De Minister van Financiën, in ervaring gekomen zijnde dat, ongeacht zoo vele en herhaalde bekendmakingen en waarschuwingen, de Belgische ko peren munt steeds in grootc hoeveelheden binnen het Rijk in omloop blijft, heeft nogmaals ter algcmcene kennis gebragt dal die inunt bier te lande hoegenaamd geen wettigen koers of waarde heeft; dat mitsdien op de afwij zing uit alle openbare kassen liet strengste toczigt zal worden gehouden; ter wijl daarentegen Nederlandsche koperen munt voortdurend bij Meeren Be- taalmccsteren in de arrondissementen kan worden aangevraagd en verkregen. Ter teregtzitting van den Iloogcn Baad van den 3l,cn jl. werd behan deld en bepleit het beroep in cassatie, ingesteld door G. van Erp en 11. Nass leden van den gemeenteraad te Appellern, tegen een arrest, door het l'rov. Gercgtshof van Gelderland van 1G Junij dezes jaars in hooger beroep tegen hen gewezen, houdende bevestiging van een vonnis door de Arr.-Regtbank te Nijmegen, vegt doende in strafzaken, van den 4den Mei bevorens, en waarbij zij, ter zake van verbreking van afsluiting, op hunnen last en alzoo door hun toedoen gepleegd, van het schoolgebouw te Appcltern, op den 28slcn .Januarij 11., zijn veroordeeld geworden tot eene gevangenisstraf, elk voor den tijd van 3 maanden, alsmede tot betaling eener geldboete elk van ƒ25, en in de kosten. Op Maandag den 17dcn dezer werden door den Heer Procureur- Generaal, bij monde van den Advocaat-Generaal Dekclh, ten aanzien van het onderwerpelijk beroep in cassatie, zijne conclusion voorgedragen en geconclu deerd tot verwerping van dat beroep. De uitspraak is bepaald op 8 Nov. e. k. Toen eergisteren ecnigc Hecrcn op jagt waren, wilde een hunner, een zoon van een hooggeplaatst reglerlijk Ambtenaar, na een schot gedaan te hebbenzijn geweer met dubbelen loop op nieuw laden toen het schot uit den anderen loop afging en zijne regterhand verbrijzelde, die zoo spoedig mogelijk is afgezet. Eergisteren heeft alhier eene buitengewone vergadering der Maatschappij van Landbouw plaats gehad, in plaats van die welke den 29sten September jl. te Dordrecht geen voortgang heeft gehad. De Meer Mr. F. A. van Hall nam het Voorzitterschap waar. De maatschappij gaatwat het getal afdeelingen en leden betreft, steeds vooruit. Uit de financiële mededeclingen bleek onder anderen, dat het gelal leden ongeveer G000 beloopt; dat er bij de middelen van het hoofdbestuur een te kort is ontstaan, dat, naar men zich vleit, in 1854 grootendcels zal verdwijnen, en dat onder de middelen, waarop voor 1854 gerekend wordt, ook die behooren tol het houden eener tentoonstelling. De Commissie in 1852 benoemd, tot het onderzoeken van de wenschelijkheid tot afschaffing der tienden en hare vervanging door grondrenten, heeft voor- loopig verslag uitgebragt en zal in het volgende jaar haar eindverslag uit brengen. Er is besloten eene prijsvraag uit te schrijven over de ongeschiktheid der meeste tuingronden tot het voortdurend betelen met erwten. De gouden medaille zal daarvoor worden aangewezen. Op de prijsvraag over het blaauw worden der kaas zijn 3 antwoorden ingekomen, maar niet bekroond. De prijsvraag zal op nieuw worden uilgeschreven. Op de prijsvraag over de mid delen ter verdrijving van de oot (wilde haver, avena fatwa) uit het land, is een antwoord ingekomenmede niet bekroond. De algemeene vergadering en tentoonstelling zal in September 1854 te Dordrecht worden gehouden. Tot Voorzitter, in de plaats van den Heer van Hall, die met 31 December 1853 moet aftreden, is gekozen Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest. Als algemeene Secretaris werd met algemeene stem men herkozen Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen: voor Zuidholland de Heer W. K. van Gennep, te 's Graven- hage, en voor Noordholland de Heer S. J. Graaf van Limburg Stirum, te Amsterdamen zulks in de plaats van de Ileeren P. II. Baron Taets van Amerongcn, te Leydcn, en B. A. Baron van Verschuur, te Amsterdam, die, even als de Voorzitter, niet weder herkiesbaar waren. Na den afloop der ver gadering had in het Ilötel de l'Europe een gemeenschappelijke maaltijd plaats. GRONINGEN, 24 October. Gisteren in de voormiddagdienst gaf Ds. L. S. P. Meyboom, beroepen Pre dikant te Amsterdam, aan de gemeente te kennen, dat hij na ernstig beraad en onder biddend opzien tot God, tot het besluit was gekomen, de op hem uitgebragte beroeping te aanvaarden en dat hij het berigt daarvan den vori- gen avond naar de hoofdstad had afgezonden, bij welk berigt bij uitdrukke lijk had te kennen gegevendat hijom dit beroep te aanvaardenmeer gevraagd had wat pligt, dan wat de keuze zijns harten zou zijn, tevens verzoekende, dat het, zoo immer mogelijk, zoo mogt geschikt worden, dat hij nog tot Paschen hier zou kunnen blijven. Verder zcidc Z. Wel-Eerw. onder anderen, dat hij tot het besluit, om de roeping naar de hoofdstad te volgen, hoofdzakelijk geleid was door den strijddie er thans werd gevoerd tegen denkbeeldenwaarvan ook hij een der woordvoerders was. Ook maar iets bij te dragen om in dien strijd tot eene verzoening te leidenwas voorzeker eene schoone taakmaar daartoe scheen liet hem noodig, dat men dien strijd niet alleen in geschrift voerde, maar dat men elkander ook persoonlijk leerde kennen en bij alle verschil van in- zigt liefhebben en achten. Daar kwam echter nog bij, dat in den laatsten tijd zijne beroeping naar Amsterdam openlijk in geschriften was beoordeeld, zoodat thans de gcheelc natie daarop het oog had gevestigden wees hij nu de roeping van de hand, dan zou het schijnen, dat vrees hem daartoe had geleid, en de weigering kon, daaraan toegeschreven, ligt in andere gemeen ten bij voorkomende gelegenheidaan sommigen aanleiding geven om de gemeenten in beweging te brengen, ten einde de wettige kerkelijke collegiën in hunne wettige handelingen te bcmocijelijkcnwaarloc hij meende geens zins te mogen medewerken. ProvGrow. Cour.) mjlTKMAXnSCHE REIUGTEN. ENGELAND. LONDEN, 24 October. De Times over de Turksche aangelegenheden sprekende, zegt: De win ter is op handen, die militaire operation schier onmogelijk maakt; en daar Omer-Pacha waarschijnlijk in de hevelen van zijn gouvernement geene aan sporing tot dadelijkheden zal vinden, terwijl de Vorst Gortschakoff hem niet zal uittartenmogen wij wclligt hopen dat de tegenwoordige zonderlinge gesteldheid der beide partijen zonder wezenlijke verergering kan voortduren tot dat eene vereffening van het geschil door de diplomatie zal bewerkt zijn. De Morning-Chronicleberekent dat weldra de berigten van hier naar Indie in tien dagen en de reizigers in drie weken zullen kunnen worden overgebragt. Binnen twaalf maanden zegt het blad loopt er eene onafgebroken spoorweglinie van Ostende naar Triest, een afstand van 1500 mijlen, waarin thans nog slechts twee aanmerkelijke gapingen zijn. Brieven, reizigers en pakgoederen zullen dan in weinig meer tijds dan twee etmalen van de stranden van het Kanaal naar die der Adrialische Zee worden over gebragtvier dagen later komen zij in Egypte; en met behulp van den spoorweg tusschen Alexandrie en Kaïro, welks aanleg thans snel vordert, zullen zij in 3G uren op de Roode Zee ingescheept en 12 dagen later te Bombay bezorgd zijn. Nog voor dat de termijn van twaalf maanden ver- loopen is, zal de eleclrische telegraaf door de Middellandsche Zee heen Suez bereikt hebben, terwijl electrische draden vervolgens Calcutta met Bombay en al de groote steden van Indië verbinden zullen. Wij zullen alzoo vóór bet eind van 185G door den clectrischen telegraaf in 10 of 11 dagen, en door behulp van stoomboot en spoorweg in 21 dagen met Indië gemeenschap kunnen hebben." Er is door de Eagle weder 256,000 aan stofgoud uit Australië aan- gebragt, behalve hetgeen de passagiers medevoerden. Onder hetgeen deze laatsten bezitten, behooren drie ongemeen groote klompen gouderts, wegende de eene 217 oneen, de andere 1,011 oneen en de derde 45 ffi. De op brengst der mijnen was zeer groot. Het laatste eskorte had te Melbourne G.000 oneen stofgoud aangebragt en nog eene groote hoeveelheid moeten ach terlaten. Een niet door militairen begeleid konvooi was, op de reis uit de mijnen naar Melbourne, door eene rooversbende aangevallen en had daarbij 8,000 oneen stofgoud, benevens omstreeks 4,000 p. sl. aan goud, verloren. In het bij die berooving geleverde gevecht waren G man van het geleide gedood. Een der Londensche handelsbladen behelst ecnen specificken staat van de hoeveelheid stofgoud die gedurende de eerste 6 maanden dezes jaars in de haven van San Francisco, in Californie, is ingescheept en aangegeven als ten uitvoer bestemd. Deze hoeveelheid bedraagt eene waarde van 29 milliocn dollars; biervan was het grootste deel, ter waarde van ongeveer 25 milliocn naar New-York bestemd; het overige naar Londen. Volgens authentieke op gave hebben de Russische goudmijnen in het Uralgebergte gedurende de eerste 6 maanden dezes jaars 177 pud en 29 pond goud opgeleverdwaarvan het grootste deel, te weten 106 pud en 20 pond, aan particulieren en het overige aan de Regering toekomt. (Een pud is 40 Russische of ruim 16 Ncd. ffi.) Er is besloten om te Dublin dadelijk de R. K. Hoogeschool op te rig- tendaar er ruim 400,000 aan giften tot dat doel waren gezameld. Te New-York zijn twee kantoren gefailleerd, met een bedrag van 250.000 i. FBANHRÏJa. PARIJS25 October. Bij Keizerlijk besluit is hel invoerregt op slagtvee van 50 fr. op 3 verminderd. De Regering van de republiek Liberia in Amerika, heeft van den Keizer een geschenk van wapenen en krijgsbehoefte ontvangen. De eerste maal sedert de invoering van de drukperswet, is een binnen- landsch dagblad op den post aangehouden, namelijk de Lorientaiswegens het mcdedeclen van valsche tijdingen. Onlangs is te Morsain bij Soissons een man die 87J jaar was, in het huwelijk getredenmet eene vrouw van 73. De man was vader en grootva der van 73 kinderen en kleinkinderen. Beiden sloten voor de derde maal den huwelijksband. SARDINIË. TURYN19 October. Het blad de Pari anient ohet hoofdorgaan der gematigd liberale partij, deelt de volgende aanspraak mede die een van de 40 leden der Kamer van Afgevaardigden, die in afwachting van de aanstaande hervatting der parlemen taire werkzaamheden reeds te Turyn vereenigd waren, uit hunnen naam tot den President-Minister den Heer Cavour heeft gehouden, en aldus luidt: »Dc partijen die schaamteloos de constitutionele vrijheid honen, en die door geheime woelingen de eer en de rust bedreigen van de bolwerken dier vrij heid, moeten door de Regering met strenge waakzaamheid in het oog en in toom gehouden worden. Blijf dan, cm den wille des lands, moedig en kalm. Wij komen thans u onze hoogachting betuigen, en u verzekeren dat gij op onze bereidvaardige, ja harlstoglelijke ondersteuning des te meer staat kunt maken hoe meer gij wordt aangevallen door hen die gruwen van onze vrij heid en van de hervormingen welke gij met zoo veel wijsheid ondernomen hebt." Waarop de Heer Cavour antwoordde dal hij weinig hechtte aan hel voorge vallene op zich zelf, daar schaarschheid en duurte der levensmiddelen aanlei ding plegen te geven tot rustverstoringen; maar de volksoploop was het werk eener aan 's lands instellingen vijandige partijen als zoodanig was het een

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2