LEYDSCHE COURANT. n°. m. 1853. WOENSDAG, 21 DECEMBER. IPXEXLANDSCIIE BEKIGTE3. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag Avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De Prijs der Courant is /li in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. EEYDEN20 December. Eergisteren heeft cene commissie van drie Studenten aan den Heer Gevers van Endcgecst, Curator van deze Iloogeschooleen adres van de Leydschc Studenten overhandigd, waarbij de Curatoren worden uitgenoodigd gevolg te geven aan het door den Heer Gevers in de Tweede Kamer gedane beroep op de deelneming van bijzondere personen tot de oprigting van een Sterrekundig Observatorium alhier. Rij de openbare beraadslagingen in de Tweede Kamer over de hegrooling van het Departement van Rinnenlandsehe Zaken heeft namelijk de Heer Gevers van Endegcest den wensch geuit, dat. naardien de Regering niet genegen scheen te zijn de niet onbelangrijke sommen voor een Observatorium te Leyden af te staandoor eenc inschrijving cenige gelden zouden worden bijeengebragt, opdat de Regering in staat zou zijn het ont brekende aan te vullen. De commissie had in last namens de Studenten mede te deelen, dal uit de algeineene kas van hel Studenten-Corps ecne som van ƒ500 was afgezonderd als ecne eerste bijdrage voor het op te riglen Observatoriumen dat er buitendien besloten was aan ieder Student in 't bijzonder door eenen inteekenlijst de gelegenheid te geven van zijne per soonlijke deelneming te doen blijken. Wij vernemen dat de Heer Sepp, beroepen bij de Doopsgezinde gemeente alhier, dat beroep heeft aangenomen. Door de alhier heerschende ziekte is van 14 tot 20 December aange tast één persoon welke is overleden. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de drie laatste dagen, is geweest als volgt: 18 December 427 volwassenen, 212 kinderen, te zamen 639. 19 480 225 a 705. 20 548 239 787. H. M. de Koningin-weduwe heeft aan het fonds van Weldadigheid te Noordwijk-Binnen ƒ50 doen toekomen en aan de Verceniging Hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoede te Amsterdam ƒ300. In het hoofdkicsdislriet SIiedrecht moet eene herstemming plaats heb ben tussschen de Heeren A. A. Visserte Sliedrecht en A. H. van Tienhoven te Ameide als lid der Prov. Staten van Zuidholland. Te Gorinchem is tot lid van de Prov. Staten benoemd de Heer II. Wil- lemsteyn met 152 van de 260 uitgebragte stemmen. De jagt op klein wild wordt met den 31slen December gesloten. De Handelmaatschappij heeft bevracht voor Amsterdam en Rotterdam elk 3 schepen. De Amst. Cour. bevat het volgende: Wij vernemen dat Dr. G. D. J. Schotel zich dezer dagen te Dordrecht heeft bezig gehouden met het door zoeken der archievenletj. einde aanteekeningen te maken voor eene Geschie denis der Dordtsche Synode 16181619, die hij van plan is in het licht te geven en waarvoor hij ook andere archieven wenscbl te raadplegen. Mogt iemand in het bezit zijn van handschriften, die Synode betreffende, zoo wordt hij ten vriendelijkste uitgenoodigd, die (zoo mogelijk) aan het adres van den Boekverkooper P. II. Noordendorpte 's Ilagete zendenzullende deze na gebruik franco en in dank worden teruggezonden. Ook meldt genoemd blad, dat volgens onderscheidene particuliere berig- ten uit Oost-Indië, de Gouverneur-Generaal Duyrnaer van Twist verpligt was geweest, het dagelijkscli beheer van zaken over te dragen aan den Raad van Indië, tijdelijk Vice-President rmloffs, ten einde zich tot herstel van zijne gezondheid te begeven naar zijne koeler gelegen buitenplaats Tjipannas in de bovenlanden. Van den Helder wordt gemeld, dat men aldaar in ongerustheid verkeerd had over het lot van 2 sloeperliedendie den 14dcn jn gezelschap van andere sloepen naar zee waren gesloken, om aan binnenkomende schepen hunne hulp te bieden. Met een derden makker in cene ranke vlet gezeten, schijnen zij zich te ver te hebben gewaagd, zoodat zij door stroom en wind gedreven, hoewel toen nog gelukkig te Pellen, aanlandden. Door cene onbegrijpelijke roekeloosheid schijnen 2 hunner daarna den terugtogl te hebben willen be proeven maar naauwelijks van wal gestokenjoeg de felle oostenwind hun ligt vaartuig in den vollen stroomspoedig waren zij door de nijpende koude buiten staal hunne riemen te gebruiken, zoodat zij zich op goed geluk moes ten laten drijven, In dien treurigen toestand werden zij den IS1501 door een Maassche visscherssloepter boogie van Katwijk ontdekt, die de verkleumden liefderijk aan boord namen en den 16dcn behouden aan den Helder terug brag- len. Van den een waren echter de voeten, van den ander de vingers bevrozen. Den 19<tcn zijn te Amsterdam 18,000 emmers duinwater afgeleverd. Het drinkwater is te Vlissingen zoo schaars, dat men het uit Holland moet laten komen. Het ijs op de rivier de Merwcde is reeds zoo sterkdal er den 18llcn aan het veer tusschcn Hardinxveld en Werkendam 25 vette kocijenieder van 12 tot 1400 ffi zwaar zijn overgegaan. Te Grouw in Friesland heeft zich den 12<leD een Ooijevaar op een schoorsteen vertoonddie zich aan den vcrwarmenden rook scheen te koesteren. Te Dusseldorp is de bekende schilder J. P. llasenclever in den ouder dom van 43 jaren overleden. 's GRAVENIIAGE, 20 December. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeesters van Geerlruidenberg en Vriesde Heeren L. P. Loene en Mp. J. Linthorst lloman. Bij Koninklijk besluit van den 15''<'n dezer, is aan den Majoor Joh'; de Veer, Gezaghebber van S'. Eustatiusop zijn daartoe gedaan verzoek ver leend een eervol ontslag als zoodanig, onder toekenning van pensioen, en in zijne plaats benoemd de Heer AV. 11. J. van Idsinga, thans Landdrost van het district Nickerie in de kolonie Suriname. Z. M. heeft beslist, dat het lidmaatschap der regterlijke magt onver- ecnighaar is met het Rentmeesterschap der Stads-Armenkamer te Schiedam. Heden wordt Z. M. van het Loo te terug verwacht. De Minister van Koloniën zal morgen (Woensdag) geen gehoor verleenen. Men verzekert dat de Commissie door den Koning benoemd om het werk eener regterlijke organisatie voor te bereiden, haren arbeid voltooid en haar verslag aan den Minister van Justitie overhandigd heeft. De Minister van Financien verwittigt de belanghebbenden, dat van nu af tot aan het einde der maand Februarij aanstaandede verzending van de brievenmalen bestemd voor Nederlandsch Indie,met den landpost over Triëst, telkens met één dag zal worden vervroegd, tot voorkoming eener gedurende het wintersaisoen ligt mogelijke vertraging in de overkomst. De laatste dagen der verzending uit Amsterdam, Fiotlcrdam enz., zijn alzoo gedurende het bovengemelde tijdvak den 34cn en den 20sten van elke maand, en uit andere gedeelten van het Rijk in evenredigheid. Tevens worden al de belanghebbendendie aan de verzending langs den weg over Marseille de voorkeur geven, aangemaand om het daarmede niet op den laatslen dag te laten aankomenzcolang de overtogt der rivieren met bijzondere moeijelijkheden gepaard gaat. JEerste Kamer der Staten-Cd ene raai. Zitting van Maandag 19 December. In deze zitting is na langdurige beraadslaging aangenomen het wels-ont- werp houdende bepalingen betrekkelijk het bouwenplanten enz. binnen den omtrek van vestingwerken van den Staatmet 27 tegen 6 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren Cremers, van Sasse van Ysselt, van Rhemen van Rhemenshuizenvan Swinderen, de Bruyn en Sassen. Thans is aan de orde het wets-onlwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Nederl. Handelmaatschappij. De Heer van Swinderen stelt voor die beraadslagingen uit te stellen lot een nader te bepalen dag en intusschen aan derx Minister van Kolomen te verzoeken aan de Kamer mededeeling te willen doen van de lijnwaden-con tracten, welke in der lijd tusschen de Regering en de II. M. zijn gesloten. De Minister van Justitie dringt er op aandat het voorstel van den Heer van Swinderen eerst morgen worde behandeld, daar hij dan welligt in de gelegenheid zijn zal, op de gedane vragen te antwoorden. (De Min. van Koloniën was afwezig). Na eene korte woordenwisseling wordt de behande ling op morgen bepaald. Telegrafisch Berigt van 6 uur 30 min. Het ontwerp Ilandel-Maatschappij aangenomen met 30 tegen 2 stemmen. Morgen behandeling der begrooting. Wtveede Kamer der Staten-fieneraat. Vervolg der Zitting van Zaturdag ochtend 17 December. Na den Heer van Wintershoven (zie ons vorig nommcr) voert de Heer van Rappard het woord. Ook hij wenseht voorzeker vermindering van lasten,'

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1