steed. Den vorigen dag, den 23slcn namelijk, had Ie Ommcrschans een on- lieil van anderen aard plaatsgevonden, eene misdaad, lioedanige wij zeldzaam te betreuren hebben. Vier teruggebragte deserteurs namelijk, beraamden een aanslag op het leven des oppcr-veldwachters of op dat van een der andere j ambtenaren. Een der gemelde deserteurs viel, gelijk later bleek, lot vohoc- 1 ring van den voorgenomen misdaadden brigadier-veldwachter aandoch werd terstond overmeesterd en naar den strafkelder gebragtalwaar hij alstoenverwoed over de mislukking van zijn boos opzet, zonder ccriige aan- j leiding, een daar voor straf opgesloten medckolonist aanviel en hem terstond afmaakte met een mes, hetwelk hij in zijn pet had weten verborgen te bon den. Ofschoon er dadelijk hulp toeschoot was de moord reeds begaan. De dader benevens zijne medestanders zijn terstond aan den regter overgeleverd. Dit droevig voorval veroorzaakte aanvankelijk groote ontsteltenis, en onder i den indruk van het gebeurde werden er onrniddelijk buitengewone rnaatrege- len genomen tot voorkoming van verdere misdrijven of ongeregeldheden. Spoedig is echter de kalmte teruggekeerd en de goede orde in het gesticht niet gestoord geworden. Overigens bestaat er reden om over het gedrag der kolonisten tevreden te zijn. Trouwens, voorzien van al het noodige tot hun onderhoud, in de ge- j legenheid orn zich aan arbeid te gewennen en veelsoortig werk te leerenten einde bekwaam te worden, om zelf voor hun onderhoud te zorgen: en daar enboven onder den invloed van geregeld school- en godsdienstig onderwijs, hebben de kolonisten dan ook alle aanleiding, om zich wel te gedragen en het voorregt te waarderen een locvluglsoord te bezittenwerwaarts zijbij het gemis van de eerste levensbehoeften, niet zelden in ellende verzonken, worden overgebragt. 'sGRAVENHAGE, 8 October. Z. M. heeft tot Grootkruisen der Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd den Graaf Zakrcwsky, Gouverneur-Generaal van Moskou; Graaf Pe- roffsky, Minister der Apanages van den Keizer aller Russen en Prins Sergée Galitzin. En voorts tot Ridder dier Orde, Kapitein Pratassoff, Adjudant van den Veldmaarschalk Prins van Warschau. Z. M. heeft benoemd bij het tidc rcg. infanterie, tot Kapitein van de 3(,e klasse (naar ouderdom van rang) den lslcn Luitenant P. J. Amiot, van het lstc rcg. van het wapen; bij het 8slc rcg. infanterie, tot lstcn Luitenant (naar ouderdom van rang) den 2dcn Luitenant J. A. Riorn, van het 2Jc reg. van het wapen. Z. M. heeft last gegeven, dat de arbeiders op het domein het Loo, ge durende den Winter het verhoogd zomerloon zullen genieten. Het voetstukwaarop het standbeeld van Koning "Willem II zal wor den geplaatst, is bijna voltooid. Naar men verneemt zal de onthulling in November plaats hebben. Het beeld zal met het aangozigt naar het Hal straatje gekeerd staan. De Vorst leunt met de linkerhand op het helden- j zwaard, herinnerende deze stand aan den dapperen krijgsman. Het hoofd is ongedekt. Wat dit standbeeld met verhoogd genoegen zal doen beschouwen, i is de zoo doelmatige actie aan het geheel gegevenhebbende de bekwame George den Koning voorgesteldgroetende op de hem zoo eigene minzame wijze. Men verneemt voorts, dat, sedert de werkzaamheden zijn hervat, tel ken morgen nieuwe bloemen op de fundamenten zijn gevondendoor eene onbekende hand daar gestrooid. Gisteren heeft aan het Ministerie van Binnenl. Zaken de aanbesteding plaats gehad tot het maken en leveren van 3 pontente leggen op nader te bepalen punten in de ringvaart van den Haarlemmermeer-polder, voor de gemeenschap, ook met rijtuigen, tusschen dien polder en de aangrenzende gemeenten; dat werk is aangenomen door den Heer W. van Dokkum, te Haarlem, voor 1,950. Het departement van Oorlog heeft de corps-commandanten gemagtigd, de miliciens verlofgangers der ligting van 1850, zich daartoe aanmeldende, vergunning te verlecnen tot het aangaan van een huwelijk, na aanzuivering casu quo van hunne schuld op het kleeding- en reparalicfondsen bij on- i vermogen door overlegging van een bewijs, waaruit die omstandigheden blijken. Ten gevolge der herbenoeming van den Heer Mr. L. Graaf van Heiden Rcineslcin als Kantonregtcr in liet kanton Assenzal deze zich aan eene her stemming als lid van de Tweede Kamer derStaten-Generaal moeten onderwerpen. IJ. Vrijdag stond voor het Prov. Gcreglsiiof alhier te regt J. B. A. V. C. laatst Ontvanger te Ilillegersberg, beschuldigd van het verduisteren van 's Lands gelden. De beschuldigde werd verdedigd door den Heer Mr. van Gigch. Het openhaar Ministeriebij monde van den Heer Advocaat-Generaal la Grappc Dominicus, requireerde de schuldig- en ccrloosverklaring van den beschuldigde en zijne veroordeeling tot hoogstens 15 jaren dwangarbeid. Het Hof zal den 13dcn dezer uitspraak doen. Men verneemt dat het onderzoek van de Staatsbegrooting voor den jare 1854, in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal is ten einde gebragt. Reeds houden zich de Commissien van Rapporteurs bezig met het opmaken van hare verslagen over de verschillende ontwerpen, die tot de begrooling betrekking hebben. Tot dat deze zullen zijn opgemaakt en de antwoorden der Regering deswege ingekomen, zijn vele leden der Kamer huiswaarts gekeerd, zoodat men in de eerste dagen geene zittingen der Kamer te gemoet ziet. Maandag avond is te Scheveningen eene zesde haringschuit aangekomen met eene lading van 38,000 stuks, die dezen morgen verkocht is. Volgens berigt met deze schuit aangebragt, zou er op de Engelsche kust geen haring zijn en zouden onze visschers zich alzoo verpligt hebben gezien zich naar halver zee te begevenalwaar eenige haring gevangen wordt. RÜITEKLANDSCUE BEIUGTEN. EN«E5,A.BïI>. LONDEN, 8 October. II. M. wordt met haren Gemaal en gezin den 14llcn uit Schotland op Windsor teruggewacht. Gisteren is er eene zeer talrijke meeting gehoudenwaarbij onderschei den leden van het Parlement tegenwoordig waren, om de zaak van Turkye tegen over Rusland te ondersteunen het volgend besluit werd met eenparige stemmen genomen: Dat men ten volle overtuigd zijnde, dat de Russische Regering niet alleen Turkye wilJe ter onder brengen, maar zelfs over Eu ropa hccrschen, en alle vrijheid den boden inslaan, daarom de Turksche quaestie niet langs diplomaliekcn weg beslist kon worden, en het derhalve te betreuren was, dat Engeland zooveel tijd noodeloos heeft verspild, en wat oneindig meer zegt, dat de goede trouw van dit land algemeen verdacht is geworden. In den Ministerraad, die gisteren avond is gehouden, is bepaald dat er stappen zullen gedaan worden, om ten aanzien van het Turksch vraagstuk, nogmaals onderhandelingen aan te knoopen. Bij het departement van Marine is berigt ontvangendat tot 7 Mei 11. door de in December 1849 uitgezeilde expeditie ter opsporing van Sir J. Franklinniets was ontdekt. Ondertusschen zijn met dit berigt belangrijke tijdingen aangebragt voor de nadere kennis der Noordpool-strekendaar men thans de zekerheid heeft verkregen, dat ten noorden van Amerika een wa terweg bestaat, welke de Slilie-Zuidzee met den Atlantischen-Oceaan verbindt. Kapitein M'Clure namelijk, die van den kant der Behring-straat in de Noordpool-zee was doorgedrongenheeft door deze zee de Davis-straat (dus den Atlantischen-Oceaan) bereikt. Zijne reis is met ontelbare moeijelijkheden en gevaren vergezeld geweest, zoodat het nu tevens is uitgemaakt, dat die door- togt voor den handel volstrekt onbruikbaar is. De officiële staten van den huilcnlandschcn handel van het Vcreenigd Rijk over de met den 5dcn September jl. geëindigde maand, wijzen weder, in vergelijking met hetzelfde tijdvak van 1852, eene vermeerdering aan van den uitvoer van omstreeks 20 pCt., terwijl de afgeloopen 9 maanden eene vermeerdering van den uitvoer van 23) pCt. opleveren in vergelijking met het voorargegane jaar. Deze vermeerdering is, ook in de laatste maand, voor een aanmerkelijk deel het gevolg der groote uitzendingen naar Australië, wier uitkomst voor de afzenders nog zeer onzeker is. Er zijn door middel der photographie valsche banknoten vervaardigd die hoogst moeijelijk van de echte te onderscheiden zijn. Het bestuur der Bank heeft noodig geacht zoo spoedig mogelijk eene verandering in het uiter lijke harer banknoten te brengen welke die vervalsching onmogelijk zal maken. Sedert het begin dezer eeuw is de bevolking van Schotland van 1,608,420 tot 2,888,742 zielendat is bijna 80 pCt. toegenomen. Den 23st™ September zijn hij Hilswick op Schotland 200 walvisschen gestrand, die elk omstreeks 15 traan hebben opgeleverd. Onlangs is uit Liverpool een schip naar Australië gezeild met de grootste lading aan boord, welke immer door een schip vervoerd werd; het besloeg eene ruimte van 3000 ton en had voor 300,000 aan waarde aan boord. Op eene inspectie-reis door den Protcstantschen Bisschop van Tuam in Ierland, zijn 247 personen, welke vroeger tot de R. Kath. kerk behoorden, bevestigd als leden der Protestantsche kerk. In de voorafgegane laatste 3 jaren had het getal van die overgangen te zamen 2411 bedragen. De in 1852 uit Ierland, bepaaldelijk uit Tuam, naar Noord-America vertrokken landverhuizers hebben voor een betrekkelijk groot gedeelte bestaan uit lieden, die tot de Protestantsche kerk waren overgegaandaardoor is het getal der overgeblevenen veel verminderd; maar desniettegenstaande werden op 31 De cember 1852 in het genoemde bisdom gevonden 20,527 Protestanten, van welke 5,992 de R. K. kerk verlaten hadden. Op de veemarkt te Ballinasloe in Ierland waren 44,656 schepen aange bragt, van welke 15,098 onverkocht bleven; van de 46,000 in liet vorige jaar aangebragt, bleven slechts ruim 5,000 onverkocht. Tc Dublin heeft een suballcrn-OfUcicr zijnen superieur wegens dron kenschap in hechtenis doen nemen. Omtrent het ongeluk op den spoorweg van Cork naar Dublin wordt het volgende medegedeeldDe piston van den locomotief van den gewonen trein brak; deze moest stilstaan, doch de seinen die gedaan werden tot het op houden van een vee-trein, die achterop kwam, niet bemerkt zijnde, stoomde deze met volle vaart op de reizigers aan; 13 menschcn werden gedood, waar van 10 dadelijk. Ilet jammertooneel was onbeschrijfelijk. Vele reizigers had den den trein niet verlatendewijl men hun te kennen gaf, dat de schade na een kort oponthoud spoedig hersteld zou worden. Toen de gevreesde trein naderde konden de passagiers die op en neder wandeldendoor de regte rig- ting de vaart van den trein niet genoeg onderscheiden, en waren steeds in het denkbeeld dat de aankomende trein zeer langzaam ging, tot dat zij dien plotseling de seinen voorbij zagen snellen. Door schrik verbijsterd riepen zij de nog in de rijtuigen aanwezige personen toe er uit te springendoch te laat. Op hetzelfde oogenblik stoof de trein door het achterste rijtuig van zijn voor ganger; 2 Dames in de coupé werden letterlijk incengedrukt en vcrmorscld. Er waren in het geheel 3 eerste klasse- en 2 tweede klasse-rijtuigen, elk af gedeeld in 4 vakken van 32 personen. Het getal reizigers beliep 40 of 50. Van hen die in de laatste rijtuigen zaten, ontsnapte er geen enkele. Opmer kelijk is het dat de personen op den vee-trein bijna geen letsel bekwamen, en geen enkel stuk hoornvee beschadigd werd.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2