del was hij een voorbeeld van ware godsvrucht. Weldadig voor de armen lenigde hij naar zijn vermogen met raad en daad hnnnen nood. Diep is de droefheid, groot is de rouw der gemeente die hem lief had en hem hoog waardeerde. Zij was ook op aller gelaat te lezentoen heden morgen het lijk naar de laatste rustplaats werd gedragen, en eene groote menigte rondom het geopende graf geschaard stond, en de Wel-Eerw. Heer J. WassenaarPredikant te Nyehaskeeen hartroerende rede hielddie op al de aanwezigen een' diepen indruk maakte en waarbij ook menige traan gestort werd. Is het gemis groot voor de gemeente, het is allersmartelijkst en onherstel baar voor de diepbedroefde weduwe en hare acht kinderen. De overledene was een zoo liefderijk echtgenoot en zorgdragende vader, en in den huisselij- ken kring een voorbeeld van liefde. God zij het treurende huisgezin met zijne hulp genadiglijk nabijHij zij der weduwe ten man en den weezen ten vader, en bevestige haar in het onbezweken geloofsvertrouwen, hetwelk haar vertroost, dat Zijne slaande hand ook heelt en het licht eens uit de duisternis zal doen opgaan. Advert ent ieh. v. h. Arr. Heerenveen.) BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EKICELAIV», LONDEN, 17 Januarij. Een geacht lersch dagblad van Roomschgezinde strekkingmeent als vrij zeker te kunnen berigten dat er een Pauselijke breve uitgevaardigd is of eerstdaags worden zalwaarbij aan de Iersche geestelijken stellig verboden wordt eenig werkdadig aandeel in de politieke aangelegenheden te nemenof zich bij de verkiezing van parlementsleden weder zoo als in 1852, op den voorgrond te plaatsen. In 1853 zijn uit Portugal uitgevoerd 55,811 pijpen portwijn, van welke 46,834 naar ons land. Van de Kaap de Goede Hoop wordt gemeld, dat de longziekte aldaar onder het vee was uitgebarsten. BE Lr O IE. BRUSSEL, 20 Jannarij. Dezer dagen is tusschen den Minister van Binnenl. Zaken en de Bisschop pen de onderhandeling hervat over de voorwaarden waarop de geestelijkheid zich zou willen belasten met het godsdienst-onderrigt aan de staatsscholen van middelbaar onderwijs. Er scbijnt grond te zijn om te hopen dat deze derde poging, bij de weerzijds bestaande gezindheid om in schikking te treden, eindelijk het door de wet van 1850 opgerezen geschil zal beëindigen. Men klaagt hier zeer over diefstallen ten platten lande. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Januarij. De inkomsten van de stad Parijs hebben 55 millioen fr. opgebragtde raming was 47 millioen. De Regering gaat voort de zeemagt te versterken. Een derde eskader wordt gevormddat voor de beide andere niet zal onderdoen. Het bevreemdt velen dat het departement van marine met eene zoo beperkte begrooting de kosten van al die toerustingen goedmaakt; maar dit laat zich verklaren: de Minister heeft vrijheid om van een hoofdstuk zijner begrooling op andereu over te schrij ven en wat voor aankoop van materieel bestemd waskan alzoo dienen tot uitrusting, daar de magazijnen ruim voorzien zijn. Buitendien scbijnt de Regering omtrent de geldmiddelen geen de minste bezorgdheid te hebben; het meent alle buitengewone uitgaven te zullen kun nen goedmaken met de 200 millioen die het van de Bank wil leenen, en welke deze instelling niet zal kunnen weigerenwant zij beeft reeds eens, I in 1848, eene groote som voorgeschoten, waardoor destijds het staatscrediet gered is. Aan de beurs is Woensdag de prijs der staatsschuldbrieven vrij wat gedaald. Een berigtgever aan de Brusselschc Indëpendance schrijft dat men op merkt dat de nieuwe Pauselijke Nuntius uiterst behoedzaam te werk gaat. Het zal er, zegt bij, in Frankrijk in onze dagen mede zijn als voorheen, als altijd, zoo als in Sardinië, zoo als overal; wederstaat de ultramontaansche partij en ze zal wijken; maar zoo ge haar vreest, zal zij eindigen met u tebe- hcerschen en te overweldigen. Bij ons in België, is hare staatkundige ver metelheid genoegzaam geweest om haar te ontmaskeren, en men heeft haar in 't aangezigt uitgelagchenmeer was er niet noodig om haar den aftogt te doen blazen. De onlangs alhier overleden edelman Gaston de Montmorency had ƒ100,000 aan jaarlijksche rente, waarvan hij 3 a 4,000 verleerde, en het overige voor de armen besteedde. Te Madrid zal om de 2 jaren eene Tentoonstelling van kunstwerken worden gehouden, waarop ook vreemdelingen stukken kunnen inzenden, mits deze in Spanje vervaardigd zijn. ITALIË, ROME, 10 Januarij. Den 7dcn gaf de Kardinaal Antonelli, Secretaris van Staat, een schitterend feestmaal, waarbij Prins Frederik Willem van Pruisseij en de Generaal von Schreckenstein4 KardinalenGeneraal Montrealde Gezanten enz. tegen- woordig waren. De gastheer bragt een toast uit op den Koning van Pruissen, en een op den vader van den Prins, die daarop een heildronk op den Paus instelde. Na den maaltijd bezigligde de Prins het kabinet van zeldzaamheden en miniaturen uit de verschillende tijdperken der kunst, dat den Kardinaal in eigendom toebehoort. De Kardinaal had vervolgens den Prins eene verras sing bereid, door plotseling alle zalen van het museum op het Vatikaan, waarin de antieke beeldwerken bewaard worden, door fakkels te verlichten. De Aartsbisschop van Genua bevindt zich thans te Turyn om te protes teren tegen de opening van eene Protestantsche kerk in eerstgenoemde plaats. Uit Noord- en Middcn-Italië trekken nog steeds scharen jongelieden naar Turkye, om de Porte tegen Rusland hunne dienst aan te bieden. PRUISSEN. BERLIJN, 19 Januarij. De zeeboezem van Jahde en omliggende gronden zijn door den Landdag van het Groothertogdom Oldenburg aan Pruissen afgestaantot aanleg van eene oorlogshaven. Sedert den lsten mogen bier in huizen waar bier en sterke dranken getapt worden, geene vrouwelijke dienstboden meer werkzaam zijn. De Heer Grassi te Leipzig heeft ƒ180,000 geschonken tot den bouw van eenen schouwburg, op voorwaarde dat hij van die som alleen 5 pCt. rente tot aan zijnen dood zal trekken. TURKYE. De Times deelt het volgende per telegraaf ontvangen berigt mede: Een Engelsch oorlogsschip is van Konstantinopel naar Sebastopol gezonden om de uitlevering te vragen der Engelsche Ingenieurs, die aan boord eener Turksche en eener Egyptische stoomboot door de Russen krijgsgevangen gemaakt zijn. Brieven die den 5den te Marseille ontvangen zijn, melden dat de Porte wel verre van op spoedige herstelling des vredes te rekenen, last gegeven had om Konstantinopel van de landzijde te versterken. De Russen maken te Sebastopol en op de geheele zuidwestelijke kust van de Klim veelbeduidende aanstalten, om een aanval van de zeezijde te kunnen afweren. Het gerucht van de aanslaande komst der Fransche en Engelsche oorlogsschepen in de Zwarte Zee, had in alle Russische havens aldaar schrik verwekt. De Londcnsche Morning Chronicle en de Indép. Beige hebben uit j Weenen berigt van den 16dcn, meldende dat er tijdingen uit Petersburg zijn van den 8stendat aldaar voorboden opgemerkt werden van eene breuk met Engeland en Frankrijk en dat het te voorzien is dat de Keizer het voorstel der Weener conferentie tot aanknooping van vredesonderhandelingenhetwelk reeds door de Porte is aangenomen, met eene bepaalde weigering zal beant woorden daar het binnenloopen der Fransche en Engelsche vloot te veel heeft van eene zijdelingsche uitdaging, en Rusland niet onverschillig kan aanzien dat Turksche schepen onder de bescherming der Fransche en Engelsche vlag troepen en krijgsbehoeften overbrengen, die dienen moeten om Rusland te be strijden. De bezetting der Zwarte Zee door de vloten der beide westersche Mogendheden brengt alzoo der, algemeenen vrede in groot gevaar; het is eene uitdaging die het Rusland moeijelijk maakt aan zijne goede gezindheid gevolg te geven. Er is gemeld dat in de gevechten die op den 6den en de beide volgende dagen nabij Czetaty in Klein-Wallachye voorgevallen zijn, het voordeel aan de Turken was gebleven; doch later berigt verzekert dat Czetaty in de magt der Russen gebleven is. Groot is de opgewondenheid in Syrië en nog gestegen sedert uit Mecca te Damaskus wedergekeerde pelgrims het berigt hebben overgebragtdat op het graf van Mahomed een eigenhandige brief aan den Sultan is gevonden, i waarin hij hem eene luisterrijke overwinning op de Russen belooft. Die brief zou onverwijld herwaarts zijn opgezonden. YEREENIGBE STATEN. NEW-YORK, 5 Januarij. De Minister van Financien heeft aangekondigd dat hij van nu tot den ls'en Junij aanstaande weder de aanzienlijke som van 7 millioen dollars (17J mil lioen Ned.) wil besteden om staatsschuld der Unie in te koopen tegen den gemiddelden beursprijs van den laatsten tijd, en alzoo met eene premie beloo- pende voor onderscheidene geldleeningen van 6 tot 21 pCt. In 1853 zijn alhier 334,870 landverhuizers aangekomen tegen 340,144 in 1852. In dat jaar zijn hier naar Europa ingescheept, voor meer dan 27 millioen dollars aan specie (72 millioen Ned.). De Kapitein-Generaal van Cuba heeft besloten den slavenhandel te be letten en vrije werklieden op het eiland te doen aanvoeren. §TABS BERIGTEN. BURGEMEESTER en 4VETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 23 der Verordening op de verdeeling der gemeente in Wijken en Gebuurten en op het bestuur van deze, vastgesteld den 14den Mei 1853; Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat tot Ileeren der Gebuurten zijn benoemd Geb. n°. 2of n°. 2 van Wijk 1de Heer AVillem La Bree. 4x> 2 2Johannes van Beek. 8, 4 3, Pieter Olivier, en zulks ter vervanging van de Ileeren Cornelis Stegerhoek, Gerardus Noest en Dominicus Antonius Schrellen, aan wie, op hun verlangen uit deze be trekking een eervol ontslag is verleend. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leïden, 21 Januarij 1854. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2