LEYDSCHE COURANTS n°. m MAANDAG, 26 SEPTEMBER. b Tt 1 &BG£lsti ^mmA 1853. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. .4 Vt v: ui De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. BUYXENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 24 September. Bij den Boekhandelaar .Jac. Hazenberg Cornszoon is beden uitgekomen een stukje van den Heer Junius, Med. Chir. Art. Obst. Dr. alhier, door zijne Algemeene en bijzondere herlcennings- en teehenleer der inwendige ziekten in de geneeskundige wereld gunstig bekendten einde zijnen mede burgers die nog weinig of niet van de Cholera wetendie ziekte op nieuw te schetsen en hun aan te wijzen wat zij te doen en bovenal wat ze na te laten hebben. Vooreerst raadt de Schrijver aan, dat elk zijnen gewonen Geneesheer raad plege, vermits die raad naar elks bijzonder gestel verschillen zal. Verder waarschuwt hij om geneeskundige hulp niet te versmaden, daar, hoewel er geen bepaald middel noch zekere behandeling bestaat, het toch onbetwistbaar is, dat vele Geneeshccrcnzelfs in bet laatste tijdperk der ziekte, nog lijders hebben gered. Vervolgens schetst de Schrijver het beloop der ziekte in bare drie tijdper ken, handelt over hare oorzaken, voorzorgsmaatregelen en behandeling der ziekte, al hetwelk beknopt en duidelijk in 23 bladzijden wordt behandeld, zoodat dit stukje voor het publiek zeer geschikt en aanbevelingwaardig is. Zie de Advertentie. Wij vernemen dat de cholera, die in 't naburig Hazerswoude vrij hevig woedde, sedert een paar dagen aan 't afnemen is. In ruim 14 dagen is hoofd zakelijk in een paar streken van het dorp ruim een 25-tal bezweken. Te Rotterdam zijn den 21stcn aangegeven 51 cholera-lijders, 24 over leden en 10 herstelden; den 22sten 47 lijders, 29 overleden en 16 herstelden. De verkiezing van een lid der Staten-Generaal voor Noordholland, kiesdistrict Haarlemwegens het bedanken van den Heer Mr. W. H. van Voorst, zal den 20slc" October plaats hebben. De Utrechtsche Courant meldt nog, dat Z. M. tot Commandeur van de Eikenkroon heeft benoemd den Heer Mr. B. C. J. Visscher, Procureur- Generaal van het Prov. Gereglshof, en, dat het collation, Z. M. II. Zaturdag op bet Geregtsliof aangebodenniet door het Hof, maar door den President, den Heer Jhr. M>'. J. C. Marlens van Sevenhoveii gegeven is. Er is in het Groothertogdom Luxemburg weder een nieuw Ministerie zaamgesteldhetgeen den 205ten de gevorderde eeden in handen van Z. K. 11. Prins Hendrik heeft afgelegd. Aan de Hoogcschool te Groningen waren tot den 2lstcn ingeschreven, 64 Studenten. Voorleden jaar bedroeg het geheele getal 70. Te Gor.-sel bij Deventer is den 21sU-'n bij cenen brand, een jonge ling van 14 jaren omgekomen, zijnde de zoon van den Bakker v. d. Mey aldaar, bij wien de brand was ontstaan; de vader zelf, die hem nog had gepoogd te redden, werd zwaar gewond en is ten gevolge daarvan overleden. Een inwoner te Kloostervccn, onder Assen, heeft voorleden week een ■buitengemeen fraaije, gepolijste, vuursleenen Germaanschc strijdbijl gevonden 's GRAVENHAGE, 24 September. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester te Heemstede c. a. Mr. M. S. P. Pabst en op verzoek eervol ontslagen R. Middelkoop Jr.als Burgemeester van Ca .pelle en vrijhoeven Capelle. Mderste Biamer der Staten-fïener.ml. Zitting van Donderdag 22 September. In deze zitting heeft de Commissie een adres van antwoord op de Troonrede, 'Volgens de daarop door de afdeelingen gemaakte aanmerkingen, veranderd en -V ast gesteld ter tafel gebragt. Dit stuk luidt als volgt: Sip.E! 1. Met levendige belangstelling heeft de Eerste Kamer der Staten-Generaal, na een kort tijdsverloop, Uwe Majesteit andermaal zien verschijnen in het midden der Vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk, dut steeds van de hartelijkste genegenheid en gehechtheid aan zijnen Koning treffende blij ken geeft. 2. Wij verblijden ons over het voortduren der goede verstandhouding van Uwe Regering met de overige Mogendhedenen schatten op hoogen prijs dat de uitbreiding van het vrije handelsverkeer ook door eene wijze staatkunde •wordt bevorderd. 3. Het gunstig getuigenis door Uwe Majesteit bij vernieuwing afgelegd om trent de zee- en landinagt, werd door ons met genoegen vernomen. Wij waarderen de ondersteuning door onze zeemagt aan de nationale scheepvaart en aan het onderhouden van belangrijke betrekkingen buiten 's lands verleend. Wij achten het, voor zoover de middelen bet toelaten, met Uwe Majesteit wenschelijk dat gepaste maatregelen worden genomen, om den graad van geoefendheid der landmagt te verhoogen. 4. Wij beseffen levendig dat de welvaart van bel Vaderland in naauw verband staat met den voorspoed der koloniën en bezittingen van het Rijk in andere werelddeclenen verheugen ons daarom te meer, dat haar toestand in het algemeen gunstig mag worden genoemd. Onze wenseh is, dat de rust in de binnenlanden van Sumatra niet verder gestoord en op Borneo hersteld zal worden, en dat de sporen der zware ramp, welke den Molukschcn Archipel heeft getroffen, allengs mSgen worden uilgewischt. 5. Dankbaar erkennen wij met Uwe Majesteit de verschijnselen van wel vaart, die zich in den huishoudclijken toestand van het Rijk voordoen. Eene afdoende verbetering van den slaat onzer rivieren wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Wij verblijden ons in de ontwikkeling van landbouw en nijver heid en in alles wat eene verbeterde en versnelde gemeenschap zoo binnen s lands als met het buitenland kan bevorderen. Wij juichen den onderne mingsgeest der ingezetenen toe, die thans een meer dan gewoon voedsel vindt in den aanleg van nieuwe werken en in de gunstige uilkomstenwelke de reeds tot stand gebragte opleveren. Het zoo groolsche werk der volbragte droogmaking van het Haarlemmermeer wekt ook onze onverdeelde belangstel ling. Wij hopen dat de maatregelen door de Regering ten aanzien van den invoer der eerste levensbehoeften genomenzullen medewerken om overdreven duurte te verhoeden; en wij vleijen ons dat de uitbreiding van handel, fa briekwezen, scheepvaart en scheepsbouw ook het hare zal toebrengen, om het volksbestaan te schragen en de volkswelvaart te verhoogen. 6. De gunstige staat, waarin de openbare geldmiddelen veikeeren, wordt door ons met voldoening waargenomen. Hebben onvoorziene omstandigheden de uitvoering der wet tot rentevermindering belethet zal ons hoogst aange naam zijn nieuwe voorstellen lot verligting van een drukkenden rentelast te ontvangen. 7. Wij hechten groot gewigt aan het vertrouwen van Uwe Majesteit, dat deze zitting de gelegenheid zal schenken om belangrijke onderwerpen van wet geving tot afdoening te brengen en herhalen onzen ernstigen wenschdat de ontwerpen van wel, wier indiening de Grondwet voorschrijft, en die welke bet belang des Vaderlands eischt, door Uwe Regering met onafgebroken zorg zullen worden voorbereid. 8. De Eerste Kamer gevoelt innig dat het welzijn van het dierbaar Vader land in vele opzigten afhangt van hetgeen Uwe Majesteit in gemeen overleg met de Staten-Generaal ook in deze zitting zal besluiten. Moge de Allerhoogste tot dat gewenschte doel onze eendragtige pogingen leiden en zogenen. Dit stuk zal worden gedrukt en rondgedeeld, terwijl de beraadslagingen daarover morgen zullen gehouden worden. Zitting van Vrijdag 23 September. In deze zitting is'behandeld het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede, hetwelk onveranderdgelijk het door de Commissie was opgesteldis aangenomen. Het adres zal aan Z. M. worden aangeboden door eene Commissie, beslaande uit den Voorzitter der Kamer, uit de leden die hel adres hebben ontworpen, zijnde de Heeren: van Eysinga, Lotsy, van Rhemen van Rhemensiiuizen en lnsinger, vermeerderd met de Heeren van den Dries en de Vos van Steenwijk. Tot leden der Commissie voor de Stenographie zijn door den Voorzitter her benoemd de Heerenvan Ryekevorsel't Hooft van Benthuizen en Bosch van Drakestein. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Ttveede B£aseter der IStute n-imeneruaS Vervolg der Zitting van Donderdag 22 September. Zie ons vorig notnmer j. De rede door den Voorzitter den Heer W. Boreel van flogclanden gehou den, luidde als volgt: »Mjjne Heeren Nog éénmaal heelt uwe keuze en de benoeming des Konings, mij hel voor zitterschap dezer aanzienlijke Vergadering opgedragen. Vruchteloos zou ik trachten naar waarheid uit te drukken mijne diep gevoelde erkentelijkheid voor dit herhaald bewijs van vertrouwen en welwillendheid. Voor mij heeft hel ook thans weder eene dubbele waarde, en omdat mij alsnu de gelegenheid wordt geschonken u mijn innigen dank te betuigen voor

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1