BUlTEiVLAlVDSCIIE BERlGTEiV. Op de den 28s,en Sept. te Gonda gehouden kaasmarkt gold de 50 Ned. ffi, juist, zooveel als vóór een jaar de 100 Ned. ffi. De prijzen waren van ƒ20.— ƒ27.50. Tot Ingenieur-Directeur hij den Aken-Maastrichlschen-Spoorweg welke den 15den dezer met veel plegtighcid zal geopend worden, is benoemd de Heer M. J. Piepers, vroeger Adsislent-Direeleur bij den Hollandschen spoorweg. Op de paardenmarkt te Leerdam den 28ste" September gehouden, wa ren 1000 paarden aangehragl; er was veel handel met Fransehe en Belgische kooplieden vooral in remonte-paardenook werden jonge er» boere-paarden graag verkoel» t. Met Weekhl. van het Regt berigt, dat de Arr.-Keglb. van Amsterdam regtsingang heeft verleend tegen den Heer S. A. Dwars, te Amersfoort, met bevel tot dagvaarding in persoon, wegens het schrij»en en ten publieke uil- gave afstaan en veikoopen van een pamflet getiteld: de vermakelijke curieuse Roomsche poppenkast Rarekiekin Junij of Julij 1853 te Amsterdam uit gegeven bij R. P. van Ciltert. Uit het jaarlijksch verslag wegens het Instituut voor Doofstommen te Groningen blijkt, dat het op 1° Januarij II. telde 2,885 leden, en dus 34 leden in vergelijking met liet vorige jaar had aangewonnen. In 1852 waren 14 nieuwe kweekelingen aangenomen en 13 ontslagen; voor dit jaar waren er 19 opgeroepen. Gedurende het 63-jarig bestaan van bet Instituut hadden 604 kweekelingen het verlaten, als bekwaam om in de maatschappij te verkeeren. Het plan ecner particuliere maatschappij om tegenover Antwerpen eene nieuwe handelsstad te bouwenis bij het Belgische gouvernement onderzocht en van zoo veel gewigt geacht dat het aan de beoordeeling der gewestelijke Overheden is onderworpendie bij eene Ministeriële aanschrijving van den 15<ten dezer maand uitgenoodigd zijn met spoed hun gevoelen daarover te doen kennen. Ts GRAVENIIAGE, 1 October. Bij Koninklijk besluit van 19 Sept. is ten laste van den Staat aan Jhr. Mr. M. P. H, Strcns, voormalig Minister van Justitie, een pensioen verleend van ƒ1,445 'sjaars, op grond van art. 8 en 11 der wet van 9 Mei 1846 en van art. 1 e en der wet van 3 Mei 1851, Z. M. heeft aan de Commissie der Tweede Kamer, die Hem bet adres van antwoord op de Troonrede overbragt, gezegd: Mijne HeerenIk verzoek U aan de Kamer uit Mijnen naam de verzekering te geven, dat haar adres Mij zeer welgevallig is geweest. Ik merk met genoegen op, hoe zeer de Ka mer prijs stelt op wederkeerig vertrouwen lussehen Vorst en Volk, op de be vestiging der bandendie Nederland en Oranje sedert eeuwen onafscheidbaar aaneenhechten. De Kamer bonde zich overtuigddat hare gevoelens weer klank bij Mij vinden, en bijzonder door Mij worden gewaardeerd. Naar men verneemt is 's Konings Adjudant, de Majoor van Heemskerk, met depêches voor Z. K. II. Prins Hendriknaar Luxemburg vertrokken. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning dezer dagen een besluit ge nomen waarbij wordt bepaalddat het kostuumwaarin de leden der Pro vinciale Statendie zulks mogten verlangenbij plegtige gelegenheden kunnen verschijnen, zal bestaan in: een gesloten rok van donkerblaauw laken of cachemire met witte knoopen, voorzien met het wapen der provincie; de kraag en opslagen geborduurd met zilveren Oranje en eikentakken, ter breedte van vier duimen; de pantalon van dezelfde kleur en slof; staande degen met zilveren of stalen gevestdriekanten hoed met zwarte liggende pluimen zilveren lis, de knoop als aan den rok, en Oranje-kokarde. De Griffiers dragen, des verkiezende, hetzelfde kostuum, doch met een borduursel ter breedte van drie duimen. - II. M. de Koningin-Moeder heeft weder hare halfjarige gift van ƒ500 doen toekomen aan het Burger Weeshuis te Amsterdam, met het bepaalde doeldat de weeskinderen meer vleesch lot voeding ontvangen. ENGELAND. LONDEN, 29 September. Het smaldeel van den Admiraal Corry heeft last bekomenom naar de Middellandsche zee te vertrekken. De herigten uit de fabriekdistricten over de afgeloopen weck doen zien dat de jongste maatregelen der Bank, gepaaid met de te Londen wegens de politieke aangelegenheden van Europa heersehende ongerustheideene melk bare uilwerking hebben gehad, niet alleen tot sluiting der uitzending van scheepsladingen koopwaren op speculatiemaar ook door de fabrikanten over het algemeen tot liet besluit te brengen om niet langer toe te geven aan de oischen om hooger arbeidsloon, die in den laatsten tijd met elke inwilliging onredelijker geworden zijn. Ten gevolge der verhooging van het disconlo, gepaard aan het ontvan gen van minder gunstige berigten uit Australië, is de Australische handel plotseling flaauw of althans veel minder levendig geworden. De drukke uit zending van goederen naar Australië is gestuit; en aar de aanvrage naar scheepsruimte afneemt, is de scheepsvracht aanmerkelijk gedaald, terwijl nog verdere daling verwacht wordt. De Afrikaansche stoomboot-maatschappij heeft besloten eene stoomvaart aan te rigten tusschen Londen en Marokko, die Gibraltar en Tanger zullen aandoen. FRANRRIJK. PABUS, 29 September. Het ongunstig weder blijft den Keizer en Keizerin op hunne reis vergezel len; een uur voor dat zij te S'. Omer aankwamen, waren door eene hoos in die stad alle toebei-eidselen voor hunne ontvangst vernield. Meer dan 600 Polen zouden zich hebben aangemeld bij de Turksehe Legatie, om in geval van oorlog in het Turksch leger legen Rusland, te dienen. SPANJE. MADRID, 25 September. Sedert lang en vooral sedert het optreden van den Heer Bravo Murillo en zijn Ministerie, werden de Staatsambten meer naar gunst dan naar verdien sten begeven, zoodat de meeste posten met onkundige lieden bezet waren. Van daar eene voorbeeldelooze verwarring en achteloosheid in het bestuur, en minachting voor Staatsambtenaren. Bij een door al de te Madrid aanwezige Ministers onderteckend besluit is thans bepaald, dat elk die een Staatsambt begeert, zich aan een streng examen moet onderwerpen; en wie daarbij blijkt niet al de vcreischte hoedanigheden te bezitten, zal niet verder in aanmerking genomen worden. Het nieuwe Kabinet kon geen beter middel kiezen om de achting van hel publiek te verwerven. Verder bepaalt het besluit dat ambte naren op wachtgeld, het overige gelijkstaande, in de eerste plaats zullen wor den benoemd. Men verwacht algemeen een besluit lot spoedige bijeenroeping der Cortes en programma van het Ministerie. Den Maarschalk Narvaez is verlof gegeven om weder in Spanje terug te keerenwaaruit de Hof-kuiperijen dien bekwamen Staatsman sedert lang had den verbannen. PRUISSE1S. BERLIJN, 29 September. Prins Frederik der Nederlanden is hier eergisteren aangekomen, begeeft zich naar Muskau, zal van daar hier terugkomen, om den geboortedag des Konings te vieren en dan naar 's Gravenhage terugkeeren. Te Biebericb is het huwelijk voltrokken van den regerenden Vorst van Waldeck met Prinses Helena van Nassau. OOSTENRIJK. WEENEN, 27 September. Men verzekert dat Oostenrijk pogingen zal aanwenden om den Paus bij te staan in het nemen van maatregelenom den hagchelijken toestand van den Kerkelijkcn Staat te verbeteren, en Pius IX hoe eer hoe liever van den Franschen invloed te verlossen. Op den spoorweg over den Sommering tusschen Miirzzuschlag en Baier- bach is den 24sten in bijzijn van den Oostenrijkschen Minister voor Baum- gartner een eerste proefrid gedaan. De weg in den grooten tunnel van 200 roeden werd in 5 minuten afgelegd. Daarna werden nog 3 tunnels, als een van 106, een van 234 en een van 200 roeden doorgetrokken. Deze proeftogt is in allen deele naar wensch afgeloopen. Deze hoogst belangrijke onderneming is thans zoover voltooid, dat de weg waarschijnlijk nog in de maand October tusschen Miirzzuschlag en Gloggnitz geopend zal kunnen worden. RUSL.AN 19. Bij gelegenheid dat de Keizer op zijne reis naar Olmütz, te Moscau aan kwam, is hij daar door den Aartsbisschop met de volgende aanspraak begroet: Zeer Godvreezende vorst, de regtgeloovige kerk heeft steeds tot u opge zien als lot haren verdediger; maar thans vooral straalt uwe magt haar in de oogen. Gij hebt u opgeheven met wapenklank; dit heeft de almagt van uw keizerlijk magtwoord neg verhoogd; en de schrik dien uwe krijgsvaan on der de buitenlandsche mogendheden heeft verspreid, geeft ons de zekerheid dat uw doorluchtig magtwoord over des vijands magt zal zegepralen even gelijk uwe wapenen. «Met ontzag opziende tot de hooge vlugl uwer gedachten, verhefFen wij ons gemoed in den gebede lot den Schepper, die de gekroonde hoofden be schermt. Heer des hemels! de kracht der vorsten is van U." TEREMIGDE STATEN. NEW-YORK, 17 September. Op de graanmarkt zijn, ten gevolge van de jongste berigten uit Europa, de prijzen beginnen te dalen. Er zijn berigten ontvangen van de Ingenieurs die voor het plan eener spoorweglinie naar de Stille Zuidzee het terrein in eene noordelijke rigting opnemen. Hun verslag is over het algemeen nog gunstiger voor de uitvoering van het grootsche plan dan verwacht werd. Het behelst verder vele belang rijke bijzonderheden omtrent de eindelooze wildernissen die zij doorgetrokken zijn. Dikwerf werd hun togt gedurende een aanmerkelijken tijd gestuit door de ontmoeting van tallooze kudden buffels; soms, als zij over eene verheven heid in de onafzienbare grasvlakten kwamen, zagen zij voor zich als 't ware eene zee van vleeschscharen hoornvee zich uitbreidende zoo ver het oog reikte, en naar raming wel uit een half millioen stuks bestaande. CHINA. Volgens de jongste berigten van daar schijnen de Tartaarsche troepen ge heel moedeloos, terwijl het hof van Peking niet alleen met geldgebrek heeft te worstelen maar ook met de gevolgen der schaarschheid van levensmiddelen, die zich mede in de hoofdstad begon te doen gevoelen en die steeds druk kender scheen te moeten worden, dewijl de landstreken waaruit de hoofdstad vooral van levensmiddelen pleegde te worden voorzienin de magt der opstan delingen waren.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2