Alvorens ccnc aanstelling le kunnen verkrijgen zullen de candidatcn bo vendien moeten overleggen eenc verklaring van den Commissaris des Konings in de provincie waar hunne woonplaats gevestigd is, houdende dat ten zijnen genoegen voldoende borg is gesteld, dat eventueel ten behoeve van den can- didaat behoorlijk zal worden voldaan aan alle verpliglingen welke uit kracht van de wet op de nationale militie op hem mogten komen le rusten. Men meldt nog verder omtrent het bezoek van Z. M. te Utrecht, dat Z. M. na den 1 4dcn gehoor te hebben verleend, het diner bij zijnen Commis saris, Baron van Heemstra gebruikte. Aan tafel was Z. M. geplaatst tus- schen den Commissaris en zijne eehtgcnoote. Eenige hooge Autoriteiten, de Kamerhcercn leden van den Staf, de beide Kommandanten der Eerewachten, enz.zaten bij dien disch aan. Des avonds was de stad prachtig verlicht. Om 9 ure is Z. M. de stad doorgereden, begeleid door zijnen Commissaris, Adjudanten en de beide eere wachten te paard. Overal werd de Koning weder met uitbundig gejuich ont vangen. In de Choorslraat werd op twee plaatsen Bengaalsch vuur afgestoken, toen Z. M. die straat doorreed. Den 15dcn is de Koning te 11 uur uitgereden en heeft zich eerst naar het Groot Auditorium der Academie begeven, waar ecne aanzienlijke schare studenten, zangersgenoodigde Dames en Heeren 's Konings komst verbeidde. Z. M. trad daar binnengevolgd door den ganschen stoet van professorenen plaatste zich voor den katheder, tusschcn de banieren der Academie. Alhoewel er een zetel voor den Koning was geplaatst, bleef Z. M. slaande de rede aanhoorcn, van den rector magnificus, den Hoogleeraar G. J. Mulder, welke nagenoeg het volgende inhield: «Geëerbiedigde en geliefde Vorst! Uit naam van mijne geachte ambt- genoolenvraag ik eerbiedig aan Uwe Majesteit de vergunning, om de Stu denten dezer Hoogeschool aan Uwe Majesteit voor le stellen. Zij zijn de hoop des Vaderlands, de liefde hunner ouders, onze zorg. «De hoop des Vaderlands. Rijk aan bodem is ons Vaderland niet; men kan er geen goud opdelven noch edelgesteenten vinden, God zij gedankt, neen Sire! uit dorre heiden-gronden en moerassen is ons land le zaamge- steld die op verre na niet genoeg opleveren om het Ned. volk te voeden. Nogmaals God dank, wij behoeven het goud van Peru, noch de goudmijnen van Californie of Australië; door den ijver en de vlijt onzer voorouders wer den onze poelen en moerassen droog gemaakten aan die jongelingen is het opgedragen den bodem van Ned. volk in goeden slaat te houden. Op dien bodem echter is een Leeuw gekweekt, de Nederl.-Leeuwdie zijn gebit ge toond heeft op vele plaatsen der aardeom den overmoed van vreemden te temmenof hen die hem aanranden met de manen in het aangezigt heeft geslagen, opdat het volk gelukkig zij in kracht en vrijheid. Ja vrijheid is het volk geschonkenmaatschappelijke en zedelijke vrijheid. Het is het ge slacht van Uwe Majesteit dat het Ned. volk heeft vrij gemaakt, gebonden aan 't geen goed is en welluidt. Zijn deze jongelingen de hoop van het vaderland, zij zijn ook de hoop van Uwe Majesteit, de hoop van Oranje en Nederlanddie onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn. Met Nederland en Oranje leven en sterven zij. Ik mag uwe Majesteit wijzen op de teekencn die hier voorhanden zijn (Spreker wees op de veroverde wapenen) en die ge tuigen van den zin: Ons goed en bloed beschik, bepaal Wij geven 't goud en grijpen 't staal. «Zij zijn de liefde hunner ouders. De liefde is het Sire. die alles goeds hekroonen doet. Ik mag het met trots op de natie waartoe ik behoor beken nen die liefde zou voldoende zijn, om ten blijk te strekken van de eenheid van het Nederlandsche volkaan hetwelk de liefde scherp is ingeprent tot God, tot den Koning. Die liefde koestert Nederland, en het is daarom dat, wanneer het bij andere volkeren stormt, bij ons niel dan eene ligte deining wordt waargenomen. De liefde zet deze jongelingen aan tot beoefening der wetenschappen en tot hunne maatschappelijke vorming zoodat van hen is te wachten heul en steun in de toekomst. Hier treffen wij wederom Uw edel geslacht aan als eene bron van geluk voor Nederland. Is het belangwekkend de roemrijke wapenfeiten van uwe vaderen te lezen er is nog iels dat hooger staat en dat van Uw stamhuis zoo roemvol getuigd werd in het gezegde van een Brilsch geschiedschrijver: «dat geen enkel ge slacht zoo zeer heeft bijgedragen tot de beschaving, als dat van Oranje!" Aan Uw geslacht Sire hebben wij dus niet alleen onze vrijheid en onafhan kelijkheid te danken, maar, volgens den Brit. droeg het meer dan eenig ander geslacht bij tot de beschaving. Geen wonder dan dat deze jongelingen aan Uwe Majesteit zoo zeer zijn gehecht. «Onze zorg: de zorg van deze mannen van wetenschap. Wij gaan met deze jongelingen om als met onze jongere broeders. Wij wijzen hen op de geschiedenis, en trachten hen op te leiden tot goede burgers van den staat, die de orde en rust handhaven. Onze zorg: onze Hoogeschool is in eene stad geplaatst, die de wetenschappen weet op prijs te stellen, aan welker hoofd een bestuur staat, dat wij nooit le vergeefs om hulp vragen in een gewest dat ons ten steun verstrekt, wanneer zulks wordt gewenscht. Onze zorg: het leven van Uwe Maj. wordt gewijd, om te zorgen de wetenschappen voor te staan en voor de goede orde te waken.Ik mag het van Uwe Maj. thans niet vergen, om Uwe aandacht te wijden aan de honderde voorbeelden die van Uwer Maj. belangstelling in wetenschappen zouden kunnen bijgebragt worden een enkel zij mij vergund te noemende .beschikking van het eer metaal waardoor een wedstrijd wordt bevorderddie hen allen ten prikkel strekt. Doch hel zij hun vergund thans zelve tol U te spreken Sire, te spreken in de taal des Dichters." Ilicrop begonnen eenige zangers, uit het studentencorps, eenige coupletten van Mr. J. van Lennep, voor deze gelegenheid door den lieer KufFeralh op muziek gezet, met volle borst voor le dragen; waarna Z. M. naar de stu derende jongelingschap toetrad, en hen nagenoeg in deze woorden toesprak «Ik vind geenc woorden, om het gevoel uit te drukken van hetwelk thans mijn hart doordrongen is. Slechts weinige woorden zal ik tot u zeg gen: wanneer ik iets heb kunnen doen tot den bloei, lot de welvaart, tot den roem van de Nederl. Hoogescholendan heb ik niet meer dan een du renmij aangenamen pligt vervuld. Gods besten zegen wensch ik U van harte toe, U allen, ja U allen in het bijzonder!" Z. M. bezocht toen de Akademische bibliotheek, het Museum van den Hooglccraar van Lidth de Jeude en de Zoölogische tuinenen gebruikte daarna een klein collation terwijl de liedertafel Aurora een zangstuk voor droeg, door den Heer Craeyvanger vervaardigd. Vervolgens bezocht Z. M. het Chemisch laboratorium, den Hortus Academicus, hel terrein voor het ontworpen nieuwe Observatorium, de Akademische kabinetten en het Na tuurkundig kabinet. Om 6 ure nam de Koning deel aan eenen maaltijd hem in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen door de Stedelijke regering, namens de stad Utrecht aangeboden. Na afloop van dien maaltijd, had er eene soiree musieale plaats, waarop de autoriteiten en de leden van het Stads-Concert waren genooodigd. Omstreeks half 11 ure reed Z. M. weder af. Dadelijk daarna begon men eene prachtige verlichting op den Domstoren met Bengaalsch vuur af te ste ken welke met vuurwerk, lichtballen en vuurfonteinen werd afgewisseld. Vrijdag heeft Z. M. eenige inrigtingen in deze stad bezigtigdwelke niet in betrekking lot de Akademie staan. Tot lid der I'rov. Stalen van Zuidholland is le Dordrecht bij herstem ming verkozen Jhr. J. N. J. Jantzon van Erfïrenten van Babilonienhroek met 154 van de 298 uilgebragle stemmen, tegen Mr. P. Blussé van Oud- Al biasdie 144 stemmen verkregen had. De Staats-Cour. bevat het programma van de opening der Stalen-Ge- neraal op aanstaanden Maandag. Te Delftshaven is het bouwen van een nieuwe pastorie ten behoeve der Hervormde gemeente aangenomen voor ƒ8,000 door B. Backer en C. Met selaar aldaar. Gisteren zijn te Rotterdam aangegeven 52 cholera-zieken32 over leden, 11 hersteld. Te Willemsoord is op de aldaar liggende Zweedsche stoomboot het bronzen standbeeld aan boord gebragt voor Johan Bernadottein leven Ko ning van Zweden vervaardigd in de fabriek van de Heeren Enthoven en C°. te 's Gravenhage. Het heeft eene zwaarte van 24,000 en strekt de ver vaardigers tot eer. Op de Noorder Haaks, Onrust, is den 14dcn gestrand de Fransche brik Justin met eene lading stukgoederen van Havre de Grace naar Petersburg; een groot gedeelte der lading is met sloepen gered, doch het schip zal weg zijn. Te Akkrum (p. Friesland) is in den nacht van den 13dcn op den 14,loa dezer, ten huize van den lieer R. AU. van der A'echteen brutale diefstal gepleegd, namelijk van 4 zilveren hoofdstellen, 2 dito koffijvazen, 1 dito tabakspot, 1 dito aansteekerskomfoor en een dito tabaksdoos, welke voorwer pen behoorden tot de groote en belangrijke verzameling van fraaije prijzen door genoemden Heer en leden zijner familievroeger met hunne beroemde paarden op onderscheidene harddraverijen gewonnen. Den 10lIcn is de landmaat van Batavia te Triest aangekomen, berigten medebrengende lol 25 Julij. Volgens het schrijven van den 15(lcn dezer uit Parijs aan de Indépen- dance Beigebeschouwen de best onderrigte staatslieden aldaar, de vrede breuk tusschen Turkye en Rusland als volkomen bestaande. De hevige gisting die vooral ook in Aziatisch Turkye onder de bevolking heerscht maakt het den Turkscben rijksraad moeijelijk, en een geweerschot op de oevers van den Donau zou een vonk zijndie het gansche Oosten in vuur en vlam kan zetten. Op verscheiden Belgische graanmarkten vertoonde zich weder eene strek king tot prijsverhooging, terwijl zij minder ruim voorzien zijn dan gewoonlijk. Eene nieuwe reuzen slinger-plant, Wislaria Conseguanais van China naar Engeland overgebragt, en op het landgoed van den Graaf van Lindsay le Uflington-housc, le zien. De bladen van die plant bedekken het geheele huis van 2 verdiepingen, lot aan de schoorsleenen. De takken loopen niet minder dan 110 voet uit elkander; duizenden helder blaauwen bloemen ieder 10 a 12 voelen lang, hangen als druiventrossen tusschen de licht groene bladeren en leveren een prachtig gezigt. 's GRAVENHAGE, 17 September. Bij besluit van den 15dcn dezer, heeft Z. M. bevorderd tot Commandeurs der Orde van den Nederl. Leeuw, de Heeren: D. Blankenheym, Jhr. Mr. J. C. Martens van Sevenhoven en Mr. J. A. Philipseleden van de Eerste Kamer der Statcn-Gcneraal en gewezen Voorzitters dier Kamer; en benoemd tot Rid der der Orde van den Nederl. Leeuw den Heer Mr. AV. 11. Dullcrtgewezen Voorzitter van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2