dien aanzien aan de bevelen der burgerlijke overheid te voldoen. Hij is daarop afgezet en door een ander vervangen, die de geestelijken de geringe geldboete oplegde van ƒ10. Een der Kapelanendie zich nog aan andere overtredingen heeft schuldig gemaakt, is met eene geldboete van 50 gestraft en dezen is tevens het verder verblijf in de stad ontzegd. De Aartsbisschop van Freiburg beeft onlangs verordend, dat de Pastoors zoo spoedig doenlijk op vier achtereenvolgende Zondagen in de predikatie de geloovigen moeten onderrigten aangaande de vorderingen der Bisschoppen en j de bestaande kerkelijke geschillen, en wel naar aanleiding van de onderschei- i den door de Bisschoppen ingediende memorien en van den bekenden herder- derlijken brief des Aartsbisschops. Volgens die verordening moet in elke pre- j dikatie, »op eene populaire maar bedaarde en volstrekt niet opruijende wijzeeen deel dier vorderingen in verband met den vasten tekst van den dag, uiteengezet en de daartegen ingebragte bedenkingen grondig wederge- legd worden. Het Regeringsblad van 25 December zegt dienaangaande het volgende Nadat door de openbare voorlezing van den herderlijken brief, en door de heimelijke verspreiding van schotschriften, het volk reeds in het onzalige ge schil tusschen de wereldlijke en kerkelijke overheid gemengd is op eene wijze, die men van de vertegenwoordigers der Kerk naauwelijks zou verwacht heb- j benkan de regering er niets tegen hebbendat de parochie-geestelijken gedachtig aan hun dubbelen pligt jegens den Souverein en den Kerkdijken opperherder, de toedragt der zaak naar waarheid uiteenzetten, de punten van geschil onbevooroordeeld toelichten, en hunne leeken onderrigten omtrent de vraag, aan wien de vereffening van het geschil behoort overgelaten te worden en welke de meest geschikte middelen zijn om tot die vereffening te geraken. Hunne voordragten zullen medewerken om de dwaalbegrippen weg te nemen, welke door de hartstogtelijke en partijdige voorstellingen van den herderlijken brief, en door den misdadigen inhoud der bedoelde schotschriften welligt bij vele Katholijken ontstaan zijn. Wordt aan de verordening des Aartsbisschops in dien geest gevolg gegevendan kan men alleen betreuren dat de kanscis in de aan God gewijde tempels gebruikt worden tot vertoogen over een geschil tusschen wereldlijk en kerkelijk gezag, en het is dubbel te betreuren, dat dit geschieden moet in eenen tijd, waarop stichtelijke en hartverheffende preken van godsdienstigen inhond bijzonder te pas zouden komen. Mogten echter geestelijken, gelijk reeds hier en daar geschied is, de heilige plaats daardoor ontwijden, dat zij de ter godsvereering opgekomene geloovigen, door verdraaijing der waarheid, door verdichtselen en door smaad redenen legen de bestaande wetten en verordeningen of tegen de staatsoverheid zoeken op te ruijendan zal op die misdaad de verdiende straf volgenter voldoening van de overgroote meerderheid der Katholijken hier te lande, die aan hunnen souverein even trouw gehecht zijn als aan hunne kerk, die niet eene meerdere verbittering of uitbreiding van het treurige geschilmaar des- zelfs spoedige bijlegging wenschenen die de misdaad verfoeijen, door wien zij ook gepleegd worde. Wat de publieke autoritieten betreft, zijn wij overtuigd, dat deze zich aangaande de bedoelde predikatiën in hare districten de noodige kennis zullen weten te verschaffen, dat zij tegen de overtreders der strafwet onverwijld gereglelijke vervolgingen zullen instellen, en voor de behoorlijke tercglwijzing zullen zorgen van degenen, die op eenen dwaalweg gebragt worden." In genoemde slad is met 94 van de 103 stemmen, tot President van het museum-gezelschap, dat de aanzienlijksten der slad onder zijne leden telt, verkozen de Stad-Direclor Burger, onlangs door den Aartsbisschop van Freihurg in den ban gedaan. Te Freiburg is voor den monnik Barthold Schwartz, den uitvinder van het buskruid, een gedenkteeken opgeiigt. BEIJEREÜ. MUNCHEN, 26 December. De 16(,e verjaardag van Prinses Elizabeth van Beijeren werd den 24ste" dezer in den Vorslelijken Famieliekring op eene hartelijke wijze gevierd. De Keizer van Oostenrijk, die, gelijk men weet, zich alhier bevindt, reikte, bij die gelegenheid, zijne jeugdige Bruid een prachligen ruiker van de zeld zaamste bloemen over, welke den vorigen avond, door een keizerlijken hof- tuinier, uit den wintertuin te Weenen naar deze stad was overgebragt. TERETE. KONSTANT1NOPEL 20 December. De Divan heeft in eene op den 18den dezer gehouden zitting na hevige debattenbesloten een gevolmagtigde op het congres te zenden zonder eene voorafgaande ontruiming der Vorstendommen als voorwaarde te eischen en zich te vreden te stellen met de guarantie der Mogendheden. Evenwel zou de Porte de opheffing van de oude traclaten en onderhandelingen op nieuwe grondslagen eischen. DEEEMRKElf. De Stendenvergadering van Holstein heeft met 23 tegen 17 stemmen het van regeringswege ingediende grondwets-ontwerp verworpen, en met 31 te gen 15 stemmen een geamendeerd voorstel aangenomen, houdende, dat in dien de vergadering heeft toegestemd het haar aangeboden ontwerp in over weging te nemenzij dit deed omdat zij niet vrij was anders te handelen maar dat zij volstrekt niet wil geacht worden daardoor bij te dragen om de scheiding van Sleeswijk en Holstein te bewerkstelligen. Ook heeft de verga dering eene motie aangenomen ter gunste van het herstel voor het volstrekt monarchaal stelsel, als voordeeliger voor de gelijkheid van reglen tusschen de verschillende natiën waaruit de Deensche monarchie bestaat. St, DOMINGO. 25 September. Met de aankomst van de Nederlandsche schoener Los Amigos de Sl. Domingo, op den 19<len dezer, van Curacao, heeft onze Regering eene officiële mede- deeling van den Gouverneur van dat eiland, gedagteekend 5 Augustus jl. ontvangen waarin het kennis gegeven wordtdat hij door zijne Regering met volmagt bekleed is geworden oin met de Doininicaansche Republiek een trac- taat van vrede, handel en scheepvaart te sluiten. Ten einde aan den geuiten wensch van den Koning der Nederlanden te voldoen, zal onze Regering een of ineer personen benoemen en hen met de noodige magt bekleeden om naar Curasao te vertrekken om het tractaat met den meest mogelijken spoed te sluiten. Terwijl andere Republieken ouder dan de onze, nog geen enkel tractaat gesloten hebben, telt de Dotninicaansche er reeds vier, hetgeen tot een onwedersprekelijk bewijs strekt van het vertrouwen dat het aan het buitenland inboezemt; en van haren vooruitgang en verheffing. STAD» BERIGÏET. JlNationale Militie. Ligting van hot Jaar 1854. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDENgezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8sten Januarij 1817, alsmede art. 5 der wet, van den 27steD April 1820; Brengen hij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, alsmede van hen, die vroeger onder de Gemeenten Oegstgeest, Leyderdorp en Sieterwoude woonachtig zijn geweest, doch, volgens de laatstelijk opgenomen grens scheiding, tot het gebied dezer Gemeente zijn overgegaan, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar geschieden moet voor hen, die geboren zijn in het jaar 1835. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebben, en of zij tegenwoordig of afwezend of al dan niet in Militaire dienst zijn verpligt zijn zich te doen inschrij vendat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in dezen, voor hunne naasl- bestaanden of papillen mitsgaders Regenten van publieke Gestichten, voor de onder hun beheer staanden, de belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doen, en daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van hun vermogen of hun verblijf in het Koningrijk zijn komen vestigen; alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappelijke verdediging van den Staat, welke hun veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, alle de in de termen vallende Ingezetenen, om te compareren in een der vertrekken van het Raadhuis: Op Dingsdag den 10 Januarij 1854. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 12 en 3. En die van het buiten territoir der Gemeente. Op Woensdag den 11 Januarij 1854. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Donderdag den 12 Januarij 1854. Des voormiddags van 10 tot 3 nre, de bewoners van Wijk 6. Op Vrijdag den 13 Januarij 1854. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel uitdrukkelijk de belanghebbenden, zich, door getrouwelijk op te komen, vrij te waren tegen de nadeelige gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voort- vloeijen de boven opgegevene tijdsbepaling in hel oog te houden, en bij de inschrijving zich te voorzien van hunne gebooite acte, alsmede schriftelijk op te geven hunne woonplaatsen, en het wijk en nummer hunner huizen; ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschre venen volgen moet uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgaven der woonplaatsen waardoor dikwijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang ge daan worden. Zullende er, van heden af, ter Secretarie gevaceerd worden ter afgifte der geboorte-acten voor diegenen, welke binnen deze Gemeente zijn geboren, 's morgens van 10 tot 3 ure. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de I.cydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 2 Januarij 1854. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 2 Januarij 1854. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leyden, VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Herv. gemeenten te Zutphen, Wateriandkerkje, Almkerk, Oosterland en der Doopsgezinde gemeente te Hoorn op Texel, uitgebragte beroepen op Ds. T. K. M. von Baumhauer, te Geervliet, en de Candidaten A. AV. Begemann, J. B. Knotte- rus, L. 11. F. Creutzberg en D. Lodeesen. De Evang. Luthersche Gemeente te AVeesp heeft tot Predikant beroe penDs. C. II. ter Laag, te Tiel. Bij de Redactie is ontvangen van H. I. D. voor de Noodlijdenden te Egmond aan Zee ƒ5.voor Schokland ƒ5.met de aanmerking, waarom de mannelijke bevolking niet als Matrozen op de Koopvaardijschepen goede maand gelden gaat verdienen. Bij Ds. J. TICHLER is ontvangen voor de Noodlijdenden te Egmond aan Zeevan N. N. ƒ5.van N. N. L. een Coupon a ƒ7.425. AD VERTEN TIEN. Getrouwd: AV. tan de POLL, met Amsterdam, 28 December 1853. M. L. STARRENBURG. Algemeene Kennisgeving.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3