[n het zuiden des lands en in de noordelijke provinciën van Spanje lieerscht tlians mede buitengewone koude; meermalen vergezeld van sneeuw storm. In liet departement van de Arriège zijn onlangs 7 Spaarisclie reizi gers in het gebergte door eenen zoodanigen sneeuwstorm overvallenwaar door 4 hunner het leven hebben verloren. De diligence tusschen Alicante en Aleoy is in de eerste dagen der maand December, ten gevolge van het hoogst ongunstige weder, in de onmogelijk heid geweest den togt voort te zetten. Gedurende bijkans 3 dagen zijn de 16 reizigers, welke met dat rijtuig werden vervoerd, genoodzaakt geweest op dezelfde plaats in eene onbewoonde landstreek, zonder eenig voedsel of drank hoegenaamd, te blijven. TURKYE. KONSTANT1NOPEL20 December. Halil Pacha en Achmet Pacha zijn tot Ministers benoemdde Kapudan Pacha is afgezet. De Sultan heeft bevolen, om het werven van vrijwilligers voor het leger te staken. Bij zijne verordening geeft de Sultan zijne warmste wenschen voor het behoud van den vrede te kennen. De onderhandelingen tusschen Groot-Briltannië en Perzië zijn hervat. In een particulier schrijven uit Konstantinopel van den 16dcn dezer leest men, dat de Sultan besloten had een gedenkteeken te doen oprigten ter eere van de dappere Officieren der Turksche marine, die in bet gevecht bij Sinope hunne schepen in de lucht hebben doen springen ten einde de eer der Turksche vlag te behouden. Een telegraphisch berigl uit Weenen van den 2den meldt, dat den vorigen avond te Konstantinopel een opstand, door de Uhlema's was verwekt, doch spoedig onderdrukt. Volgens een tevens ontvangen gerucht zou ten gevolge daarvan een wapenstilstand gesloten zijn. Deze tijdingen hadden te Weenen een zeer gunstigen invloed uitgeoefend. De Turken hebben in de laatste dagen wederom eene poging gedaan om over den Donau te trekkenen zich op den linkeroever der rivier te ver schansen. Dit geschiedde bij het dorp Flamunda, tusschen Gioergewo en Oltenitza. De eerste poging der Russen om hen terug te dringen, mislukte. Doch toen de Russen den volgenden dag met talrijker magt terugkwamen waren de Turken reeds weder over den Donau teruggetrokken de door hen opgeworpen verschansingen werden nog in denzelfden nacht door de Russische troepen vernield. Daags daarna zag men hier ter stede zestien door ossen getrokken boerenwagens met gekwetste Russische militairen aankomen. Het stadje Gioergewo is thans eene groote legerplaatswaar de Russische troepen steeds strijdvaardig staan, dewijl zij eiken dag nieuwe aanvallen te wachten hebben. Ook gaan de Russen ijverig voort met het verschansen van Bucharest; deze stad moet voor eene overrompeling der Turken veilig zijn voor dat de Russische troepen naar Kalafat oprukken. De Fransche Moniteur deelt mede dat de jongste berigten uit Kon stantinopel melden dat de Divan met de vertegenwoordigers van Frankrijk, EngelandOostenrijk en Pruissen volmaakt overeenstemde omtrent de voor waarden, waarop de Porie met eere zou kunnen medewerken tot het herstel des vredes. De Times meldt dat de Turksche Rijksraad den 18den December eene vergadering heeft gehoudenen dat daarin na rijp beraad besloten is dat de vereenigde nota der vier Mogendheden zou worden aangenomen. De Rege ring is alzoo gezind eenen gevolmagtigde te benoemen om in eene of andere onzijdige hoofdstaddoch niet te Weenenover den vrede te onderhandelen doch heeft verklaard de tusschen haar en Rusland vóór den oorlog bestaande verdragen niet te wilien vernieuwen. Zal ook het Oostersche vraagstuk ooit billijk en voor goed worden beslecht, dan moeten de vroegere verdragen tus schen Rusland en Turkye, de bron van zooveel onheils en ook van dezen oorlog, vervallen blijven. Dat Rusland hiertoe zijne toeslemming zal geven, is echter zeer onwaarschijnlijk. In Zweden zou volgens de Times van wege Rusland eene poging ge daan zijn om die Regering in het Oostersche geschil te mengenmet het doel om de Zweedsche havens en des noods de Oostzee zelve voor Engelsche en Fransche schepen te sluiten. De Koning heeft echter in zijne jongste troonrede nadrukkelijk verklaard, 's lands onafhankelijkheid te willen verdedigen. De IV. Preuss. Zeitung bevestigt een door dat blad vroeger gegeven berigt dat de Keizer van Rusland zijne geheele legermagt mobiel had ver klaard, waardoor hij te beschikken zou hebben over 2,260,000 man met 1000 stukken geschut. Uit Malta wordt onder dagleekening van den 24sten December geschre ven dat het Engelsche handelshuis, aan hetwelk de beide bij Sinope in den grond geschoten handelsvaartuigen behoorden, van de Russische Regering eene schadevergoeding bad gevraagd, als zijnde bet bewijsbaar dat die schepen in een afgelegen gedeelte der reede lagende Engelsche vlag in top voerden en door de Russische oorlogsschepen moedwillig in den grond geschoten zijn. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 23 December. Met den aanvang van het nieuwe jaar zal aan de Hoogeschool alhier de Deensche in plaats van de Latijnsche taal worden gebezigd. De programma's redevoeringen, voorlezingen, theses, enz. moeten voortaan in de landtaal vervat zijn. VEREENIGDE STATEN. De Heer Dibble, bezitter van vele bijenstokken te Conncart in den Staat Ohio, nam den 14den Aug. van het vorige jaar het vreemde verschijnsel van eenen veldslag onder de bijen waar, en wel van 70 zwermen, die hij vrij ge lijkmatig aan de oostelijke en westelijke zijde van zijn huis verdeeld had. Op den genoemden tijd drongen groote massa's bijen in hel huis, zoodat de bewoners vlugten moesten, hij begaf zich op een veilig standpunt tot waar neming en meende te bemerken, dat de 70 zwermen in twee partijen afge zonderd aan beide zijden van het huis in de open lucht waren en bijna een' akker lands bedekten. Spoedig ontstond de strijd tusschen de beide massa's, die 3 volle uren aanhield. Geen levend wezen konde zonder gevaar de plaats naderen en een talrijk broeisel hoenderen werd zoo gestokendat bijna alle stierven. Na 6 nur herstelde zich de rust en orde weder en hetgeen van de bijen den strijd overleefde, keerde in zijne stokken terug. De grond was letterlijk met dooden bedekt. Twee jonge zwermen werden geheel vernietigd en alle andere zeer verzwakt. De afmatting, niet de overwinning eener partij, scheen den strijd geëindigd te hebben. Uit Mexico wordt berigt, dat Santa-Anna voor 10 jaren tot Dictator was verkozen. JAPAN. Van het Russische smaldeel in de wateren van China heeft men de tij ding ontvangendat den 6den Augustus jl. al de 5 bodems zich hebben vereenigd in de haven van Loid, en den 16den naar Nagasaki zijn vertrokken. Den 22slen wierpen zij daar het anker; de bemanning werd door de Japan- nezen zeer vriendschappelijk en voorkomend ontvangen. De Adjudant-Gene raal zond den lslen Sept. een schip uit die haven af, met den last te Shanghai den stand der zaken ir. China op te nemen. Den 8slen Sept. kwam het te Shanghaides anderendaags van de inneming dier stad door de opstandelin gen. Na de hem gegeven bevelen te hebben volbragt, ligtle de bevelvoerder van dien bodem, den 15den Sept. het anker, om zich weder bij het smal deel te Nagasaki te voegen. STADS BERIGTEN. De BURGEMEESTER van LEYDEN, In aanmerking nemende dat door de aanhoudende strenge koude meer dan gewoon wordt gestooktzonder dat door alle ingezetenen de noodige zorg voor de reiniging van schoorsteenen en kagchelpijpcn wordt gedragen Noodigt bij deze de ingezetenen uit op de reiniging van schoorsteenen en kagchelpijpen bij eene meer dan gewone vuring in dit wintersaizocn een be hoorlijk toezigt te houden, en deze mede buitengewoon te doen plaats hebben, ten einde ook daardoor mogelijke ongelukken van brand te voorkomen. De Burgemeester van de Gemeente Leyden. Leiden 2 Januarij 1854. VAN LIMBURG ST1RUM. KERKNIEUWS. Z. M. heeft den Breeden Kerkeraad te Meppel gemagtigd tot het beroepen van een derden Predikant, op een tractement van ƒ900 'sjaars, waartoe door het Rijk ƒ300 zal worden bijgedragen en door de Herv. gemeente 600. De Kerkeraad der Herv. Gemeente te Monnikendam heeft, wegens het bedanken van Ds. Gewin, beroepen Ds. J. J. du Sart te Kamerijk. 222stc Staats-EoteriJ. Trekking der Tweede Klasse. lstc Trekking. N°. 2423 een prijs van ƒ2,500. N°. 2623 een prijs van ƒ1,250. Nns. 9080 en 17306 ieder een prijs van ƒ1,000. 2de N°. 16072 een prijs van ƒ5,000; N°. 6423 een prijs van ƒ1,250. Nos. 81708365 en 15103 ieder een prijs van 1,000. Bij Ds. J. TICHLER ontvangen voor de noodlijdenden te Egmotid aan Zeegecollecteerd in de Remonstr. kerk, 11. Zaturdag avond 5.van N. N. P. ƒ5.—. ADVERTENTIEN. Heden overleed ten mijnen Huize, in den ouderdom van ruim 79 jaren na een langdurig en smartelijk lijden, JANSJE van den BERG. Een en zeventig jaren diende zij mijne Ouders en mij met voorbeelde- looze liefde, ijver en trouw, was eene ware Vriendin voor mijne overledene Echtgenoote gedurende haar gansche leven en werd, door allen die haar kenden, geacht en bemind om hare braafheid en nederigheid; hare nagedach tenis zal dan ook door mij en mijne Kinderen steeds in eere worden gehouden. Leyden, 1 Jannarij 1854. P. J. BURGERSDIJK. Voor de menigvuldige blijken van deelneming bij de bevalling mijner Echtgenoote, betuig ik ook namens haar, mijnen bartelijken dank. Leyden, 3 Januarij 1854. D. WAFELBAKKER. De Familie BUYS betuigt bij deze haren dank voor de menigvuldige be wijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van hare geliefde Moeder en Behuwd-Moeder. Leyden 3 Januarij 1854. Degenen welke iels te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of in bewaring mogten hebben, behoorende tot de Nalatenschap van Mejuffrouw CATHR1NA MARIA JOSEPHA de RIDDER, in leven Particuliersterte Leyden en aldaar den derden December achttienhonderd drieenvijftig over leden, worden verzocht daarvan voor den eersten Fcbruarij achttienhonderd vierenvijftig OpgaveBetaling of Kennisgeving te doen aan de Uilvoerders van haren uitersten wil J. A. ZUUR of G. H. YSSELSTEYN te Leyden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3