kTesvereeniging grondwet m koning, zeiten, en dan vordert hij wat gansch Europa zich verbonden heeft te weige ren. Zoo ver was de onderhandeling nog nimmer gekomenen het antwoord van het Hof van S». Petersburg op deze laatste opening zal beslissend zijn. De mededeeling, die het thans ontvangt, is het ultimatum van de Porte en van hare bondgenooten. De ha! (officiële Oesterr. Corresp. bevestigt het berigt dat de Fransehe en de Engelsche vloot den 3deo dezer de Zwarte Zee binnengeloopen zijn, en voegt er bij, dat de Russische overheden te Sehastopol van Engelands zijde kennisgeving hadden ontvangen van de aanstaande verschijning der vercenigde Fransehe en Engelsche vloot in de Zwarte Zee, met verklaring tevens dat deze maatregel alleen tot bescherming van Turkye's vlag en grondgebied strekte, en niet tot afbreking der vriendschappelijke betrekkingen met Rusland. De vertegenwoordigers der vier westelijke Mogendheden, zegt de minis teriele Preuss. Corresp. van den 14den dezer, zijn thans bezig de uilkom sten der laatstelijk te Konslantinopel gevoerde onderhandelingen in eenen bepaalden vorm te brengen, die tot grondslag dienen kan voor gezamenlijke bemoeijingen tot oplossing der verwikkelingen in het Oosten. Behoort men zich te onthouden van elke voorspelling omtrent de gebeurtenissen der naaste toekomst, even noodig is het den tegenwoordigen staat der zaken juist voor te stellen, en het feit te doen uitkomen dat de gezamentlijke werkzaamheid der Weencr conferentie niet is gestaakt maar steeds naar het herstel des vre- des streeft. De Parijsche Patrie verzekert dat de vercenigde vloten in de Zwarte Zee zijn binnengeloopen. Zij hebben ter reede van Beïkos 3 Engelsche en 3 Fransehe linieschepen benevens verscheiden fregatten achtergelaten om den Bosporus te beschermen. De eerste divisie der Turksch-Egyplischc vloot is insgelijks de Zwarte Zee binnengeloopen met het convooi hetwelk aan bet Turksche leger in Azië troepen, wapenen en ammunitie toevoert. Uit Toulon is het stoom fregat de Vauban naar Konstantinopel vertrokken om zich bij het Fransehe eskader te voegen. VEREENIGDE STATEN. In eene particuliere correspondentie van de Amsterd. Cour., komt na de vermelding van oploopen die te New-York hadden plaats gehad, het volgende voor: »Wat hiervan zij, het is duidelijk dat de Protestanten beginnen in te zien, dat de R. K. Geestelijkheid voor de eendragt der verschillende Staten, en voor de zoo duur verkregen vrijheid, gevaarlijk kan worden, zoo zij het niet reeds is. De heerschzuchteen zoo onmiskenbare trek van dat ligchaam, dwingt hen niet te rusten alvorens zij hunne regten zooals zij die inzien gehandhaafd hebben, dat is: alvorens zij alles wat hen omringt van zich afhankelijk hebben gemaakt. In een land waar alle posten nagenoeg van hoofdelijke stemming afhangen, is het gemakkelijk voor eene groote minderheid, wanneer die onder een hoofd werkzaam is, de meerderheid uit te makenen dit hoofd vindt de Roomsche minderheid in haren Pausof ten minste in haren Aartsbisschop. Tegen het gevaar daarvan kan men niet te dringend waarschuwen en niet te zeer op zijne hoede zijn. Omtrent het verbranden van het clipperschip Great Republic (in ons voorlaatst nomm. vermeld) bevat een dagblad het volgendeDe vernieling van dat schip wordt te regt beschouwd als een nationale ramp. Het was niet alleen een der schoonste schepen die ooit gebouwd zijnmaar zijn buitengewone grootte en de verwachtingen die men van hetzelve koesterde, maakten het eeniger- mate een voorwerp van nationale trots en belangstelling. Algemeen verwachtte men dat de Great Republic alle mededingers zou voorbijsnellen en den palm zou behalen in den wedstrijd tusschcn al de volken der wereld; en juist toen zij haren eersten grooten logt zou ondernemenis zij door vuur vernield. Buitendien was dit schip eene wetenschappelijke proefneming: het zou doen blijken, of de spoed van een schip steeds toeneemt met de grootte; dan wel of onze scheepsbouwmeesters reeds de hoogst mogelijke mate van snelheid hebben bereikt en gekomen zijn tot de grens, die bij den scheepsbouw niet dan met vermindering der veiligheid en met onmatige vermeerdering der kos ten zou kunnen worden overschreden. Gelukkig was de Great Republic, schip en lading, voor een groot deel der waarde verzekerd tegen brandschade, zoodat de scheepsbouwmeester een nieuw proefstuk zal kunnen leveren. Eene onderwijzeres te Norfolk is door de jury tot een piaster geldboete en zes maanden gevangenisstraf veroordeeldals hebbende aan kleurlingen onderwijs in het lezen en schrijven gegeven, in strijd met de wetten van den Staat Virginia. In 1790 waren in deze Staten 687,875 slaven en in 1850, 3,170,589. WE§T- INDIE. SURINAME, 26 November. De alhier met 's Lands transportschip Merwede van Java aangebragte Chi nezen, ten getale van 14 (zijnde er gedurende de reis 4 overleden), zijn dadelijk na aankomst vervoerd naar de Regerings-plantagie Catharina Sophia, alwaar zij bestemd waren, om als suikerkokers en rietplanters werkzaam te zijn. Na aldaar behoorlijk gehuisvest te zijnen eenige dagen rust te heb ben genotenzijn zij door den Gouverneur in persoon bezochtbij^ welk bezoek is geblekendat zij er allen gezond en wel uitzagendat zij zeer tevreden en opgeruimd waren, dat zij, te werk gesteld zijnde, zeer gewillig deden, wat hun bevolen werd, en dal zij den arbeid, zoowel in de fabriek als op de velden, naar behooren verrigtten, weshalve deze aanvankelijk guns tige uitslag grond geeft voor de verwachting, dat deze proeve, tot over brenging van Chinesche werklieden naar Suriname, met eene goede uitkomst zal worden bekroond. Ook in de Engelsche bezittingen is de proef genomen of Chinesche land verhuizers daar even goed als koelies uit Indie en vrije Afrikanen tot den veldarbeid zouden kunnen worden gebezigden schijnt volgens het officiële verslag in Guyana en op Trinidad, zoo goed gelukt als mogelijk was bij de weinige zorg en beleid waarmede de lieden gekozen en overgebragt waren. Hetgeen men van hen gezien heeft, geeft reden om te denken dat zij onder gunstige omstandigheden zoo goede arbeiders zullen bevonden worden als de kolonie nog nimmer gehad heeft. In Guyana hoopt men in het vervolg 1500 Chinesche arbeiders in het jaar te zullen kunnen aanvoeren, half op kosten der kolonie en half voor rekening der planters. Op Trinidad is besloten in bet loopende jaar nog 300 aan te voeren, waarvan de helft vrouwen moesten zijn. Of dit bij de tegenwoordige hooge scheepvracht op de voorgenomene wijze zal kunnen geschiedenen of Chinesche vrouwen tot landverhuizing zullen zijn te bewegen, is twijfelachtig. Het getal mannen, die gezind zijn op gunstige voorwaarden China te verlaten en elders te komen arbeiden, schijnt grenzenloos te zijn. Ook is volgens sommige deskundigen de aanvoer van Chinesche vrouwen niet moeijelijk; is dit het geval, dan alleen kan men er op rekenen dat de Chinesche landverhuizer voortdurend in de kolonie zal blijven. CHINA. IIONG-KONG, 27 November. Tijdingen uit Shangaï berigtendat de strijdende magtendoor tusschen- komst van vreemden, die aan beide de partijen wapenen en krijgsbehoeften hadden verkocht, met afwisselend geluk, maar zonder een beslissenden uit slag, hadden gestreden. De stad was door de vloot der Keizerlijken bescho ten, waar bij 1500 woningen der rijkste ingezetenen, met eene aanzienlijke waarde aan koopgoederen, in de asch waren gelegd. Een aanval op de stad was mislukt en met verlies van 300 der aanranders afgeslagen. Uit Amoy wordt berigt dat de naar wraak dorstende mandarijnen meer dan 1000 personen, die verdacht waren van de opstandelingen te hebben be gunstigd, hadden doen onthoofden. De man, die werd gehouden aan bet hoofd te hebben gestaan, was, met zijn zoon, gevierendeeld, en hunne hoof den op staken ten toon gesteld. STADS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 19(!en Januarij 1854, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Het verleenen cener gratificatie aan W. Kemna Jr. Art. 502de Gemeentewet. 2°. Benoeming eener Commissie. a. Ter herziening van het Reglement van Orde dezer Vergadering. h. de Instructie van den Secretaris. c. Ontvanger. d. om te dienen van berigt en raad, omtrent het Reglement van Orde van Burgemeester en Wethouders. 3°. Hel voorstel omtrent de afschaffing van de Jaarmarkt of Kermis. 4°. Het voorstel van het Raadslid Mr. N. Sikkel Groos, tot aflossing der ge vestigde schuld. 5°. Benoeming eener Commissie betreffende het verleenen eener toelage aan de eigenaars van den Schouwburg. AH ADEMIE-NIEIIWS PROMOTIE AAN DE LEYDSCUE IIOOGESCHOOL. Den 16den Januarij de Heer F. T. Westerwoudt, van Amsterdam, in de Regten, na Openbare verdediging zijner Dissertatie: de matrepatri super- stiteliberorum tutelam recusante. Denzelfden dag de Heer E. N. Rahusen, van Amsterdam, in de Regten, na Openbare verdediging van zijn Specimende Jure Retentionis. 222ste Staats-Loterij. Trekking der Derde Klasse. l'te Trekking. N®. 18790 een prijs van 2,500. N°s. 1703, 7763, 11390 en 15497 ieder een prijs van ƒ1,000. 2de N°. 13563 een prijs van ƒ25,000. N°. 7837 een prijs van ƒ1,250. Nos. 979416696 en 17932 ieder een prijs van ƒ1,000. ADVERTENTIE N. Heden beviel van een ZOON, mijne geliefde Echtgenoot A. G. DORREPAAL LEDEBOER. A. van IPF.REN Leiden 14 Januarij 1854. Chirurgijn en Vroedmeester. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Heden overleed Mevrouw SUSANNE JEANNE DURÈGE, Weduwe van den Wel-Edelgestrengen Heer J. R. SCHMIDT, in leven Lector aan de gewezene Koninklijke Artillerie en Genieschool te Delft. Leyden, 16 Januarij 1854. Heden overleed tot mijne groote droefheid na eene kortstondige ongesteld heid mijne geliefde Echlgenoote A. G. VERSLUYS, in den ouderdom van ruim 56 jaren. Middelbürg, 13 Januarij 1854. J. II. CORNIELJE. Eenige Kennisgeving. Vergadering tot het kiezen van eenen Candidaat voor den Gemeenteraad, op Woensdag den 18den Januarij 1854des avonds ten zeven ure in het Ge bouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3