FRAKKRCJK. PARIJS, 23 October. De Keizer heeft hepaald, dat van de 10 millioen fr. die op de begroo- ling van uitgave voor liet departement van Marine over 1852 beschikbaar zijn gebleven de helft ten behoeve van de marine cn koloniën zal aange wend worden. Onderscheiden der dezer dagen in hechtenis gcnomcne personen zijn gis teren en heden weder in vrijheid gesteld. Op aanraden van Engeland, heeft onze Regering van de hand gewe zen, het door de Porte gedane aanzoek ter verkrijging van Fransche Officie- ren, die commando's in het Turksche leger zouden op zich nemen. Het Journal des Débats van heden bevestigt het berigt, dat de Russische vloot van Sebastopol, een Russisch legercorps van 10 lot 12,000 man te Poli, een nabij de Turksche grenzen gelegen punt aan de Zwarte zee en in de haven van Rathumi heeft ontscheept. Genoemd dagblad berigt dat dezer dagen alhier ecne openbare veiling van Australische wol is gehouden, en verheugt zich over deze poging van een Fransch handelshuis om regtstreeksche handelsbetrekkingen met Australië aan te knoopen. Er heeft zich hier eene Commissie gevormd, om bijdragen in te za melen voor een gedenkteeken voor wijlen F. Arago. Alhier is eene doorloopende Tentoonstelling geopend van voortbrengse len uit Algerië, onder welke granen, tabak, vlas, hennep, meekrap, coche nille oliezadenruwe zijde- en katoen-soorten voordeelig uitkomen. In den achtermiddag van den 19(lcn heeft zich boven de stad een waterhoos ontlast, die al de laag liggende stralen onder water zette en vele glazen van de koepellantaren der korenbeurs verbrijzeld heeft; het water in de Seine was sterk gerezen. Op den spoorweg van Orleans zijn een goederen- en passagierstrein tegen elkander gestoolen waardoor de machinist en stoker van den laatsten gedood en een conducteur gekwetst is; de reizigers hebben geene belangrijke wonden bekomen. De landverhuizing uit Zwitserland heeft dit jaar op grootc schaal plaats gehadalleen uit het gebied van Einsiedeln in Schwyt» zijn meer dan 400 personen vertrokken. SARDINIË. TURYN, 19 October. De volksoploop die hier heeft plaats gehad en waartoe de duurte van het brood als voorwendsel is genomen, is aangestookt door de ultraliberale partij, die eene soort van demonstratie meende te doen plaats hebben tegen de Regering en inzonderheid tegen den Graaf Cavour, den Voorzitter van den Ministerraad. Doch de oploop heeft niet aan het doel der aanleggers beantwoord; hij heeft integendeel aanleiding gegeven aan de bevolking om van het algemeen ver trouwen op de Regering openlijk te doen blijken. De nationale garde, de troepen, de policie, de stedelijke overheden hebben als om strijd zich beijverd de orde te herstellen, en dit is spoedig en zonder aanwending van andere dan wettige middelen gelukt. Het dagblad Voce della Liberia, het orgaan der ultraliberalen, is door den Regter, op eene aanklagt van den Franschen Gezant, veroordeeld als hebbende den Keizer der Franschen gehoond en gesmaad. ITALIË. ROME, 10 October. Aan den Franschen Moniteurhet officieel Regeringsblad, wordt van hier het volgende geschreven: Ik aarzel altijd de onware berigten betrek kelijk Rome tegen te spreken die in eenen geest van blijkbare vijandelijk heid door zekere Italiaansclie en Duilsche dagbladen gegeven en door de Fransche overgenomen worden. Ik zal alleen de nieuwste aanhalen: het vermoorden van den Pauselijken Delegaat belast met het gewestelijk bestuur te Ravenna; het oproer van Terni; een opstand te Civita-Vccchiaeen aantai van niet minder dan 30,000 personen weger.s politieke redenen gevangen zittende; de groote wapenschouwing over de Fransche troepen gehouden door den Paus in bijzijn van den Generaal d'Andié; en zoo veel andere verzin sels van denzelfdcn aard. Die geruchten worden, dunkt mij, wederlegd door hunne onwaarschijnlijkheid zelve; en het is onnoodig u te zeggen dat zij on der de logens moeten worden geteld. TOSCANE. In de Londensche bladen wordt een brief uit Florence medegedeeldvol gens welken de Voorzitter van het Ministerie, toen hij den 10dcn dezer aan den Britscbcn zaakgelastigde kennis gaf van het besluit des Groothertogs om Miss Cuninghame wegens hare sekse en de reeds doorgestane inkerkcring ge nadiglijk van verdere regtsvervolging te ontslaan, verklaard heeft, het ge drag der Engelschen in Toscane ten hoogste te moeten afkeurenhij hoopte dat hetgeen nu laatstelijk was voorgevallen, hun tot eene waarschuwing zou strekken, zijnde hij voornemens in het vervolg 's lands wetten in volle strengheid toe te passen op alle Engelschen die ze mogen overtreden, en wel inzonderheid op degenen welke de op het stuk der Godsdienst bestaande wets bepalingen niet stiptelijk mogten naleven. PRUIS SEN. BERLIJN23 October. Als een bewijs dat de Pauselijke breve van Fchruarij 11. hier niet wordt nagekomen, dient, dat in de St. Hedwigskcrk een gemengd huwelijk is in- gezegen door den U. K. Pastoor Pelldrami; de bruidegom was R. K., de bruid Lulhcrsch, RUSLAND. PETERSBURG, 15 October. Het officiële dagblad bevat het volgende: Ook nu nog hebben wij de hoop niet verloren op het behoud van den wereldvrede en zelfs van den vrede in Turkyc. Want lusschen het besluit om den oorlog te verklaren en de uit voering daarvan ligt de tijd waarin de mogendhedenhet gevaarlijke voor Europa en voor den Sultan van den slaat der zaken erkennende, hem eenen uitweg openen dien hij inslaan kan zonder gevaar voor zijne eer en onafhan kelijkheid. Zoolang wij nog den uitslag dezer nieuwe bemoeijingen niet ken nen, is het ons vrij onverschillig, of er 4 dan wel 8 schepen of wel gehede eskaders van de Weslersche Mogendheden voor Konstantinopcl liggenhet is van te minder belang, daar het doel van het hinncnloopen in de Dardanellen zoo zorgvuldig is bewimpeld dat het, even als de gansche Oostersche staat kunde van het Britschc Kabinetschier onkenbaar is. Heden is eene deputatie van 4 der voornaamste Engelsche kooplieden, op last des Keizers, hij den Minister van Finanliën toegelaten, die hun hoofd zakelijk het volgende mededeeldedaar Z. K. M. uit Engelsche dagbladen gezien heeft dat, in geval der uitbarsting van vijandelijkheden, groote be zorgdheid voor de veiligheidzoowel der personen als der eigendommen van de Engelschen in Rusland, of op de Oostzee ontstaan is, had hij den Minister opgedragen aan de vreemde koepliedcn de verzekering te geven datwat ook gebeuren mogt, de personen en eigendommen der Engelschen, zoowel te land als ter zee, geëerbiedigd zullen worden, en tevens dat alle grond beslaat om te hopen dat de vrede volstandig bewaard zal blijveninzonderheid dat men de sterkste overtuiging heeft dat het, wat ook in het Oosten geschieden moge, niet tot een oorlog tusschen Rusland en Engeland komen zal. Te Odessa liggen nog wel 200 schepen met graan, naar onderscheiden westersche havens bestemd. TURKTE. KONSTANT1IVOPEL1G October. Volgens een der Correspondenten te Parijs van de Belgische Independence waren de vloten der Mogendheden den 14den de Dardanellen binnengekomen; doch de wereldvrede zou daardoor niet worden gestoord, daar dit noch een oorlogsgevalnoch een oorlogsdaad daarslclde, maar men slechts in eenen oorlogstoestand verkeerde. Het genoemde dagblad zegt, dat men die drie woorden wèl moet onderscheiden, daar, hetgeen te voren voor dezelfde zaak gehouden werd, thans door de nieuw uitgevonden spreekwijzen der diplomatie, een hemelsbreed onderscheid maakt. De Porte heeft den uitvoer van graan uit Tripoli en onderhoorige land streken verboden. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen dezer dagen een stuk getiteld: Eerbiedig verzoek van eetiige werkbazenwaarin geklaagd werd over gebrek aan werk, over te geringe verdienste, over het aanbesteden en over trage betaling (welke laatste klagt onlangs niet zonder goed gevolg in dit blad was vermeld). Men meende dat deze redenen van beklag grootendeels gelegen waren in te groote vast houdendheid van meervermogendendie menige verbetering aan hunne pander, zouden kunnen laten bewerkstelligenen alzoo door werk te geven veel meer nut slichten, dan door eerst de werklieden te laten wegkwijnen en dan, wan neer armoede en gebrek hunne woningen waren binnengeslopen, door liefde gaven en subsidiën te vergeefs den invretenden kanker der armoede trachten te keer te gaan. Wij hebben gemeend dit stuk niet zoo in zijn geheel te moeten plaatsen. Er is waarheid in die klagte, maar zoo de werkman billijke klagte heeft over te ver gedrevene zuinigheid en karigheid onder den hoogeren stand, (waar onder er zeker zijn die niet schijnen in te zien dat zij ja voor ƒ100 latende werken, wel veel meer uitgeven, dan wanneer ze 10 aan aalmoezen wegschenken, maar dat zij ook door die ƒ100 onberekenbaar veelzijdig nut stichten, terwijl de aalmoes vaak voor den gever verloren gaat en den ontvan gerhoe welkom ook in zijn nood, in vele opzigten nadeeligis),zoo dit waar is, het is helaas niet minder waar dat ook de werkman, bij onpartijdig on derzoek, in zijnen kring reden zal vinden om zich te beklagen over gebrek aan bekwaamheid in zijn vak, aan ijver en trouw in zijn werk, over het vaak ruime zakgeld voor sterken drank, over gebrek aan huishoudelijkheid bij de vrouw en de zucht tot opschik en weelde boven zijnen stand, over de zucht om baas te worden, wanneer men noch bekwaamheid noch kapitaal heeft om zich met cere staande te houdenover het onberaden aangaan van vroege huwelijken, waardoor zij niet alleen zich zei ven vrijwillig in armoede stortenmaar tevens het getal der hulpbehoevenden in de maatschappij op onverantwoordelijke wijze vermeerderen. Wij zeggen dit niet om de aanzien lijken vrij te spreken, onder welke er ook wel zullen zijn, die zich te be schuldigen hebben van onredelijke eischcn en laakbare handelingen ten opzigte van den werkman, noch ook om den werkman te bezwaren; maar wijzen er op, om aan te toonen hoe het kwaad ook daar schuilt, van waar de klagt komt. Wie zich ook over den toestand der Maatschappij beklage, hij bedenke dat hij zelf er een deel van uitmaakt, en zie toe of niet op hem zeiven eenig verwijt terugvalle van schuldig te staan aan eene der menigvuldige gebreken, zonder nog eens van ergerlijke in het oogloopende ondeugden te gewagen, die te zamen de waarachtige welvaart der Maatschappij oneindig meer in hare grondvesten ondermijnen dan men oppervlakkig, hij het beschuldigen van anderen, wel denkt.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3