Het hoofdorgaan der conservative oppositie, de Londensche Morning Heraldnoemt 32 Engclsche linieschepen op, die in de laatste 30 jaren gebouwd maar nimmer in zee gestoken zijn. De broeder van Miss Cunninghame heeft een brief aan de dagbladen gezonden, waarin hij mededeelt, dat de invrijheidstelling zijner zuster ten gevolge van een besluit des Groollicrtogs geschiedde, nadat de camera d'accusa te Lucea eené uitspraak gedaan en geteekend hadwaarbij de haar ten laste gelegde wetsovertreding werd verklaard ongegrond te zijn. In de 3 maanden, welke den 30stcn Sept. 11. eindigden, hebben 87,167 landverhuizers de verschillende zeehavens van het Vercenigd Koningrijk ver aten. Het grootste aantal dezer landverhuizers bestond uit Ieren. Het onderzoek van deskundigen heeft de overtuiging verstrekt, dat het buitengewoon sterk heerschen der cholera te Newcastle aan den onzuiveren staat is toe te schrijven, in welken de rivier Tyne aldaar sedert geruiinen tijd verkeerd beeft en gehouden is, terwijl het door allerlei onreinheden besmet water uit die rivier tot alle huiselijk gebruik en zelfs tot drank der inwoners, zonder de minste voorzorg tot zuivering, gebezigd werd. Sedert de helft van September, toen maatregelen te dien opzigte verordend zijnis de epidemie dan ook trapswijze afgenomen. Om de stad Glasgow van versch water uit het nabijgelegen meer Katrine te voorzien, zal, naar verzekerd wordt, eene sotn van ongeveer 1,200,000 worden aangewend. De Times vermeent, dat de onderneming cencr Maatschappij die de te Madras op kleine schaal aangevangen bereiding van ijzer en staal uit in- landsche ertsenovergenomen heeft en in het groot wil doorzettenzeer goede vooruilzigten schijnt op te leveren. Wij vermelden dit alleen zegt het bladomdat het eene zaak is van algemeen belang, liet is voorzeker een treffend feit in de geschiedenis van Britsch-Indië, dat, juist nu de behoefte van Indië aan spoorwegen eindelijk algemeen erkend is en tot handelen dringt, zoodanig eene onderneming opkomt onder vooruitzigten die zoo guns tig schijnen. Indien de vrede en orde kan worden behoudenindien Indië zelf ijzer en handenarbeid oplevert voor bet aanleggen van spoorwegen, in dien de sluimerende kracht van den Indischen bodem kan worden ontwikkeld door de hand van den Indischen veldarbeider, dan kan men zich geen te groot denkbeeld vormen van Indië's toekomst. Den 16den Augustus jl. is de scheepvaart op de rivier Murray in Zuid- Australië geopendhetgeen van groot belang is voor de ontwikkeling van die en de aangrenzende Australische koloniën. IS 13 L Gt E. In de afgeloopen 10 maanden hebben zich te Antwerpen 12,400 land verhuizers naar Amerika ingescheept. Volgens het dagblad VUnivers geraakt bet Protestantism us meer en meer in verval, en de Heer Léon Aubineau, die de hoogste maatschappelijke volmaaktheid alleen in de middeleeuwen vindt, neemt de verdediging der her roeping van het edict van Nantes en van de vervolgingen tegen de Hervorm den op zich. Onderwijl vindt de Indépendance die ophef van VUnivers nog al ongepast en acht dat dit blad beter zou doenom de geestelijkheid opmerk zaam te maken op den voortgang van het Protestantismus in de Bisdommen van Mansdep. Sarthevan Séezdep. Omebeide ten westen van Parijs en in het zuiden en in Zwitserland in hel kanton Genève, welke beweging, volgens de Indépendancemeer cn meer de strekking krijgt van algemeen te worden. VUnivers zegt de Indépendance, predikt de dragonades, als wan hoopte hij om door redenering te overwinnen en als of de waarheid niet tegen de dwaling kon worstelen dan door op geweld te steunen. FRANK RBJR. PARIJS6 November. De Regering heeft aan de grootste kunstenaars, ter vernieuwing van het Louvre, opgedragen om 30 kolossale standbeelden cn 70 borstbeelden te ver vaardigen van alle beroemde mannen van ons land. De Admiraal Bruat heeft het bevel over het te Brest verecnigde eska der aanvaard, met eene proclamatie waarin hij aan de OfKcieren en zeelie den de volgende opwekking rigt: »Wij behooren met alle kracht te streven naar de ontwikkeling van dit nieuwe element onzer magt cn grootheid ter zee. In de moeijelijke omstandigheiden die zich zullen kunnen voordoen, zal ik aan uw hoofd staanhoudt u gereed om u rondom de vlag van uwen Admiraal te scharen." De Admiraal Bruat is het, die uit den kerker waarin hij door den Dey van Algiers opgesloten was, met eigen levensgevaar aan de Regering het landingsplan heeft doen toekomenhetwelk aan ons leger den weg heeft ge wezen om den voet op Afrika's kust te zetten en zich in verscheidene andere omstandigheden uitstekend geschikt getoond voor zijne hooge betrekking. Den 31sten October is het nieuwe linieschip Tourville te Brest te water gelaten. Het is een schroefstoomschip van 90 stukken en 650 paardekrachten. Te Toulon is bevel ontvangen oni een fregat te bouwen met een stoom tuig van 800 paardekrachten om tevens tot model te dienen voor verscheiden andere fregatten van dezelfde grootte, die te Brest, Loricnt en Cherbourg zullen gebouwd worden. De Heer Desprez, een bekend letterkundige, een man van reeds 70 jaren, is in den nacht van den 4den door dieven, die in zijne woning dron gen en tegen welke hij zich trachtte te verdedigen, om het leven gebragt. Te Marseille zijn in October 106 schepen met graan aangekomenen den lstcn dezer reeds 36, welke laatste 64,000 mudden graan aanbragten. De Napclschc Regering heeft op de klagt van de onze geantwoord dat de Fransche Officierendie gezonden waren om de oefeningen der Na- pelsc'he troepen bij te wonen, op hun aanzoek van de nakoming der quaran taine-verordeningen zouden ontheven geworden zijnmaar dat zij daartoe niet in tijds de hun opgedragen zending hadden doen gelden, noch vooraf van hunne komst in die hoedanigheid hadden kennis gegeven aan onzen Gezant te Napels. Hiermede is dit geschil vereffend. Het Spaansche Ministerie heeft besloten eene afzonderlijke begraafplaats voor de Protestanten te doen inrigten. ITALIË, ROME, 31 October. Maandag den 24stMl is 's avonds te 9 ure weder een Fransch soldaat door vier dolksteken vermoord. De schuldigen zijn gevat. Den 2den November zou de Krijgsraad vergaderen. Den 30stcn is in de St. Pieterskerk de Poolsche Jesuit Andreas Bobola die in 1657 door de Russen was gemarteld, zalig verklaard. Deze is de derde Jesuit, die sedert een jaar zalig verklaard is. {Journ. des Délats). Op verzoek der Regering van Sardinië heeft de Paus liet aantal kerke lijke feestdagen verminderddie door de geloovigen in Piemont moesten worden in acht genomen. PRÏTISSEN. BERLIJN, 6 November. Deze hoofdstad bezit 43 openbare bibliothekenvan welke de gfoolc Ko ninklijke de voornaamste isbevattende ruim 500,000 gedrukte declen en meer dan 10,000 handschriften. Sedert 1845 besteedt zij jaarlijks ruim 10,000 daalders alleen tot aankoop van werken, waarvan een tiende gedeelte bepaaldelijk voor zeldzame of kostbare besteed moet worden. Dagelijks wor den gemiddeld 300 werken ten gebruike afgegeven. Te Bremen is een monster-proces ten einde gebragt, dat 17 maanden bad geduurd, namelijk tegen de leden van het dusgenoemd Dood-verbond82 beschuldigden waren in de zaak betrokken, van welke slechts 11 in vrijheid zijn gesteld en de overigen tot langere of kortere gevangenisstraf verwezen. De Regtbank te Koningsbergen beeft in de zaak van Prof. Gervinus verklaard, dat in zijn zoo veel gerucht makend werk: inleiding tot de ge schiedenis der 19Jc eeuw, niets voorkwam, dat aanleiding lot vervolging kon gevencn heeft bevolendat de in beslag genomen exemplaren weder vrij gegeven zullen worden. De oudste beambte bij het Russische Ministerie van Buitenl. Zakende Heer v. Beek, geheim Staatsraad, is in den ouderdom van 86 jaren overle den. Hij had zijne loopbaan reeds onder Catharina II begonnen. LUXEMBURG. De Kamer der Afgevaardigden beeft den 4den dezer hare werkzaamheden hervat. Uit een overzigt door het beheer der geldmiddelen aangeboden blijkt dat er over 1853 een te kort van 177,000 francs bestaat, dat echter tot een som van 122,000 fr. aan voorschotten aan gemeenten gedaan, wordt gedekt. De Kamer heeft eene Commissie benoemd om een antwoord op de Troonrede op te stellen. In Luxemburg is de appelenoogst bijzonder voordeelig geweest; op een landgoed Pierrées genaamdzijn er appelen ingcoogst die 37 Ned. duim om trek hadden en 8 Ned. oneen wogen. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 November. Eergisteren is de regtstreeksche verbinding met schroefstoombooten geopend tusschen Liverpool en Triëst. Den 2den dezer is de Veldmaarschalk Radetzky zijn 88ste jaar ingetreden. De onlangs besloten vermindering van het leger zal eene bezuiniging veroorzaken van 25 millioen guldens. TUKKYE. De Vorst van Wallachye, Stir-bey, beeft den 26slcn October eene procla matie afgekondigd, waarbij bevolen wordt, dat de Russische koopvaardijsche pen alsmede die onder de vlag van Moldavië en Wallachye moeten ophouden den Donau te bevarenen blijven liggen op het punt alwaar zij zich thans bevinden. Het verkeer tusschen de beide Donau-oevers houdt geheel op cn onder geen voorwendsel mag eenig artikel aan de Turken verkocht worden de overtreders zullen naar krijgsregt worden behandeld, even als ieder die met de Turken briefwisseling of eenige andere betrekking houdt. Deze pro clamatie is onderteekend door de 8 leden van den Regeringsraad. De Russische Opperbevelhebber heeft den Vorst Stir-bey uitgenoodigd, ge durende de krijgsbedrijven de uitoefening van het boog gezag aan de Rus sische militaire overheden over te dragen cn zich tijdelijk te verwijderen. De Vorst vroeg eenige dagen uitstel, om orde op zijne zaken te stellen, heeft een groot aantal personen tot hoogere betrekkingen bevorderd of in den adel stand verheven, en is den lsten dezer in Weenen aangekomen. Uit Konslantinopel schrijft men den 26,lcn October jl., dat de voor naamste Grieksche kooplieden aldaar, met den Patriarch en andere hooge geestelijken aan het hoofd, zich den 24sten naar bet gouvernements-gebouw hebben begeven om de betuiging over te brengen van de gehechtheid hunner geloofsgenooten aan den Sultan en van hunne dankbaarheid voor de hun gedurig en ook onlangs nog weder verleende en steeds gehandhaafde voor- regten. Daar de Grieken over het algemeen beschouwd worden als Russisch- gezind had deze handelwijze nog al opzien gebaard. Volgens de Engelsche bladen schrijft de Indëpendance van 11. Maandag, zou de strijd tusschen de Russen en Turken nu ernstig aan den gang zijn. Op vier punten zouden de Turken den Donau zijn overgetrokkente Widdin met 12,000 man ter bezetting van Kalafat; te Sophia ten zuid-oosten van

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3