LEYDSCHE COURANT. i 853. MAANDAG, 17 OCTOBER. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. BEI r EN LT\ DSCÏÏ ERE BIG T E N. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Vrij dag uitgegeven uit Zatürdag Avond MaandagWoensdag en Die van Maandag komt LEYDEN ,15 October. De Commissie uit het Provinciaal Gereglshof in Zuidhoiland zal lot het afnemen der examina van degenen, die verlangen naar het ambt van Notaris te dingenvaceren op Donderdag den 17den Novemberen zoo noodig de daarop volgende dagen in een der zalen van liet gebouw waar het Hof zitting houdt. - Het Cy cl o ra ma van den lieer Reichart verblijdt zich in den onverdeel den bijval van Leydens inwoners. Geen enkelen avond is tot hiertoe ééne plaats open gehlevenwaarom het noodig is goede plaatsen te laten hespreken. Men moet den Heer Reichardt erkentelijk zijn dat hij met groote moeite voor het gemak van 't Publiek zorgt. Zoo zijn de bewijzen voor besproken plaatsen een voornaam middel lot de ordeen de Dames zullen hem dank weten dat het vërzoek aan de Ileeren om niet te rooken met groote letters is aangeplakt, daar deze damp in digte massa alles behalve aangenaam is. Zeer vele aanzienlijke personen vereerden eergisteren en gisteren de Voorstel ling mei hunne tegenwoordigheiden betuigden hunnen bijval dat dit schoone schilderwerk in zijne bijzonderheden uitnemend werd verklaard. Uit 'sGravenhage wordt aan de Amst. Courant geschreven, dat de Luitenant-Generaal de Stuers binnen een paar dagen naar Triest zal vertrek ken om verder zijne reis per landmaal naar Batavia voort te zetten. Z. M. heeft hem benoemd is tot Ridder der Eiken Kroon met de Ster. Te Rotterdam zijn den 12den aangegeven 8 cholera lijders, G overleden en 4 hersteld: den 13dcn 11 lijders, 5 overleden en 4 hersteld. Sedert het ontstaan der ziekte te Delft tot den lldcn, waren 110 lijders aangegeven, 55 overleden, 38 hersteld en 17 in behandeling. Te Schie dam zijn van 811 October aangegeven 4 lijders, 2 overleden3 hersteld. In hel geheel zijn daar ter slede aangetast 188, waarvan 133 gestorven en 38 hersteld zijn. zoodat 17 in behandeling zijn gebleven. Te Gouda waren van den 8sten tot den lldcn aangetast 10 personen, 4 overleden, 8 her steld en in behandeling 25. Te Amsterdam waren den 14deD dezer 6 lijders aangegeven, 6 overleden, in behandeling 20. i i Bij de Cholera-Cominissie te Amsterdam is ƒ13,000 ontvangen, waar onder eerie gift van ƒ1,000. Te Selièvcn'ihgen is cenc zevende haringschuit aangekomen aanbren gende 35,000 stuks. Van Hellev'oetsluis is naar zee gevaren een Amerikaanse!) fregatschip met 205 landverhuizers, alle Duitschers, uitgezonderd 15 Nederlanders. De Kerkeraad en Diakenen der Hervormde gemeente te Meppelhebben zich andermaal gewend tot den Koning, met nederige bede, om uit 's Rijks kas te verstrekken eene jaarlijksche toelage van 300, ten einde met de door de gemeente aangebodene ƒ600, te dienen als tractement voor een derden Predikant aldaar, waaraan dringende behoefte beslaat. Verleden jaar werd bij Dr. II. A. Callenfelste Oosthurg, eene pom poen gekweekt, van omstreeks 50 Ned. ffi. Een zaadje dezer pompoen, aan gekweekt door den tuinman der buitenplaats Elscnoord te Vrouwepolder, heeft, behalve andere vruchten van reusachtige grootte, er céne voortgebragt, die gebleken is niet minder dan 70 Ned. zwaar te zijn. Zij is 2 Ned. -ellen in omvang. In België is bij Koninklijk besluit van den 15dcn de uitvoer van aard- -appelen en peulvruchten verboden. 'SGRAVENHAGE, 15 October. Bij Koninklijken besluiten van den 12den dezer, zijn benoemd tot Ontvan gers te Loon op Zand en Udenhout c. a., de Heer F. J. B. Monfort, thans te Someren; aldaar de Heer B. L. II. Borret, thans surnumerair; te Ouder- Amslel c. a.de Heer S. Bakker, thans te Grootebroek c. a.en aldaar de Heer H. C. Baron van lleeckeren van Brandsenburgthans surnumerair te Utrecht, en te llolwerdde lieer A. Bik, thans te Oldenkotten. Het Prov. Geregtshof in Zuidholland heeft bij arrest van eergisteren J. B. A- V. C.vroeger Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hillcgersberg, schuldig verklaard aan het als Ontvanger verduisteren van Rijks gelden aan hem in dezen zijnen post toevertrouwd, de som van 3,000 frs. te hoven gaande, en hem verklaard te zijn eerloos en veroordeeld tot tucht huisstraf voor den lijd van 5 jaren, geldboete van ƒ250 en in de kosten. Meu verneemt dat het borstbeeld van Z. M. onzen Koning, bestemd tot sieraad voor het front der koninkl. stoomweverij van de Hcercn G. en II. Sa- lomonsonte Nijvcrdal, derwaarts is afgezonden. Dit borstbeeld uitmuntend gelijkend en bewerkt, is gegoten en opgewerkt in de melaalgieterij van de Heeren L. J. Enthoven en C0., alhier. De Tweede Kamer zal aanstaanden Maandag eene zitting houden. Ten behoeve van de noodlijdenden in de Molukken, die, ten gevolge van aard- en zeebevingen, in November 1852, in hunne bezittingen zijn ge troffen, zijn bij het Depart, van Koloniën nog ontvangen eenige giften bedra gende met de vroeger ontvangene ƒ9,591.58. GRONINGEN, 13 October. Heden droeg de Hoogleeraar P. Hofstede de Groot het Rectoraat over aan den Hoogleeraar J. A. C. Rovers, met het houden van eene pleglige redevoering: de Theologia futura Euangelico-Catholica (d. i. over de algemeene Evangelische Godgeleerdheidals de Godgeleerdheid der toekomst. EAOEEAIN tt. LONDEN, 12 October. Koning Leopold van België heeft over zijne jaarwedde uit onze schatkist, ten bedrage van 3G,000 niet beschikt, zoodat deze in de schatkist is terug gevloeid. Het ministerieel avondblad de Globe van jl. Dingsdag behelst de vol gende mededeeling: Het is onwaar dat G regementen naar de Middellandsche Zee zullen gezonden worden met oorlogzuchtige bedoelingen 5 of 6 rege menten zullen in het aanstaande voorjaar naar Gibraltar en Malta gaan om de aldaar in garnizoen liggende troepen af te lossen. Voor de te Gibraltar, op Malta en de Jonische eilanden dienstdoende regern. zullen in het eind dezer maand detachementen te Cork worden ingescheept aan boord van 2 oorlogschepen." In den loop der vorige week zijn van hier 14 schepen, te zamen me tende 7G92 tonnen, naar Australië vertrokken, terwijl sedert den 27slen Sept. van daar 8 schepen met 7727 balen wol zijn binnengekomen. Te New-Castlq heeft de cholera zoo goed als opgehouden. Het aantal slagtoflers bedraagt tot dusverre 1474 in 40 dagen. In 18311832 zijn er in denzelfden tijd 270 aan deze epidemie gestorven. K It A Si B4I&E.3SA. PARIJS, 13 October. De Keizer heeft den 1 ldcn in een bijzonder gehoor ontvangen den Baron Fagel, gevolmagtigd Minister van den Koning der Nederlanden aan ons Hof, die den Keizer een eigenhandig geschreven brief van zijn Souverein heeft overhandigd. Heden zal de Keizerin eene vrome belofte vervullen, door haar op hare jongste reis door het noorden gedaan. Zij zal namelijk te Amiens de gods dienstige plegligheid bijwonen van het overbrengen der rcliquien van Theo- dosiaeene heilige dier stad, wier overblijfselen in de katakomben van Rome gevonden zijn geworden. De Kardinaal-Aartsbisschop van Reims zal er bij tegenwoordig zijn, en, naar men zegt, wordt ook de Aartsbisschop van West minister, Kardinaal Wiseman, verwacht, die opzettelijk daartoe zal over komen. De Keizerin is echtervolgens een later berigtverhinderd geweest de plegtigheid bij te wonen, en is gisteren met haren Gemaal naar Campiègne vertrokken, waar zij 14 dagen zullen blijven. De Keizer heeft den Baron J. Rothschildt uitgenoodigd om er 8 dagen te komen doorbrengen. De Aartsbisschop van Kamerijk heeft dezer dagen de hem ondergeschikte geestelijken aangeschreven tot strengere inachtneming der kerkelijke verorde ningen die de keikelijke begrafenis ontzeggen aan degenen die zich uit wan hoop of harlstogt zeiven om het leven brengen, en aan de openlijke zondaren die zonder berouw sterven." Dienovereenkomstig zullen de geestelijken de kerkelijke begrafenis moeten weigeren: 1°. aan zelfmoordenaren van wie niet ontegensprekelijk blijkt dat zij in geest verbijstering de hand aan zich zeiven geslagen hebben 2". aan hen die, na in hebbelijke en openlijke dronkenschap te hebben geleefd, het leven verliezen dooreen ongeluk ten gevolge van dron kenschap; 3°. aan degenen die, geweigerd of verzuimd hebbende te voldoen aan de voorschriften der kerk ten aanzien der buwelijksverhindlenis, leefden in een bloot burgerlijken echt en in dien staat gestorven zijn, zonder eenig blijk van berouw gegeven of iets gedaan te hebben om de ergernis van hun wettelijk concubinaat weder goed te maken." Verder heeft de Aartsbisschop bepaald dat niemand als zanger, organist of muzikant in eene kerk mag dienst doen, die op openbare dans[a.tijen in i kroegen of schouwburgen zingt of muziek maakt.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1