ccn bijzondere Commissaris der Regering benoemd wóftlonzonder wiens goedkeuring gecne door den Aartsbisschop zclven of in zijn naam uitgevaar digde verordening afgekondigd, voltrokken of erkend mag worden. De ste delijke Directeur Barger te Freiburg is tot dien post benoemd. ©OSTEJiEIJK. Op 3 mijlen afstand van Praag heeft men ter diepte van 6 el onder den grond 3 zilveren muntstukken gevondengeslagen in het jaar 923onder de Regering van Hertog Wratislas, den eersten Christen Vorst van Boheme, die de vader was van zijnen opvolger, den heiligen AVcnceslaus. Een dagblad vestigt de aandacht op eene kennisgeving van den Gou verneur van Boheme, waarin vroegere besluiten betreffende de Israëliten in het geheugen teruggeroepen worden, als een van 1737 en een van 1818, waarin verboden wordt, dat de Joden aan hunne kinderen namen van Chris telijke Heiligen geven, en dat Joden Christelijke dienstboden houden. EUSLA1V S». Het oorlogsmanifest van den Keizer, uitgevaardigd te Zarskoje-Selo den 20sten Octoberwaarvan wij reeds den hoofdinhoud hebben medegedeeld luidt in zijn geheel aldus: «Wij Nikolaas I, bij de genade Gods Keizer en allccnhecrscher aller Russen enz., enz., enz., doen kond: Bij ons manifest van den 14dcn Junij dezes jaars hebben wij onze getrouwe en geliefde onderdanen de redenen doen kennen, die ons in de noodzakelijkheid gebragt hebben om van de Olloman nische Porte onschendbare waarborgen te vorderen ten behoeve van de gehei ligde regten der regtgeloovige kerk. »AVij hebben hun insgelijks bekend gemaakt dal al onze pogingen om de Porte door middelen van vriendschappelijke overreding tot besef der billijk heid en tot de getrouwe naleving der verdragen te brengenvruchteloos waren geblevenen dat wij dien ten gevolge noodig geacht hadden onze troepen in de Donau-Vorstcndommen te doen rukken. Maar dezen maatregel nemende, behielden wij nog de hoop dat de Porte haar ongelijk zou inzien en zou besluiten regt te doen wedervaren aan onze gegronde vorderingen. »Onzc verwachting is te leur gesteld. Vruchteloos hebben zelfs de voornaamste Mogendheden van Europa ge tracht door hare vermaningen de blinde stijfhoofdigheid der Ottomannische regering te buigen. Het is met eene oorlogsverklaring met eene proclamatie vol logcnachtige beschuldigingen tegen Ruslanddat zij geantwoord heeft op de vredelievende bemoeijingen van Europa en op onze lankmoedigheid. Eindelijk beeft de Porie, de revolutionairen van alle landen in de gelederen barer krijgsmagt opnemende, thans de krijgsbedrijven aan den Donau begon nen. Rusland is ten strijde gedaagd: er blijft alzoo voor hetzelve niets an ders over danin het vaste vertrouwen op Godde toevlugt te nemen tot de aanwending van wapengeweld om de Ottomannische regering te dwingen tot eerbiediging der verdragen, en om van haar voldoening te bekomen voor de beleedigingen waarmede zij geantwoord heeft op onze meest gematigde aan zoeken en op onze regtmatige zorgvuldigheid voor de verdediging van het regtzinnig geloof in het Oostenhetwelk insgelijks door het Russische volk beleden wordt. »AVij zijn vast overtuigd dat onze getrouwe onderdanen zich verecnigen zullen met de vurige gebeden die wij tot den Allerhoogste opzenden, opdat Zijne hand zich vcrwaardige onze wapenen te zegenen in den strijd voor de heilige en regtvaardige zaak die ten allen tijde warme verdedigers gevonden heeft in onze godvreezende voorvaderen. »»OpU, o Heer, heb ik mijne hoop gevestigd; nimmer zal ik beschaamd uitkomen." Den 30stcn is de winter hier begonnen en heeft zich gekenmerkt door het vallen van eene menigte sneeuw. In Petersburg zijn sedert het uitbreken der cholera in het begin van dit jaar, 13,861 personen aangetast en 5,609 daaraan overleden. A'an 22 Januarij tol 22 October werden te Moskou 6,893 personen aangetast, van welke 3,013 overleden. TURKTE. De volgende telegrafische berigtcn zijn wederom medegedeeldUit Parijs van den 10dcl>: A'an den Franschen Consul te Bucharest is het volgende be- rigt ontvangen: Bij Oltenitza heeft den 3den een hardnekkig gevecht tusschen de Russen en Turken plaats gehad, dat 3 uren geduurd heeft. De eersten waren 9000 man sterk. Vele Russische Officieren en 136 soldaten zijn hierbij gesneuveld, terwijl 6 Hoofd- en 18 andere Officieren en 470 soldaten gewond werden. De Turken, sleik 12,000 man, hebben hunne positie behouden. Het verlies aan hunne zijde is tot dus verre nog niet bekend. Een leger van 12,000 Turken beeft Klein AVallachye bezet. En uit AVeencn van den 8sten: Den 2den en 3dcn trokken de Turken van Turtukaï op Oltenitza over den Donau ten getale van ongeveer 18,000. Op den 4dcn viel Generaal Parlof hen met 9000 man aan, en na eene levendige kanor.nade, greep er een strijd met den bayonnet tusschen de beide legers plaats. De Turken handhaafden hunne stellingen te Oltenitza en iicbben deze versterkt. De strijd duurde 3 uren. De Russen verloren daarbij verscheidene Officieren en 136 soldaten, terwijl 6 Hoofd-Officiercn18 suballernen en 479 soldaten gewond werden, liet verlies aan de Turksche zijde is niet bekend. 4000 Turken houden Kala- rachc bezet2000 hebben zich gevestigd op een eiland tegenover Gioergevo en 12,000 bevinden zich in Klein AVallachye. Berigtcn over Triest ontvangen melden dat de Russische troepen in Khiva cn Bochara binnen gedrongen warendat R.usland een tractaat met Dost Mo hamet en met Pcrsië gesloten haden dat een sterk Persisch leger in de vallei van Sullunich bijeengetrokken was, om met Rusland tegen Turkyc tchandelen. De Porte heeft aan de vertegenwoordigers van Pruissen cn van Oosten rijk te Konslantinopcl de volgende nota gezondengedagteekend den 21stc,, October jl.getcekendRescind: «Het is van algemcene bekendheid dat Rusland, de verdragen schendende door de bezetting der beide Vorstendommen, eene daad heeft gepleegd waarin reden tot oorlog* gelegen iscn de Verheven Porte tot opvatting der wapenen ter verdediging barer regten genoodzaakt heeft, door haar moeijelijkbeden van allerlei aard te berokkenen, terwijl het Ottomannische Gouvernement integen deel, in zijne zucht om den vrede te behouden, eene verzoenende cn gema tigde gedragslijn volgde. «Krachtens het verdrag van 1841, waren de zeeëngten der Dardanellen en der Zwarte zee voor de vreemde oorlogschepen geslotenmaar de staat van oorlog die door de daden van het Russische Kabinet is bewerkt, heeft dc Verheven Porte in dc noodzakelijkheid gebragt zich het genot te verzekeren van het regt hetwelk voor haar uit dat verdrag voortvloeit; en de vloten van Frankrijk en Engeland, doorluchtige bondgenoolen der A'erlieven Porte, zijn uitgenoodigd geworden in de zeeëngte der Dardanellen te komen. De noodige bevelen dienaangaande zijn aan den Gezagvoerder dier zeeëngte ge zonden en ik heb van Z. M. den Sultan bevel ontvangen van dit besluit officieel kennis te geven aan Uwe Exc.in uwe hoedanigheid van vertegen woordiger van het Hof van Pruissen [Oostenrijk], hetwelk hel voormelde ver drag mede heeft onderteekend." Men verzekert dat Omer-Pacha, den Donau op verscheiden punten te gelijk overtrekkende, daarmede ten doel had de opmerkzaamheid der Russische krijgsmagt te verdedenen vervolgens zijne troepen zamen te trekken ten einde al zijne strijdkrachten op één punt te verecnigen. Het gerucht van een gevecht in Azië schijnt zich te bevestigen. Het zou, naar men zegt, even gunstig voor de Turken zijn uitgevallen als het gevecht bij Oltenitza; maar het ontbreekt nog aan juiste berigtcn daaromtrent. Het dagblad van Bucharest, hetwelk onder toezigt der Russische over heden staat, berigt in zijn jongst ontvangen nommer, dat niet minder dan 12,000 man van het Russische bezettingsleger in het hospitaal liggen. Nog is het volgende berigt uit AVeenen van den lldcI> ontvangen Men verneemt dat dc Turksche troepen na eerst bij Oltenitza door Generaal Dannenberg, met de bajonet uit de oude Russische schansen, die zij bezet hadden, verdreven te zijn geworden, teruggekomen zijn, op nieuw de Rus sen aangetast hebben en alsloen meester van het slagveld zijn gebleven. De Russen hebben zich toen op Bucharest teruggetrokken. De Engelsche-Fransche vloot heeft den 2dcB in den Bosporus het anker geworpen. VKREETIR9E STATEN. NEAV-YORK, 22 October. Er schijnt eene belangrijke vordering gemaakt te zijn in de aanwending van de drukking der dampkringslucht als beweegkracht. Zekere Ileer Ri chardson heeft het plan gevormd om tusschen hier en Boston, een afstand van 200 mijleneene holle buis te leggen waarin brievenzakken en pakjes door de drukking der lucht op eene luchtledige ruimte zouden kunnen worden overgezonden in 15 minuten. Hij heeft onze kapitalisten overtuigd dat zijn plan met voordeel kan worden uitgevoerden van de daartoe noodige fondsen is reeds een aanmerkelijk deel door inschrijvingen bijeengebragt. Bijna alle schepen die in den laatsten tijd met landverhuizers tc New- York aankwamenhadden onderweg passagiers aan de cholera verloren. Van 7701 landverhuizers, ingescheept op 22 schepen die tusschen den 9dcn Sept. en den 21sten Oct. tc New-York aankwamen, waren 359 op zee aan die ziekte overleden. De van Bremen cn Liverpool komende schepen verloren de meeste passagiers, die van Havre de minste. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkcraden der Ilerv. gemeenten te Hendrik-Ido-Ambacht, Bellingwolde en Rottevalle, uitgebragte beroepen op: DD. A. L. van Toorenenbergen te Polsbroek, A. ten Oever, te Gasscller Nieuw- veen en den Candidaat II. AVijbelingh. Met dankzegging ontvangen voor Weert in Limburg 5.van een bouwkundige. Chr. KRABBE. Voor behoeftige zieken en herstellenden bedoeld in de Annonce van 1 en 7 November jl. is nader ontvangen Bij den Heer van BOMMELvan J. S. een stuk Rouwgoed; 2 lappen Paarseh Katoen; 2 Molton Dekens, en 2 Kinder Dekens; van een onbekende 6. Bij den Heer ZUURDEEG: van S. T. of P. P. een Coupon, groot ƒ3.96. Bij den Heer JESSE: van N. N. in Specie ƒ10. van L. 5.van N. N. een Muntbiljet a 10.van N. N. een Coupon 17.50van dezelfde 12 Hemden, zeer welkom; van II. G. 10.uit de Collecte Iloogl. kerkƒ1. van A. v. Z. ƒ3.van M. ƒ10.van N. ƒ15.van G. 3.van C. ƒ1.van N. N. door den Heer van Stirum, Coupon ƒ20.van D. v. E. ƒ2.50; van B. B. Vrijmetselaren der A. Loge La Vcrtu te Ley den f 25. van D. T. S een Muntbiljet 10.—met opschrift, van een onbekende 1.50 uit de Bus in Specie ƒ14.cn uit de Bus van N. N. uit een Potje 3. 221stc Staats-Lioterij. Trekking der Vijfde Klasse. 17de en Laatste Trekking. N°. 19677 een prijs van ƒ1000 en een Premie 30,000. N°. 14083 een prijs van ƒ70 cn een Premie ƒ5,000.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3