BUITENLANDSCI1E BERIGTEX. E1VCELAIVD. LONDEN, 26 December. Volgens de limes zijn er tusschen Lord Palmerston en zijne ambtge- nooten wederzijdsche ophelderingen gegeven betrekkelijk de ontworpen wet op de verkiezing van parlementsleden, en treedt Lord Palmerston dien ten gevolge weder als Minister van Binnenlandscbe Zaken in bet Kabinet. Alhier ligt thans een schip zeilree naar Sydney, met al den toestel en het personeel voor het oprigten eener koloniale munt aldaar. Er is thans vast besloten tot de vermindering der groote staande le- germagtdie in Ierland gehouden wordt; de regemenlen infanterie die uit Ierland naar de koloniën verlegd wordenzullen meestal alleen worden vervangen door depots of hoogstens door een detachement ruiterij. Bijkans alle regemenlen infanterie die thans active garnizoensdienst hier te lande doen, hebben bevel ontvangen om zich voor overzeesche dienst gereed te maken. De Braziliaansche regering is door de AVetgevende Kamers in hare jongste zitting gemagtigd om het tarief der in- en uitgaande regten te wijzi gen. A'olgens berigten uit Rio Janeiro is het ontwerp ontvangen van het nieuwe tarief, zoo als het waarschijnlijk zou worden vastgesteld; en in dit ontwerp zijn de invoerregten op de voornaamste Engelsche producten aaniner- kelijk verlaagd, sommige zelfs 25 of 30 pCt. Deze verlaging is mogelijk geworden door den goeden staat der geldmiddelen van Brazilië, daar de open bare inkomsten er sedert geruimen lijd de uitgaven te boven gaan. In de Vereenigde Staten zullen brandewijn en alle andere sterke dran ken en likeuren voortaan aan het hoogste inkomende regt van 100 pCt. on derworpen zijn. REI, CIS- BRUSSEL, 28 December. Met bijkans algemeene stemmen is de door de regering voorgedragen wet aangenomen, die, bij wijze van overgangsmaatregel voortvloeiende uit de wet van 8 Mei 1847, het contingent van het leger voor 1854 bepaalt op zeventig duizend man, en het contingent dor ligting van dat jaar op tien duizend man. Ook beeft de Kamer zich, met 44 tegen 19 stemmen, vereenigd met een wets-ontwerpwaarbij de hoofdsom der grondbelasting, die bij de wet van 9 Maart 1848 vastgesteld is op 15,500,000 (r. alleen voor het aanstaande jaar verhoogd wordt in evenredigheid met de toegenomen belastbare waarde der gebouwde eigendommen en gesteld wordt op 15,944,527 fr.zijnde deze vermeerdering van 444,527 fr. het gevolg van de vermeerdering der belast bare waarde die op den 31sten December 1852 een totaal van 101,594,482 fr. bedroeg of 4,503,220 meer dan bij de vaststelling der wet van 1848. De minister zeide dat de regering slechts voor één jaar eene buitengewone bijdrage van den grondeigendom vroeg tot aanvulling van het te kort in de schatkist, hetwelk over de vroegere dienstjaren reeds zeven en twintig milloen j bedroeg en nog grooter zou worden door de vermeerdering van uitgaven en j de vermindering van inkomsten die de duurte der levensmiddelen aan de schatkist berokkende. De herziening van het kadaster zouvolgens den Mi nister, niet vóór het jaar 1868 plaats hebben. Een kind van een pachter in de gemeente Bazonges had in een oud meubelstuk een witte poeder gevonden, en bragt die aan zijne moeder. Deze zag het voor meel aan en deed het in de soep. Maar naauwelijks was 't gebruikt of hevige brakingen volgden. De vrouw stierf dien eigen avondj bare oudste dochter 's nachts, twee andere kinderen den volgenden dag. Alleen de oudste zoon oud 17 jaren en zijn vader hoopt men nog te redden. 't Is gebleken dat het ratlenkruid was. Er hehben zich bij Savenlhernniet ver van deze stad wolven ver toond, waarschijnlijk uit de Ardennes; er is een drijfjagt tegen die roofdieren verordend. FRAIHRIJH. PARIJS 27 December. Er heeft zich eene maatschappij gevormd tot aankoop van al de wer ken van Lamartine gedurende zijn leven en na zijn dood. De Heer Dumesnil staat aan het hoofd en het kapitaal dezer maatschappij zal uil 450,000 fr. bestaan. De maatschappij is voor 30 jaren vastgesteld. Ter gelegenheid, dat de Bisschop van Nivers zich in een huurrijtuig van den spoorweg naar zijn hotel begaf, is hem zijn koffer, bevattende al zijne gewijde vaten, zijne Bisschoppelijke sieraden en gewigtige papieren, ontroofd. PORTURAL LISSABON, 19 December. Heden heeft de Regent in de zitting der Cortes den eed op de constitutie afgelegd, en daarna eene aanspraak gehouden, die hij besloot met de betui ging, dat hij hoopte na een kort tijdsbestek aan M. den Koning, zijn doorluchtigen zoon, Dom Pedro V, het rijk te zullen overgeven in het volle genot van vrede, van de dierbare vrijheden, en vooruitgaande in welvaart en nijverheid. SPANJE. MADRID, 18 December. In het Regcringsblad is een Koninklijk besluit afgekondigd bepalende dat de begrooting van staats-uitgaven en inkomsten voor 1854, die aan de Cortes voorgedragen maar door deze bij de schorsing der AA'etgevende Zitting nog niet aangenomen was, met den lsten Januarij aanstaande zal worden in wer king gebragtbehoudens de veranderingen die hij het onderzoek der begroo ting daarin zouden kunnen worden gebragt door de Cortes, aan welke te zijner tijd door de regering rekenschap van dit besluit zal gegeven worden. ITALIË, ROME, 20 December. De Paus heeft gisteren op het Vatikaan een geheim consistorie en eene allocutie gehoudendie waarschijnlijk betrekking heeft op de kerkelijke aan gelegenheden der Opper-Rijnsche kerkprovincie. Men denkt vrij algemeen dat eene schikking zal worden getroffen ten aanzien van die aangelegenbeden. Bij deze gelegenheid heeft de Paus ééu' Kardinaal werkelijk en één' in petto benoemd. In de zitting van de Staals-Consulta voor de financiën, heeft de Paus den 5,lcn dezer ook eene allocatie gehouden, waarin hij lang uitweidde over de financiële crisis van den Staat, zijne onbekendheid met de staathuishoud kunde verklaarde en zeide, niet bij magie te zijn te hulp te komen in de groote verlegenheid waarin de Staat zich bevindt, maar de kennis van de leden der Consulta inriep om hulpmiddelen te beramen. Hij wierp de ver antwoordelijkheid van den ongelukkigen toestand des lands van zich af, verklaarde zich voor God onschuldig en stortte zelfs tranen. Ilij moet ook eenige klagten en beschuldigingen hehben uitgebragt legen het Protestautsche Engeland en de Amerikaansche Unie, die onder bescherming hunner Regering, verderfelijke en anti-(R. K.)godsdienstige leerstellingen verspreiden. PRUIS SEN. BERLIJN, 27 December. Uit Keulen wordt van den 25sten geschreven: Men verneemt dat de Koning zijne goedkeuring gehecht heeft aan de verlenging van den reeds vergunden Keulen-Crefelder spoorweg tot aan de grenzen in de rigting van Nijmegen. De Keulen-Crefelder maatschappij, die naar alle waarschijnlijkheid ook de verlenging van dezen weg tot aan de grenzen zal uitvoerenheeftgelijk men weet, den aanleg en de exploitatie van den weg aan den Staat overge dragen, en de comités, die de vergunning voor den weg van Vierssen naar A'enlo vragen, nemen er insgelijks genoegen mede, dat die weg door de rege ring aangelegd en geëxploiteerd worde. Alvorens echter tot de uitvoering dezer ondernemingen kan worden overgegaan, is het noodig de verzekering te erlangen, dat de bedoelde maatschappijen van de Nederlandsche regering de vergunning verkrijgen zullen tot het verlengen der spoorwegen tot Nijme gen en Venlo. TURK ÏE. KONSTANTINOPEL16 December. De berigten van den 15llen gedagteekend, melden dat de Divan genoegen nam met de hervatting der onderhandelingende violen waren nog niet de Zwarte Zee binnengezeild, ten gevolge der zware stormen, welke in die wa teren woeden en waardoor 80 koopvaardijschepen zijn opgehouden. De gra nen zijn 25 tot 50 piasters gerezen. Er waren vele schepen bevracht. De oorlogsverklaring van Perzië was bij de Regering ontvangen. Berigten van den 16den melden, dat Rescind Pacha in eene bijeen komst met de Gezanten van de groote Mogendheden beloofd heeft alles te zullen aanwenden om den Divanwelke den 20stcn dezer zou vergaderen te bewegen, de Weener nota aan te nemen; hij geloofde echter, dat eene schikking moeijelijk tot stand zou komen ten gevolge der handelwijze van Perzië en Rusland, De Turken rustten eene expeditie tegen Sebaslopol uit. De Perzen zijn in gemeenschap met de Russen getreden. De Generaal Yermoloff zal over de Perzische troepen het bevel voeren. De Turksche Gezant te Te heran en de Perzische te Konstantinopel hebbenin strijd met den raad der Fransche en Britsche Gezantenhunne posten verlaten. De twee schepen die door de F-ngelschc eu Fransche Admiraals naar Sinope waren gezondenzijn teruggekeerd en de door hen aangebragte be rigten luiden allertreurigstte Sinope vonden zij de reede met lijkenver brijzelde masten, planken, touwen en overblijfselen van schepen overdekt; de haven was verlaten; de huizen, welke daar nog kort geleden gestaan had den, waren vernield en de werven verbrand; de stad was voor drie vierde verwoest. Het door de Christenen bewoonde gedeelte der stad had niets ge leden; slechts één persoon is daar omgekomen, namelijk de dienstbode van den .Oostenrijkschen Consul. Er bestond hier een plan om de bij Sinope geleden nederlaag te her stellen door eene expeditie tegen het Russische schiereiland de Krim; doch dit plan werd door den Franschcn en den Engclschcn Gezant dringend ont raden die meenden dat de Turksche zeemagl zich liever tot de verdediging der eigen havens bepalen moest. A'olgens berigten uit de Donau-Vorstendommen waren ten gevolge van de regenachtige weersgesteldheid die het koude maar drooge weder had vervangen de wegen onbruikbaar geworden zoodat de bewegingen der troepen daardoor zeer worden belemmerden de voorgenomene vereeniging van het vierde corps in Klein AVallachije niet voor nieuwjaar haar beslag zou kunnen hekomen. Ook de troepen van het derde corps, van den Gene raal Osten-Sackenworden niet voor den 20sten December in Bucharest gewacht. De Shah van Perzië heeft zijne hoofdstad verlaten en is aan het hoofd van 40,000 man, voorzien van 100 stukken geschut, noordwaarts opgerukt. De Engelsche troepen waren naar de grenzen van Peshawur, in Afghanistan, getrokkenom daar een forttot versperring der bergpas van Cohalop te rigten. De Russische troepen zoudenop hunnen marsch naar onafhankelijk Tartarye, te Khiva zijn binnengerukt en de kleine stad Achmetzen verwoest hebben. Uit Cairo gaan de berigten tot 15 dezer en zeggen dat de Abys- sinische bergbewoners de Turksche ingezetenen uit Massova en Hendrickos verdreven hebben.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2