djt hij allczins overtuigd is van de noodzakelijkheid van eene herziening van ile wet op de nationale militie, maar zich vcrpligt vindt, te doen opmerken, dat al wat de dadelijke inlijving der manschappen voorafgaat, behoort lot de bcmoeijing van het Ministerie van Tlinnenl. Zaken. Wat de schutterijen betreft, heeft Z. E. verklaard, dat, zonder voorzie ning in den toestand, in welken deze thans verkeercnaan gecne krachtige verdediging van den Vadcrlandschen grond kan worden gedacht. Ilij heeft, ter bevordering van de deugdelijkheid der schutterijen, aangedrongen op het in de wapenen behouden van de militiens gedurende een jaar, en vervolgens, ter verdere ontwikkeling, gedurende zes weken in de volgende dienstjaren. Ilij I leeft verder vermeenddat behoorde te worden gezorgd voor het steeds in dienst hebben van een uitgebreid kader van Onderofficieren en Korporaals, over welke, des gevorderd, voor de schutterijen kan worden beschikt. Verschillende sprekers en de Ministers van Oorlog en van Buitenl. Zaken voeren daarop nog het woordwaarna de algemeene beraadslagingen over het hoofdstuk gesloten wordenmet 39 tegen 20 stemmen wordt daarna bepaald die over de artikelen 's avonds ten 7.J ure aan te vangen. Avondzitting van Vrijdag 9 December. Aan de orde is de beraadslaging over de artikelen van Hoofdstuk X {Oorlog) der Staatsbegrooting voor 1854. De arlt. 121 worden goedgekeurd. Alleen artt. 10, 13, 20 en 21 heb ben aanleiding gegeven tol eenige beraadslaging. De beraadslagingen worden geopend over afd. Xf, art. 22 materieel der genie, met den aankleve van dien. onder het beheer der genie staande 483.450. De Voorzitter geeft kennis, dat ontvangen is een voorstel van zeven leden, zijnde de Heeren Meeussen, Hugenholtz, Strens, Jespers, van Nispen, Storm en de Man, om deze afdeeling te behandelen in eene zitting met gesloten deuren. Ten gevolge van dierigaat de zitting over in comité generaal. Ka afloop daarvan worden de openbare beraadslagingen hervat. Art. 22 in stemming gebragt, wordt aangenomen met 37 tegen 20 stemmen. Daarna zijn al de de overige artikelen aangenomenalsmede het gehecle ontwerp met 42 legen 17 stemmen. Tegen de Heeren Meeussen, Hugen holtz, Zijlker, Sloct, Storm, Strens, van Iloëvell, v. Eek, Hengst, de Lom de Berg, de Man, ten Cale, Bots, IVintcrshovenvan Bosse, Beinders en Jespers. De zitting is daarna verdaagd tol morgen ochtend ten 11 ure, als wanneer aan de orde is Hoofdst. XI {Koloniën). Telegrafisch ISerlgt van 4 uur 45 min. Zittitig van Zaturdag 10 Desember. Hoofdstuk Koloniën aangenomen met 54 tegen 7 en onvoorziene uitgaven met algemeene stemmen. Maandag beraadslaging over de wet op de middelen. In het verslag der Commissie van Rapporteurs voor het wets-ontwerp tot veihooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting van 1853. (Bijdrage en vergoeding van rente aan de Neaerl. Rijnspoorweg-Maatschappij) wordt ge zegd, dat vele leden hunne belangstelling hebben uitgedrukt in de voltooijing van het zoo gewiglig werk der aansluiting van den Rijnspoorweg met het Duitsohe spoorwegnet. Zij hadden met genoegen vernomen, dal bij de Pruissische Regering alles wordt aangewend om die aansluiting op Pruissisch grondgebied althans gelijk tijdig met de voltooijing der hier te lande aan te leggen werkentot stand te brengen. Bij de belangrijke werken op Nederlandsch grondgebied nog te verrigten geeft zij de Regering in ovërweging om te waken dat de Rijnspoorweg - Maalschappij in lijds de vcrpligtingen vervulle, welke deze, zoowel ten aan zien van het Rijk als van de verschillende gemeentenop zich genomen heeft. NIJMEGEN 6 December. Op den 29sten Nov. 11. heeft de Arrond.-Regtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van het bestuur der domeinen tegen den Heer C. A. A. Vrijheer van Hertefeldomtrent de zoogenaamde Lieve Vrouwe Vicarye te Winssen, waarbij de overgifte van het beheer der onroerende goederen, tot die Vica- rie behoorende en het doen van rekening en verantwoording van hetzelve door den Collator van wegc het domeinbestuur bij dagvaarding was geëischt. Bij breed gemotiveerd vonnis, heeft de Reglbank alsloen dien eisch ontzegd, op grond voornamelijk, dat de kweslieuse vicarie-goederen niet tot die geestelijke goederen behooren, als waarover, hetzij krachtens de door het eischend be stuur aangevoerde bepalingen der staatsregeling van 1798, hetzij krachtens de, den 16dcn Oct. daaraanvolgende gesanctioneerde wet van 26 Sept 1791, en het keizerlijk decreet van 27 Febr. 1811, aari het bestuur der domeinen het beheer is opgedragen. De Regtbank overwoog tochdat bij geene der vroegere aangehaalde wetsbepalingen, andere geestelijke goederen, als krach tens dezelve met het Nationaal Domein vereenigdzijn bedoeld geworden dan die toebehoorden aan afgeschaft of niet meer erkende geestelijke cor poration of personen, maar nimmer goederen, welk e. particulier eigendom waren. Men zal zich herinneren, dat de Reglbank van Tiel eene andere leer is toegedaan. {Hbl.) BUlTEtUANDSCHE BERIGTEX. ENGELAN». LONDEN, 8 December. Het verzekerde vermogen in Engeland bedraagt 900 millioen het onver zekerde 2700 millioen. De directie van de Great Southern and Western-spoorwegmaatschappij is door het Geregtshof te Dublin veroordeeld tol het betalen van 1000 aan de weduwe van den Heer M'Nallv, die op den spoorweg is omgekomen, en aan elk zijner kinderen 833 In Whilechapel-road woont een fruitverkooperdie den ouderdom van 106 jaren heeft bereikt, nog met ijver zijne zaken nagaat en het voorkomen heeft van een man van 60. Sedert eenigen tijd wordt uit Spanje eene verbazend groote hoeveelheid eijeren en uit Portugal eene niet minder groote menigte aardappelen in Enge land ingevoerd. Vele Engelschen bewonen thans Portugal met het bepaald doel om daar aardappelen te kweeken en herwaarsts over te zenden. Wanneer die beide vruchtbare landen meer door spoorwegen zullen doorsneden zijn, voorziet men dat Engelsche Kapitalen daar met toenemend voordeel zullen kunnen geplaatst worden. - In de maand November zijn 37 schepen met landverhuizers, waaronder 14,732 volwassen personen, uit Liverpool vertrokken. In October jl. was het getal van die landverhuizers 3570 meer geweest. BELGIE. BRUSSEL, 8 December. De beide staatspartijen waarin het land verdeeld is, hebben te Brugge hare kracht tegen elkander gemeten. Aldaar moest een lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers worden verkozen, ter aanvulling eener plaats opengevallen door dat een lid wegens particuliere omstandigheden zijn ontslag gevraagd had. De candidaat der liberale partijde Heer Coppieters 't Wal- landt, is met meerderheid van stemmen verkozen; 984 stemmen waren op hein uilgebragt, terwijl zijn mededinger 901 op zich vcrecnigde. Ook in de plattelands gemeenten die onder het kiesdistrict Brugge behooren, waren de stemmen hijkans gelijk verdeeld tusschen de heide candidaten. In de zitting der Koninklijke Akademie van den 6(len, heeft de Heer Arendl het tweede gedeelte van zijn geschrift over de echtheid van de beken tenis van Balthazar Gerard, den moordenaar van Willem I, voorgelezen. Terwijl de Heer Gachard dit stuk meer uit een paleographisch oogpunt heeft beschouwdis het onderzoek van den Heer Arendt meer van een historischen aard geweest. Hij had al de bescheiden van dien tijd, welke hem ecnig licht konden verschaffennagegaan. Ten einde de echtheidzoo al niet van den tekst, ten minste die van hel schrift te bewijzen, had hij dezen tekst verge leken met al de verhalen der geschiedschrijvers van dien tijd, zoowel Duitsche, Fransche, Spaansche als Ilollandsche schrijvers. Dit onderzoek van den Heer Arendt, ofschoon lot geen bepaald resultaat hebbende geleid, heeft hem on derscheidene nieuwe belangrijke documenten doen ontdekken. FRANKRIJK. PARIJS8 December. De Moniteur van Vrijdag ochtend bevat de verwachte nota. omtrent de Oostcrsche zaken. Er wordt hoofdzakelijk in gezegd, dat de gebeurtenissen de vooruitzigten regtvaardigen die in een artikel van 27 Mei 11. waren uitge drukt. De vereenigiug die de gezamenlijke belangen en de eerbied voor de grondbeginselen onder de groote Mogendheden moesten te weeg brengenzijn tot eene daadzaak geworden. Het zou vermetel zijn om de Ooslersche vraag nu als opgelost te beschouwenmen moet er op rekenen dat zij nog eenige wendingen zal nemen; maar de eenstemmigheid die Oostenrijk en Pruissen openlijk erkend heeft met de Kabinetten van Frankrijk en Engeland, is vol doende om de ongerustheid te doen bedaren, die Europa nu sedert 6 maan den in spanning heeft gehouden. Het wezentlijke gevaar van den toestand bestond en de mogelijkheid eener verdeeldheid der groote mogendhedenin twee kampen. Die vrees is ver dwenen. Gelijke inzigtcn, gelijke begeerten, bezielen de vier Mogendheden. Het protocol den 5,len dezer te Weenen in de zamenkomst der vier vertegen woordigers dezer Mogendheden geteekendgetuigt dat hunne besluiten met gemeen overleg zijn genomen. Den 7den is alhier het standbeeld van den Maarschalk Ney onthuld, op de eigen plek alwaar hij 38 jaren geleden van wege de Restauratie-Regering krachlens een regterlijk vonnis is doodgeschoten. De Prins Napoleon Bonaparte, de. Aartsbisschop van Parijs, de Ministers en andere hooggeplaatste personen woonden de plegtigheid hij. Toen het beeld van het omhulsel ontdaan was, hield de Minister van Oorlog eene korte rede en na hem de Heer Dupin; wiens rede dus eindigde: De reactie heeft Ney omgebragtzij heeft Frankrijk van dien sterken arm beroofd. Ney was hel slagtoffer van den onverzoenlijkcn haat eener antinationale partij. Hij was een zoenoffer voor den krijgsroem des Keizerrijks. In hem werd de driekleurige vlag ten offer gebragt aan de witte vlag. Voor den neef van Napoleon bleef het bewaard, die wandaad van een heilloos tijdvak weder goed temaken, en een eereteeken voor den held te slichten op de plaats zelve waar hel slagtoffer viel. Eere, onvergankelijke cere zij hun die in de worsteling der burgertwisten gevallen zijnde, herrijzen, gelijk de Maarschalk Ney, met eene stralenkroon van glorie op het hoofd, onder het gejuich hunner medeburgers en de goedkeurende kreten der nakomelingschap." De vergoeding aan de bakkers van stadswege betaald wegens het lager verkoopen van het brood, in de tweede helft van October, heeft 619,000 fr. bedragen. Dezer dagen is te Sivilie, in Spanje, eene vrouw (Isabella Chava) in den ongemeen hoogen ouderdom van 115 jaren overleden. X K B S X 1 E. TURYN, 6 December. De opening van de gehecle spoorweglijn van hier naar Genua heeft heden met groote plegtigheid plaats gehad. De afstand van 165 mijl is in 4 uur

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2