LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuturdag Avond -Ti. Z>c Prijs der Courant is f 13 in het jaar WOENSDAG, 4 JANÜADIT. t fnfrlijke worden te°'en 10 7 -Centen afgegeven BljVXEXLAXPSCIIE BERIGTEX. LEYDEN 3 Januarij. Wij zijn verzocht van wege de Regering liet volgende te plaatsen llij de invoering der verordening op de verdeeling dezer Ge meente in Wijken en Gebuurten, en het bestuur van deze, met bet begin dezes jaars, wordende Ingezetenen ernstig herinnerd aan <le bepalingen vervat in de verordening betreffende de vestiging en verandering van woonplaats binnen deze Gemeente, vooral ook omtrent de dienstboden, daar zy zich zeiven de gevolgen van het verzuim der daarop bestaande bepalingen zouden te wijten hebben. In het Politie-Blad leest men: Op 2 December jl. werd aan hel Post kantoor alhier, blijkens gedane aangifte, een aangeteekende brief bezorgd, inhoudende: 1 bankbiljet a ƒ40, zijnde N®. 119; 1 muntbiljet a 10, N°. 230814 en een coupon van bet kantoor Danckers, groot ƒ2.97, N°. 4020, bestemd naar Rotterdam, welke niet is bezorgd. De Officier van Justitie al hier verzoekt nasporing en zoo mogelijk aanhouding en berigt. De Officier van Justitie te Groningen,, verzoekt de nasporing van 5 muntbiljetten, ieder groot ƒ10, zijnde de N08. 242719, 130241 129940, 107556 en 19991, welke 12 December jl. bij het bezorgen van een brief .aan bet postkantoor aldaar daaruit vermist zijn. Het getal opgenomenen in het werkbuis, in de drie laatste dagen, is geweest als volgt: 1 Januarij 609 volwassenen, 222 kinderen, te zamen 831. 2 543 187 730. 3 677 255 932. In bel begin van Februarij zal er een vijfde verkoop van gronden in den Maarlemmermeerpoldcr, te Haarlem plaats hebben den dag nader te bepalen. De Minister van Binnenl. Zaken beeft lot Conrector aan het Gymnasium ie Briellc benoemd, IK. E. Mehler. Tol Leetor in de Levende Talen aan het Gymnasium te Arnhem is benoemd de Heer C. Zylstra. Belangheb bende worden verwittigt, dat aan het Gymnasium te Brielle de betrekking open is van Leeraar in de Wiskunde tegen eene bezoldiging van ƒ600zich aan te melden vóór 1° Februarij. Op de voornaamste verbindingslijnen van de telegraaf-dienst lusschen ■ons land en de overige Staten van Duitschland, is eene doorgaande dag- en nachtdienst ingevoerd. De Staats- Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank Omloopende Bankbiljetten ƒ76,903,445.00. Saldo's van Rekeningen-Courant ƒ41,693,832.39. Munt en Muntmateriaal ƒ90,891,660.86]. In 1853 is aan giften en legaten door bet Ned. Zendelinggenootschap ongeveer ƒ32,500 ontvangen. In 1853 zijn door de onderscheidene Provinciale Commission van onder wijs uitgereikt: 175 aclcn van onderwijzer voor den tweeden rang; 237 acten van onderwijzer voor den derden rang; 296 aeten van onderwijzer voor den vierden rang; 8 acten van huisonderwijzer; 163 acten van schoolhou- deres en 11 acten van huisonderwijzeres. De IIaarl. Cour. bevat het volgende: In navolging van hetgeen in Duitschland, Engeland en in sommige steden van ons vaderland reeds be staat en goede vruchten draagt, zijn ook hier ter stede eenige geachte inge zetenen werkzaam (en naar wij vernemenmet gunstig gevolg) om eene dus genaamde Jongelings-Verceniging tot stand te brengen. Hel doel van deze inrigting is, om aan jongelingen van 17 lot 30 jaren de gelegenheid te ge ven em zich des avonds in hunne vrije uren, die vaak op onnutte en scha delijke wijze doorgebragt worden, op christelijke, nuttige en tevens aange name wijze te onderhouden, en alzoo hunne zedelijke en verstandelijke ont wikkeling te bevorderen. Om dat doel te bereiken zal gelegenheid gegeven worden tot vriendschappelijke bijeenkomsten en nuttige zamensprekingen, in een daartoe ingerigt lokaal, onder de leiding van de bestuurders der Yerecni- ging, of van daartoe door hen uitgenoodigde geschikte personen. De bezig heden in deze bijeenkomsten zullen bestaan in: oefening in Bijbel-kennis; het lezen van boekwerken en tijdschriften van godsdienstigen, zedekundigen, na tuurkundigen en anderen wetensebappelijken aard; het aanhooren van voor dragten over de geschiedenis, van niededeelingen omtrent wetenschappelijke ■anderwerpen., en wal verder in den geest der Vereeniging eene nuttige strek king kan hebben voorts ook beoefening der zangkunst. Voorshands zullen die bijeenkomsten drie malen in de week plaats hebben. De voorwaarden, waarop jongelingen aan deze Vereeniging kunnen deelnemen, zijn: 1°. dat zij hun 17de jaar zijn ingetreden; 2°. dat zij 5 centen per week contributie betalen. Wijders zijn alle ingezetenen uitgenoodigd, om tegen eene jaar- lijksche bijdrage van ƒ2.50 (of meer) leden dezer Vereeniging te worden, en alzoo mede te werken tot bet goede doel. hetwelk men wensebt te bereiken. Te Amersfoort wordt een nieuw weekblad uitgegeven, om te voorzien in eene behoefte voor die provincie. Dat blad is getiteld: de vijf Steden die zijn Utrecht, Amersfoort, Ysselstein, Pihcenen en Wijk bij Duurstede. Uit genoemde stad schrijft men dat den 29stcn Dec. aldaar een droevig ongeluk plaats had. Bij eenen graanhandelaar namelijk, was men bezig granen naar boven te bijssclien. De deur was bezet door eenige bedelaars, toen juist op dat oogenblik bet touw van het katrol brak, zoodat de zak voor de voeten van eene bedelende vrouw viel, die hierdoor zoodanig ver schrok, dat zij door schrik achterover sloeg en in baren val een ouden mail op krukken medenam, die door dezen val zich zoodanig schijnt verwond te hebben, dat hij, niettegenstaande opgenomen en verzorgd te zijn, na 2 uren gelegen te hebben zonder meer te spreken, overleed. De vrouw is er met den schrik af gekomen. In 1853 zijn te Hellevoetsluis. Brielle en Maassluis, behalve de visch- hoekers. haringhuizen enz. binnengekomen 2,601 schepen en uitgezeild 2,733 schepen; in 1852 waren 281 meer binnengekomen en 305 meer uitgezeild. Te Amsterdam zijn in 1853 uit zee binnengekomen 1,708 schepen, tegen 2,105 in 1852. Te Dordrecht 292 schepen. Den SOst™ is 's Lands fregat Palembang en den 31sten, 's Lands stoom schip fleela te Vlissingen aangekomen. Alles was wel aan boord. Te Zwartsluis is voor een paar dagen met een net in éénen trek 4,000 halve Ned. visch gevangen, meestal blei; er werd indien omtrek ook veel aal gevangen. 's GRAVENIIAGE, 3 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot Griffier bij het Kantongeregt te Eist, G. van der Horst, thans die functien waarnemende, en lot .Regier-Plaatsveivanger in de Arr.-Reglbank, te Alkmaar, Jbr. Mr. J. II. van Foreest van der Palm, Advokaat aldaar; aan de Referendarissen bij bet Kabinet des Konings, de Heeren Jhr. Mr. F'. L. W. de Koek en Mr. E. A. Berckinans de Weertis verleend de personele titel van Secretaris bij bet Kabinet des Konings; aan den Heer J. A. Graaf van Bylandt, is op zijn verzoek een eervol ontslag ver leend als Ontvanger der registratie en domeinen te Tilburg. Z. M. beeft benoemd tot Ontvanger der directe belastingen en accijnscn to Oploo c. a.den Heer W. E. N. Muskeyn, thans Commies der l6te klasse van 's Rijks belaslingeu te Steenbergen. Bij Koninkl. besluiten van den 31sten Dcc. 1853, is aan de Heeren Ontvangers der directe belastingen en accynsen J. L. W. Seyffardt, te El- burg; B. Aalbers, te Krimpen aan de Lek, en O. Meinsma, teMeppel, op bun verzoek eervol ontslag verleend behoudens aanspraak op pensioen, zijn de Ontvangkantoren te Elburg en Doornspijk vcreenigden is benoemd tot Ont vanger te Elburg e. a.de Heer J. G. A. Sonnevelt, thans te Doornspijk. Voorts is benoemd tot Ontvanger te Wijk c. a., de Heer Ch. van Goudriaan thans visiteur der in- en uitgaande regten en accijnsen te Rotterdam, en tol Ontvanger der in- en uitgaande regten te Veenebrugge (Overijssel), de Heer A. Ritte, thans visiteur der in- en uitgaande regten en accijnsen te Zwolle. Z. M, beeft uit de door de Tweede Kamer aangeboden nominatie lot lid der Rekenkamer, bestaande uit de Heeren Bachiene, Pilsier en van Eyk, den Heer Plistcr benoemd. Z. M. de Koning en IIH. KK. HH. Prinses Frederik en Prinses Maria liebben Zaturdag avond de godsdienstoefening in de Waalsche kcik, onder bet gehoor van den Wel Eerw. Heer Boucher, bijgewoond. II. M. de Koningin en HH. KK. HH. Prins en Piinses Hendrik der Neder landen hebben de godsdienstoefening in de Groote kerk bijgewoond onder het gehoor van den Wel Eerw. Heer Molenaar. IIH. MM. de Koning en Koningin, benevens HII. KK. HH. Prins en Prin ses Hendrik en Prins en Prinses Frederik en de jeugdige Prinses Marie heb ben Zondag morgen de godsdienstoefening in de Kloosterkerk bijgewoond, onder i liet gehoor van den W el Eerw. Heer van Koetsveld. Des middags heeft er bij IIH. MM. den Koning en de Koningin receptie

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1