LEYDSCHE VRIJDAG, 25 NOVEMBER. BIMEM.ANDSCHE BERIGTE3J. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN24 November. PROCES-VERBAAL. van de inlevering en opening der Stembriefjes die ten behoeve der keuze van drie Leden der Kamer van Koopliatidel en Fabrieken beeft plaats gevonden den 23slea Nbvember 1853 in de Gemeente Leyden. Hel bureau van Stemopneming neemt in de ter inlevering van Stembriefjes bestemde Zaal op bet Raadhuis plaats, 's middags ten twaalf ure. Het is zarnengesteld uit de Heer Mr. A. O. E. Grave van Limburg Stirum, Burgemeester, Voorzitter, en de Heeren G. 11. Ysselsteyn en Dr. 11. 11. de Breuk, Leden van den Gemeenteraad, Stemopnemers. De lijst der Kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een exemplaar van het Koninklijk Besluit van den 9den November 1851 houdende vaststelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreffende de Kamers van Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel voor het bureau staande, nedergelegd. De Stembus na onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee sleutels gesloten, waarvan de eene door den Voorzitter van het bureau, de andere door den fleer Ysselsteyn, als oudsten Stemopnemer, in bewaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op de nevensgevoegde lijst vermelde Kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee ure wordt door den Voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der slembriefjes bestemde tijd verstreken is. Onmiddelijk daarna is de stembus gesloten op de daartoe voors^ire- vene wijze. De bus wordt vervolgens geopend en bevonden te bevatten zeventig stem briefjes. Dit getal, met de lijst der Kiezers die briefjes hebben ingeleverd, verge leken zijnde, is gebleken te zijn, even groot als het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard vier stembriefjes, als niet be hoorlijk ingevuld. Het getal der geldige uitgebragle stemmen is mitsdien geweest zes en zestig. Van dit getal zijn uilgehragt op de Heeren IJ. E. Krantz 59 stemmen, J. J. van Wensen 54, Mr. P. du Rieu Jr. 53, B. W. Wttewaal en R. Corts ieder 4, P. J. Zuurdeeg en S. A. Meerburg ieder 3, M. van TVeeren, A. C. Leembruggen en J. C. Zaalberg ieder 2, en D. A. Schrellen, C. Wijnnobel II. J. de Graaf, P. du Rieu. II. J. II. H. van AVen- sen J. Schelterna, N. W. Benzemaker en W. F. van Ilartrop ieder ééne slem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid verkregende Heeren Boudewijn Franciseus Krantz, Johannes Ignatius van Wensen en Mr. Paul du Rieu Junior, Zijn derhalve verkozen tot Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leydende Heeren BOUDEWYN FRANCISCÜS KRANTZ, JOHANNES IGNATIUS van WENSEN en M'. PAUL DU RIEU, Junior. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de Kiezers geene bezwaren ingehragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in tegen woordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 23sten November 1853. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. G. H. YSSELSTEYN,! Stemopnemers. 11. R. de BREUK. J 1 Gisteren avond beeft de Wei-Eerwaarde lieer Ds. II. J. Matthcs, ter gelegenheid zijner 25 jarige ambtsbediening in deze gemeente, de bewoners van bet Ev. Lulherseh Wees- en Oudeliedenlmis alhier, feestelijk onthaald. Velen hadden zich beijverd, bunnen dank daarvoor in gedichten en aanspra ken aan Z. Eerw. te brengen, die om strijd de kenmerken droegen van ware achting en hartelijke toegenegenheiden alzoo voorzeker eene den grijzen Leeraar welgevallige buide bij deze feestviering zullen geweest zijn. De Commissie over den drooggemaaklen Haarlemmermeer-polder zal den 5dcn December aanbesteden het schieten der wegsloolen en bet opmaken der wegen langs het nog overschietende gedeelte van de hoofdvaart, in twee percelen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Ingenieur J. A. Beye- finck alhier. De N. Rott. Cour.ook het berigt overnemende dat Z. M. aan den En gelseben Majoor Ilill een prachtig geschenk had gedaan (zie onze vorige), voegt er bij dat bedoeld geschenk is gegeven voor betoonde hulp aan het te Rot terdam te huis belioorende schoenerschip Gouverneur van der Eb, lusschen 27 en 28 Mei 1852 nabij Cape-Coast Castle gestrand en waarvoor aan gemelden Heer Ilill reeds door de daar ter stede gevestigde Zuidhollandsclie Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen, de gouden medaille en een vereerend ge tuigschrift was verleend. Te Delft is de cholera nu ook zoo goed als opgehouden, doch zij beeft daar 250 slagtoffere gemaakt op eene bevolking van 18,000 zielen. Te Rotterdam woedde in den nacht van Maandag op Dingsdag een hevige brand in de branderij de Twee Sleutels, van de Heeren Vrijrnocd en Knock, aan de Vest, en uitkomende in de Langelijnstraat12 spuiten zijn daarbij werkzaam geweest, waardoor liet mogelijk was, de belendende gebouwen, zoo op zijde als van achterente behouden. Het talrijk gezin van den bewoner is met moeite gered. Ten 7 ure was men de vlammen meester. Den vo- rigen nacht had er ook brand plaats gehad, die echter spoedig was geblusclit. Te Rotterdam verlangt de Regering eenen Adjunct-Architect, die be halve voldoende theoretische- ook de noodige praclische kennis, bepaaldelijk wat den aard, de vereisclitcnliet gebruik en de verwerking van alle bouw stoffen betreft, zal moeten bezitten, op eene jaarwedde van ƒ2,000; die ver langen in aanmerking te komen, kunnen zich tot en met den 10den December aanstaande aan bet Gemeentebestuur wendenbij adres op zegel en overleg ging van bewijzen. Mondelinge inlichtingen kan men bekomen ter Secretarie en aan liet bureau der plaatselijke werken aldaar. Op het krankzinnigen gesticht Meerenberg bij Bloemendaal vraagt men een' gehuwd Tuinman, liefst zonder kinderen, op eene bezoldiging van ƒ300 en vrije woning. Men moet zich den 3den en 17den December in per soon aanmelden aan het gesticht. De Tentoonstelling van Bouwmaterialen te Amsterdamwaarvan de catalogus 333 nommers bedroeg, is door ongeveer 10,000 personen bezocht. De lieer Dwars, dezer dagen door de Arr.-Regtlwnk te Amsterdam ver oordeeld wegens het schrijven en verspreiden van een onzedelijk geschrift, is in honger beroep gekomen bij het Prov. Gereglshof van Noordlioliand. Door het Hoofdbestuur der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, is dezer dagen, op de voordragt van het departement Waterlandeene zilve ren medaille toegekend aan den Heer P. Oljes te Purmerlandwegens 62- jarige ambtsbediening als Onderwijzer der jeugd. Dit eerbewijs, vergezeld van een getuigschrift van wege voornoemd departement, werd Maandag door eene Commissie aan den 84-jarigen grijsaard, die bij voortduring zijne be trekking alleen waarneemt, ter hand gesteld. AmstCour.) Aan den Helder worden, naarmate bet getal inwoners toeneemt, gc- licele reeksen van nieuwe woningen gebouwd, onder anderen langs de west zijde van bet Ileldersehc kanaal. De jaagweg, welke een ware moeras was, wordt bestraat. Te Amerongcn is den 21stC11 door Dr. L. Mulder de eerste voorlezing gehouden ter opening van den cursus over landbouw en de daarmede in ver band staande natuurkundige wetenschappenin welke de spreker bet innige verband lusschen dieren, planten. lucht, water en grond uiteen zette en de belangrijkheid der lucht voor dieren en planten aanwees. Onderscheidene proeven, deden den weldidigen en belangrijken invloed der lucht op de plan ten nader uitkomen en bewezen de noodzakelijkheid, om haar in hare bij zondere bestanddcelcn te leeren kennen. Het werkelijk bestaan der lucht werd vervolgens bewezende tegenbedenkingen werden opgelosten proeven van verschillende luchtsoorten gegeven. Daarna over de zamenstelling der lucht sprekende, behandelde spr. de zuurstof of levensluchtde theorie der verbranding, de stikstof of stiklucht, liet koolzuur, de ammoniak, en hel derde bet gesprokene door duidelijke en overtuigende proeven op. Ten slotte over waterdamp sprekende, gaf spr. bet bewijs van de aanwe zigheid daarvan in de lucht, deelde hiervan de natuurlijke oorzaak mede, cu schelste eindelijk bet groote belang, dat voor liet leven van planten en die ren in dezen waterdamp gelegen is. Uit Leeuwarden wordt aan het Hatidelsbl. bet vojgende geschreven Hoe eene oogenscbijnlijk kleine verwonding soms droevige gevolgen kan na zich slepen, beeft het navolgende voorval, in de vorige week alhier plaats gegrepen, bewezen. Een werkman bad liet ongeluk gehad met eene der zij-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1