Isoterij afgelegd. Deze weg is voor handel en nijverheid van hoog belang en is ook als kunstwerk merkwaardig, want even voor Genua loopt de weg over de Appenijncn. FRANKFORT. 7 December. De Badensche Regering zal bij de Kamers een ontwerp van wet op de ge mengde huwelijken indienen. De Hertog en de Hertogin van Saksen-Coburg Gotha hebben zich den 3den ;n groot levensgevaar bevonden. De Hertog reed met de Hertogin van het kasteel Callenburg, toen liet rijtuig met zooveel hevigheid tegen een steen stiet, dat de Hertog er uitgeslingerd werd en daarbij teugel en zweep verloor. De paarden door dit voorval verschrikt, geraakten op hol den berg af, totdat zij tegen een steenen paal aan den zoom van het bosch aankwamenwaar door de disselboom aan splinters vloog, het rijtuig brak en de Hertogin er uitgeworpen werd. Gelukkig echter heeft de Hertog zich slechts aan de hiel een weinig bezeerd en heeft de Hertogin geen letsel bekomen. Eergisteren zijn te Munchen 4 Turksche Studenten in de genees- en heelkunde met lof gepromoveerd en dadelijk naar het leger aan den Donau vertrokken. RÜSLANI». De Utr. Cour. bevat de volgende beschouwingen over'den Kaukasischen j oorlog, die al zoolang met zoo weinig goed gevolg door Rusland is gevoerd. Rusland houdt in die bergstreken voortdurend 80,000 man bijeen; die magt is onvoldoende, vooral omdat 'sjaarlijks de sterfte onder de Russische troepen in den Kaultasus buitengemeen groot is. In 1849 bijv. vertrok de di visie, sterk 12,000 man. naar Cireassië; 4 maanden later keerde zij terug en er kwamen slechts 1500 man te Sebastopol aan. In hetzelfde jaar vond de inspecterende Generaal in de vesting Soukuin Kale van de bezetting van 300 soldaten slechts 9 man in gezonden staat. Volgens de officiële Russische opgaven, stierven in 1841 en 1842 alleen op Cirkassisc.be kust 12,000 man van 't Russische leger. Die sterfte vindt niet alleen zijn grond in bet klimaat en de mocijelijkhedenwaaraan de troepen op reis bloot staan, maar in de organisatie van het leger zelf. De voeding der troepen is opgedragen aan de zorg der Kolonels, die jaarlijks eene som van 80 a 100,000 francs aan dc voeding van bun corps verdienen; bij de krijgstucht, die in Rusland nog strenger is dan elders, is bet te begrijpen, dat de Hoofd-Officieren vrij spel hebben, om zich te verrijken en de soldaten te vermageren. Voegt men hierbij de omstandigheid dat de Russische Regering naar den Kaukasus meestal troepen zendt, die weinig te vertrouwen zijn, als de Pool- sche regementen en de Zuid-Russische troepen, en dat eens zelfs in 1840, een regement, waaraan 1200 man ontbraken, werd aangevuld met losgela ten gevangenen, dan is het duidelijk, dat zulke troepen, die alleen strijden voor de eerzucht van een meester, weinig bestand zijn tegen de dappere berg bewoners, die voor hunne haardsteden en hunne vrijheid vechten. Nog komt bierbij, dat de togt der troepen naar den Kaukasus weken vereischt, en door woestenijen gaat, wier bewoners, wel is waar aan Rusland onderworpen, maar de Regering weinig gezind zijn. De aanvoer van levensmiddelen en krijgsbehoefte is dus uitermate bezwaarlijk, en moet altijd geschieden onder een voldoend sterk geleide. Over zee is de aanvoer mocijelijk, daar de ha vens aan de Zwarte Zee, gedurende een groot deel van den winter, met ijs zijn bedektterwijl bet verder vervoer van de kust over land dubbel lastig en gevaarlijk is. De aanvoer geheel over land, zooals die thans mccrendeels j geschiedt, kan wegens bet klimaat slechts gedurende enkele maanden van het jaar plaats grijpen en juist dan, wanneer de Russen gcenc versterking kunnen wachtenwanneer de wegen geheel onbegaanbaar zijnvallen de be woners in massa's van hunne bergen op de geïsoleerde troepen neder. Al die omstandigheden werken zamen, om den oorlog in den Kaukasus hoogst kostbaar, vernielend en voor den soldaat ontmoedigend te maken. De toestand der Russen is er, na 50-jarigen oorlog, steeds zeer kritiek en de Kaukasus zal lang nog de meest verwondbare zijde van Ruslanden een af grond blijven, die schatten gelds en duizenden soldaten zal verslinden. TURKTE. De Ministeriele Preussische Correspondent, schrijft dat in eene confe rentie der Vertegenwoordigers van Pruissen, Oostenrijk, Engeland en Frankrijk te Wcenen eene nota is aangenomen, welke van daar aar. den Turkscben Minister van Buitenl. Zaken gezonden is. In die nota verklaren de Verte genwoordigers der vier Mogendheden, dat hunne Regeringen den aanvang der vijandelijkheden tusschen Rusland en de Porte met diep leedwezen zienen dat zij levendig wenschen door eene bemiddelende tusschenkomst alle verder bloedvergieten te verhinderen, en een einde te maken aan cenen staat van zaken, die den vrede van Europa ernstig bedreigt. Daar Rusland de verze kering heeft gegeven dat het bereid is om in onderhandeling te treden, en zij niet twijfelen dat de Porte door denzelfden geest bezield is. zoo verlan gen zij in naam hunner Regeringen, aangaande de voorwaarden onderrigt te worden, op welke de Turksche Regering over een vredesverdrag zou willen onderhandelen. Bij deze opgave voegt het Pruissische Ministeriele blad eenige beschouwin gen, hierop nederkomende. Wie niet bekend is met de bij diplomatieke on derhandelingen gebruikelijke vormen, zal deze nieuwe nota weinigbeteekenend achten, daar zij, behalve algemeene verzekeringen van leedwezen over de uitbarsting der vijandelijkheden en van den wensch om den vrede hersteld te zien, weinig meer bevat dar. eene eenvoudige aanvrage. Bij nader inzien zal men echter de overtuiging erlangen, dat die nota is een belangrijk stuk. Wanneer de Porte de raadgevingen der Mogendheden aanneemt, dan is het te verwachten, dat zij zich bereid zal verklaren om op den grondslag barer vroegere aanbiedingen reglstreeksche onderhandelingen met Rusland aan te knoopen. Van den kant dier Mogendheden is ook de wensch te kennen ge gevendat gelijktijdig met de opening der onderhandelingen een wapenstil stand gesloten worde, waartegen de beide partijen te minder bezwaar kunnen hebben, daar het vergevorderde jaargetijde zoowel in Europa als in Azië, aan alle grootere krijgsoperalieu onoverkomelijke hinderpalen in den weg legt. De poging der Turksche Regering om op de Europesche geldmarkt eene geldleening aan te gaanstuit op schier onoverkomelijke bezwaren. Aanzien lijke kapitalisten te Londen en Parijs hebben, volgens bet genoemde blad, verklaard, de Porte niet te willen in staat stellen tot het voortzetten van eenen oorlog die voor de handelszaken in het algemeen zoo nadeelig werkt; doch zoodra de voorwaarden voor de vredes-onderhandeling zouden zijn vast gesteld, zouden zij gaarne de voorstellen de Porte in overweging nemen. Op het vernemen dat in het Turksche leger van eene uitwisseling van krijgsgevangenen sprake was, zouden vele gevangen gemaakte Russen Omcr- Pacha dringend verzocht hebben, ben in zijn leger in te deelen, naardien bij de soldaten veel menschlievender behandelt dan de Russische Generaals zulks doen. Omer-Pacha heeftvolgens dit herigthun verzoek ingewilligd en ben bij de Christen-regementenwelke Turkye thans vormt, ingelijfd. Te Stagnowisch is den 22sten November een Gezant van den Vorst van Servië aangekomen, om met den Vladika over een of- en defensief verbond tusschen Servië en Montenegro te onderhandelen. VEREENICiDE STATEN. In deze Staten is een werktuig uitgevonden om gangen door de hardste rotsen te booren. In 2 uren maakt men een opening van 17 voet middellijn ter diepte van 3 voet. 't Geschiedt door stalen ronddraaijende schijven, die bij wijze van boren door stoom met groote kracht worden aangedreven. Het gansche werktuig weegt behalve de stoomtoestel en ketel 75 ton, van 20 cen tenaars of ruim 75,000 Ned. ffien er zijn slechts 4 man noodig om ze te doen werken. Deze uitvindig zal den aanleg van spoorwegen door bergachtige streken, waar die onmogelijk scheen, uitvoerbaar maken. Aan boord van \crscheiden schepen, die uit Europa met landverhuizers waren aangekomen, had dc cholera op eene verschrikkelijke wijze gewoed. Op Cuba waren nagenoeg 18,000 negers door de cholera omgekomen. In de Havanna waren weder omstreeks 1500 slaven aangebragt en men verwachtte er nog meer; het schijnt dat de Engelsche kruisers dit niet belet ten kunnen of willen. Een dagblad van Albany vermeldt het overlijden van een Duitscher, Schumann, die vóór 25 jaren eene belangrijke som geld aan een Hamburgsch handelshuis had ontvreemd en naar Amerika was gevlugt. Hij kocht te Albany twee huizen, die nog voor dat bij ze verzekerd had, afbrandden. Dit als een wenk des Hemels aanmerkende, besloot hij het overige van zijn leven aan arbeid en spaarzaamheid te wijden, ten einde het geslolene terug te kunnen geven. Hij nam een anderen naam aan en in 5 jaren tijds had hij met eene sigaren affaire 14,000 dollars gewonnen, nagenoeg de som, met de rente, welke hij aan zijne patronen had ontvreemd. Dit geld zond hij naar Hamburg, doch de zoon des huizes wilde de rente, ten bedrage van 3700 d. niet aannemen. AKADEIH E-ï\ IE II TV S PROMOTIEN AAN DE UTRECHTSCHE IIOOGESCIIOOL. Den 6dcn December de Heer P. Alma, van Bergum, in de Regten met Theses. ADTERTENTIEN. lieden overleed na een langdurig doch geduldig lijden, mijn geliefde Echt- genoote J. II. NEUHAUS. Leiden, 9 December 1853. J. SELJEE, Stalhouder. Algemeene Kennisgeving. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming bij het overlijden van Vrouwe G. H. tan KETWICH, VVedc. den AVel-Edelen Gestrengen Heer Mr. J. Verschuur, van belangstellende Vrienden en Bekenden ontvangen, betuigen bare nagelatene Betrekkingen bij deze hunnen dank. Leiden, 10 December 1853. Voor de 222slc Staats-Loterijwaarvan de Trekking der Eerste Klasse op den 19(len dezer zal aanvangen, zijn te bekomen HEELE en GEDEELTEN van KOOPLOTEN Prijs Courant ten Kantore van Leiden, 5 December 1853. N. NATHANS. van om niet bijeengebragte Voorwerpen, ten voordcele van de Armen der Vereeniging van den H. Vincentius d Paulo alhier, geautoriseerd bij Kon. besluit van G September 1853, N°. 46. De Commissie met de regeling derzelve belast, gaarne de Verloting vóór het einde van dit jaar willende doen doorgaan, verzoekt de Ingezetenen die nog eenig Voorwerp zouden willen inzenden, hetzelve vóór den 20ston dezer maand te bezorgen. De Loten zijn bij voortduring bij alle Leden der Vereeniging a 50 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3