geschiktheid voor de militaire dienst, af te geven door den ccrstaanwezenden Officier van Gezondheid bij het garnizoen in hunne woonplaats, of in het naastbij gelegen garnizoen; bewijzen van genoten onderwijs in de voorberci- tlende schoolwctenschappenen bewijzen van afgelegde examina als apotheker of'van regelmatig in die vakken volbragle studiën, alle welke bewijsstukken op gezegeld papier moeten zijn geschreven. Na overlegging van welke bewijsstukken hun de gelegenheid zal worden verschaft, om aan 's Rijks kweekschool voor militaire Geneeskundigen een examen af te leggen. Aan die betrekking is verbonden een jaarlijkscb tractement van ƒ1066 benevens vrije woning of schadclooslclling voor huishuur en schadclooslel- ling voor vivres van ƒ200 'sjaars, dan wel twee rantsoenen vivres hetzij geheel hetzij gedeeltelijk in nalura, een en ander ter bepaling van het bestuur der kolonie; een tractement van ƒ800 'sjaars gedurende hun oponthoud hier te lande; eene gratificatie van ƒ300 en een voorschot van 177, te zamen uitmakende eene som van 477, waarover men vóór de afreis kan beschikkenzoodra het schip aangewezen iswaarmede de reis als militair gouverncmcnts-passagiers der lste klasse zal geschiedenstrekkende deze som tot uitrusting en het aankoopen van boeken enz.; de rang van tweeden Luitenant bij de landmagt in AVest-Indic. Morgen Woensdag zal de Minister van Koloniën geen gehoor verlecnen. liurgcmceslcr en Wethouders alhier hebben bekend gemaakt, dat te beginnen met Maandag den 21slcn dezer, wekelijks eene vrije Veemarkt zal worden gehouden op de Lange Ueestcnmarkten dat er premiën worden uit geloofd aan de kooplieden die op de 52 eerste marktdagen zullen hebben aangevoerd het grootste getal van rundvee, kalfkoeijen, varekoeijen en ossen, vette kalveren, schapen en lammeren. Gisteren avnnd bad alhier eene vergadering plaats van de 's Graven- haagschc afdecling der Verecniging tot bevordering van fabriek- en hand werknijverheid. De President deelde der vergadering mede, dat de lieer Jhr. de Stuers, ten gevolge zijner benoeming als Opperbevelhebber van het leger in Neder): Indië, zijn ontslag als lid van het Hoofdbestuur heeft inge diend. Drie candidaten zijn door het Hoofdbestuur voorgesteld de Hoeren Forslncr van Dambcnoy, de Koek en van Briencn Jr.en werd cerstgeineldc door de vergadering gekozen. Een rijk voorstander van kunsten en wetenschappente Washington de lieer Smithson, die cenige jaren geleden aldaar is overleden, heeft bij uiterste wilsbeschikking, een zeer aanzienlijk legaat gemaakt aan die stad, onder voorwaarde, dat daaruit zou opgerigt worden eene instelling ter bevor dering en verspreiding van nriltigc kennis. De Hecren Bestuurders van dat legaat hebben toen gesticht een groot ge bouw, geschikt ter aanlegging eencr bibliotheek, eener galerij van schil derijen van een museum van natuurlijke historieen dergelijke verzame lingen en voorts bekostigd hel doen drukken van wetenschappelijke werken welke daarna door hen, aan de verschillende geleerde genootschappen en bibliotheken ten geschenke worden gezonden. Dc Koninklijke Bibliotheek alhier heeft dezer dagen op die wijs ontvangen eene tweede bezending van belangrijko werkenwier titels hierna volgen 1. Smithsonian contributions to Knowledge. Vol. V, bevattende: A Flora and Fauna within living animals. By J. Leidy, met 10 platen. Memoir upon the extinct species of fossil ox. By J. Leidy, met 5 platen. Ana tomy of the nervous system of Itana pipiens. By J. Wymanmet 2 platen. Nereis Boreali-Americanaor contributions to a History of the marine Algae or North-America. By W. II. Ilavcy; met 24 platen. Plantac Wrigh- tianac Tcxano-Neo-Mcxicanae. By Asa Gray, met 4 platen. 2. Meteorological Tables and other Tables nseful in practical Meteorology. By A. Gnyot. 18528°. 3. Catalogue of Stanley's Indian Portrait gal lery, 8°. 4. Catalognc of North-American Reptiles. Part I. Serpents. By 5. F. Baird en C. Girard. 1853, 8°. 5. Occultations for 1853, 4". 6. Stansbury. Exploration of the Valley of the great Salt-Lake of Utah. 1852, 2 vols. 7. Owen. Geological Survey of Minnesota, Iowa and Wis consin. 1852, 2 vols, 4°. 8. Report of the Commissioners of Patents for 1851. Agricultural and Mechanical, 1852, 2 vol. 8°. 9. H. R. Schoolkraft History, condition and prospects of the Indian Tribes of the United-Slates, Illustrated by S. Eastman, vol 3. 1853, 4°., met een groot aantal platen. 10. Lynch, Report of the Dead Sea expedition. 1852, 4". 11. Maury, Sai ling direction, 4th. edit. 1852, 4°. 12. Manry. Whale Charts. 13. Ring gold. Charts of California. 1852, 8°. 14. Map of the United-StatesA Vest of the Mississippy. 1850. 15. Norton's Literary Register for 1853. 16. Pro ceedings of the American Educational Convention. 1853, 8". 17. Report of the Superintendant of the Coast Survey, for 1851, 1853. I Vol, 8°. plates in 4°. TTtveetle BSmner tier Staten'Sweneraat. Zitting van Maandag 14 November. In deze zitting hebben de Commission van Rapporteurs voor dc wets-ont- werpenbetrekkelijk bet regt van inkwartiering en tot vaststelling van de hoofdstukken III, IV, VI, VIII, X en XI der Staatsbegrooting voor 1854 hare eindverslagen ter tafel gebragt. De dag der beraadslaging zal nader bepaald worden. De Commissie van Rapporteurs voor het voorstel van negen leden tot af schaffing van het tonnegeld en van den accijns op het gcslagt, heeft haar verslag omtrent het verhandelde in de afdeelingen betrekkelijk het in over weging nemen van dat voorstel uitgebragt. De beraadslaging over het in overweging nemen van dit onderwerp zal plaats hebben na afloop van die over het wets-onlwerp tot goedkeuring der met dc Ilandel-Maatschappij ge sloten overeenkomst. Onder de verzoekschriften is één van Jhr. II. B. Martini van Gcffen, Kan- tonregler te Boxteldie voor de nominatie voor den Hoogen Raad wcnscht in aanmerking te komen. Het wets-onlwerp tot regeling van het muntwezen in de West-Indienis met algemeene stemmen (59) aangenomen. Bij het wels-ontwcrp houdende bepalingen omtrent het bouwen en planten op zekeren afstand van vestingwerken, hebben aan de algemeene beraadslagin gen deel genomen de Heeren van der Bruggbenvan GoltsleinSlccswijk Vcning, Storm van 's Gravesande, van Nispen van Sevenaer, de Kempcnaer, van Eek en de Ministers van Justitie en Koloniën. Op art. 1 heeft dc Heer van der Bruggben een amendement voorgesteld, dat echter met 28 tegen 27 stemmen is verworpen. Het artikel is met 34 tegen 20 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd dc Hecren Hengst, van Winstershovende Man, dc Lom de Berg, Ter Bruggen Hugenholtz, WesterholT, van den Heuvel, Heemskerk, Zylker, van der Brngghen, Reinders, ten Cale, de Poorter, Luybenvan Lynden, van Asch van Wijk, Bots, Bcens, van der Poel en Slicher van Domburg. De artikelen 2, 3 en 4 zijn zonder beraadslaging goedgekeurd. Op art. 5 zijn drie amendementen voorgesteld: twee door den Heer van Eek, het eerste strekkende om in de 4dc zinsnede, in plaats van de woorden zijn eigendom is, te lezen zijne belangen zijnhet tweede om in diezelfde zinsnede, in plaats van de woorden: krachtens art. 4, te lezen: krachtens artt. 3 en 4; het derde van den Heer van Goltstein, dienende om dc laatste alinea van dit artikel weg te laten. De beraadslagingen wor den op morgen voortgezet. Maandag 21 November zal de nominatie van candidaten ter vervulling van de in den Hoogen Raad opengevallen vacature in plaats van den overleden Raadsheer Mr. A. G. Spoor, worden opgemaakt. Zitting van Dingsdag 15 November. In deze zitting is ingekomen een adres van ingezetenen uit Haarlem hou dende aanprijzing van het voorstel van de Heeren Thorbecke c. s. Verzen ding aan de Commissie voor de Verzoekschriften. Is ontvangen eene missive van de Douairière van Idsinga, houdende ken nisgeving van het overlijden van haren echtgenoot, lid der Algemeene Rekenkamer. Voor kennisgeving aangenomen. Is ter tafel gebragt het eindverslag over het ontwerp tot aflossing en amortisatie van schuld over 1851. Beraadslagingen bepaald na afloop van die over het in overweging nemen van het voorstel van de Heeren Thorbecke c. s. Daarna zijn de beraadslagingen over het ontwerp houdende bepalingen be trekkelijk het bouwen, planten enz. binnen zekeren afstand van vestingwer ken van den Slaat voortgezet. Omtrent het voorstel van 9 leden tot afschaffing vnn het tonnegeld en den accijns op het geslagt heeft de Commissie van Rapporteursbestaande uit dc IIII. van Goltstein, Hoffmann, van Rappard, Meeussen en de Kempc naer verslag uitgebragt, dat hier, met geringe bekorting hoofdzakelijk in zijn geheel volgt. Na het bij dc Kamer den 7Jen dezer ingekomen bovengenoemd voorstel, heeft zij den volgenden dag tot het verzenden aan de Afdeelingen besloten. Die Afdeelingen moesten zich, volgens het voorschrift van art. 78 van het Reglement van Orde, voorloopig alleen bezig houden met de overweging der vraag, of het voorstel al dan niet een onderwerp van nader onderzoek zou uitmaken. Daartoe den 12Jcn dezer bijeengekomen heeft van de 59 tegen woordige leden de overgroote meerderheid zich voor het in overweging nemen van bet voorstel verklaard. Onder deze meerderheid was een zeer aanzienlijk aantal, die te kennen gaven, aan het door hen geuit gevoelen gecne andere beteekenis te hebben gehecht, dan dat zij de gelegenheid geopend wenschten to zien, om hel voor en tegen van het voorstel door nadere overweging en door openbare beraadslaging in het licht te stellen. Eenige leden meenden zich legen het nader in overweging nemen van het voorstel té moeten verzetten, voornamelijk op grond, dat het ontijdig zou zijn. Het gold een greep in liet belastingstelselgedaan of beproefd tegen het einde des jaars, op een oogenblik nu de Kamer gereed staat dc openbare beraad slaging over de Staatsbegrooting voor 1854 aan te vangen en bovendien nog onderscheidene andere gewigtige aangelegenheden te behandelen heeft. Op zulk een oogenblik zou het ligt en der Kamer èn der Regering aan gelegen heid en tijd kunnen ontbreken, om het voorstel en al wat daarbij in aan merking komt met dc vcreischte zorg en aandacht te overwegen. Daarbij kwam dat, vooral indien de behandeling van dit voorstel die de begrootings- welter. vooraf zou gaan, ligt in de afdoening dezer vóór het einde des jaars, stoornis zou kunnen worden gebragt. Op dit laatste is echter door andere leden geantwoord, dat de begrootingswetlen voor 1854, zelfs de wet op de middelendes noods onder ccnig voorbehoudhij de Tweede Kamer afgehan deld moeten wordenvóór zij tot het in beraadslaging nemen van het voorstel der 9 leden overgaat, omdat toch altijd door eene latere wet eene vroeger kan worden afgeschaft of gewijzigd. SCHEVENINGEN13 November. Iloe vreemd het ook moge schijnenhet is echter eene daadzaakdat terwijl onze Scheveningsche visschcrs dit jaar eene nooit gekende haringvangst hebbende vangst van hunne Katwijkschc buren slechts zeer middelmatig mag genoemd worden. Te Scheveningen zijn sedert den 9llcn dezer tot en met gisteren 34 haringschuiten aangekomendie vrij aanzienlijke bezendingejj hebben aangebragt.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2