vragen is een gouden Eerepenningop den stempel des Genootseliaps gesla gen, ter innerlijke waarde van ƒ400. De Verhandelingen moeten in liet NederduitschLatijnFranscliEngelsch of Hoogduilschmet eene Nederduitsche lettergoed en leesbaar geschre ven zijn door eene andere handdan die van den opsteller. De tijd der inzending van de antwoorden wordt vóór of op den eersten Jannarij 1855 be paald, aan het Fundatiehuis van wijlen den Heer Teyler van der Hulst, te Haarlem. 'sGRAVENHAGE, 8 December. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. A. J. C. Maas Geesteranus als Regter in de Arr. Regtbank te Alkmaar. Z. M. de Koning heeft lieden morgen in een bijzonder afscheids-gehoor ontvangen den Heer Ridder de StuersOpperbevelhebber van bet leger in indië. De Minister van Koloniën, de Heer Pahud, heeft gisteren middag dien Heer een afscheids-diner gegeven, wiens vertrek naar Indië aanstaanden Woensdag zal plaats hebben. De Minister van Financiën heeft ingevolge liet Koninklijk besluit van 30 Nov. jl. ter kennisse van de belanghebbenden gebragt: 1°. dat te begin nen met der. 15dcn dezer en behoudens de nagemelde uitzondering, de geheele briefwisseling tusschen het Rijk en Groot-Britannie dagelijks van Oslende en Dover zal worden verzondenzijnde het voortaan niet meer noodig dat die wijze van verzending op het adres worde vermeld2°. dat het echter ieder vrijstaat om zijne brieven over de post reglstreeks met een stoomboot te ver zenden doch dat zulks op het adres moet worden aangeduid; 3°. dat van den 15,lcn dezer het enkele briefport tusschen bet Rijk en Groot-Brittannie van 60 of 70 cents op 40 cents wordt gebragtonverschillig langs welken weg de verzending geschiedt; 4°. dat die vermindering mede van toepassing is op de briefwisseling met verder gelegene landen welke door tusschenkomst der Engelsehe postadministratie verzonden wordt; onverminderd het port over den meerderen afstand, waaromtrent de vereischle inlichtingen op de postkan toren te bekomen zijn; 5°. dat de briefwisseling tusschen de Nederlanden en Groot-Britannie gefrankeerd of ongefrankeerd kan zijn maar de brieven voor verdere landenaan gedwongene frankering onderworpen zijn 6°. dat behou dens bet verzenden over Ostende, de bepalingen omtrent de briefwisseling tusschen liet Rijk en Nederlandsch-Indië langs den weg van Southampton voor alsnog van kracht blijven. Sedert den 23sten Nov. zijn te Scheveningcn tot en met 5 Dec. nog aangekomen 24 haringschuiten, die gezamenlijk hebben aangebragt 1,861.000 stuks haring, zoodat het bedrag van den in deze teelt reeds gevangen haring beloopt de hoogst aanzienlijke hoeveelheid van 14,621,000, en alzoo nu reeds 5,225,000 meer dan verleden jaar, toen de steurharing-visseherij reeds zoo bij uitstek gunstig is afgeloopen. Van de 77 haringschuiten zijn 22 van de visscherij teruggekeerd, die reeds gedeeltelijk in winterlaag liggen, terwijl anderen zich daartoe gereed maken. Eerste Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 7 December. In deze zitting zijn aangenomen de wets-ontwerpen tot vaststelling van uit gaven wegens verstrekkingen voor het Departement van Marine en van Oor log, dienst 1853. Vtveede Kamer der Staten-Geiieraal. Zitting van Woensdag 7 December. In deze zitting is aangenomen bet VIIIste Hoofdstuk der Staatsbegrooling voor 1854 [Dep. van Marine) met 41 tegen 19 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heercn Storm, van Bosse, Meeussen, van Win- tershoven Strens, de Lom de Berg, van GoltsteinBlaupot ten Cate. van Iloëvell, Ter Bruggen Hugenholtz, Jespers, Dommer van Poldersveldt, Wes- lerhoff, Reinders, Schuurbcquc Boeije, van Nispen van Sevenaer, Zijlker, Storm van 's Gravesande en Taets van Amerongen. De beraadslagingen over Hoofdstuk IX.A [Nationale Schuld) die heden zijn aangevangen zullen morgen voortgezet worden. Zitting van Donderdag 8 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet en het ontwerp Hoofd stuk IX ,4 aangenomen met algemeene stemmen. De algemeene beraadslagingen worden geopend over Hoofdst. IX B [Depart, van Finantien). Daarna zijn achtervolgens aangenomen de zes eerste afdeelingen. Bij de behandeling der 7l,e afd. (kosten van de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, scheepvaartregten en den waarborg) komt ter sprake de instelling der Rijks-Advocaten. BUITENLAIVDSCIIE BER1GTEIV. ENGELAND. LONDEN, 5 December. Het tusschen Huil en Hamburg varende schroefstoomschipmet eene kost bare lading en omtrent 150 landverhuizers aan boordis verongelukt. Eene der booten is in de Noordzee opgevischt. Behalve de daarop aanwezige perso nen hebben vermoedelijk al de overige passagiers en matrozen, die zich aan boord van het vaartuig bevonden, het leven verloren. Het ongeluk schijnt door aanvaren met een ander vaartuig, gedurende zwaren mist, veroorzaakt te zijn. Het Anglikaansche genootschap voor de verspreiding van het Evangelie in vreemde landen, waarvan de hoofdzetel te Londen is, verzamelt thans geldelijke bijdragen voor het uitzenden van 10 zendeling predikers naar China. Een Schotsch Zendelinggenootschap doet Bunjan's bekende Pelgrimsreize, een voor de levendige verbeelding der Chinezen berekend boekin het Chineesch vertalen. Het eerste deel dezer vertaling wordt thans hier te landé gedrukt. FRANHRIJK. PARIJS6 December. De Keizer heeft bepaald dat de Dames die aan het hof willen voorgesteld wordeneenen hofmantel van fluweel moeten dragendie omstreeks 400 francs kost. De Regering heeft bepaald, dat de 5 millioen fr.die van de opbrengst van den verkoop der bezittingen van de familie Orleans aan de geestelijkheid der R. K. kerk, tot het oprigten van een pensioen-fonds zouden worden ver leend, en waartegen die geestelijkheid bezwaar had, thans zal worden be taald uit de opbrengst van den verkoop van Staatswoudenhiermede is ge noegen genomen. De werken aan het gebouw voor de Tentoonstelling in 1855 in de Champs F.lysées worden thans met ijver voortgezet. Zij waren gedurende ge- ruimen tijd gestaakt, omdat men een gedeelte van het gebouw, dat niet sterk genoeg was, had moeten afbreken. Op den spoorweg van Orleans heeft weder een ongeluk plaats gehad twee goederentreinen zijn tegen elkander aangereden en 5 waggons verbrij zeld, doch zoover men weet, zijn er geen menschen bij omgekomen. Van 130 November zijn te Marseille 341 schepen aangekomen, 804,270 Ned. mudden graan aanvoerende. Men berekent dat met het einde van het jaar de aanvoer 3 millioen mudden zal zijn. De Regtbank der correctionele policie te Dyon heeft uitspraak gedaan in de zaak der jeugdige personen, beschuldigd van deel te hebben genomen aan een geheim genootschap, dat in de grotten van Asnières bijeenkwam. Zij hebben den ouderdom van 15 tot 18 jaren, met uilzondering van den President, een schoenmaker, die er 28 telt, en zijn veroordeeld van 3 jaren tot 6 maanden gevangenis en van 200 tot 100 fr. boete. Een hunner is bovendien veroordeeld tot het verlies gedurende 5 jaren van het burgerregt en de overigen gedurende een jaar. SPANJE. MADRID, 30 November. Het Ministerie heeft gisteren de begrooting van Staatsuitgaven en inkomsten voor 1854 aan de Cortes ingediend, vergezeld van eene toelichtende memorie, welke vooruitzigt geeft op eenige hervormingen in het toltarief en op de op heffing of verligting der regten op zout en tabak. Daar de staatsbegrooting bezwaarlijk met den aanvang van het dienstjaar wettelijk vastgesteld kan zijnheeft de Regering tevens voorloopige magtiging gevraagd om gedurende het eerste vierendeel van het jaar 1854 voort te gaan met de heffing der be lastingen en met de beschikking over 's Lands gelden. Verder heeft de Regering een wets-ontwerp ingediend strekkende oin de reeds door vorige Ministers beproefde consolidering der vlottende schuld, wier groot bedrag aan de schatkist veel opofferingen en gevaar berokkent, althans gedeeltelijk tot stand te brengen, en wel door de uitgifte van nieuwe 3 pCt. staatsschuldbrieven tot een nominaal bedrag van 800 millioen realen in kapitaaldie vooreerst als onderpand voor beleeningen zouden worden gebruikt, in afwachting van den tijd waarop zij op goede voorwaarden ach tereenvolgens zouden kunnen worden te gelde gemaakt. De voorgedragene begrooting voor 1854 raamt de uitgaven op 1,471,147,894 realen voor de gewone, en 115,000,000 realen voor de buitengewone dienst; de inkomsten op 1,474,204,522 realen: zoodat de gewone dienst met een overschot van 3,056,628 realen zou sluiten. [De realen zijn eene kleine munt, waarvan er acht in een Ned. gulden gaan, gelijk ook de realen hier te lande in den Spaanschen tijd en later, stukken van achten werden genoemdzoodat deze sommen in Ned. gulden bedragen 183,893,488 gewone uitgaven184,275,565 inkomsten, waarop alzoo een overschot zou zijn van ƒ382,077, 't geen echter bij eene berekening van 14,375,000 voor buitengewone uitgaven nog altijd een kort van on geveer 14 millioen Ned. zou opleveren.] De begrafenis van de Koningin van Portugal heeft den 29stC11 zonder de minste stoornis der orde plaats gehad. ITALIË, ROME, 28 November. Men heeft hier eenige gematigde personen gevangengenomen. Onder ande ren de Heer MazzoniSecretaris van den Engelschen Consulen de Heer Testa Ferrata. Deze beide Heeren zijn echter op eisch van den Consul ontsla gen. De anderen houdt men nog gevangen. De Prins van Canino heeft zijn Prinsdom en zijn paleis alhier verkocht voor 600,000 kroonen, ruim 1{ millioen Ned., aan den Hertog Torlonia een der voornaamste bankiers van Italië. Men zegt dat deze het paleis aan de Prinses van Canino wil afstaanopdat dit paleis dat aan Mevrouw Laetitia de moeder van Keizer Napoleon I. behoorde, in de familie Bonaparte zou blijven. TURKTE. Volgens telegrafische tijdingen van Konstantinopel van den 28stcn Nov. te Triëst aangekomenbegon de hoop op vrede weder te herleven. De bevol king was rustig. De Turken hadden zich van de sterkte Akal-Tisch meester gemaakt. Berigten van Marseille van den 29sten met de stoomboot le Scamandre van Konstantinopel aangebragt, gewagen mede van verscheidene gevechten op de Asiatische grenzen waarin de Russen door Turksche overmagt zijn verslagen.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3