hebber en verdere schepelingenworden hoogelijk geroemd. Veertien stuk ken geschut en cene aanzienlijke buit zijn daarbij in onze handen gevallen. Inmiddels is in de naauwkeurige blokkade van de westkust van Borneo door de schoonerbrik Lansier, Luitenant Stort, voorzien, terwijl de schoonerbrik Saparoca, Luitenant de Gelder, post had gevat voor Sambas. De proeven met New-Orleans-kaloenzaadonlangs in de residentie Ba- gelen genomen, hebben tot dusver de beste uilkomsten opgeleverd. Den 12dcn November 11. gepoot, vertoonde zich de eerste bloesem den lstcn Fe bruary daaropvolgende, en nioglen de eerste rijpe vruchten den 26stcn Maart, dus 134 dagen na de aanplanting, geoogst worden. Sedert 1 Februarij bragten de plantjes zonder ophouden nieuwe bloesems en vruchten voort en hadden in het laatst van April bijna de boogie van 3 Rhijnl. voeten bereikt. Van de inheemsche katoensoortcn onderscheiden zij zich door weliger groei en inzonderheid door hel opleveren van een ruimer en beter product. Wederom waren eenige lijfeigenen vrijgegeven, als twee, moeder en dochter, door den Heer II. T. Hesselaar, eene slavin door Mejufvr. AVaterloo en een slaaf door een Chinees, allen te Passaroean woonachtig. Vroeger werd als eene zeldzaamheid berigt, dat men te Langon Bebelan (Kradenan) twee groote tijgers gelijktijdig heeft gevangen in één hok of liever in een valdie slechts eene opening had. Thans heeft zoodanig schier onge kend geval voor de tweede maal plaats gehad in de dessa Sinawah van het district Groboganalwaar men in den ochtend van den 29slcn Julij 11. in een daar geplaatste tijgerval met slechts eene opening 2 koninklijke tijgers, een mannetje en een wijfje, vond. Van Timor-Koepang word gemeld, dat het Engelsch schip Lord Elphin- stone, den 20stcn Junij van Melbourne vertrokken en naar Madras bestemd, op den 17den Julij, vermoedelijk door het springen van een der planken, een zwaar lek heeft bekomen en eenige uren daarna, niettegenstaande de aange wende pogingen om het vlot te houden, is gezonken. De manschap, be staande uit den Gezagvoerder, 2 stuurlieden en 41 lascarsbenevens de vrouw van den Kapitein met kind en vrouwelijke bediende en 4 passagiers, hebben zich met veel moeite in 2 lek geworden sloepen gered en zijn in den avond van 18 Julij jl. te Koepang aangekomen, waar zij behoorlijk zijn verzorgd. Van Sumanap wordt gemeld, dat de Engelsche schepen, genaamd Napo leon en Fatul Oheb, van Melbourne en Singapore, en bestemd naar Singa pore, den lslcn Augustus op de klippen nabij de eilanden Poeteran en Sapoedi zijn verongelukt. De Gezagvoerders dier schepen hebben zich naar wal bege ven en bij het plaatselijk bestuur om hulp verzochtwelke hun door den Sultan is verleend, terwijl ook onmiddelijk naar de plaats des ongeluks ge zonden zijn 2 vaartuigen, benevens eene Gouvcrnements kruisboot en eenige kleine praauwen. De manschappen van beide schepen zijn geredzoomede een groot gedeelte van den inventaris van de Fatal Oheb en 13 paarden, die zich aan boord bevonden. Van het schip Napoleon heeft men slechts weinig kunnen bergen. CHINA. IIONG-KONG, 23 Augustus. De Heer Perry, Vlootvoogd van het Amerikaansche smaldeel, naar Japan bestemd, is den 7den Julij met 2 oorlogschepen naar Jeddo gestevend en den 17den teruggekomen. Het is hem gelukt een onderhoud te hebben met twee Japansche rijksgrootenhij heeft hun zijne geloofsbrieven en den brief van den President der Vereenigde Staten plegtig overhandigd; doch daar de aan gelegenheid door den Keizer en de Slaats-Ministers moest worden overwogen, werd afgesproken dat het antwoord op den brief van den President in het aanstaande voorjaar zou worden afgehaald. Of dit in het plan der expeditie lag, is de vraag: maar welligt zal de Heer Perry, wanneer hij weder aan de Japansche kust komtdezelve met eenige nieuwe forten versterkt vinden. Het onderhoud lusschen hem en de afgevaardigden van het Japansche Gouverne ment werd in de Nederlandsche taal gehouden. Onlangs heeft weder in de Chinesche wateren eene van die wandaden plaats gegrepenwelke daar niet tot de zeldzaamheden behooren. Een clipperschip namelijk vertrok den 15dcn Augustus van Hongkong naar Calcutta, doch keerde reeds den volgenden dag terug, onder de leiding van den kanonier en eenige Indische matrozen. Een gedeelte der manschappen had uit Chinezen bestaan en deze hadden den Kapitein, de overige Officieren, alsmede de aan boord aanwezige Europesche passagiers vermoord. De moordenaars waren met het ontroofde doorgegaan. Een poging der opstandelingen om zich van de vloot des Keizers meesters te maken, was mislukt, daar verscheiden hunner schepen in han den der keizerlijken gevallen en de opvarenden onthoofd waren. §TA»§ BEKIGTTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het besluit van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland van den 14den September jl. A. N°. 8199 (3de afd.) Provinciaalblad N®. 104, herinneren bij deze de Ingezetenen dezer Gemeente de bepalingen der artike len 27 en 42 der wet van den 29sten Maart 1833 Staatsblad N°. 4) en de op hen rustende verpligting tot het inleveren van Suppletoire aangiften, wan neer zij, door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschaffing van belastingsvoorwerpenna 15 Mei dezes jaars, in de termen vallen van art. 27 der bovengemelde wet, terwijl zij tevens worden gewezen op de Strafbepalin gen der artikelen 35 en 39waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aangiften, zouden blootstellen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ijeaden, 19 October 1853. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leydcn, Donderdag den 20s,cn October 1853, 's namiddags ten 1} ure. Onderwerpen 1°. Voorstel tot het verlengen van den weg langs de Zijl. 2°. Voordragt betreffende de regten der gemeente om Zitting te hebben in de Collegiën van het Bestuur van ltijniand. 3". Benoeming van een' Bestuurder over het Minnchuis. 4°. Continuatie van den Stads-Chirurgijn J. L. A. Desertine. 5°. Onderhandscbe verhuring van het huis aan de Naakte Sluis. 6°. Verzoek van P. Kooreman, tot het in gebruik hebben van een gedeelte straat op het Levendaal. KERKNIEUWS. Uit het onlangs te Zutphen gemaakte twaalftal Predikantenis het na volgende zestal, alphabelisch gesteld, geformeerd: DD. v. Baumhaucr Th. Dr. te Geervliet; Berlagc, te NaardenHeerspink, te Gieten; v. Loon, te Edam; v. d. Velde Jr.te BorneCoolhaas v. d. Woudete Nieuw Beerta. Bij onzen Stadgenoot C. C. van der HOEK is ontvangen een Muntbillet groot ƒ10, met hetwelk, volgens het in den geleidenden Brief, gemerkt W. N.uitgedrukt weldadig doel, is gehandeld. 221ste Staats-Lotertj. Trekking der Vijfde Klasse. 1ste Trekking. N®. 5258 een prijs van 2.500. Nos. 782 en 1981 ieder een prijs van ƒ1,000. 2de N®. 15082 een prijs van ƒ1,000. ARVERTENTIËSi. Heden overleed zacht en kalm na eene ziekte van bijna twee maanden, in den ouderdom van ruim 25 jaren, GERRIT JAN KRUKLAND, diep be treurd door zijne Ouders en Betrekkingen. Leyden, 12 October 1853. De Ondergeteekende bedankt zijne Vrienden en Bekenden voor de deelne ming, die zij hem, bij gelegenheid van de bevalling zijner Echtgenoote, hebben betoond. Leyden, 16 October 1853. P. L. RIJKE. Wij betuigen bij dezen onzen hartelijken dankvoor de vele bewijzen van hulp en deelneming ons betoond, bij het onverwacht overlijden van onzen innig geliefden en hooggeschatten Broeder en Oomden Wcl-Eerw. en Zeer Geleerden Ileer A. DOYER Tz. Uit aller Naam H. DOYER Tz. De isirectie van het JVederlandsch Bijbelgenoot schap, Afdeeling Leydenmaakt aan hare Stadgenootcn bekend, dat de Jaarlijbsclie iigemeene Vergadering- der Leden dier Afdee ling, op aanstaanden Donderdag den 20sten Octoberdes Avonds te 6 uur, in de Walsche Kerk zal worden voorafgegaan door eene Openbare Godsdienstoefening, tot welker bijwoning zij allen uitnoodigtdie in de goede zaak der Bijbelverspreiding belang stellen. Namens gemelde Directie, V. PUTTKAMMER, waarnj. Secretaris. ne Kamer van Koophandel en Fabrieken te JCeyden geeft bij dezenaar aanleiding eener Circulaire van den Heer Staatsraad Com missaris des Konings in Zuidholland dd. 13 September 1853 Provinciaalblad N®. 103) aan de belanghebbenden kennis van het bestaan der Nederlandsche Maatschappij van onderlinge verzekering op Binnenlandsche Vaart België en op den Rijn tot Keulen; dat men tot deelneming in de Verze kering der Vaartuigen, zich kan aanmelden bij de Ileeren I. VISSER te Rot terdam, TER BRUMMELER ANDRIESSEN te Gouda en M. T. BOONZAJER te Gorinchemdie als Correspondenten der Maatschappij in deze Provincie zijn aangesteld, en dat de Stukken en Reglementen hiertoe betrekkelijk, op Woensdag den 26sten October aanstaande en vervolgens Woensdag van ieder week, 's mid dags van éën tot twee ure, ter Visie lullen liggen op het Raadhuis der Gemeente, (Kamer van het Kantongeregt). De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leyden A. HARTE VELT Jz.President. Ter ordonnantie van dezelve, W. H. DOZY, Secretaris. Al degenen welke iels te Vorderen hebben van- of wel eenige Boeken of Papieren onder zich mogten hebbenbehoorende aan den Boedel en Nalaten schap van wijlen den Wel-Eerw. Zeer Geleerden Heer A. DOYER Tz., worden verzocht daarvan ten spoedigste en wel vóór den 15dcn November aanstaande Dpgave en Afgifte te doen ten Kantore van den Notaris A. YVYN- STROOM, alhier. Men vraagt bij een bejaard HEER een HlIISBiNIfCHT AVppk of <8t"fi"jlS§>ES5. Vereischten zijn: van de R. C. Gods dienst, goed zedelijk gedrag en geschiktheid. Adres met franco Brieven en overlegging van voldoende Bewijzenbenevens Opgaaf van Ouderdom en Woonplaats ender Letter C. aan bet Bureau dezer Courant

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3