•waren (moeiende liet microscopisch en scheikundig onderzoek uitmaken, welt voedsel), en eindelijk dat er hoegenaamd geene afwijkingen bestonden, die het vermoeden zouden kunnen staven dat hier óf geen voedsel gebruikt was óf wel dat de voeding op buitengewone wijze zoude hebben plaats gegrepen. (N. Rott. C.) AMSTERDAM26 December. De Heer J. Dinger, makelaar in effekten alhier, heeft een plan tot vrij willige conversie van alle Nederlandsche schulden in ééne enkele aflosbare schuld van dezelfde kapitaalsgroolte ontworpen en dit zijn plan uiteengezet in eene brochure, uitgegeven bij de Erve H. van Vucht alhier. Wij willen thans niet treden in eene beoordeeling van het planmaar het toch in ernstige overweging aanbevelen van allen, die belang stellen in 's lands finan- ciëlen toestand of daarop invloed uitoefenen, en inzonderheid in die van den Minister van Financiën. Hel plan zelf komt op het volgende neder: De schrijver wil onze gehcelc schuld in een 21 pCts. nieuw effect conver teren, zullende de oude 2.1 pCts. in de conversie worden opgenomen voor 67 j pCt., de 3 pCts. voor 105, de 3J pCts. voor 130 en de 4 Cts. voor 134 pCt. Die conversie zou tot resultaat hebbendat bet kapitaal der schuld van 1,200.988,330.70 tot 1,200,000,000, en de jaarlijksche rente van 34,568,089.42 tot 30,000,000 zou worden verminderd. De bespaarde rente zou alsdan tot halfjaarlijksehe aflossingen a pari worden gebezigd, en na 10 jaren zou de geheele schuldenlast daardoor met ruim 56 millioen of na 20 jaren met bijna 129 millioen zijn verligt. De vraag, of deze conversie-maatregel uitvoerbaar is, met name of de houders van 2) pCts. zich wel zullen willen onderwerpen aan eene conversie, die hen van een achtste van hun nominaal kapitaal berooft, beantwoordt de S. bevestigend daardoordat de aflosbaarheid a pari bet effect aanmer kelijk in prijs zal doen rijzen en dat de houders alzoo in den verhoogden marktprijs eene ruime vergoeding voor de vermindering van hun kapitaal zullen vinden. Hdbl. Het water uit den put op de Noordermarkt alhier, is dezer dagen door een allezins bevoegd deskundige onderzocht geworden. Uit dit onderzoek is gebleken, dat dit water, in vergelijking met het water uit dien put in het laatst van 1850 gescheptsedert dien tijd eer beter dan slechter is gewor den; dat het water bij het komen uit den put helder is, maar eerst door het slaan troebel wordt, hetgeen op nieuw de meening bevestigt, dal deze bron van mineralen aard en dit water voor de gezondheid niet schadelijk is. UTRECHT, 26 December. Naar men verneemt, bobben de koornmolenaars te Vecnendaal zich ver- cenigd en vergunning aangevraagd tot de oprigting van een stoomgemaal waarvan, ingeval van langdurige windstilte, gebruik zal worden gemaakt. Men brengt deze zaak in verband met de oprigting van eene machinale wolspinnerijwaarvan de wenscbelijkheid aan geen twijfel onderhevig is. Men hoopt derhalve dat dit gerucht zich bevestigen moge. GRONINGEN, 24 December. Dezer dagen is in tegenwoordigheid van deskundigen, in de ijzergieterij van den Heer G. J. Bosch alhier, een voorslags-olielade gegoten, ter zwaarte van 1,250 Ned. IC, bestemd voor den oliemolen van den Heer Marringa, te Hoogkerk. Men verneemt ook, dat deze voorslags-olielade beter bevalt, dan de vroeger van hout gemaakte. BUITEXLAIVDSCHE BERIGTE1V. ENOEEANR. LONDEN, 23 December. Eergisteren avond had ten huize van Mevrouw AVilkinson in Wimpolestreet alhier een treurig voorval plaats. Die dame en eene andere zaten op eene sofa nabij bet vuur, en door de aanraking van het kleed der eene met de rooster van den baardgeraakten beider klcederen binnen weinige oogenblik- ken in volle vlam. Op baar gegil scholen de dienstboden dadelijk toe en verleenden de noodige hulp, maar beide de dames zijn zoo deerlijk gebrand dat men aan bet behoud van haar leven wanhoopt. Het lid van bet Parlement, Peto beeft voor den tijd van 7 jaar jaar lijks 25,000 gulden vastgesteld ter uitbreiding van bet Christelijk geloof. De stoomboot Sylph II. Zondag avond van Dublin komende heeft de naar Gravesend varende stoomboot Meteor in den grond gestoomdde passa giers zijn inet levensgevaar gered. Ook nabij Greenock heeft het naar New- York bestemde stoomschip Glasgow de brik Effort, ten gevolge van botsing, doen zinken, waarbij een persoon het leven heeft verloren. Men kent thans nadere bijzonderheden omtrent bet vergaan der stoom boot Humboldt, van 1400 ton, op den 6dc" dezer maand, nabij de haven van Halifax. De passagiers en equipage zijn allen gered, maar van de kost bare lading, wier waarde op nagenoeg 300,000 geschat wordt, heeft men weinig kunnen bergen. De gezagvoerder Lines was zelf tot eene waarde van 10,000 aandeelhouder in bet schip en ongelukkig was niets daarvan verzekerd. BELGIË. Bij de beraadslaging over de begrooting voor het departement van openbare werken, beeft een der leden aan de Regering aanbevolen de kunstmatige viscbteelt, als een middel te meer tot verzekering der volksvoeding, verder te bevorderen. Als bewijs dat geen voedingsmiddel versmaad moest worden voerde bij aan dat de konijnenteelt in Belgie thans voor anderhalf millioen francs in een jaar uitvoerde, dat er markten in Vlaanderen waren alwaar wekelijks vijf tot zeven duizend konijnen aangebragt werdenen dat ze soms voor 3 en 4 fr. het stuk werden verkocht. FRANKRIJK. PARIJS25 December. De Keizer heeft 100,000 fr. doen toekomen aan den Bisschop van Viviers. voor den bouw van het klein seminarie te Aubenas. Men verzekert dat de beroemde tooneelschrijver Scribe, als vrucht van het bereids door hem geschrevene, het verbazend inkomen van ongeveer 280.000 fr. geniet, llij ontvangt deze gelden door eene bij de wet toegestane percentsgewijze heffing op de dagelijksche ontvangsten van alle tooneelen in Frankrijkten voordeele van schrijvers die voor bet tooneel werkenen het aanzienlijk aandeel dat hem daarvan gewordtbewijst hoe algemeen geliefd en doorgaans niet ten onregte, zijne stukken zijn. Tijdingen uit Zwitserland melden, dat men er bijna eiken dag hoorde van inbreken in staatsgebouwen en het bcrooven van staats-kassenen schreef dit toe aan het gebrek onder de geringere klasse. SARDINIË. TURYN21 December. De rede, waarmede de Koning den 19dcl1 dezer de wetgevende vergadering geopend heeftis van den volgenden inhoud x Mijne heeren de senatoren, mijne heeren de afgevaardigden 1 »Bij het openen eener nieuwe wetgevende zitting herinner ik mij met regtmatige trotschheiddat er bijna zes jaren verloopen zijn sedert het tijd stip, waarop mijn doorluchtige vader in deze aloude monarchie de constitu tionele vrijheden gegrondvest heeft. De natie heeft die vrijheden met vreugde ontvangen, zij heeft met wijsheid daarvan gebruik gemaakt, en terwijl zij zicli steeds ten naauwste en met vertrouwen aan haren koning aansloot heeft zij getoond bare waarachtige belangen te begrijpen en hare toekomst waardig te ziju. »Aan deze naauwe vereenigingwelke door de edele houding des lands in nog schitterender licht is gesteld, hebben wij de toenemende sympathie der meest beschaafde natiën, en de steeds naauwer wordende vriendschaps-betrek- kingen te danken, die ons aan de meest verlichte regeringen in Europa verbinden. x In die vereeniging beeft mijne regering de noodige kracht gevondenom in smartelijke en moeijelijke omstandigheden de nationale waardigheid te bandhaven, en het edele beginsel van onafhankelijkheid, die mij en u boven alles ter harte gaat, voor elke krenking te bewaren. »De in 1849 verkozen kamer had reeds eene langdurige en werkzame loopbaan afgelegd geroepen om te voorzien in de gevolgen van zware en on verdiende rampen had zijin overeenstemming met de andere kamer van het parlement, hare moeijelijke taak vervuld door de belastingen goed te keuren, waartoe eene onvermijdelijke noodzakelijkheid mijne regering dwong hare toestemming te vragen. Maar zij hechtte gelijktijdig hare goedkeuring aan regtmatige bezuinigingen, zette aan de handels- en nijverheidsbeweging nieuwe kracht en leven bij en was getuige van de opening van dat groote spoorweg net hetwelk de volken van Ligurië met die van Piemont verbindt. »Eene niet minder belangrijke taak wacht het parlement, dat ik heden kom openen. »Na het algeheele herstel van den finantielen toestand voltooid te hebben, zal het parlement met ijver op den weg der bezuinigingen voortgaan, voor gelicht door eene ondervinding, waarvan de uitkomsten niet twijfelachtig zijn; het zal de vruchtbare beginselen der handelsvrijheid op de voortbreng selen van den grond toepassenen aan de grondeigenaars eene ruime ver goeding schenken door eene herziening van het kadaster en door crediet-inrig- tingen die aan den woeker een einde zullen maken. De onafhankelijkheid van het burgerlijk gezag verzekerd zijnde, zal het Parlementin den aan hetzelve eigenen werkkringde aangevangen hervor mingen voortzettenwelke geen ander doel hebben dan om de liefde en den eerbied der natie voor de godsdienst onzer vaderen te verhoogen, niet om ze te verminderenom den heilzamen invloed dier godsdienst krachtiger te ma ken, niet om hem te verzwakken. «Het Parlement zal zich moeten bezig houden met de middelen om het gemeentelijk en gewestelijk beheer beter met de nieuwe instellingen in over eenstemming te brengen; met de herziening der wetboeken, met de organi satie der policie en der regterlijke magt, en met de hervorming der ver schillende takken van het openbaar onderwijs. xOns dapper leger, hetwelk zich van dag tot dag door nieuwen voornit- gang onderscheidt, zal mede het voorwerp uwer zorgen zijn. x Om die taak te vervullenmijne heerenvertrouw ik op Godop de wijsheid en eensgezindheid der booge staatsmagtenop het verlicht oordeel en de vaderlandsliefdewaarvan de natie nog onlangs zulke edele bewijzen heeft gegeven. Vertrouwt op mijdan zullen wij door onze eensgezindheid het schoone gebouw staande houden, dat de hand mijns vaders gesticht heeft, en dat de mijne zal weten te verdedigen en te schragen." BADEN. KARLSRUHE, 23 December. Gisteren was de termijn afgeloopen van het verblijf der Jesnilen in het Groothertogdom. Verscheidene in de kanselarij van den Aartsbisschop aange stelde personen, zijn in verzekerde bewaring genomen. Alhier hebben den 19<te" dezer huiszoekingen en ten gevolge daar van verscheiden arrestatien plaats gehad. Als oorzaak daarvan wordt de deelneming van sommigen aan de verspreiding van vlugschriften, die van an deren aan eene vereeniging, op welke de verdenking van verraderlijke plannen rust, toegeschreven. Ook in andere plaatsen van het Groothertogdom zijn soortgelijke maatregelen genomen.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3