LEYDSCHE COURANT:? MAANDAG, 26 DECEMBER. BIMKNLAXDSCIIE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt i 4 -y - léf"-:.. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke normners worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYBEN 24 December. Wij vernemen dat door onzen stadgenoot den Heer W. A. de Bruin, Mr. Horologiemaker aan liet Rapenburg, aan den Ed. Achlli. Heer Burge meester dezer gemeente is overhandigd een inodcl eener door hem vervaar digde machine, tot redding van personen, welke door bet ijs geraken. De daarmede door de policie genomen proeven doen veronderstellen dat zij aan de verwachting zal beantwoorden, zooclat er dan ook reeds eenige naar dat model zijn vervaardigd, welke aan het Commissariaat van policie ter be schikking zullen worden gesteld, tot bet nemen van verdere proeven. Het getal opgenomenen in bet werkhuis, in de twee laatste dagen, is geweest als volgt 23 December G07 volwassenen, 206 kinderen, te zamen 873. 24 604 287 801. De Minister van Oorlog beeft bekend gemaakt dat er voor ongehuwde personen gelegenheid bestaat, om bij bet corps Slafmuziekanten te Batavia ge plaatst te worden, voor de volgende Instrumenten, als: 2 eerste klarinettisten, 2 tweede idem, 1 eerste fagottist, 1 hoornist, 1 tweede trombonist en 1 eerste trompetter, met verbindtenis voor de militaire dienst in O.-lndie, voor 6 jaren. Zij zullen aanvankelijk als Sergeant der Infanterie worden aangenomen, en als zoodanig hunne bestemming volgen, om later bij hunne komst in Indie, naargelang van hunne bekwaamheden, bij bel corps Muziekanten te Batavia te worden geplaatst, als Slafmuziekant van delste, 2de, of 3dc klasse en eene soldij genieten, die van de lstc klasse ƒ2.00, van de 2dc 1.40 en van de ƒ1.20 daags. Zij moeten zich aanmelden met een op zegel geschreven request aan bet depart, van Oorlog, met vermelding van het instrument of de Instrumenten die zij bespelen; en daarbij overleggen: 1®. eene acte van geboorte waaruit blijkt dat zij niet ouder zijn dan 40 jaren; 2°. een certificaat van goed ge drag, af te geven door liet gemeentebestuur hunner woonplaats. De personen die aan de Nationale Militie hebben voldaan, zullen daarvan bet certificaat moeten vertoorien. De minderjarigen zullen tevens moeten doen blijken van de toestemming van ouders of voogden, tot het aangaan der voorgenomene verbindtenis; zij zullen zich aan een geneeskundig onderzoek moeten onder werpen, waarbij echter kleine ligchamelijke gebreken voorbijgezien kunnen worden, terwijl zij, na goedgekeurd te zijn, eene proef zullen moeten afleggen van hunne muziekale bekwaamheden. Uit Gorinchem wordt van den 22<ten gemelddat in het naburig Vu renbij liet uitroeijen van boomen, een kaapstander brak, waardoor de boom omviel, met dat ongelukkig gevolg, dat bet hoofd van een molenmakers- knecht, op wien hij neder kwam, geheel verbrijzeld is en de ruim GO-jarige werkzame man alzoo onmiddellijk op de plaats dood bleef. Het Handelsbl. deelt het berigt mede van een twaalfjarig meisje te Hoorn, dat door hare in 't verstand gekrenkte moeder, die bij arme lieden inwoonde, alleen slapend was te huis gelaten, terwijl de overige bewoners mede waren uitgegaan, ontwaakt zijnde aan 'tvuur, waarop eenig eten stond te warmenin brand is geraakt. Door den stank zijn eenige menschen in 't gesloten buisje gedrongen en vonden 't meisje als tot een klomp ver brand. De verstandelooze moeder jammerde vreeselijk bij het gezigt van het verbrande kind. Van den Helder zijn den 22sten naar Batavia vertrokken aan boord van bet koopvaardijschip Nijverheid, gezagvoerder Kerkstra, een detachement sterk 130 Onderofficieren en manschappen voor het O I. leger, onder kom- mando van den Luit.-Kolonel L. J. Kroll; medegelciders de Luits. der Inf. Vos en Docters van Leeuwen van verlof tcrugkeerende en de Officier van Ge zondheid de Vogel, Ellenfieder en Eisinger. Een vreemd natuurverschijnsel vertoont zich dezer dagen in Gelderland, op den zoogenaamden Zandberg, eene buurt tusschen de dorpen Rijswijk en Ravenswaaijtegenover Wijk te Duurstede ongeveer 100 roeden binnen den Lekdijk. Aldaar verneemt men sedert eenige wekenmeest des nachts maar ook des morgens, een geruisch of gedreun, voortkomende van onder den grond, zoo hevig, dat de meubelen in de huizen der bewoners zich bewegen; men kan de beweging duidelijk bemerken, zoowel binnen als buiten de woningen. Vele nieuwsgierigen hebben zich in de laatste dagen van de zekerheid van dit ver schijnsel overtuigd; men denkt daar aan iets vulkanisch; het ware te wen- schen dat deze zaak door deskundigen werd onderzocht. Ulr. Cour.) Vele schepen, waaronder met granen, naar Antwerpen bestemd, zijn, wegens het ijs te Vlissingen binnengekomen. - De grindweg langs de Dedernsvaarl is aangenomen door J. Zwolsman te Kuirire voor ƒ55,500. De N. Noord. Br. berigt, dat, dewijl er zoo veel boekjes over het miraculeusc beeld van de Lieve Vrouw van 's Bosch worden uitgegeven tegen bet verlangen van den Aartsbisschop van Utrecht, er eerlang een werkje zal verschijnen over dit miraculeuse beeld, door den Aartsbisschop goedgekeurd, liet is een treurige zaak dat er ergens in eene Christelijke Kerk nog wonder dadige beelden bestaan, en het is dus niet onverschillig in wat geest cea werkje over dit beeld zal geschreven zijn, dat door zulk eenen in kerkdijken rang en dus naar men verwachten mag in Christelijke kennis uitstekenden geestelijke, zal worden goedgekeurd. Er worden vele toebereidselen gemaakt om dat wonderdadig Maria beeld in de groote S'. Janskerk te ontvangen. Dezelfde Aartsbisschop heeft een brief van deelneming en aanmoediging aan den Aartsbisschop van Freiburg toegezonden; die laatste is zoo men weet iri openbaar verzet tegen de Badenscbe Regering gekomen. Te Zevenbergen is den 20sten eene vrouw bevallen van tweelingen die in Januarij II. reeds drielingen ter wereld bad gebragt en dus in een tijds verloop van nog geen jaar aan de wereld 5 kinderen beeft geschonken. Haar man is een gering arbeider. Te Cuesmes bij Bergen in Henegouwen is overleden de oudste veld wachter in België, zekere Jean Vandekoke, oud 100 jaren en G maanden. Hij diende bij de Keizerlijke legers. In 1800 tot zijne haardsteden terugge keerd werd bij tot veldwachter benoemd en vervulde nog weinige dagen voor zijn dood die betrekking mei den meestcn ijver. De Stants-Courant bevat den navolgenden Slaat van de opbrengst der Middelen, over de elf eerste maanden van 1853, tegenover de opbrengst over de elf eerste maanden van 1852. 1853. 1852. 18,092,044.69 J ƒ18,167,733.84 In- en uitgaande regten, scheepvaart-regtcn vuur-, ton- en bakengeld 4,024,306.10 4.831,052.08J. 18,775,838.94 18,296,848.20^. Registratie-, zegel-, snccessieregten enz. 9,386,893.50 8,583.278.79 Regt van waarborg op de gouden en zil veren werken 193,571.43 j 156.188.35 1,349,405.77 1,276,82G.96* 413,806.50 414.686.50 Totaal ƒ52,840,926.94 51,726,641.73^ Meerder in 1853 1,134,258.20J. Meer dan in de 11 eerste maanden van 1852 hebben opgebragt: grondbe lasting, sniker, wijn, buitenl. gedist., zout, steenkolen, turf, gemaal, col lect. zegel, vervoerbilletten, waarborg en bel. van goud. en zilv. werken, zegelregten, registratie-, griflie-, hypotheek-, successiereglenpesterij. De overige middelen hebben minder opgebragt. Vervolg van een reis door bet Overvaalsche aan de Kaap de Goede Hoop, met eenige bekorting uit de Amst. Courant overgenomen. Zie ons nomrner van 9 en 25 November. Toen wij 's morgens van de Kerkplaats van den lieer L. de Jager naar Zoutpansbergen zouden vertrekken, trachtten eenigen van de voornaamste ingezetenen, onder wie de Kommandant Joubert, de Heeren Nel, Spies, Grobler en anderen ons ernstig te overredendat wij van de reis zouden afzien. Zij hadden de tijding ontvangen, dat de »gcle koorts" met felle woede aldaar beerschte, maar de gemeente van Zoutpansbergen bad ons reeds 2 wagens en een span ossen gezonden, welke ons aan de Krokodildrift der Obfanlsrivier inwachtten. Men besloot dus den Kommandant Joubert en Veldkornet Nel te

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1