontwerpen eener wet op de zamenslelling der regterlijke magt en het beleid der justitie, in verhand met verbeteringen zoowel in de bepa lingen van het wetboek van burgerlijke regtsvordering als in die van het wetboek van strafvordering, met hijvoeging van de vercischte memorie van toelichting. De Minister der Ilerv. Eeredienst enz. zal voortaan Donderdags ten 1 ure gehoor verleenen. Morgen zullen de zittingen van het Committé van defensie worden hervat. In de residentie zijn aangekomen en aan het hotel de l'Europe afgestapt de Generaal-Majoor Nepven en de Heer Homontoff, Secretaris van legatie bij het Russische gezantschap. In de zitting van den Iloogen Raad van 20 dezer, zijn de pleidooijen gevoerd in zake A Hansentegen de mede-erfgenamen van wijlen Z. M. Koning Willem II. Het gold hier alleen de vraag, of de eischer het regt had te vorderen de afgifte van afschrift (expeditie) der uiterste wilsbeschik king van wijlen Z. M. Willem I Graaf van Nassau. Mr. L. Metman voerde voor den eisscher het woord, terwijl Mrs. G. Delprat en J. C. Faber van Riemsdijk voor de erfgenamen optraden. De conclusie van het openbaar Ministerie is bepaald op 3 Februarij. HOORN, 22 Januarij. Gepasseerde week had de nachlposlrijder van hier op Amsterdam een deer lijk ongeluk. Naauwelijks de Westerpoort uitgereden, geraakte het paard door het slaan van den spanstokdie stuk gebroken wasaan de hol en wierp den postrijder over de leuning der vest, van eene aanzienlijke hoogte, op het ijs. Het paard ging door met de beschadigde kar; de postillon die deerlijk gekneusd was, wist zich, ofschoon in het holst van den nacht, van het ijs op te rigten en eindelijk het paard te bereiken, en bragt met zijn gekneusd ligchaain en beschadigde kar, met groote inspanning, de brieven maal nog bij tijds over. Later hier gekomenmoest de man zich onder geneeskundige behandeling begeven, en mag van geluk spreken, dat hij nog zoo heelshuids van zulk een diepen val afgekomen is. Hdbl BUITENLANDSCHE BERIGTEiY. Rheine. Dc rigting zou zijn, van Ilarlingen over Leeuwarden naar Zwolle; van daar over Almelo en Enschedé naar de Duitsche stad Rheine, van waar de gemeenschap door spoorwegen met de Oostzee, of reeds gereed moet zijn of zeer gemakkelijk te maken. Van hier naar Zwolle zou de rigting bijna gelijk wezen met die van den straatweg. Eene vrouw die zich 11. Zaturdag morgen in Groote L. V. Kerk te Ant werpen bevond is daar, tot groote verbazing der omstanders, van een kind bevallen en naar het Gasthuis overgebragt. Vervolg van het Verslag omtrent de Overzeesche Koloniën, zie ons nommer van 23 Januarij. De slotsom van het verslag in Maart 1851 ingediend, omtrent de Protest, eeredienst, is, dat hoezeer bier en daar gunstige teeltenen van leven en geest redenen geven tot verblijding in het algemeen, de toestand der Protestantsche kerk te wenscben overlaat, en nog veel tot verbetering en opwekking te doen overblijft. Tot dusverre was men bij het verleenen van bijdragen uit 's Rijks schatkist voor kerkelijke inrigtingen niet naar een vast beginsel te werk gegaan. Mitsdien werd in 1851 de volgende regel aangenomen, name lijk dat op die plaatsen, waar van gouvernementswege blijvend Christelijke geestelijken bescheiden zijn en bezoldigd wordenbij ongenoegzaamheid der middelen van de gemeente om, bij een ordelijk beheer der geldmiddelen, in de kosten van de openbare Christelijke eeredienst op eene betamelijke wijze te voorzienvan gouvernementswege daartoevoor zooveel de omstandigheden dit gedoogen, zal worden bijgedragen. Omtrent de Roomsch-Katholieke eeredienst meldt het verslag, dat naar aanleiding eener, in November 1851, gedane vraag, aan den Bisschop te Batavia, werd te kennen gegeven, dat er geen bezwaar tegen zou be staan, dat de geestelijke, die destijds, met goedkeuring van het Gouvernement, eene kerkelijke bezoekreis zou ondernemen naar de Westkust van Romeo, al daar een onderzoek deed naar de mogelijkheid om derwaarts een of meer R. K. geestelijken als zendelingen te dirigerenmits deze zich onderwierpen aan de bepalingen voor de Protestantsche zendelingen vastgesteld. Na beko- mene toestemming der Regering, werden in den loop van 1851 door de R. K. geestelijken drie kerkelijke reizen in de drie afdeelingen van Java on dernomen eene naar de wester-afdeeling van Borneo; eene naar Celebes en de Molukkenen eene naar Banka en Riouw. Uit het verslag over 1849 blijkt, dat bet een der R. K. geestelijken was gelukt, om, op Banka, eenige Chinezen tot de R. K. leer te doen overgaan. Men telde in het laatst van 1849 op Banka 58 Chinezen die zich Christenen noemden. De Resident van Banka heeft daaromtrent het volgende berigt: Onder de Chinezen op Banka bevindt zich een honderdtal die het R. K. geloof hebben omhelsd. Mij is niet gebleken van botsingen, ontstaande uit verschil van godsdienst tusschen deze en de overige Chinezen op dit eiland." De berigten omtrent het schoolwezen zijn niet ongunstig. De Hoofdcommissie van Onderwijs stelt deswege een verslag over 185052 op, waarvan een exemplaar aan de Tweede Kamer zal worden overgelegd. Er bestaat eene kweekschool voor onderwijzers, en in verschillende talen zijn schoolboekjes uitgegeven. Van wege de noodzakelijkheid, om voor sterrekundige plaatsbepaling in Nederl.-Indië vaste grondslagen te leggen ter vervaardiging van kaarten, be sloot het Opperbestuur tot de in-dienst-stelling van eenen geographischen Ingenieur, den Heer S. H. de Lange, Luitenant ter zee 2de klasse, die zich onder de leiding van den Hoogleeraar F. Kaiserte Leydenin de kennis van de toegepaste sterrekunde had geoefend en tot die taak voldoende bekwaam werd geacht. Hij kwam in Januarij 1851 in Indië aan, en hem werd toe gevoegd zijn broeder de Luitenant ter zee der 2de klasse G. A. de Lange. De Hoogleeraar Kaiser vervaardigde, na bet vertrek van den Ingenieur de Lange, een verslag van zijne verrigtingen oin tot eene sterrekundige plaats bepaling in den Indischen Archipel te geraken. Dat verslag had niet alleen ten doelden oorsprong en de beteekenis van die plaatsbepaling in het ware licht te stellen, maar ook haren goeden uitslag te verzekeren en degenen, die met de waarnemingen ten deze belast waren of later mogten worden, ten gids te verstrekken, van welk geschrift 500 exemplaren werden gedrukt, welke gedeeltelijk in den handel werden gebragt en gedeeltelijk naar Indië werden gezonden, om te worden uitgereikt niet alleen aan de personen met de sterrekundige plaatsbepalingen belast, maar ook aan hen die geacht konden worden door hunnen werkkring of hunne sterrekundige kennis aan de bereiking van het oogmerk bevorderlijk te kunnen zijn. In het jaar 1846 was door den Heer Gericke de laatste hand gelegd aan een Javaansch-Nederduitsch woordenboek, en is dit in 1847, door den Hoog leeraar Taco Roorda te Delft, in druk uitgegeven, daarbij gebruik makende van de vele belangrijke bijdragen tot de kennis der Javasche taaldoor de Heeren Winter en Wilkens geleverd. Een vijftigtal exemplaren is door het Departement van Koloniën aangeschaft tot geschenken aan verdienstelijke re genten op Java. Eenige leden van het in 1848 in Nederland opgerigt Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs naar Indië verplaatst, vestigden in het jaar 1851 te Soerabaija eene Afdeeling, Oostelijk Java, van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Door den Hortulanus J. E. Teysmann en zijn Adsistent S. Binnendijk is een planten-catologus vervaardigd en ter Landsdrukkerij tot een getal van 350 exemplaren ter perse gelegd. Vervolg hierna). 'sGRAVENHAGE, 24 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der directe belastingen te Joure den lieer F. II. Ter Horst, thans te Lemmer. ENGELANB, LONDEN, 21 Januarij. H. M. zal den 31sten de Parlementszitting in persoon openen. De Admiraliteit heeft bekend gemaaktdat indien van de twee schepen waarmede Sir J. Franklin vertrokken was, vóór ultimo Maart geen berigt in kwam, die schepen zullen beschouwd worden als te zijn vergaan en de officieren en manschappen als overleden, zoodat dan hunne soldij met dat tijdstip zal ophouden. De bevordering der Vlag-Officieren bij de Britsche Marine geschiedt alleen naar anciënniteit. De limes betoogt wederom dat hierdoor de vloot minder geschikte Bevelhebbers heeft, terwijl Officieren in de volle kracht des levens den lande geen dienst kunnen doenmaar hun ouden dag afwachten moeten alvorens tot de gewigtigste diensten geroepen te worden. In 1853 is voor 260 millioen gulden aan specie uit ons land uitgevoerd, van welke naar Rotterdam, België en Hamburg ruim 25 nnllioen. Woensdag is Sir E. Bulwer Lytton, onlangs tot Voorzitter der vereeni- gingen bij de Universiteit van Edinburg benoemd geïnstalleerdhij hield bij die gelegenheid eene geleerde toespraak, in welke hij over de verdiensten der genen welke het Hoogleeraarambt aldaar bekleed hebben, over de vereischten eener grondige studie en over de kenmerken der Grieksehe en Latijnsche Letterkunde uitwijdde. Deze vermaarde schrijver heeft onlangs eene overeen komst met den Boekhandelaar Routledge gesloten, waarbij hem de som van 20,000 voor het kopijregt zijner prozawerken, wordt toegestaan, en dit nog slechts gedurende 10 jaren, na verloop van welke Sir Bulwer Lytton dat regt terug erlangt. Ook mag de Heer Routledge genoemde werken slechts in twee formaten uitgeven, terwijl de schrijver de vrijheid behoudt om zulks in prachtformaatten gebruike van openbare of bijzondere boekerijen te doen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2