LEYDSCHE BIXXEXLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag cn De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt WÖEjNSDAGr 28 afzonderlijke nomrncrs worden tegen 10 uit Zaturdag AvondCenten afgegeven LEYDEN 27 September. Onder de herbenoemingen bij de Kantongeregten in de Staats Cour. van bedenleest men onder het Arrond. Leyden, de volgende: In bet Kanton Leyden tot Griffier, Mp. II. Gevers, en tot Plaatsvervangend Kantonregter, Mr. P. G. Ilnbrecbt; in hel Kanton Wouhrugge: tot Kantonregter, Mr. F. Booy; in het Kanton Woerden: tol Plaatsvervangend Kantonregter, M. J. van Erp Taal man Kip. Omtrent den stormdie gisteren ook hier verscheiden boomen nederge- veld. scboorsteenen afgeworpen en daken beschadigd heeft, doch, zoover wij vernemen, aan niemand eenig ongeluk heeft berokkend, wordt van Scheveningen geschreven dat het hij de z\\aar bewolkte lucht niet mogelijk was ver in zee te zien; de lucht hing als 't ware op het water. Men kon dan ook niet bespeuren of er vaartuigen in het gezigt warendie in gevaar ver keerden. Eenigc pinken hebben op strand staande veel geleden. De visschers- hoot van den Heer Maas schijnt geheel weg: 11 groote en 17 kleine bad koetsen van het stedelijk hadhuis zijn verbrijzeld; het controleur-huisje, de heide tcnlkoelseu en de paardenstal zijn op het strand weggedreven. Gelukkig dat nog in tijds de noodige voorzorgen bij de zeebad-inrigtirig van den Heer Maas waren genomenzoodat aldaar de schade aan de koetsen toegebraglbetrekkelijk niet groot is te noemen. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de geheele buitenstad gisteren door een hoogen vloed onder water werd gezel, waardoor onberekenbare schade is aan- gerigt, te meer daar de vloed zoo snel opzette dat men den noodigen tijd niet had om te bergen. liet water had ongeveer ten 11 ure zijn hoogste stand punt bereikt, zijnde slechts 3 duim Rijnl. beneden den hoogst bekenden vloed van 5 Feb. 1825. Het water bleef ongeveer lot 12 j ure op dezelfde hoogte en begon toen langzaam te vallen. In de eerste plaats mag onder de rampen wel ge noemd dat de dam aan de nieuw aangelegde haven aan het Groote Nieuwewerk bezweek, hetgeen aanzienlijke schade en belangrijke vertraging in de werk zaamheden ten gevolge zal hebben, hetwelk te meer te bejammeren is daar de haven bijna voltooid was. Door tijdig kisten is de Muizenpolder aan het Nieuwewerk voor overstrooming bewaard. Als maatregel van voorzorg was ook de Hooge Zeedijk aan het Kralir.ger Veer gekist. Te Haailem is een huis ingestort, en zijn 2 personen onder het puin geraakt, doch gelukkig gered. Bestuurders van het Haagsche Genootschap tot verdediging van de Chris telijke Godsdienst, hebben een' eerepenning toegewezen aan den schrijver eener floogduitsche verhandeling over het Presbyteriale stelsel in de Her vormde Kerkdie, bij de opening van het naatnbrierje, bleek te zijn G. V. I.echler, Doet. Phil. enz. te Warblingen in Wurtemherg. De leden van het collegie der kleine visscherij voor de provinciën N. en Z.-Holland hebben Woensdag 11. aan de Wijkerbrug eene luisterrijke partij gegeven aan hunnen President, den Heer P. Varkevisser, bij gelegenheid zij ner 25-jarige vervulling dier betrekking. Bij monde van den Heer E. F. Meerburg, van Katwijk, werd hem de erkentelijkheid der leden op eene alle szins gepaste wijze betuigden tevens een prachtige zilveren inktkoker ge schonkenmet toepasselijk opschrift. Te Scheveningen is den 24slpn de eerste sleurharing aangebragtzijnde 15,000 stuks; kort daarna nog 28,000 stuks. De Heer J. van Leeuwen te Delft heeft vergunning gevraagd, om eene stoombootdienst in werking te brengen tusschen Rotterdam en 's Gravenhage. Te Rotterdam zijn Vrijdag aangegeven 45 cholera-lijders, 24 overleden 10 herstelden; Zaturdag 25 lijders, 13 overleden, 12 herstelden; Zondag 21 lijders, 12 overleden, 8 herstelden. Te Schiedam waren van den 6dcn tot den 21stcn 74 personen aangetast, 27 overleden, 2 hersteld. Ook te Schoonhoven en in den Briel zijn cholera zieken waargenomen. Te Amsterdam hebben zich insgelijks gevallen van cholera voorgedaan; aldaar waren van den 7dcn tot den 25slen 147 cholcra-ziekenvan welke 86 overleden Aan den Helder kwamen dagelijks schepen van Archangel en andere havens uit de Oostzee met rijke ladingen graan aandie nog door vele an dere staan gevolgd te worden; zoodat men spoedig eene daling der prijzen mag te gemoet zien. Den 22s,c0 kwamen aan het Nieuwe Diep ruim S00 landverhuizers aan, om bij gunstige gelegenheid naar New-York te worden vervoerd; aan boord van een gereed liggend schip bevinden zich 500 Duilsche landverhuizers. Donderdag 11. kwamen er 700 te Antwerpen aan en er werden er nog 500 verwacht. Door de Commissie, belast met het vervaardigen eener geologische kaart en beschrijving van Nederland, is ten dienste van die beschrijving een aantal voorwerpen in het Paveljoen te Haarlem Verzameld. Die verzameling wordt, te beginnen met den 4dcn October aanstaande, voor het publiek ter bezigtiging opengesteld, des Dingsdags en des Zalurdags van 12 tot 4 ure. De catalogus, die tevens eene handleiding voor de bezig- tigers bevat, kost 50 cents. Toegangkaartjes zijn kosteloos te verkrijgen bij den Heer Werd Miiller von Elgg, aan de voorzijde van het Paveljoen. De ovcrlandmaal van O.-Indië is te Triest den 15stcn aangekomen, met berigten loopende tot 6 Augustus. Men was te Waspiksedert eenige weken druk bezig met hooi persen ter verzending naar het buitenland; p. m. 2,500 Ned. ffi hooi worden in eene halve kub. el geperst en alzoo voor de verzending, zonder het artikel te beschadigen gemakkelijk gemaakt. Te Breda zijn den 25stcn de feesten begonnen ter viering van het 25- jarig bestaan der Koninkl. Militaire Akademie aldaar. Te 12 ure werd de Tentoonstelling der Maatschappij: Nijverheid, Vlijt en Ecndragt geopend. Dui- zende vreemdelingen bevonden zich in de stad om aan de feesten deel te nemen. In België hebben eenige fabriekanten, wegens de daurte der levens middelen, het loon hunner werklieden ecnigzins verhoogd. Het Handelsblad van Antwerpen bevat het volgende opmerkelijk stuk Onder de Dichters, die tegenwoordig in Nederland uitmunten, telt men den Heer A. van der Hoop, Jrsz.uit Rotterdam. Telkens, als het onregt het hoofd vei heftis hy het bovenalwelke zynen landaard in krachtige tael weet te wreken, en die de vaderlandsche roeping des Dichters, op eene edele wyze, verstaet. Dit heeft hy reeds meer dan eens bewezen. Een nieuw volksdicht verscheen van hem dezer dagen te Leyden. Het is gegrond op het volgende, dat wy, ook hier in België, in den Franschen Moniteur lazen: »Het kamp by Zeist is in eene uitgestrekte heide opgeslagen, digi hy het dorp dat dezen naem draegt, tusschen Utrecht cn Amersfoort, byna op gely- ken afstand van die twee steden. In 1804 en 1805 kampeerde een Fransch legerkorps, onder het bevel van den Generael Marrnont, op dezelfde plaets en rigtte daer eene groote cn vry goed bewaerd gebleven aerden piramide op, die de inivooners nog met eene soort van hoogmoed toonen. De her- O O inneringen aen het grootsche tydcak van het Keizerrijk zyn nog leven dig in het landde Officieren, die in dut tydvak in dienst waren, worden hooggeacht; men noemt hen met een zeer merkhaer gevoel van voldoening en eigenlief de." Men ziet dat daerin, even als jegens België, de geest van overheersching doorstraelt. Het is Frankryk, volgens den Moniteurdal overal schoone en zoete herinneringen heeft achtergelaten!... Het is Frankryk, wiens overweldiging vati vroeger, overal betreurd wordt!... Dit zeggen nadat de Fransche Officieren zoo gulhertig door den Koning te Zeist onthacld zvn, is eene beleediging doen aen den landaerd en aen den Koning zeiven. Het gedicht waaruit bovengenoemd blad nu een gedeelte laat volgen is getiteld: Gekrenkt eergevoel: Een kreet van verontwaardiging, na het lezen van den Franschen Moniteur. In edele tael zegt de Dichter, wat de Moniteur eigcrilyk aen zyne landgc- noolen over Holland had moeten vertellen. Hy had kunnen zeggen, dat dit land verkleefd is aen het Koningdom Dat vreemde heerschappy geschuwd wordt en verfoeid! cn verder, in een verheven dichterlyk gevoel, roept van der Hoop uil, het welk de kioon zet, op wat hy vroeger aenhaelde: Deel in uw vaderland nog die verzeekring mede: Wy danken ieder jaer tot God voor Waterloo 's GRAVENIIAGE, 27 September. Z. M. heeft den Baron W. Mollerus, buitengewoon Gezant te Petersburg, benoemd lot Ridder-Grootkruis der Orde van den Ncd. Leeuw. •i Men verneemt, dat Z. M. de Koning eene Slaats-Commissie beeft be noemd aan welke dc taak is opgedragen dc grondslagen eener regterlijke

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1