overdrcvcne bekommering te gemoet le komen door het bijna geheel onthef fen der eerste levensmiddelen van de daarop nog gehevene, geringe regten -van invoer: een maatregel tot welker bekrachtiging wij gaarne zullen mede werken. 7. Hartelijk verheugen wij ons,- dat de openbare geldmiddelen bij voort during in gewenschten slaat zijn. Wij zullen de ons toegezegde voorstellen tot schulddelging met te meer aandacht en ijver onderzoeken, naar mate wij ons overtuigd houden, dat alleen door trapsgewijze vermindering van den rentelast, met wijze spaarzaamheid gepaard, de toekomst van 's Rijks finan- tien voldoende kan worden verzekerd. 8. Uwe Majesteit opent ons het uitzigt, dat aan de Staten-Gcneraal de gelegenheid zal worden geschonkenom in deze zitting belangrijke onderwer pen van wetgeving tot afdoening te brengen. Ongetwijfeld zullen onder de hier bedoelde voorstellen ook de zoodanige behooren, bestemd om aan gewig- tige bepalingen der gewijzigde Grondwet uitvoering te geven. Gaarne ver zekeren wij, dat wij, van het gewigt onzer roeping doordrongen, al onze krachten aan de naanwgezette overweging van die voorstellen zullen wijden. 9. Moge alzoo de thans geopende zitting der Slaten-Generaal rijke vruch ten dragen! Mogen, onder den onmisbaren zegen des Allerhoogsten de ge meenschappelijke pogingen van Koning en Volksvertegenwoordiging strekken tot bevordering van het welzijn des Vaderlands en tot bevestiging der ban den, die sedert eeuwen Nederland en Oranje onafschcidbaaar aaneenhechten De algemccne strekking is zonder beraadslaging aangenomen. Voorts zijn in enkele paragraphen nog geringe wijzigingen gemaakt, als in 4 is weggelaten het woordje ook zie regel 3 aldaar. In 6 heeft de Heer Bosscha voorgesteld om achter den eersten zin in te voegenVoegt zich daarbij in gelijke mate de verstandelijke en zede lijke ontwikkeling des volksdan mogen wij de toekomst gerust te ge- moet gaan't geen met 26 tegen 17 stemmen is aangenomen. In 8 is, op voorstel van den lieer Groen, de 2<lc en 3de zin dus vervan gen. Ongetwijfeld zal daarbij ook gelet worden op het voorschrift der Grondwetwaarbij de onverwijlde indiening van bepaaldelijk opge noemde voordragten van wet verlangd wordt't geen met 23 tegen 20 stemmen is aangenomen. In 9 is ten gevolge van voorgestelde wijzigingen door de Heeren Rochus- sen en Elout nog ingevoegdachterMogenonder den onmisbaren zegen des Allerhoogsten, alle dreigende rampen worden afgewenden is het daarop in zijn geheel in stemming gebragt en met algemeene (42) stemmen aangenomen. Dit adres zal aan Z. M. den Koning worden aangeboden door eene Com missie bestaande uit den Voorzitter, de Commissie van redactie, vermeerderd met de Heeren van Luybenvan Nispen van Sevcnaer en Baud. AMSTERDAM, 26 September. De Koninklijke Academie van Wetenschappen heeft den 24stcn eene ge wone vergadering alhier gehouden, waarbij 19 leden tegenwoordig waren. De Heer J. v. Geuns heeft gehandeld over de ontaarding van het longweef sel een verschijnsel van pathologischen aard en de lieer A. A. Sebastian over de ziekten der Negervolken. Door de daartoe benoemde Commissie is verslag uitgebragt over het in de vergadering van den 26slcn Febr. 11. gedaan voorstel van den Heer P. Har- ting, omtrent een te doen onderzoek naar de vermoedelijke daling van den bodem van Nederland. In dit rapport worden als middelenom tot eene waarschijnlijke zekerheid te komen, voorgesteld het plaatsen van merklee- kenen aan eenige gebouwenop vaste gronden en hechte fondamenten rus tende het verbinden daarvan door waterpassingenhet herhalen dier water passingenom de 20 en 25 jaren, de berekening van het verschil der wa terpassingen, en, eindelijk van de afwerking der berekeningen van Alewyn. Met 15 tegen 4 stemmen is de doelmatigheid der voorstellen erkend en be sloten eene Commissie te benoemenwelke nader rapport over de middelen van uitvoering zal uitbrengen. BUITENLAIVDSCHE BER1GTE1V. EIVGELAN». LONDEN, 24 September. Lord Aberdeen heeft zijne portefeuille nedergelegd. Onlangs is door AVilliam BernardBisschop van Birminghameene broederschap opgerigt te Stradford en Avon, in verband met die van Onze Lieve Vrouw van La Salette in Frankrijk, en naar men zegt op verzoek van een Roomsch Geestelijke A. J. Dayman, die tot hoofd der broederschap be noemd is en tot liefdegaven uitnoodigl, om aan de intentiën van den Paus te voldoen. Daar in Engeland geene wet op vereenigingen bestaat, staat der inrigting van dusdanige broederschappen geen hinderpaal in den weg. Op merkelijk is het dat deze Dayman, nog onlangs lid der Anglikaansche Uni versiteit van Oxford, aldaar het beroep van Huisonderwijzer uiloefende, en als Opziener van scholen aangesteld werd. Men ziet hierin een nieuw bewijs der werking van het Jezuitische stelsel, dat reeds jaren geleden aanving met jonge lieden aan Engelsche Universiteiten te doen studeren, betrekkingen aan vaarden beroepen als Anglikaansche Geestelijken enz. aannemenen na daarin werkzaam geweest te zijn tot bevordering van het R. Katholicisme schijnbaar in een geheel tegenovergestelde, of onzijdige verhouding zich voor te doen als uit overtuiging overgaande tot de pauselijke geloofsbelijdenis. Den 20slcn dezer heeft de Heer Salt, te Saltaire, nabij Bradford in Yorkshire, op zijn 50stcn verjaardag en meerderjarigheid van zijnen zoon zijne fabriek ingewijd, wier groots omvang zelfs in Engeland verbazing wekt. Eene stoommachine van 1200 paardenkrachten zal 1200 weefgetouwen in beweging brengen, die te zamen eiken dag eene lengte geweven wollen stof (alpaca) van 18 Eng. mijlen (6 uren gaans) zullen kunnen leveren. Wanneer de fa briek in volle werking is, zal zij 4500 arbeiders 'vereischen. Ter inwijding gaf de eigenaar in een der localcn een gastmaalalwaar te gelijker tijd 2500 van zijne werklieden benevens 700 andere gasten aanzaten. De Heer Salt heeft nog plan om voor zijne arbeiders 700 huizen te laten bouweh. De Heer AV. Brown te Liverpool heeft 6,000 aangeboden om een gebouw voor eene openbare bibliotheek op te rigten. Te Ncw-Caslle zijn den 20sten 118 personen aan de cholera overleden uit Londen en Edinburg zijn Geneesheeren lot hulp ontbodenen de Regering heeft tenten gezonden, in welke de zieken uil hunne akelige woningen zullen worden overgebragt. Den 23sten was de sterfte 63, zoodat de ziekte schijnt te bedaren. FRMKRIJK. PARIJS25 September. De Keizer heeft den Generaal de Stuers, door den Koning der Nederlanden afgevaardigd om het Kamp te Satory te bezoekenbenoemd tot Comman deur van het Legioen van Eerde beide Officieren die hem vergezeldenzijn tot Officier en tot Ridder dier Orde benoemd. Tc Marseille werden belangrijke hoeveelheden graan aangevoerdzoodat de bekommering wegens aanstaande schaarschte begon te wijken. f TAL-IE. ROME, 14 September. Het wordt van eene officiële zijde bevestigd, dat de Gouverneur van Tcrni het slagtoffer der volkswoede is geworden, llij was door 4 inwoners uit het venster geworpendaar men hem de schuld gaf van de duurte der levens middelen. Op straat gevallen, heeft de menigte hem den mond met stroo gestopt, waarop hij gestikt is. Acht karabiniers, die hem wilden ontzeilen, hebben wonden bekomen. Er waren troepen nit Rome naar Terni gezonden om de orde te herstellen. Men leest in de Gazetta ujjiziala di Venezia van 16 dezer het vol gende: Gisteren voormiddag werd in tegenwoordigheid van Z. K. II. Prins Albrecht van Beijeren en een groot aantal voorname personenop de Oostcn- rijksche Lloyd-werf alhier, te water gelaten de ijzeren stoomboot Vicienza; de eerste die hier zamengesteld is, na vele in Holland gebouwd, en welker deelen te Amsterdam werden gemaakt in de fabriek van de Heeren Paul van Vlissingcn en Dudok van Ileel. Dit vaartuig meet overlangs 160 voet. over dwars 18 voet, heeft 2 voet 3 duim diepgang, is van 100 paardenkracht, en bestemd tot de sleepdienst voor de vaartuigen op de Po, en wel uitslui tend tot het vervoer van reizigers. Ieder prijst alhier den sierlijken en netten bouw van dat vaartuig. De eer der vaardige voltooijing van die boot moet toegekend worden aan den jeugdigen Hollandschen Ingenieur J. P. Dudok van Heelwelke reeds bewij zen van bekwaamheid in de scheepsbouwkunde heeft gegeven. Men verwacht binnen kort den bouw eener tweede stoomboot tot hetzelfde einde, behalve een tweetal rivierschepenallen van ijzer. TOSCANE. Eene jonge Schotsche Dame M. Cunningham, die met hare moeder en zuster te Lucca de baden gebruikte, is gevangen genomen, omdat zij Bijbels heeft verspreidalsmede exemplaren van het werk Pilgrims Progresshet welk als vijandig jegens de R. K. godsdienst wordt beschouwd. Ofschoon de Britsche Zaakgelastigde ter gunste dezer Dame zich bij den Groothertog heeft vervoegd, blijft deze onverbiddelijk. Zij behoort tot eene der aanzienlijkste Presbyteriaansche familiën van Schotland en stamt in de regte lijn af van den vromen onvertzaagden Hervormer John Knox. Zij werd gevangen geno men op het oogenblik dat zij zich met hare moeder en zuster naar het bureau van policie begaf, om een pas te bekomen, ten einde hare reis naar Rome en Napels voort te zetten. PIUISSEN. BERLIJN25 September. Aan de Kolnische Zeitung wordt onder dagteekening van den 22stcn dezer het volgende geschreven: De Koning heeft eene niet onbelangrijke gift ge schonken voor de vervaardiging van een Nederlandsch woordenboekhetwelk zoowel de in Vlaanderen als de in Nederland gangbare woorden zal bevatten en welks zamenstelling, gelijk men weet, van w-ege het Nederlandsch-Belgisch taalcongres ondernomen is. Mogten nu ook andere Duitsche Vorsten op gelijke wijze hunne belangstelling toonen in dit wetenschappelijk werk, hetwelk in zijn einddoel en gevolgen eene Duitsche onderneming is." De aardappelenoogst valt zoo gunstig in de meeste streken van Duitsch- land uit, dat men in 6 jaren zulk eenen voordeeligen oogst niet heeft gehad. De Erfprinses van Saksendochter van Prinses Marianne der Nederlan den, is te Potsdam van eene dochter bevallen. De Keizer van Rusland is met den Grootvorst Troonopvolger en den Grootvorst Nicolaas den 20sten te Warschau aangekomenom zich verder naar het kamp te Olmutz te begeven, waar hij den 24sten gewacht werd. TURKTE. De verecnigde Fransche en Engelsche vloten zijn de Dardanellen gepasseerd. Volgens den Times waren de vereenigde vloten in de Besika-baaiop vertoogen van den Divangenoodzaakt geweest, elk twee schepen lot voor Konstantinopel le zendenter bescherming van de Fransche en Engelsche onderdanen aldaar. Het hlad leidt uil dit feit, waarvan 't het belang niet

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3