LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 23 JANUARI,). De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. i V;--s. X. p De Prijs der Courant is f\Z in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIMENLANDSCHE BERIGTEiV. LEYDEN21 Januarij. Z. M. heeft in den militieraad, zitting, houdende te dezer stede tot bur gerlijke leden benoemd Mr. H. C. J. Hoog, Lid der Slaten en Mr. P. G. ilubrfecht, Burgemeester van Leyderdorpen tot hunne Plaatsvervangers de Heeren J. Drooglever Fortuyn Lid der Staten en G. van Leeuwen, lid van den Gemeenteraad te Gouda. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag gegeven aan Mr. H. C. Huyser als Burgemeester van Soeterwoude. Wij vernemen van goederhand, dat de Soirée Musicale van den Heer Ant. Oudshoorn bepaald is op den 16den Februarij aanstaande, en dat be halve de beroemde Weener Zangeres Marie Sedlatzeek en den Heer Iliitier, Tenorzangerzich nog de Heer Nicolaï uit 's Hage zal doen hooren. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste twee dagen, is geweest als volgt: 20 Januarij 759 volwassenen, 345 kinderen, te zamen 1104. 21 784 350 1134. Op de veemarkt te Delft zijn in 1853 aangebragt 11,722 runderen, 11,392 schapen, 7,074 varkens, 6,024 kalveren, 513 paarden en 262 geilen. Het Prov. Gcregtshof in Noord-Holland heeft het vonnis van de Regt- bank te Amsterdam tegen S. A. Dwars, schrijver van de Pioomsche Poppen kast, 6 maanden eenzame opsluiting 200 boete en de kosten, bevestigd. Het Prov. Geregtshof in Gelderland heeft zekere de W. die door de Reglbank te Tiel wegens mishandeling zijner vrouw tot eene gevangenis van 6 maanden was veroordeeld en daartegen had geappelleerdnu veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf en ƒ100 boete. Op bet bekende Ellertveld in Drenthe, tegen het veen van Noordsleen en Odoorn wordt de grondslag van een nieuw dorp gelegd, dat den naam van Schoonoord zal dragen; reeds hebben velen, onder welke een bakker en kruidenier, plan zich daar te vestigen; het Veen- en Middelkanaal zal van die plaats uitgaan. De ƒ900, die in December van de diligence der onderneming Bogaert en Comp. te 's Bosch gestolen waren, zijn door lusschenkomst van een R. K. Geestelijke op 70 na, terug bezorgd. De Burgemeesters van Hekendorp en van Lange Ruige Weide hebben bekend gemaakt dat de kermis binnen die gemeenten is afgeschaft. Uil het Verslag omtrent de Overzeesche Koloniën (zie ons vorige nommer) deelen wij de volgende bijzonderheden mede: De bevolking op Java en Madura bedroeg op 1 Januarij 1852 tussclien de 9) en 10 inillioeu. liet Nederl.-Indisch leger bestond toen uit 991 Officierenwaaronder die der geneesk. dienst en 20.316 Onderofficieren en manschappen. Gunstig werkte de inrigting tot verstrekking van boeken en instrumenten te gen betaling, waardoor in 1851 voor ruim ƒ15,000 aan het leger werd verstrekt. Ten aanzien van het leger heeft Z. D. II. de Iierlog van Saksen-Weiinar bij zijn vertrek naar Nederland, een zeer gunstig gevoelen geuit. Die ver dienstelijke Veldheer heeft hij die gelegenheid gezegd: «Ik ben veel in de wereld rond geweest, heb verscheiden legers gezien, maar nergens een corps Officierendat door zoo veel ijver is bezielddat zoo vele ontberingen weet •door te staan, dat met zoo veel eer de troepen tegen den vijand weet aan te •voeren, als het Indische." Die gunstige beoordeeling omtrent de Officieren van bet leger, waaruit ook die van de minderen mag worden afgeleid, wordt door de uitkomsten gestaafd. In het jaar 1851 vonden negen expeditien plaats, waarvan de volgende de voornaamste waren. Tot demping van den opstand op Banka. Deze duurde van 26 April 1850 lot 30 April 1851. Zij was zamengesleld uit 12 O eieren, 412 man infanterie en 240 man hulptroepen, met één Officier van Gezondheid. De opstand werd gedempt en de rust hersteld. Zeven man schappen werden gewond. Tot demping van den opstand der Chinezen op Sambas, (Borneo's N. W. kust) bestaande uit: 16 Officieren en 437 man schappen der infanterie; 2 Officieren en 46 manschappen der artillerie; 2 Of ficieren van Gezondheid1 Officier van Administratie; 1 Officier en 37 man schappen van het corps sapeurs en 38 man voor het veld-bospitaal. Hoe- •wel een verdrag tot stand kwambleven de troepen daar. De expeditie duurde van April 1850. Daarbij werden in 1851 geenc verliezen geleden. Tot demping van eenen opstand in het Palembangsche, Sumatra's oostkust, waaraan 26 marga's of districten deel namen. Deze belangrijke expeditie be stond uit: 37 Officieren en 1285 man infanterie; 1 Officier en 20 man artillerie; 4 Officieren van de geneeskundige dienst; 1 Officier der sapeurs; 1 Officier der Administratie, en 200 man pradjoerils. Deze expeditie was bij het einde van 1851 nog niet afgeloopen. Daarbij sneuvelden 9 man schappen en 4 Officieren, terwijl 42 man werden gewond. De scheepsmagt bestond op bovengenoemd tijdstip uit 27 vaartuigen, waar onder 1 fregat, 3 korvetten en 10 stoomschepen, zamen bemand met 2080 Europesche en 565 inlandscbe schepelingen. Omtrent de vertaling der wetgeving in de Javasche en Maleische talen wordt gemeld, dat met dit werk, onder leiding en voorlichtiug van den toenmaligen Resident van Soerakarta, Mr. XV. C. E. de Geer, belast werden de Ileeren C. F. Winter en J. A. Wilkens, beiden in die talen bijzonder bedrevenen aan hen toegevoegd1°. de ambtenaar der 2de klasse A. B. Cohen Stuart; 2". radhen Pandjie Poespo Wilogo; 3°. radhen Ngabebi Rekso di Phoero. Ongeveer twee jaren later was men gereed met de vertaling in bedoelde beide talen van: de algemeene bepalingen van wetgeving voor Nederl.-Indië; b. bet eerste en tweede hoofdstuk van hel Reglement op de reglerlijke organisatie en het beleid der justitie in Nederl.-Indië; c. bet Re glement op de uitoefening der politie, der burgerlijke regtsplegingde straf vordering onder de inlanders en daarmede gelijkgestelde personen op Java en Madura. Nadat de Heer J. F. C. GerickeAfgevaardigde van het Nederl. genootschap voor de bijbelvertaling, zijn gevoelen bad uitgebragt over de wetsvertalingen de overzetters zich op zijnen raad aan het werk hadden begeven tot vervaardiging van een alphabeliseh uitleggend register op die vertaling, werd besloten de in de Javasche en Maleische talen overgebragte gedeelten der nieuwe wetgeving, benevens het register te doen drukken, ten einde gedeeltelijk, in overleg met de hoofden van plaatselijk bestuur, gratis te worden uitgereikt aan de inlandscbe groolen en ambtenaren, en voor bet overige tegen betaling algemeen verkrijgbaar te worden gesteld. Verv. hierna). 's GRAVENIIAGE, 21 Januarij. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag gegeven aan Mr. L. Corsten als Burgemeester van lloogeveen. Ook beeft Z. M. benoemd tot Griffier bij het Kanton te Goor Mr. J. G. C. Nilant, Advocaat te Rijssen en tot Procureur bij de Arr. Regtbank te De venter Mr. J. 11. van DeldenAdvocaat aldaar. VLISSINGEN, 19 Jannarij. Het verjaarfeest van H. M. de Koningin-Moeder dat beden ook hier gevierd wordt, is een ware feestdag voor de armen dezer stad. De Bevelhebber van de Russische korvet de Navarinodie zich bier ter recde bevindt heeft, bij gelegenheid van deze feestviering aan de behoefligen vleesch, brood en drank doen uitdeelcn. Des avonds was de korvet schitterend geïllumineerd en bood zij een prachtig gezigt aan voor de talrijke menigte, die op de been was, om daarvan getuige te zijn. GOES 14 Januarij. In 1852 werd door de Arr.-Regthank alhier de Heer C. M. de W.gewe zen Controleur der directe belastingen'te Sas van Gent, wegens schennis der eerbaarheid veroordeeld tot gevangenisstraf en geldboete, liet Prov. Hof van Zeeland bevestigde het vonnis, maar de Hooge Raad vernietigde 's Ilofs arrest en verwees hem naar het Hof van Noordbrabant. Ook dit veroordeelde hem.; doch het arrest werd gecasseerd en de zaak gerenvoijeerd naar Zuidbolland. Het Hof van Zuidholland sprak almede een vcroordeelend arrest uit, hetgeen wederom gecasseerd werd en de zaak verwezen naar NoordBrabant, hiermede ging het eveneens en werd de zaak dezer dagen gerenvoijeerd naar Gelder land waar zij nu binnenkort moet behandeld worden. HEEREVEEN, 13 Januarij. De Hervormde gemeente alhier, heeft een smartelijk verlies geleden. Haar beminde Leeraar, de Wel-Eerw. Heer P. de Goeje, overleed zeer onverwacht in den nacht van den 7den op den 8sten dezer, na eene ongesteldheid van vier dagen, in ruim 47-jarigen ouderdom. Met hartelijke belangstelling, liefderijken ernst en trouwen ijver verkon digde bij gedurende 14 jaren in deze gemeente het Evangelie en nam al de deelen van zijn heilig ambt met naauwgezetten ijver waar. Onvermoeid ert getrouw verscheen hij aan de legersteden der kranken. In zijnen levenswan-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1