LEYDSGHE WOENSDAG, 10 NOVEMBER. BIMENLANDSCÏIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 15 November. Z. M. beeft benoemd tot Griffier bij liet Kanlongeregt te Wijk bij Duur stede Mr. P. J. J. Linkers, Advocaat alhierter vervanging van J. Engelen van Sebaik, aan wien eervol ontslag uit die betrekking is verleend. Laatstleden Zondag mogt de Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer 11. J. Matlhes, die vóór meer dan 50 jaar bet predikambt aanvaardde, gedachtenis vieren aan zijne 25-jarige Evangeliebediening in de Evang. Lutli. Gemeente te dezer stede. Talrijk was de gemeente opgekomen, velen waren de belangstellende vrienden en vriendinnenvergaderd om met den waardigen grijsaard te bidden en te danken. Toen de feestvierende leeraar was opgetreden, hief de Chrislen- sehaar den feestzang aan, ecne krachtige en sierlijke rede naar aanleiding van 1 Kcr. XV. vs. 1 en 2werd door haar vernomenen nadat de zegen over haar was uilgesproken, bad zij zingend Gods zegen af over den leeraar aan wien zij zooveel had te danken. Hoe diep geroerd waren niet allentoen de leeraar, door den nazang verrast, overstelpt van dankbaar zielsgevoel uit riep: ik zeg U allen dank voor het woord mij toegezongen, deszelfs nagalm zal mij nog verkwikken op mijn sterfbed." Deze dag blijve onvergetelijk bij de zoo velen het woord op dezen dag gehoord blijvc bewaard in de harten van allen. Tngea Voor enkele weken werd plotseling uit het midden van zijn herderwerk door de heersehende ziekte weggerukt de Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer P. J. V. Dusscau, Evang. Luth. Predikant te Schiedam. Niet slechts als Kanselrede naar maar ook als letterkundige mogt hij dingen naar eene eerste plaats. Groot is zijn verlies inzonderheid voor zijne Weduwe, die de geboorte van een kind te gemoet ziet, hetwelk den vadernaam nooit zal uitspreken. Bij den Boekhandelaar J. C. Loman Jr. te Amsterdam, zal een zestal Leerredenen ten behoeve der achtergeblevene betrekkingen worden uitgegeven; het is te hopen, dat Leydens ingezetenen door liefde gekenmerkt, en vooral zij die zoo genadig bewaard zijn geworden, zich in dezen mogen onderscheiden, en de lijsten van inteekening, door den boekhandel aangeboden, met vele namen mogen prijken. [Zie advertentie.) Door de alhier heersehende ziekte zijn van 8 tot 15 November aangetast 7 personen daarvan overleden 3. Den 134en vierde de Schoolonderwijzer G. Richter te Hillegom, het 50- jarig feest als floofonderwijzer aan de gemeenteschool aldaar, ontving een aantal geschenken van Gedeputeerde Staten, den Gemeenteraad en particu lieren, en van Z. M. eene zilveren medaille met toepasselijk opschrift. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de schroefstoomboot Bordeaux, van Havre de Grace den 9(kn op de hoogte van Ylaardingcn overvaren "heeft een hoeijerschuit, varende in de beurt tusschen Brielle en 's Gravcnhage, beladen met aardappelen, zout en andere goederen. Het scheepje dwars voor de boeg zijnde, is onder de stoomboot door gegaan en naar men denkt geheel uiteen gewerkt en onmiddellijk gezonken. De schipper en de knecht zijn ter naauwernood kunnen gered worden. De Oud-Gouverneur der Prov. Utrecht Mr. F. v. d. Poll is den 13Jcn in den ouderdom van 73 jaren te Utrecht overleden. - Dezer dagen is des avonds in de nabijheid van het dorp Velp, op den zoo druk bezochten straatweg, een stoutmoedige diefstal gepleegd is. Een koopman in zaden passeerde dien weg met een reiszak, dien hij aan cenen stok op den rug droeg, toen onverwachts iemand achter hem trad, hem het pak, hetwelk eene niet onbelangrijke geldsom bevatte, ontnam en zich daarmede op de vlugt begaf. De beroofde zette hem onmiddellijk na, doch de dief verdween in een boseh op het landgoed Larcslein, zonder dat men hem tot dusver heeft kunnen achterhalen. Het Prov. Geregtshof van Gelderland heeft W. Jones smid in dienst van den aannemer der nieuwe werken aan den Rijnspoorweg, schuldig ver klaard aan het maken van valsche munt en hem veroordeeld tot de straf van het zwaaijen met het zwaard over het hoofd en een confinement van 10 jaren. Daar het niet bewezen was, dat de beschuldigde valsche munt in omloop had gebragt en hij verklaarde de valsche munten cn vormen alleen uit tijdverdrijf vervaardigd te hebben, trachtte de verdediger van den beschul digde aan te tooncn, dal hier de misdaad niet bewezen was en dat eerie ver oordeeling tot de gevolgtrekking zou leiden, dat mcnschen, die uit liefheb berij eene verzameling van dergelijke stukken wilden aanleggenaan zware straffen zouden zijn blootgesteld. De Krijgsraad te Middelburg heeft A. Velleman, fuselier bij het 2de regement infanterie, verwezen tot de straf des doods met den kogel, ter zake van misdrijf tegen de dienst en subordinatie, door hem gepleegd zoo door het met woorden beleediVen vanals het zich met de daad verzetten tesen cenen O O meerderen in rang. Den 10den dezer was te Zwolle de aanwezige voorraad van was, honig cn korven met bijen boven verwachting groot. De uitgeloofde premien zijn toegekend: 1°. aan den Heer H. Roelink Hz., te Meppcl, voor de meest aan gevoerde was, te weten 173C Ned. IP; 2". aan de wed. Meyberg O. te Almelo, voor de grootste partij gppersten honig, zijnde 6544 Ned. v'tP; 3®. aan II. Grijzen, te Zwolle, voor het grootste aantal korven met bijen, zijnde 18. Was is verkocht tegen 90 a 91 cents, en de honig tegen ƒ18 de 50 Ned ffi. De Hecren Jhr. Mr. C. L. van Beyma thoe KinginaMr. A. F. Jongstra cn A. Meineszschrijft men uit Leeuwarden, hebben zich geadresseerd aan Z. M. den Koning, om eene voorloopige toezegging van afstand en vergunning tot droogmaking van de Tjieuwke Meer, ten einde daarna een meer grondig onderzoek in te stellen omtrent de mogelijkheid en de wijze van dat werk voor particuliere rekening. De kunstweg van Almelo naar de Hanoversche grenzen, is door onder scheiden personen aangenomen voor ruim ƒ36,000. Een kat van de Weduwe K. Kap, te Dronwencrveen in Drenthe, heeft onlangs twee volwassen hazen en een wild konijn gevangen en naar huis ge bragt; het wild is door het huisgezin in gezondheid gebruikt. Een Rijksambtenaar te Aulo, de lieer Grtleb,zou een allereenvoudigste zamenstelling uitgevonden zijnwaardoor wagens door zich zelven bewogen worden met eene kracht van 68 paarden. Hij heeft octrooi voor zijne nieuwe uitvinding aangevraagd. Te Roswinkel heeft een' Commies een smokkelaar doodgeschotentor- wijl deze, die gebonden was. maar zich los had weten te maken, den Com mies aanrandde en het op zijn leven toelegde. Maandag 11. is aan het Solzer-veer hij Tongerlo op het Zuid-Willems- kanaal (Belgisch grondgebied) een groot ongeluk gebeurd. Een vader met zijne twee zonen zou aldaar cenig vee met de pont overzetten. Op het mid den van het kanaal brak de reep, de pont kantelde om en al wat zich daarin heiond viel te water, niet dat ongelukkig gevolg, dat de vader met zijne twee zonen verdronken zijnhet vee is gered. Een derde zoondie langs den dijk kwam geredenbegaf zich te water om redding aan te brengen, maar werd zelf door de toegeschoten personen van eencn wissen dood gered. De Heer Ericson, uitvinder der kalorische scheepvaart, is te Ncw-York overleden; het was hem nog niet mogen gelukken de gewensehle verbeterin gen in zijne uitvinding in toepassing te brengen. 's GRAVENHAGE, 15 November. Z. M. heeft aan den Majoor der infanterie H. F. Koek, zijnen Adjudant, vergunning verleend tot het aannemen van de decoratie van Officier der Orde van het Legioen van Eer, hem door den Keizer der Franschen geschonken. Z. M. zal Donderdag een groot diner aan de leden van de Tweede Ka mer geven. Z. M. heeft naar aanleiding van de wet op de kerkgenootschappen, goedgevonden geschikt te verklaren als vestigingsplaats van den Heer J. Zwy- sen, als Aartsbisschop van Utrecht, de gemeente Uaarcntusschen 's Herto- geribosch en Tilburg. De Inspecteur van de Geneeskundigdc dienst der landinagt heeft apo thekers, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn om zich als apotheker der 311® klasse voor de Militaire Geneeskundige dienst der landmagt in de West-Indiënvoor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren te verbinden, verwittigd, dat zij zich vóór den 5^®" December aanslaande, hij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij moeten aanmelden en overleggen nage- noemde bewijzen, als: eene gehoorte-acte, ten bewijze van ecnen ouderdom heneden de 35 jaren; een bewijs van ongehuwd te zijn; een bewijs van vol dane dienslpligtigheid aan de Nationale Militie; een bewijs van goed zedelijk gedrag, af te geven dooi' de Regering hunner woonplaatseen bewijs van

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1