Hoofdstuk II flooge Collegien ene.) is mede, na ecne korte beraadsla- ging, met algemeeue stemmen aangenomen. Gedurende de zitting zijn ingekomen 7 ontwerpen ran wet tot bekrachti- j ging van provinciale belastingen. Eindelijk is bepaald, dat bet opmaken eener lijst van Candidaten voor de vacature bij de Rekenkamer zal plaats hebber, op aanst. Donderdag, 1 Dec. De Commissie voor de verzoekschriften beeft eenige rapporten uitgebragt. Rij de behandeling van een adres betrekkelijk de afschaffing der slavernij in de tV. I., is door den Heer Elout ernstig ter sprake gebragt de onrnensebelijke gruwelijke wijze waarop de slaven in die kolonie worden behandeld, betgeen bij noeint een vloek en schande voor Nederland. De Heer van Iloëvell heeft dit in nadere bijzonderheden aangetoond, en de gruwelen geschetst welke in dal opzigt thans nog plaats hebben, vooral met betrekking tot de onmensche- lijke boscb-patrouillesof zoogenaamde gewapende jagten op weggeloopen sla ven. De fleer Rochussen beeft voorgesteld bet renvooi van het adres aan den Minister van Koloniën. De Minister van Financien heeft, bij afwezigheid van zijn ambtgenoot voor de koloniën te kennen gegevendat bet onderwerp een punt van ernstige overweging bij de Regering uitmaakt. Over die motie ontstaan beraadslagingen. De Heer Luyben moet ten sterkste ondersteunen wat tegen de slavernij is in bet midden gebragt en verlangt dadelijke afschaffing eener zaak die zulke gruwelen met zich voert. De Heer Rijk, hoezeer niet verdedigende wat ten aanzien der slaven geschiedt, wil echter de quaestie niet praejudicicrenen waarschuwt voor overdreven schilderin gen. De Heeren Mackay en van Lynden ondersteunen het renvooials blijk van hooge belangstelling der Kamer in het onderwerp. Het voorstel is aangenomen met 35 tegen 6 stemmen. Daarna is de vergadering opgeheven tot morgen. Zitting van Vrijdag 25 November. In deze zilling zijn de beraadslagingen over de begrootingswetlen voor 1854 voortgezet. Hoofdstuk III Departement van Buitenl. Zaken) heeft aan leiding tot langdurige beraadslaging gegeven. Aan de behandeling van bet wets-cnlwerp in bet algemeen hebben deelgenomen de Heeren Sloet tol Old- huis, van Lennep, van IlocvellRochussenvan Goltstein, Luyben, Mackay, van Rosse, de Kempenaer, Dirks, van der Brugghen, de Man, Ter Bruggen Hugenholtz en de Minister van Buitenlandschc Zaken. De onderscheidene artikelen van het hoofdstuk hebbenmet uitzondering van onder-artikel 5 van hel lslc artikel (kosten van de Buitcnlandsche zen dingen en consulalen) waaromtrent eene korte woordenwisseling lusschen den Minister van Builenlandsche Zaken en den lieer Storm van 's Gravesande plaats had, geene aanleiding tot beraadslaging gegeven. Achtereenvolgens goedgekeurdis daarna het wets-ontwerp in stemming gebragt en daarbij met 60 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren Storm en van Hoëvell. Daarop is de behandeling aangevangen van Hoofdstuk IV der Staatsbe- grooting Departement van Justitie) waarover de Heeren van Reede van Oudlshoorn en van Akerlaken in algemeene beschouwingen zijn gelreden. De algemeene beraadslagingen zullen worden voortgezet op morgen ten elf are. [Bij het ter perse leggen dezer hebben wij van die zitting nog geen berigt ontvangen]. De Commissie van Rapporteurs voor het wets-ontwerp betreffende het ne men van maatregelen tot vermindering van regten op den invoer van granen en andere levensmiddelenheeft haar eindverslag uitgebragt. De beraadsla ging over dit wets-ontwerp zal nader worden vastgesteld. BUITENLANDSCtlE BERlGfTElV. ENGELAND. LONDEN, 23 November. De Regering heeft sedert 1849 reeds 12 millioen galden uitgegeven, voor ontdekkingsreizen in de Noordpool-Zeeën. Keizer Napoleon zou, volgens de Morning Heraldaan onze Rege ring kennis gegeven hebben van zijn voornemen, om eene krijgsmagt naar Konstantinopel te zendenten einde de Turken hulp te verleenen. Lord Aberdeen, die door dat voornemen hoogst verontrust is, zou trachten den Keizer van dat plan te doen afzien. Gisteren avond heerschle hier zulk een zware mist, dat onderscheiden mensehen overreden zijn. Geen enkele stoomboot voer op de Theems. De mist hield tot heden middag ten 1 ure aan en verdween toen voor een uur; ten 2 ure was het wederom duister en men was genoodzaakt het gazlicht aan te steken. Deze week zonden de Heeren Baring 300,000 in specie naar Rusland, eenige andere firma's 80,000 Er is hier zulk een gebrek aan matrozendat met uitzondering van het Admiraalschipgeen schip het volle getal van manschappen heeft. Zoo zijn er op de Princess Royal, een schip van 90 stuk, slechts 70 man. Eenige Spanjaarden hebben twee rustige ingezetenendie eene door hen aangerande vrouw ter hulp snelden, zoodanig met dolksteken gewond, dat geen hoop op hun herstel overblijft; de daders zijn nog niet gevat. Dezer dagen had eene kindermeid de onvoofzigtigheid in eene menagerie te zeer het hok van den leeuw te naderen met het ongelukkig gevolg, dat het beest een meisje van twee jaren, hetwelk zij op den arm droeg, halver lijf in zijn hok haalde en verschrikkelijk kneusde, voor dal het gelukte het dier te noodzaken zijne prooi los te laten. Ook een jongen is door den zelfden leeuw een arm verbrijzeld. Den 22slpn zijn 3 oorlogschepen van Plytnouth in zee gestoken, name lijk een stoomschip van 50, een van 16 en een van 8 stukken, om zich bij het smaldeel in de Middellandschc Zee te voegen. De handels- en nijverheids wereld heeft een groot verlies geleden door den dood van den Heer Cooper, dezer dagen alhier in 64-jarigen ouderdom gestorven. Toen hij zijne loopbaan begon, had bij geen ander kapitaal dan zijn verstand en een vurige liefde tot den arbeid. IIij is de eerste geweest die eene industriële onderneming in Australië beproefde, op eenen bodem die tot dien lijd bijna door geen rnenschelijken voet was betreden, en die stoute poging werd met een schitterenden uilslag bekroond. De onmetelijke fortuin door den Heer Cooper nagelaten, beslaat voornamelijk in gronden in Australië. De beste gronden, gelegen in de onmiddelijke nabijheid van Sidney, werden alle aangekocht, ontgonnen en met elkander in gemeenschap gebragt; die landen beslaan eene oppervlakte van 3000 bunders, ter tegenwoordige waarde van ƒ3,000 ieder. Hij was eigenaar van hel Poinl-Piper-Estate, welks uitgestrekt heid niet minder groot is, en waarvan de waarde op 4,800 per bunder ge schat wordt. Behalve deze eigendommen bezat de Heer Cooper in Australië tallooze pachthoeven en andere goederen, het Royal-Ilólel te Sidney, een etablissement veel uitgestrekter en belangrijker dan de London-Tavern en de Albion-Tavern in Aldersgale-street te zamenvoorts de Waterloo-magazijnen te Sidney, wier omvang kan worden vergeleken met dien van het Oost-Indische huis in Leadenhall street te Londen, en eindelijk een groot aantal andere hui zen te Sidney. Bij al deze bezittingen in Australië moet men nog voegen eenige aanzienlijke onroerende goederen te Birmingham en omstrekenhenevens zijn roerend goed dat alleen 1 millioen bedraagt. De Heer Cooper was ge huwd, doch had geen kinderen. Zijn onnoemelijk vermogen gaat over op zijne twee neven ieder voor de helft, welke neven onlangs ieder eene dochter van den lleer William Macdonald hebben gehuwd, een rijken kapitalist van Birmingham, die zelf in Australië fortuin heeft gemaakt en kortelings over leden is. BEL, GS E, BRUSSEL, 25 November. Aan de Kamer is de bcgrooling ingediend voor het Departement van Oor log over 1854. De uitgaven zijn daarbij berekend op eene gemiddelde sterkte van 40,114 manschappen en 8832 paarden, waarvoor de uitgaven bedragen 32,190.000 fr. Van wege de Regering is een staat openbaar gemaakt van de schat kist onder den lsten September jl. De schuld bedraagt ruim 619 millioen fr. in kapitaal. De staatsschuld was tot 837 millioen fr. geklommen, maar daarvan is achtereenvolgens afgelost 217 millioen fr. Onder de schuld is 262 millioen fr.opgenomen voor aanleg van spoor- en straatwegen, kanalen enz. Op de staatsbegrooting wordt thans 39 millioen fr. gebragt voor rente en aflossing der staatsschuld. FRAHfiRIJK. PARIJS24 November. Om den Keizer te honeD wordt zijne beeldlenis op de munten in onder scheiden departementen verminkt. De Aartsbisschop van Parijs heeft hij een herderlijken brief van den 16<len dezer maand een feest ingesteld voor de geleerde scholen. Hij zegt daarin onder anderenHet is eene ramp voor de menschheid en eene groote dwaling wanneer de godsdienst en de wetenschap onderling twisten. De 184e eeuw heeft vooral dien twist aangestookt, welke zoo heilloos werkt voor de mensehen en voor de maatschappijen onzer dagen. Maar dank zij de Voor zienigheid die zich thans zoo wonderbaar doet kennen in de algemeene rig- ting der gemoederen meer dan ooit wordt de wetenschap door de godsdienst, en de godsdienst door de wetenschap gezocht en geëerd. Deze beide doch- teren des hemels zien indal zij als zusters moeten levenen dat zij beide nieuwe kracht en overheerlijk nut zullen vinden in hare zusterlijke vereeniging. »Als Opperpriester van deze groote kerkprovincie, en hoofd der godsdienst in deze prachtige stad, hebben wij steeds met al ons vermogen die heilrijke toenadering bevorderd." Na opnoeming van eenige daartoe door hem reeds genomen maatregelen, vervolgt de Praelaat v Het verbond tusschen de godsdienst en de wetenschap schijnt ons zoo wenschelijk dat wij met alle in onze inagt slaande middelen trachten zul len het te bewerken en te bevestigen. Te dien einde hebben wij besloten eene plegtigheid in te stellen die wij het feest der geleerde scholen zullen noemenen die telken jare op den Zondag vóór Advent in de kerk van St. Genoveva zal gevierd worden onder de bescherming van eenen door geleerd heid beroemden heilige. Voor dit jaar kiezen wij St. Augustinus en wij zullen zeiven eene lofrede op hem houden. Met hetzelfde doel loven wij eenen prijs uit van 1000 fr. voor het beste geschrift over eene vraag betreffende het verband tusschen de wetenschap en het geloof. Deze vraag zal door ons een jaar te voren worden opgegevenen leeken zullen evenzeer als kerkelijke personen naar den prijs kunnen dingen. Voor dit jaar schrijven wij de volgende prijsstof uit: Over den invloed des Christendoms op het Europesche staatsregt. Hoe is het denkbeeld van het staatsgezag door dien invloed gewijzigd? Hoe is het regt van oorlog opgevat? Hoe zijn de Christelijke beginselen doorgedron gen in alle maatschappelijke instellingen en inzonderheid in de regterlijke inrigtingen

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2