BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. foort, met het doel om ecnc Protcstantsclie Maatschappij te vormen, Ier ver zorging en opleiding van verlatene en hulpbehoevende kinderen. In die ver gadering zijn reeds de statuten voor deze Maatschappij tot stand gehragten is besloten om op den voet, daarbij bepaald, eene geldleening te openen. E1VGELA1Ï». LONDEN, 19 October. Niettegenstaande de vrij ruime toevoer van buiicniandsch graan sedert het begin dezer week, blijven aan de graanmarkt alhier de prijzen der voor naamste granen even hoog. Omtrent den uitslag van den graanoogst in het Vercenigd Rijk bestaat nog onzekerheid. De prijs der tarwe is sedert 4 of 5 weken snel gerezen maar nog in het begin van September was de midden- prijs slechts 50 sh. 4 d., dat is wclligt 20 sh. minder dan het geval zou ge weest zijn indien de landbouwers en graanhandelaren toen met den waren slaat der zaken waren bekend geweest. Van den 10tlcn tot den 15den dezer is al hier, meestal uit liet buitenland, aangebragt 77,049 quarters tarwe, 12,332 quarters garst, 40,295 quarters haver, 3,057 quarters boonen, 1,040 quarters erwten3,045 zakken en 3,965 vaten meel. Volgens de jongste alhier ont vangen berigten uil Odessa, was de graanmarkt aldaar steeds in eene vaste stemming, terwijl de scheepsvracht ongemeen hoog was en niet minder be droeg dan 25 sh. per quarter tarwe naar Engeland. (Eén quarter is ongeveer 3 Ncd. Mud. Men schrijft uit Dublin van den 17den dezer: De prijzen der granen op de verschillende markten des lands beginnen te vallen. Op de markt te Galway toonden, op het einde der vorige week, de prijzen van alle soorten van granen en levensmiddelen eene neiging tot daling, hetgeen voor een groot deel toe te schrijven is aan de groote aanvoeren van gezonde aardappelen uit alle deelen des lands. Gedurende de afgeloopen week is een ongemeen groot aantal schepen van hier naar Australië vertrokken, en wel 24, te zamen 14,737 ton me tende. Dit aantal is grooter dan verwacht werd na de jongste berigten nit Australië; het schijnt dat verscheiden schepen, wier vertrek verschoven was in de hoop van eene volle lading te zullen kunnen bekomen, omdat die hoop verdwenen was, met eene gedeeltelijke lading zijn vertrokken. Er worden thans zeer weinig schepen voor Australië in bevrachting gelegd; evenwel is de scheepsvracht derwaarts sedert het laatst der vorige week iets vaster ge worden. De Times meldt, dat de scherpe uitdrukkingen, die hij aan den Kei- j zer van Rusland heeft toegeschreventoen deze de oorlogsverklaring van j Turkye vernomen had, en bijzonder deze: dat het een verdelgingsoorlog zou worden, geheel bezijden de waarheid zijn. Te Preston en in de omstreken staan 46 fabrieken stilomdat de werk lieden meer loon begecren; omstreeks 25,000 hunner zijn daardoor zonder werk. Voor bet gerigt te Morpeth in Northumberland is dezer dagen de vraag behandeld of een Benedictijner monnik slemgeregligd werd doordat eenige vaste goederente zamen den vereischten census uitmakendein de eigen domsbewijzen op zijnen naam stonden. De regter heeft de vraag ontkennend beslist, op grond dat die goederen blijkbaar aan de orde en slechts in naam aan den eischcr waren vermaakt, terwijl in het algemeen de leden eener geestelijke orde wegens hunne gelofte van armoede geacht moesten worden gecne vaste goederen hoegenaamd te kunnen bezittenhoogstens zou de eischcr als vruchtgebruiker kunnen worden beschouwdmaar dan waren de op zijnen naam staande eigendommen niet toereikend om het bedrag van den census uit te maken. In de Vereenigde Staten en hier wordt thans de algemeene vergadering der Episcopaalsche kerk gehoudendie om de drie jaren plaats heeft. De eenige gewigtige zaak die er tot nog toe behandeld werdis de sedert zeven jaren aanhangige vraag of de geestelijken en leeken die afgevaardigd worden door kerkgemeenten welke uit negers beslaanop de vergadering zouden toegelaten worden. Het vooroordeel tegen den Afrikaanschen menschenstam ging zoo verdat de afgevaardigden van kleurlingen die regelmatig leden van de Episcopaalsche kerk geworden waren, niettemin van de gewestelijke en algemeene svnoden uitgesloten werden. Dit onchristelijke besluit is thans met eene zeer groote meerderheid van stemmen ingetrokken. Van de lersche landverhuizersdie naar de Vereenigde Stalen overko men, overleeft slechts de helft het 5dc jaar van hun verblijf; de andere helft komt om door handenarbeid, koortsen en het drinken van den bedwelmenden drank Whisky. Volgens een verslag van den in dienst der Regering werkzamer) geoloog, zijn in Nieuw-llolland steenkoollagen gevonden die naar zijne meening groot voordeel beloven voor de ontwikkeling van het binnenland door den aanleg van gemeenschapsmiddelen door stoom. In Opperkanada heeft de oogst 1 millioen en in Nederkanada 4 mil- lioen bushels (een bushel is ongeveer 4 Ned. Mud.) meer opgeleverd, dan in 1852. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat de acte, door de Califor- nische wetgeving uitgevaardigd betreffende de belasting der vreemde mijngra vers, in de Engelsche en Chinesche talen, deze laatste ter bekendmaking aan meer dan 30,000 Chinezendie zich in het goudland ophoudengedrukt is. Wie zou zoo iets «mtrent eene Amerikaansche wet voor slechts 6 jaren heb ben kunnen denken? BELGIE. BRUSSEL, 21 October. De Indèpendancc liclgehet orgaan van het Ministerie, betoogt dat het invoerregt op vleesch en vooral de stedelijke belastingen op het geslagt dienen te worden afgeschaft, ten einde dit onmisbaar voedsel ook voor de mingegoede volksklassen in Belgie weder verkrijgbaar worde. Op de Schelde is een oesterbank gevondenwaardoor Antwerpen nu ruim voorzien wordt; de 100 worden voor 1 fr. a 1 fr. 50 c. verkocht; den igdcn waren er omstreeks 12,000 stuks aangebragt. PRANHRUiL. PARIJS, 20 October. De Russische Gezant alhier heeft bepaaldelijk verklaarddal hij gelast was on) zijn pas aan te vragenzoodra het hem zou gebleken zijndat Frankrijk een werkdadig deel aan den oorlog tusschen Rusland en Turkye zou nemen. Ook zou zich Oostenrijk alleen verbonden hebbenonzijdig te blijven, zoo lang Frankrijk zich slechts bleef bepalen bij eene zedelijke onder steuning van Turkye. De policie hier en elders gaat voort een aanmerkelijk aantal personen in hechtenis te nemen. Te Parijs alleen zou dit getal 600 bedragen. Ook hebben er vele huiszoekingen plaats gehadniet alleen bij lieden van demo- kralischc denkwijze maar ook bij aanhangers van het Iluis Orleans. Geene andere reden wordt voor deze maatregelen opgegeven dan eene gisting onder de democratische partij, te weeg gehragt door het vooruitzigt op het uitbreken van eenen oorlog in Europa ten gevolge van het Turksch-Russiscbe geschil. De ministeriele bladen zwijgen van de zaak; de half-officiele Patrie zegt dat de in beslag genomen papieren van den gewezen Commissaris-Generaal van de revolutie-regering, Delescluse, bewijzen dat de politieke uitgewekenen geheel onbekend zijn met den toestand des lands en de bespottelijkste hersen schimmen maar tevens de dwaasste en snoodste plannen koesteren. De tegen woordigheid van dien revolutionairen handlanger te Parijs en de inhoud der bij hem gevonden papieren heeft verscheiden arrestalien en huiszoekingen te Parijs en in eenige departementen noodig gemaakt. Na eenige mislukte proefnemingen is men thans alhier met de aanwen ding van hel eleclrischc licht zoo ver gevorderd dat het sedert een paar dagen gebruikt wordt tot verlichting der werkzaamheden aan eene der bruggen over de Seine, welke werkzaamheden tot nabij middernacht worden voortgezet ten einde de stremming van het verkeer zoo kort mogelijk dure. Twee vaartuigen zijn van Parijs te Strasburg aangekomen langs het nieuwe kanaal tusschen de Marne en den Rhijn. Dit zijn de eerste schepen die gebruik maken van de nu geopende gemeenschap te water tusschen Parijs en Strasburg. De beroemde schilder H. Vernet heeft eene nieuwe wijze van schilderen uitgevondendie hij reeds bij de vervaardiging van het portret van den Maarschalk Vaillant toepaste. Hij bereidt de kleuren met olijfolie, hetgeen de inzuiging en uitdrooging der kleuren voorkomt en het schoonmaken der pen celen onnoodig maakt. Wanneer de schilderij gereed iswordt achter het doek eene laag inzuigende aarde aangebragt, van de soort waarmede men vlekken kan doen verdwijnen. De olijfolie wordt door die aarde weldra inge zogen, waardoor de schilderij tot den staat van pastel is teruggebragt. Dan neemt men de laag aarde weg en vervangt haar door lijnolie, die van zelf door de kleuren dringt, waarna de bewerking geëindigd is. De Heer Moreau te Provinseen geacht bankierbevond zich onlangs met zijne echtgenoot, des avonds ten 6 ure in de eetkamer, terwijl hun 6-jarig zoontje in het aangrenzend vertrek was ter rust gelegd en de 20-jarige dienstmaagd in de keuken bezig was. Op het schellen aan de huisdeur wordt die door den Heer Moreau in persoon geopend en wel voor een man die, met een onder zijne kleederen verborgen bijl gewapend, hem daarmede een doodelijken slag op het hoofd toebrengt. Terstond daarna vliegt de moor denaar op Mevrouw Moreau toe en brengt ook haar op de wreedaardigste wijze om het leven. De dienstmaagddoor het gerucht verschriktkomt nu toeschieten en was door den moordenaar reeds bij de keel gegrepen, toen deze zich schijnt te bezinnen en belooft haar leven te sparenwanneer zij hem overal rondleidt en aanwijst waar het geld verborgen is. Zij gehoor zaamt en de booswicht maakt zich overal van geld en bankpapier meester, voert haar daarop in het vertrek waar het kind te bed lag, maakt zich jegens de ongelukkige dienstmaagd aan het verfoeijelijkst geweld schuldig en bindt haar toen aan de stijlen van het bed vast. Nu gaat hij naar de eet zaal en ledigt daar een flesch brandewijn. Denkelijk door dien drank be dwelmd, misschien ook eenigzins door de herinnering zijner bedreven gru welen geschokt, zinkt hij, terwijl hij met het geroofde het huis verlaten wilin het voorvertrek bedwelmd ter aarde en valt in een diepen slaap. Van die gelegenheid maakt de dienstmaagd gebruikontdoet zich van bare banden en gaat de gendarmerie verwittigen, die, door regterlijke ambtenaren vergezeld, terstond volgt, den moordenaar, met de bebloede bijl in de hand, op den grond vindt en hem met moeite wekt. Ondervraagd, poogde hij eerst te ontkennen de aangeklaagde persoon te zijnmaar verhaalde daarna al het voorgevallene met ijzingwekkende koelbloedigheid. Zijn naam is Louis Bonyhij is landmeter te Villers Sl. Georges en telt slechts 23 jaren. Men wil weten dat hij den Heer Moreau eene vrij groote som schul dig was en dat hij uit de boeken diens bankiers het blad gescheurd heeft waarop deze schuld stond aangeschreven. Een van de vermaardste overblijfselen der Romeinsche heerschappij in ons land, de tempel van Augustus en Livia te Vienne, depart, van de Isère,

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2