BUITENLANDSE HE BERIGTEN. ENGEEAND. LONDEN, 12 November. In een gedeelte der stad Manchester, hetwelk ccnc bevolking van nage noeg 50,000 zielen telt, is een naauwkeurig onderzoek gedaan om te doen blijken in welke mate aldaar het onderwijs in de eenvoudigste kundigheden gezegd kon worden algemeen te zijn. Er is bevonden dat van de knapen tusschen 13- en 14-jarigcn ouderdom, een op elke 3j nooit eene dagschool had bezocht. In de huwelijks-registers dier groote fabriekstad over 1850 is bevonden dat 31 pCt. van de mannen en 46 van de vrouwen met een merk hadden ondertcekendomdat zij niet konden schrijven. In een verslag van den geestelijke die met de dienst in het gevangenhuis van Preston belast is, leest men eene berekening hoeveel de burgermaatschapij uit het oogpunt alleen der geldbesparing zou winnen, indien zij door betere zorg voor het volksonderwijs het aantal misdadigers wist te verminderen. De gemelde geestelijke berekent dat 15 zakkerollerswier levensloop hij nagegaan had, aan de maatschappij voor kosten van vervolging en bestraffingde waarde der gestolen goederen daaronder begrepen, 26,500 hebben gekost, terwijl allen voor eene jaarlijksche uitgave van 75 tot een ambacht of handwerk hadden kunnen worden opgeleid, waardoor zij, of ongetwijfeld al thans het meerendcel van hen, nuttige leden der maatschappij zouden zijn geworden. Op de kust van Afrika is de Kapitein en bemanning van de schoener Heroine door de inwoners van Taboul vermoordnadat men den Koning op het schip had gevangengenomendie het verschuldigde den Kapitein niet wilde voldoen. Ilct schip, dat de inboorlingen eerst wilden verbranden, is echter aan den Kapitein van de Chalcot uitgeleverd, om het naar Engeland terug te brengen. Mevrouw Ida Pfeiffer is van Batavia te San Francisco in California aan gekomen. Eene aardbeving heeft andermaal de stad Schiras in Persië zwaar ge troffen en de bouwvallen van Persepolis zijn geheel ouder den grond bedolven. SARDINIË. Tc Turyn is door den geleerde Bonelli eene toepassing uitgevonden van de clectriciteit op het weven, welke, naar het beweren des uilvinders, de ver vaardiging van alle soorten van stoffen vereenvoudigen en ook den weefloestel van Jacquart vervangen moet. Het Regeringsblad berigt in zijn jongste nom- mer, dat de eerste openbare beproeving van den toestel van Bonelli plaats gehad heeft in bijzijn der Ministers en geheel naar wensch is uitgevallen. Volgens het officiële blad zal de nieuwe uitvinding duurzaam nut stichten cn Italië tot roem strekken. NAPELS. De Koning wenscht zijne eerste vrouw Maria Christina, dochter van wijlen Koning Victor Emmanuel van Sardinië, heilig te doen verklaren. Deze Vor stin is in 1336 overleden en men beweert, dat zij gedurende baar leven ver scheiden wonderen had verrigt. Het onderzoek, hetwelk tot de heiligverkla ring noodig is, zal eerlang begonnen worden. BADEN. KARLSRUIIE, 13 November. De Aartsbisschop heeft in eene aan het Ministerie geriglc verklaring de aantijging ver van zich geworpen, als wilde hij zich niet aan de wetten des lands onderwerpen. Hij verklaart nogtans dat hij geene van zijne uitgevaar digde verordeningen terug wil nemen en dat hij ook voortaan in overeenstem ming met het domkapittel op de ingeslagen baan zal blijven voortwandelen. ©OSTENRIJ K. WEENEN, 12 November. Dc Israëliten van Presburg hebben volgens oud gebruik, reeds afkomstig van den tijd der bemagliging van Pannonië door de Hongaren, dezer dagen oan den Keizer eene deputatie gezonden, om hem twee vette ganzen op een' zilveren schotel aan te bieden. Bij de jongste hofjagt, welke in tegenwoordigheid van den Keizer te Holitsch is gehouden, zijn niet minder dan 2,739 faisanten en patrijzen geschoten. Een kruidmagazijn te Pola is door onvoorzigtigheidvoor een groot ge deelte in de lucht gesprongenwaarbij een man gedood en 7 gewond zijn onder welke 2 doodelijk. RU SEAN D. Dc dagbladen dcclcn den inhoud mede van eene circulaire, welke door Graaf Ncsselrode is gezonden aan al de Russische agenten in het buitenland. Zij luidt vredelievend cn komt hoofdzakelijk hierop neder: dat dc Keizer bij zijne vorige eischen en niets meer, blijft volharden, en, als vroeger, geheel gezind is om regelmatig te onderhandelen over al de voorstellen tot schikking waartoe alsnog van de zijde der Porte mogt worden overgegaan. Dit stuk echter van vroegere dagtcekening zijnde dan 's Keizers manifest cn voor dat de uitbarsting van den strijd te Petersburg bekend was, beteekent de vrede lievende gezindheid daarvan weinig. Het Journal de Petershourg bevat eene verklaring van den Minister van Financiëndat tot den 22slcn November geen embargo zal worden gelegd op de in Russische havens liggende Turksche schepenna afloop van dezen termijn echter zullen alle Turksche handelsschepen, tot goede prijzen worden verklaard, zelfs dan wanneer zij niet uitsluitend Turksch eigendom aan boord hebben. De onzijdige vlaggen zullen, zelfs gedurende de voortzetting der vijandelijkhedenvolkomen vrijheid genieten. TURK YE. De Sultan heeft alle voorstellen, welke dc Diplomaten hem hebben ge daan, om de zaak met de Russen te schikken, stellig verworpen. Volgens beriglen uit Bucharest van den 6del> dezer, hebben de Turksche troepen, na de hevige gevechten van den 3dcn en 4dcn, zich ook den vol genden dag op den linker of Wallachysclicn oever van den Donau staande gehouden, terwijl de Russen achter Ollenitza teruggetrokken zijn. De Tur ken verccnigdcn don 2dcn troepen en schepen bij Silistria en waren tot Ka- larasch voorwaarts gedrongen. Bij Gioergcwo werd nog gedurig gevochten. De weg van Oltenitza naar Kalarasch werd sedert den 2dcn door Turksche troepen bezet gehouden. Bij Ilirsowa begonnen de Turken den 3dcn den Donau over te trekken, terwijl zij de reeds bezette overgangspunten, met name dat bij Gioergewo, met nieuwe troepen versterkten. Den 5dcn was geen gevecht van belang voorgevallen. De Russen bepaalden zich tot verdediging en schenen de door de Turken ingenomen punten van minder gewigt te achten. BENGALEN, De inboorlingen van Sattara, in Indic', thans onder Britsch beheer, hebben aan den Gouverneur van Bombay verleden jaar een adres aangeboden, waar van dc inhoud te opmerkelijker is, daar het de gevoelens bevat van een volk, welks staatkundige toestand en ongerijmde godsdienstige denkbeelden geene zoo heldere inzigtcn zouden hebben doen verwachten. Dus spreken zij: «Dat wij nu aan het Engelsch Gouvernement onderworpen zijn, is op zich zelf geenszins voor ons eene oorzaak van droefheidmaar wij zijn zeer bezorgd en verontrust ten opzigte der daadzaak, dat het kwaad van den sterken drank zoo onmisbaar volgt op dc invoering der Britsche heerschappij. "Wanneer dit groote kwaad eens een vasten voet heeft gekregen, kan liet niet zonder veel moeite worden uitgeroeid. Alle middelen hiertoe schieten te kort. «Misschien zal men zeggen, dat het de zaak niet is van het Gouvernement, er zich mede te bemoeijen, wat het volk zal willen eten en drinken. Maar men neme in aanmerking het verderf dat door bedwelmende dranken wordt veroorzaakt. Het is de pligt der Regering, het volk te beveiligen tegen zijn ondergang, wanneer het, onkundig en dwaas, zich daarin storten wil. «Het gebruik van geestrijke dranken wordt door geene godsdienst, welke ookgevorderd. Integendeelalle godsdiensten ontraden hetzelve. Wat onze Ilindu's-godsdienst betreft, de man die deze dranken gebruikt, begaat eene zonde van welke hij te vergeefs zal trachten gereinigd te worden. «Daarom smeeken wij de Regering ernstig, dat zij het groote kwaad van bedwelmende dranken niet toelalc onzen gelukkigen grond te betreden en te verwoesten. Gelijk wij genadig beschermd worden tegen dieven en roovers, laat zoo ons beveiligd worden tegen het binnenkomen van dezen verwoester!" Arme Indiaan te vergeefs roept gij het mededoogen in van den beschaafden Europeaan, van den zich zelf bewonderenden Brit. Te vergeefs, verdrukte en verachte Hinduberoept ge u bij den Christen op de godsdienst. Zonder er barmen zal hij ook u, gelijk hij zoo vele anderen deed, met zijn voorbeeld besmetten, met zijne maatschappelijke inrigtingen zedelijk bederven. Hij brengt u, ja! den Bijbel, hij spreidt misschien godsdienstige traktaatjes wijd en zijd, maar hij voert u het verderf te gemoet met zijn rum en zijn bran dewijn. Hij neemt den schijn aan, als ware hij uwe ziel een bode des vre- des, maar bij sluit uw verstand en uw hart voor den invloed der heilige schriften. Hij zegt, u het leven te brengen, en hij geeft u den dood! {de Volksvriend.) 60ST-INDIE. BATAVIA, 24 September. De Gouverneur-Generaal is den 8slett dezer met zijne Gemalin van zijne reis door Java, in gezondheid hier teruggekomen. De opening der Tentoonstelling is bepaald op 10 October 1854. In de laatste tijden zijn herhaaldelijk aan de policie te Batavia vertoond, nagemaakte recepissenzonder dat men er in mogt slagen den vervaardiger op het spoor te komen. Eindelijk intusscher» is het den volijverigen Hoofd schout van Tangerang mogen gelukken, op het landgoed Tjikandie, residentie Bantamzekeren inlander Pellef gevangen te nemenen bij hem in beslag te nemen eene valsche recepis van 25, eenige half voltooide cn een paar pas begonnen recepissen, eenige pennen, zoo mede linialen, roode, gele, groene en zwarte inkt. Uit de Lampongsche districten meldt men, dat de rust aldaar bleef voortduren. Tijdingen van de Karimon Djawa-cilanden maken gewag van bijzondere groote slangen, welke daar in de bosschen worden aangetroffen, zoodat dc inlanders er tegen opzien, om tot het kappen van hout zich daarin dieper te begeven, dan volstrekt noodig is. Ten bewijze daarvan moge strekken het zoo zeldzame voorval, dat zich de zer dagen in een dier bosschen heeft voorgedaan. Eenige personen, van cencn hond vergezeld, waren in een bosch bezig een opgejaagd hert te vervolgen, doch niet slagende om het wild te vangen, werd hunne opmerkzaamheid gaande gemaakt door de golvende beweging van een boomwaarbij de vooruitgesnelde hond al blaffende stilstond. Naderbij komende, werd ontdekt, dat eene groote slang het hert had aan gevallen en omstrengeld hieldom hetzelve op die wijze te dooden. Door het onophoudelijk geblaf van den hond daarin gehinderd of wel opge wonden, werd echter het hert eensklaps door het ondier los gelaten en de aanval op den hond gerigt, welke met eenen wrong als het ware werd ver brijzeld, terwijl het hert, oogenschijnlijk ongedeerd, was gevlugt. De korte strijd met den hond gaf echter aan de jagers den noodigen tijd, om de reuzenslang met hunne klewangs aan te vallen en af te maken. Bij de meting der schoonedaarna afgestroopte slangenhuid werd die bevonden te zijn 19 voet Rijnlandsch lang, bij 7 duim Rijnl. diameter.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3