LEYDSCHE COURANT. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrij da i uit Zaturdug Avond Die van Maandag komt WOEINSDAG, 11 JAjNUARIJ. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven ÏV 1 b WSjhhïï BINNENLANDSCIIE BERIGTEX. LEYDEN, 10 Januarij. Heden bad bier de eenvoudige inwijding plaats van een voor de Maat schappij hoogst belangrijk gebouw. Sedert verscheidene jaren verkeerde liet Stads-Schoolgebouw in de Verwerstraat aan 't einde der Groeneslegen, een gebouw dat bovendien wel tot eene school werd gebruikt maar er niet toe was aangelegd, in zeer vervallen toestand; ongeschikt zoo wel lot herstel als tol verbeterde inrigting, besloot de regering een geheel nieuw schoolgebouw te stichten op het plein achter het Levendaal aan de Ilaverstraat, waar de ruimte van grond, de aard der gebuurte en gunstige ligging die plaatsing als om strijd aanbeval. Dit ruime, luchtige, stevige gebouw dat 8400 beeft gekost en ruim 400 kinderen kan bevatten was in het najaar voltooid en is heden morgen voor het eerst tot onderwijzing geopend. De verdienstelijke Slads-Hoofdonderwijzcr A. van Leeuwen die in bet onlangs verlaten gebouw had onderwezenontving de Schoolcommissie die zich ten half tien ure derwaarts had begeven, terwijl de Ed. Achtb. Heer Burge meester Grave van Limburg Stirum en de 1111. Mr. J. C Bucaille en M. G. ten Sandeals leden der Commissie van Fabricage, die van wege de Schoolcom missie aldaar waren genoodigd, deze plegligheid inet hunne tegenwoordigheid vereerden. Nadat de kinderen een tot dat doel geschikt lied hadden gezongen vatte de Voorzitter der School-Commissie de Wel-Eerw. Zeer-Geleerde lieer N. Berkhout het woord op. Na een biddend woord van toewijding, verwelkomde hij den Heer Burgemeester en de beide genoemde Heeren, met dankbetuiging namens de School-Commissie voor de belangstelling der Regering in het onderwijs der behoeftige kinderen haar de voortdurende zorg daarvoor aanbevelende; hield vervolgens eene toespraak die van harte lijke deelneming getuigde, tot den waardigen Hoofd-Onderwijzcr, lietn kracht en lust wenschendc om na eene loopbaan van 34 jarenzijne laak in het nieuwe gebouw met vernieuwden ijver op te vatten en ligtle toen zijne rede tot de verdere Onderwijzers onder den Hoofd-Onderwijzer werkzaam. De ge achte Spreker bad voorts nog een liefderijk en aanmoedigend woord tot de kinderenen gelijk bij zijne rede met een biddend woord begoneindigde bij die ook alzoo. Wij kunnen van die toespraken bier slechts met enkele woorden gewag makendoch zouden ze gaarne van wege de uitnemende geschiktheidwaar digheid en sierlijke beknoptheid in hun geheel mededeelen. Hierna hieven de kinderen andermaal een feestzang aan waarop de Hoofd- Onderwijzer in eene zeer gepaste rede bet gevoel zijns harten, zijnen dank en zijne blijdschap uitdrukte, dat het hem mogt gebeuren den wensch naar een geschikte schoolgebouw zoo uitnemend vervuld te zien. Een der leerlingen drukte daarna hunne erkentelijkheid uit, in eenige door den Onderwijzer vervaardigde dichtregelen. Ten slotte hieven de kinderen nog een door den Onderwijzer vervaardigden feestzang aan. Mogten nu de ouders slechts bet ware belang hunner kinderen niet voor bijzien, maar ze getrouw ter schole zenden, ze niet vóór het einde van hunnen leertijd wegnemenen niet aan luttel voordeel bet onschatbaar voorregt op offeren dat hun naderhand van zoo oneindig groot en veelzijdig nut zal zijn, het voorregt van wel te zijn onderwezen. Mogten de ouders dat onder wijs, naar hun vermogen door leer en voorbeeld trachten te ondersteunen. Mogten de hoofdonderwijzers en allen die onder hen onderwijs geven, de waarde van het onderwijs voor de kinderen innig gevoelenen de regte strekking er aan gevenwaardoor bet levens voor verstand en hart dienstbaar moge zijnen de ontwikkeling van het eene steeds met de vorming van het andere gepaard gaan, 'l Is toch niet de pracht en heerlijkheid van 't kerkgebouw maar bet woord dat er verkondigd wordt, 't geen er de eigenlijke waarde aan geeft, zoo moge liet met onze schoolgebouwen zijn, en naar mate ze de vorigen in aanzien en geschiklheid te boven streven, moge zoo het onderwijs gedurig vooruitgaan ter vorming van de jeugd en hier Christelijke indrukken in de gemoederen worden ingeprent, die in den strijd des levens bestand mogen zÜn tf,Sen het verderf dat in de maatschappij heersebt, en onder het opko mend geslaeht velen doen opwassen lot een zegen voor hunne gezinnen en ai die hen omringen, tot bolwerken tegen de verspreiding van zedeloosheid en ellende; tot dezulken die nog in hunne grijsheid het onderwijs zullen zege nen dat ze in onze Stadsscholen mogten ontvangen. Gedurende het jaar 1853, zijn binnen de gemeente Leyden geboren G73 zoons en 695 dochters, te zamen 1368; levenloos aangegeven 40 zoons en 32 dochters. Overleden 500 personen van bet mannelijk en 521 van het vrouwelijk geslacht, tczamenl021. Gehuwd 253 paren en 2 echtscheidingen ingeschreven. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in do drie laatste dagen, is geweest als volgt: 8 Januarij 721 volwassenen, 287 kinderen, te zamen 1008. 9 617 254 871. 10 i> 716 a 312 1028. De erfgenamen van Mevrouw Douarière Lcwe tot Aduard hebben aan de Diakonie der Ned. Hcrv. gemeente alhier aangeboden eene gift van ƒ3000 en aan hel Minnebuis eene van ƒ500. De overledene woonde in de laatste jaren niet meer alhier, doch onderscheidene Instellingen konden jaarlijks ge tuigen dat zij de behoeftigen harer vroegere woonplaats niet vergeten iiad. Het Policiellad meldt het volgende: De Officier van Justitie te Leyden maakt bekenddat hem dezer dagen is geblekendat de aangeteekende brief met geldswaarde, den 2<le'1 Dec. jl. van Leyden naar Rotterdam ver zonden werkelijk den volgenden dag aldaar is ontvangenmoetende de bent gedane aangifte der vermissing aan verregaande, naauwelijks verklaarbare achteloosheid der belanghebbenden worden toegeschreven. Het vergrooten van de R. K. kerk te Alphen en het bouwen eener pastorie is door M. v. d. Eist aangenomen voor ƒ18,500. De Directie van den Rijnspoorweg heeft bekend gemaakt, dat het ver trek van den eersten trein van Amsterdam een kwartier vervroegd en dus op 7 ure 45 min. is bepaald. Sedert 12 December lot 7 Januarij waren er buiten de Willemspoort te Amsterdam 350,000 emmers duinwater afgeleverd. Aan de stadswaag te Alkmaar zijn in 1853 gewogen 4,503,268 Ned. ffi kaas; de grootste markt was die van 23 December namelijk van 171,991 ffi. De daaraanvolgende was van 8 Julij, met 170,385 ffi. Van den Helder en van 't Nieuwe Diep zijn in 1353 naar Londen uit gevoerd: 4,450 koeijen, 1,281 kalveren, 38,698 schapen, 147 varkens en 5 paarden. Van Hellevoetsluis wordt berigt, dat aldaar den 7dcn aangekomen is het Nederlandsch barkschip SchoonderlooKapitein A. F. Marmelstein, van Tjilatjap naar Rotterdam bestemd. Door dezen gezagvoerder was den 20sten December 11., op 47 gr. 47 min. NB. en 10 gr. WL.ontmoet het Ameri- kaansch schip Edward Fletcher, van Boston, hebbende den grooten en be zaansmast verloren, en zijnde in zinkenden staat; de tweede stuurman en 2 matrozen waren over boord geslagen; 8 man zijn door hem met eigene boot argehaald en gered. Nog heeft Kapitein Marmelstein den 24slen Dec., op 47 gr. 12 min. NB. en 11 gr. 7 min. WL.gepraaid het Amerikaansch schip Condor, van Belfast naar New-York bestemd, hetwelk mede in nood was; daarvan zijn door hem gered 28 personen, waaronder de Kapiteinsvrouw, 4 vrouwen en 5 kinderenbenevens nog 4 passagiers. In de havens der stad Groningen waren in 1853, C2 nieuwe schoener-, galjoot- en kofschepen gebouwd en opgetuigd, en bovendien nog een aantal groole tjalkschepen. Te Godlinze in Groningen, had een knecht van den landbouwer A. Bos, op Nieuwjaarsdagzooveel sterken drank gebruikt, dat bij aan de gevol gen daarvan dienzelfden dag is overleden. Zoo wordt ook van een' vod denraper te Parijs gemeld, 68 jaren oud, die gewed had in een uur tijds een kan brandewijn naar binnen te zullen slaan; bij deed het ook, doch den volgenden dag was hij een lijk. In de buitengewone Vergadering der Prov. Staten van Overijssel is de lieer Mr. W. H. Cost Jorders als Lid van de Eerste Kamer herkozen. In den laten avond van den 3den is er bij den Gemeente-Ontvanger te Iloogeveen een stoute diefstal gepleegd, terwijl deze met zijne vrouw elders waren. Er is een kistje weggenomen met omstreeks 2,000welk kistje met nog 327 op een' afstand van het huis in den morgen gevonden is.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1