BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. Onder de archiven voormeldzijn begrepen alle acten en bescheiden door de bestaren in de Overzeesche bezittingen van bet Opperbestuur in bet moe derland ontvangen. Bij bet verlaten van 's Lands dienst, zijn de ambtenaren verpligtalle gouvernements-stukken welke zij onder zich bebben, ter beschikking te stel len der Regering. Burgerlijke ambtenaren en militairen, bel verbod van art. 1 overtre dende, worden uit 's Rijks dienst ontslagen. Het cenot van pensioen vangt niet aan, vóór dat de volledige af- en over- gifte bebben plaats gebaden vervalt bij mededeeling of openbaarmaking, betzij methetzij zonder medewerking van derden. Voormalige niet-gepensioneerde ambtenaren, welke dit besluit overtreden, worden bij regterlijk vonnis veroordeeld in eene geldboete van 1000 tot 3000, te verhalen bij lijfsdwang. Het balgisteren avond ten Hove gehoudenwas zeer luisterrijk. Het werd door 1111KK. HH. Prins en Prinses Hendrik en Prins en Prinses Frederik bijgewoond. Onder de genoodigden merkte men op de leden van het corps diplomatique, de Ministers enz. Vrijdag jl. waren aan het diner bij Z. M. den Koning de Heeren Mi nisters genoodigd. De gemagligde van H. K. II. Prinses Marianne alhier, beeft gisteren, uit naam van die Prinsesaan de armen eene uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen gedaan. Ilonderde behoeftigen bevonden zich voor zijne woning tot ontvangst dier milde gift, die op nieuw bet bewijs levert, dat de Prinses, hoezeer zij zich ver buiten het vaderland bevindt, de armen der residentie niet vergeet. Gisteren middag heeft de Heer de Belmont, Zaakgelastigde van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bij het Nedcrl. Hof, een groot diplo matiek diner gegeven. In deze residentie bevindt zich de Heer Maupre, Hoogleeraar in de Ge neeskunde aan de Hoogcschool te Napels, die aan Z. M. zal opdragen en aan bieden een door hem vervaardigd werkbet geneeskundig vak betreffende. In de laatste dagen bebben er langdurige vergaderingen van den Minis terraad plaats gehad. Het Provinciaal Geregtshof van Zuidholland heeft uitspraak gedaan in de zaak van den Heer van Toorn, Gouvernements-Solliciteur alhier, aan wien, volgens de acte van beschuldigingdoor het O. M. was ten laste gelegd dief stal van een certificaat van ƒ1,000, door middel van een valschen sleutel, en later bij het requisitoir ter openbare teregtzitting, misbruik van vertrouwen, door te hebben verkocht een certificaat, dat, volgens gezegd requisitoir, aan hem zou zijn in bewaring gegeven. Het Hof heeft den beschuldigde vrijge sproken en zijne onmiddelijke in vrijheidstelling bevolen. LEEUWARDEN, 13 Januarij. De cholera die hier sedert eenige dagen heerschtheeft tot op gisteren 22 personen aangetast, waarvan 16 zijn overleden, 3 in behandeling en 3 hersteld. De ziekte blijft nog nagenoeg op dezelfde hoogte. De longziekte onder de runderen was in de laatste drie weken weder toegenomen. Den 9(len waren hier vier gevangenen uit het tuchthuis ontsnapt, die echter spoedig weder aangehouden en teruggebragt zijneen er van zal waar schijnlijk zijne vlugt, waarbij bij aan 't hoofd is verwond geraakt, met den dood bekoopen. aan het Protestantismuswaardoor het groot geworden is, verschuldigd aller- wege zijne ingenomenheid met het Hervormde geloof te doen blijken en niet te dulden dat Britsche Protestanten builen 's lands wegens de vreedzame be lijdenis hunner godsdienst worden belccdigd of benadeeld." De Minister antwoordde dat hij hetgeen door de deputatie was voorgedra gen in ernstige overweging zou nemen en ook in den Ministerraad in be handeling zou brengenen dat de Tigering niets ongedaan zou laten in deze aangelegenheid, ten opzigte waarvan het heerschende en juiste gevoe len, zeide hij, door de deputatie was uitgedrukt. Het jaarlijksch inkomen der Anglikaansche kerk bedraagt 60 millioeri gulden. De sterfte is in 1353 te Glasgow buitengemeen groot geweest, ofschoon de cholera daar niet meer dan 151 slagtoffers maakte. Terwijl toch de be volking op ongeveer 385,000 zielen geschat wordt, heeft het getal der over ledenen 15,288 bedragen, hetwelk 3,637 meer is dan in 1852. Een groot aantal mensclien en kinderen is aan teringziekle bezweken. In den beestentuin alhier is met goed gevolg eene operatie op een tijger verrigt wiens nagels in het vleesch waren gegroeidterwijl hij door middel van chloroform bedwelmd was. Te Edinburg kreeg onlangs de leeuw Wallace, in Wombwells menage rie onder het eten een been in de keelten gevolge waarvan het als razend rondloopcnde dier zoude zijn bezwekenzoo niet een der oppassers den moed had gehad zijne hand in den muil van het dier te steken en bet been te verwijderen. De luchtreiziger Kight, die te Bombay was opgestegen, is in zee gestort en omgekomen. FRA1VHRIJK. PARJJS15 Januarij. Door liet overlijden, dezer dagen, van een lid der doorluchtige en wijd vermaarde familie Montmorency, is die familie geheel uitgestorven. Op den weg van Sedan is in de afgeloopen weck een man en in de omstreken van S'. Menehould zijn twee jonge schoorsteenvegers door de wol ven verslonden. Een voerman, die zich op den weg van Hayange bevond, zou hetzelfde lot hebben ondergaan, indien hij niet een pak papieren, dat hij bij zich hadin brand had geslokenen daardoor die dieren verschrikt had en op de vlugt gejaagd. FRUISSEN. De hondsdolheid is te Paderbornwaar zij zich voorleden jaar vertoond had, thans zoo sterk toegenomen, dat men zich daar en in de omstreken niet meer veilig op straten of wegen begeven kan. Zoo werden onlangs nog 19 menschen door een dollen hond aangevallen en vreeselijk gebeten. Het bestuur der plaats heeft thans besloten op alle plaatsen waar de ziekte zich in het laatste jaar vertoond had, alle honden te dooden. Dienvolgens is aan de Koninklijke Regering daartoe verlof gevraagd, en inmiddels zijn alle hon den aan de ketting gelegd en is gedurende 6 maanden het losloopen verboden. De oudste der Hoogleeraren aan de Göttingsche Iloogescbool, de bekende taalkundige Mitscherlichis den 6icn in den ouderdom van 94 jaren over leden. TÜRKTE. Eene tijding uit Konstantinopelmedegedeeld door den ofilciëlen Franschen Moniteur van Zaturdag II., meldt dat den 6den dezer eene Turksche leger- afdeeling van 15,000 man met 15 stukken geschut, de versterkte stelling van Cetalye nabij Kalafat aangevallen en vermeesterd heeft, waarbij de Rus sen 2500 man hebben verloren. Russische troepen die ter versterking van Karaul aanrukten, ten getale van 18,000 man, hebben moeten terugtrekken met verlies van 250 man. Den 7den is er weder met verbittering gestreden zonder cenig beslist voor deel en den 8sten des morgens het gevecht hervat. De ministeriële Parijsche Patrie zegt: Een heden alhier ontvangen berigt, waardoor de mededeeling van den Moniteur aangevuld wordt, houdt in dat het bij Cetalye geleverde gevecht voor beide partijen bedenkelijke gevolgen gehad heeft. De Russen hebben echter moeten terugtrekken naar Manzatdey in de omstreek van Krajowamet achterlating van 4 stukken geschut. Volgens een telegraphisch berigt uit Weenenduurde de strijd nabij Ceta lye den 9dcn nog voort, en was het voordeel aan de zijde der Turken, zijnde deze voorwaarts gedrongen tot voorbij Cetalye. Cetalye of Tchetali, waar dit gevecht voorviel, is eene vesting die het Donau-dal beheerscht, ongeveer 6 mijlen boven Widdin en Kalafat gelegen; en het is waarschijnlijk dat de Russen hoopten de Turksche stelling om te trekken en welligt de rivier over te steken op of boven dit punt. De Turken zijn hier alzoo aanvallend te werk gegaanen hebben met goeden uitslag eene Russische Iegerafdeeling aangevallen in een verschanst kamp; dit is verre het grootste wapenfeit door het Turksche leger sedert het begin van den oorlog verrigt. Het was echter klaarblijkelijk van wezenlijk belang voor de Turk sche krijgsbevelhebbers te Kalafatdc Russische krijgsmagt te verdrijven uit eene stelling waardoor zij het bovenste gedeelte der rivier beheerschle en waar van zij ongetwijfeld grootelijks partij zou getrokken hebben in de voorgeno men operalien legen de linie van Kalafat zelve. De Times deelt uit Belgrado ook dergelijk berigt mede. Voorts verhaalt dat blad dat de Russische regering aan al zijne oorlogsschepen last gegeven beeft om naar Sebastopol terug te keeeenzoodat de Keizer althans op één element terugdeinsde. De vier Mogendheden zijn het onderling en met Tnrkye eens over de aan Keizer Nikolaas aan te bieden voorwaarden. Verwerpt hij ze, dan verwerpt hij hetgeen gansch Europa zich verbonden heeft door te EU G EL ARTS. LONDEN, 14 Januarij. De Minister van Buiten!. Zaken Lord Clarendon heeft in de vorige week j gehoor verleend aan eene deputatie van een alhier gevestigd genootschap, j het Protestantsch Verbondwelke hem de bescherming der godsdienstvrijheid van Britsche Protestanten in het buitenland kwam aanbevelen. De deputatie wees op de behandeling der Protestanten in Toscana, in Spanje, in Portugal, op Malta, en zeide verder: Wij zijn ten volle overtuigd van de regtvaar- digbeid en belangrijkheid van bet algemeene beginseldat de souvereiniteit van eiken Staat het regt bevat om zijne eigene wetten te maken en de voor waarden te bepalen waarop hij aan vreemdelingen wil vergunnen in zijn ge bied te reizen of zich neder te zetten. Maar wij meencn ook dat de vriend schappelijke betrekking met een anderen Staat steunt op de voorwaarde van wederkeerigheiden dat Engelandzonder de bevoegdheid der wetgevende magt van andere Staten te betwistenvan zijne zijde als eene voorwaarde van voortdurende vriendschap verlangen mag, dat aan alle Britsche onder danen buiten 's lands dezelfde vrijheid van godsdienstoefening worde verleend welke aan vreemdelingen van elk geloof op het Britsche grondgebied is ge waarborgd. Zonder eenig gevaar van politieke verwikkelingen zou de Britsche Regering kunnen verklaren dat het geen diplomatieke betrekking wil aan houden met eenigen Staat, die in zijn gebied aan Britsche onderdanen gods dienstvrijheid onthoudt. Mogt dit werkelijk de afbreking van het diplomatiek verkeer met eenig land ten gevolge hebben, dit zou niet noodwendig oorlog en stremming van het handelsverkeer medebrengen, daar de handelsbelangen van Engeland, gelijk met die der Vereenigde Staten in verscheiden landen het geval isgenoegzaam zouden kunnen worden beschermd door Britsche Consuls. »In allen gevalle is het voor Groot-Britannië, hetwelk door de Voorzienig heid lot den hoogsten rang onder de natiën verheven is, een heilige en ge biedende pligt de gewetensvrijheid te handhaven. Het is aan zich zelf en

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2