BUITENLANDSCUE BËItlGTEN. Sanne kooi niet konden verlaten, zoodal een aantal hunner zicli in zulk een diep gedrukten toestand bevonddat zij te onverschillig warenorn zich tot het naar bovengaan en het inademen der verschc lucht te laten bewegen. Kapitein noch Stuurman van het schip trekt zich liet lot der ongelukki- gen aan. Een ieder moet, als hij levensmiddelen krijgt, zijn eigen pot koken en de een bekommert zich niet om het lot van den ander. Ofschoon niet zonder moeite heeft zich de Kapitein laten overtuigendat hij naar Wieringen moest vertrekken, en het is te hopenr dat men er in slagen zal, om> hem tot meerdere zorg voof zijne passagiers en doelmatigere inrigting van zijn schip over te halen. De Amst. Cour. van heden bevat hieromtrent nog het volgende: Hoezeer er onder de landverhuizers van het hier in quarantaine liggende Ainerikaan- sche schip Michael Angelo een belangrijk getal van sterfgevallen heeft plaats gehad, doen er zich thans onder hen geen cholera-gevallen meer voor; intus- schen lijden er thans vele aan een ernstigen typhus r zoodat er nog ruim 30 zieken in behandeling zijn. Men schrijft ons uit Middelburg, dat de gepensioneerde Kapitein der Artillerie, de Heer A. F. C. de Greuve, aldaar, onlangs heeft uitgevonden een werktuig ter ontwikkeling van zeer groot vermogen (doch niet met het electrick vermogen in betrekking staande) hetwelk de voordeelcn, aan het Calorisch werktuig van Ericson toegekend, als: mindere kostbaarheid bij de vervaardiging van het werktuig, minder benoodigde ruimte tot plaatsing en mindere behoefte aan brandstoffen voor dezelfde ontwikkeling van kracht, dan het gewone stoom-werktuig, in eene nog veel hoogere mate in zich vcr- eenigt dan zelfs het werktuig van Ericson. Handelsbl Een groot aantal veenlieden of turfgravers te Smilde heeft zich bij adres tot den Koning gewend daarbij te kennen gevende, dat zij zonder werk zijn en een droevigen tijd te gemoet gaan. Zij vestigen de aandacht des Konings op de ruwe veenen in het oosten van Drenthe en in verhand daarmede op de ontworpen Drentsche Veen- en Midden-Kanaalmaatschappij. Uit Groningen meldt mendat hij de lloogcschool aldaar eene hoogst- bclangrijke inrigting is lot stand gekomen, namelijk een physiologisch labo ratorium en dat er doelmatige loealen zijn ingerigt tot het doen van mikros- kopischc onderzoekingen. Te 's Herlogenbosch zijn verleden week, 2 groole schepen doorgevaren, komende van Luik, geladen met locomotiven uit de fabrieken van de Heereu Cocquerill en bestemd voor Rusland en Napels. De opening van den Aken-Maastrichtschen spoorweg, bepaald op den oosten r zaJ 0p eene feestelijke wijze plaats hebben. De Overlandmaal uit Java, lijdingen medebrengende tot 22 Augustus is den lldcn te Triest aangekomen. Met deze maal wordt onder anderen ge meld, dat de Amerikaansche flotille in Japan vrij gunstig was ontvangen en de opening van dat land voor den handel tot het aanstaande voorjaar was uitgesteld. Uit China wordt bcrigtdat de Engelsche zecmagt op de Chineesche kusten onderscheidene rooversjonken had in den grond geboord. De opstandelingen maakten groote vorderingen en men beschouwde het regerende stamhuis als verloren. 's GRAVENHAGE, 13 October. De Minister van Binnenl. Zaken heeft 18 personen als leerlingen bij de telegrafie aangesteld. HH. KK. HU. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden zullennaar men thans verneemt, niet voor de maand December in de residentie terugkeeren. Zij zullen vóór hunne terugkomst, op Soestdijk een bezoek afleggen bij H. M. de Koningin-Moeder. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal den 25stcn alhier eene buitengewone algemcene vergadering houdenomdat de algemeene vergadering den 29sU'n September te Dordrecht wegens buitengewone omstandigheden niet heeft kuuncn doorgaan. Onder de voorstellen komt er een voor van de afdeeling Delft, om opheffing van de belasting op de maïs, van het gou vernement te verzoekenomdat daardoor de aankweeking van dit voor men- schcn en vee zoo nuttig gewas, tegengehouden wordt. Tevens zal worden voorgesteldom de algemeene vergadering in 1854 te Dordrecht te houden. Heden morgen is de tender van den eersten spoortrein, komende van Rotterdam nabij het station van 'sGravenhage, uit het spoor geraakt. Geluk kig heeft dit geene ongevallen veroorzaakt. De eerste treinen naar Amsterdam en Rotterdam zijn daardoor later, dan op den gewonen tijd, van deze stad vertrokken. ENGELAND. LONDEN, 11 October. De ontvangsten gedurende het laatste vierendeeljaars hebben, uitgezonderd sommige indirecte belastingen, meer opgebragt dan in hetzelfde tijdvak van 1852. De Minister van Oorlog heeft naar Dublin bevel gezonden om G regi menten troepen gereed te houden, om naar de Middellandsche Zee te worden overgevoerd. Het berigt dat door de pholografie valsche banknoten zouden vervaardigd zijn, wordt nu weder tegengesproken. De Bank zelf zou beproefd hebben of die door deze uitvinding te vervaardigen waren, maar gezien hebben dat zij dadelijk van de echten waren te onderscheiden. In 1852 zijn op de kusten van Engeland omstreeks 1100 schepen ver gaan en ongeveer 900 menschen hebben daarbij het leven verloren. De katoenspinnerij van de Hceren Whitworth en Comp. te Halifax is door brand vernield: de schade wordt op ongeveer 80,000 berekend cm bijna 1000 menschen bevinden zich daardoor zonder werk. In het midden van September kwamen te New-York, in 3 dagen 7,629i landverhuizers aan- BELGIE. De Heer Will ems te Hasselt, heeft als een blijk van erkentelijkheid voor de dienst die hij aan den veestapel bewezen heeft door de uitvinding, va» de inenting, tegen de longziekte-, een kostbare eerepenning ontvangenhein. door onderscheiden veehouders geschonken. Uit Antwerpen wordt aan de Amst. Cour. geschrevendat de werkzaam heden aan den spoorweg naar den Moerdijk, met kracht worden voortgezet; digt bij Antwerpen aan den Dam en bij Merxem, werken circa 2000 arbei ders. Men verzekert, dut de spoorweg met den lsten Jan. voor het publick zal kunnen geopend worden. Nog een belangrijk werk wordt voorbereid, namelijk het kanaal der Kempen, waarmede men in het aanstaand voorjaar belangrijk zal voortgaan. Te Merxem is een stoomwerktuig aangekomen, om de noodige palen voor de metsel- en sluiswerken te heijen. Dit werktuig kost 70,000 fr. en is van Engeland onder vrijdom van regten ingevoerd, het doet 30 ramslagen per minuut.. FKANKRUK. PARIJS, 11 October. De verspreiding van Protestantsche bijbels en tractaatjes wordt bevorderd door de tegenwoordige verordeningen op het rondventen van boeken. Vroe ger hing zij min of meer van het goedvinden der plaatselijke politie af; thans kan alle drukwerk, hetwelk eenmaal door de Ilooge Overheid goedgekeurd en ten blijke daarvan met een stempel merk voorzien is, door de marskramers allerwcge rondgevent of om niet uitgedeeld worden. De Hooge Overheid kar> bezwaarlijk, zoolang het Protest, geloof tot de van staatswege erkende gods diensten behoort, de bijbels en tractaatjes rangschikken onder de slechte boeken. Er wordt hier een troep tooneelkunstenaars zamengesteld, om eerlang voorstellingen in Nederland te gaan geven. Mllc Rachel heeft zich te Petersburg geëngageerd, voor 500,000 francs voor slechts G maanden. De stad heeft 50 bunders grond aangekocht ten noorden van liet kerk hof Père Lachaise, om deze begraafplaats te vergroolen; zij zal dun ruim een uur in den omtrek beslaan. In de omstreken der stad is men bezig met den wijnoogst, die zeer slecht uitvalt. Uit het zuiden ontvangt men geruststellende berigten nopens den wijn oogst. Vooral de fijne soorten zijn niet door de ziekte aangetast. Op de kust van het eiland Oleron is eene sloep met 12 zeelieden, die tot visschen waren in zee gegaan, omgeslagen; 11 hunner, allen huisvaders, verloren daarbij het leven. SPANJE. MADRID, 4 October. De Cortes zijn tegen den 19dcn November bijeengeroepen. Dit berigt is in de politieke kringen met groote blijdschap ontvangen. Het Kabinet is gansch niet zeker van de meerderheid in de Kamers; en het zoekt zich daaromtrent ook, zooveel blijkt, niet te vergewissen. Het is de eerste maal sedert vele jaren dat een Spaansch Ministerie onbeducht den tijd ziet komen waarop het openlijk rekenschap van zijne daden en plannen geven moet; maar het is ook, na het op- en aftreden van 41 inconstitutioneel-gezinde Ministers in minder dan één jaar tijds, het eerste bewind, hetwelk zijne optreding kenmerkt door blijken van gehechtheid aan de constitutionele staatsinrigting. De lieer Sartorius, de President-Minister, heeft vast besloten den bedenke- lijken invloed aan het Hof tegen te gaan van eenige personen, die zich vooral in den laalsten tijd weder meer hebben doen gelden dan voegzaam en wen- schelijk was. De Minister van Financiëndie hierin den President-Minister ondersteunt, zou eene som van 2 millioen realen ter beschikking gesteld heb ben van den Heer Arana, ten einde deze eenige overzcesche landen zou kun nen gaan bezoekendaar hij onder de hovelingen degene is wiens invloed het publiek het meest ergert. De voordragt van het Ministerie, volgens welke het besluit van de bij- ccnroeping der Cortes genomen is, luidt als volgt: Hoewel de wetgevende zitting van 1853 in de vorige maand April bij een Koninklijk besluit gesloten is, schijnt het raadzaam dat Uwe Majesteit den aanvang der wetgevende zitting voor 1854 zooveel mogelijk vervroege. llet is uit een politiek oogpunt behoorlijkdat de Cortes vcreenigd zijn tijdens de verwacht wordende vermeerdering van het Koninklijk gezin, en bij die heugelijke gebeurtenis de verknochtheid der wetgevende magt aan den Troon en aan Uwer Majesleits persoon kunnen betuigen. Wanneer de volks vertegenwoordiging deel neemt aan het vreugdebetoon over eene voor de mo narchie zoo heugelijke gebeurtenis, winnen onze staatsinstellingen in kracht, en wordt het gemakkelijker de goede verstandhouding en de ware betrekking tusschen de groote staatsmagten te verzekeren. Ook behoeft het gouvernement de medewerking der Cortes om Uwer Ma- jesteits goedkeuring te kunnen vragen op gewigtige maatregelen behoorende tot zijn staalkundig en administratief stelsel. Het behoeft die medewerking ten einde aan al de vcreischten van 's lands wetten te kunnen voldoen. Het behoeft ze ook om iets meer te kunnen doen dan te voorzien in de gewone en dringende behoeften van den Staat. Het zou niet behoorlijk zijn den kostbaren tijd ongebruikt te laten voor bijgaan, in afwachting van het juiste tijdstip of van den laalsten termijn voor de bijcenroeping der Cortes van 1854.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2