teil liet zicli tot ccnc eer de beraadslagingen van dat congres bij te wonen; alfcmeen werd erkend dat bet nootlig was bet aanlal teckenscholen te ver meerderen en aan de werklieden gelegenheid te geven om de modellen der oudheid en der nieuwe tijden te bestuderen. Men mag verwachten dat weldra in elke groote fabriekstad van het Vereenigd Rijk verzamelingen van model len en toestellen tot stand komen, ingerigt voor dien nijverheidstak die er het meest bloeit." FRIKHRIJK. PARIJS13 September. Bij een spiegelgevecht, te St. Germain gehouden, zijn door de dreuning van liet geschut, al de glasruiten aldaar alsook te Chalon en Pecq verbrijzeld. Uit eene statistiek omtrent Algerië blijktdat deze kolonie met den aan vang des jaars 246,431 inwoners telde, waarvan de helft uit inboorlingen bestond; onder de 124,401 inwoners van Europesche afkomst waren 69,980 Franschcn, 35,129 Spanjaarden, 526 Belgen en Nederlanders, enz. Twee troepen stieren, die uit Spanje naar het zuiden des lands vci- voerd werden, om in stierengevechten te worden gebruikt, hebben aan hunne geleiders weten te ontkomen en maken thans den weg tnsschen Tarascon en Arles onveilig. Twee zijn er door den spoortrein vcrmorscld een heeft een' landman aangevallen en zware wonden toegebragt. OOSTENRIJK. AVEENEN, 11 September. Z. M. beeft in zijne bezittingen en Italië de vervolging van 185 personen wegens staalkundige misdrijven geschorst, 20 ter dood veroordeelden bege nadigd en 44 verligting van straf gegeven. De boeken die op de gymnasia gebruikt worden, zullen aan een nieuw onderzoek worden onderworpen, omdat de strekking er van niet gemeend werd te voldoen aan de behoefte der R. K. jeugd. llier ontvangen bcriglen bevestigen het, dat de Keizer van Rusland de door Turkyc in de Wccncr voorstellen geëischtc wijzigingen, bepaaldelijk verwor pen heeft. Men ziet de verschijning van een nieuw Russisch memorandum te gemoet. De Keizer van Ruslandvergezeld van den Rijkskanselier von Nessel- rode en den Heer von Meijendorf, wordt te Olmutz verwacht om daar met onzen Keizer de groote manoeuvres der troepen bij te wonen. Men verwacht er ook den Prins van Pruissen. FRANKFORT. 13 September. Uit Statistieke opgaven die thans door Duilsche dagbladen worden medege deeld, blijkt: dat het Koningrijk Wurtcmberg en het Groothertogdom Hessen in den aanvang dezes jaars minder inwoners telden dan een jaar vroeger. De natuurlijke bevolkingsvermeerdering is er door dc landverhuizing overtroffen. In het Groothertogdom Hessen zijn ecnige dorpen geheel door de inwoners verlaten. In het Keurvorstendom Hessen zijn onlangs weder maatregelen door de Regering genomen om het landverhuizen zoo veel mogelijk te bemoeijelijken. In de Saksische Vorstendommen worden arme ingezetenen uit openbare kassen ondersteund in het goedmaken van de kosten der landverhuizing. Den 8sten is de algemeene vergadering van de Gustaaf-Adolf Vereeniging te Koburg geslotenhet volgend jaar zal zij te Brunswijk worden gehouden. RITSLAN D. De Keizerlijke Bibliotheek te Petersburg heeft ten vorigen jare eene aan zienlijke uitbreiding erlangddoor den aankoop van oude Russische hand schriften, boeken, plaatwerken enz., afkomstig van de verzameling Pogodin, die voor 15,000 roebels werd gekocht. Behalve dezen boekenschat werd de bibliotheek van Dr. P.oux aangekochten ontving zij de boekerij van den .Superintendant von Berg ten geschenke, terwijl een deel der bibliotheek van de Hermitage met de Keizerlijke werd vereenigd. Bij de nieuwe aankoopen beeft men voornamelijk getracht alles te verzamelen wat in dc Russische of in kerkelijk Slavonische taal, hetzij in Rusland, hetzij elders is gedrukt, als ook alle vreemde werken die over Rusland handelen. Onder de kostbare werken waarmede de bibliotheek is verrijkt, beklccden die over de natuur lijke geschiedenis en de aardrijkskunde eene eerste plaats. In het geheel is de bibliotheek, behalve met de reeds vermelde boekverzamelingen, vermeer derd met 6201 voltooide werken cn 859 andere die nog bij afleveringen hel licht zien. Deze Keizerlijke bibliotheek is beroemd door hare rijke verzameling Sla vische handschriftentot wier uitbreiding zij voor geene uitgaven terugdeinst. In den jongsten tijd heeft men in de kloosters der Kophten verscheidene zeer oude en hoogst belangrijke handschriften ontdekt. Daardoor is de Keizerlijke bibliotheek, door tusschenkomst van een geleerde die met dat doel onlangs Egypte heeft bezocht, in het bezit geraakt van vier kostbare handschriften, uit een der kloosters in de woestijn gehaald en bestaande in1°. de vier boeken van Samuel; 2°. de zendbrieven van den II. Paulus; 3°. een uittrek sel van de geschriften der kerkvaders cn van hunne legenden, en 4°. eene Syrische vertaling van de geschiedenis der kerk door Eusebius. Volgens de meening van den vermaarden orientalist Dornzijn al die handschriften vóór de 8sle eeuw vervaardigd. Dat van Eusebius voert het jaartal 463en is derhalve slechts 123 jaren jonger dan het oorspronkelijke geschrift van Euse bius. Het Britsche museum alleen bezit een handschrift van gelijke waarde, en dit bevat nog slechts de vijf eerste boeken, terwijl dat van Petersburg het 8ste, 9de en 10ie boek behelst, Tl'RKYE. KONSTANT1NOPEL1 September. De Porte gaat voort, het land in staat van tegenweer te stellen, vast over tuigd dat Rusland de voorgestelde wijzigingen niet zal aannemen. De 2de ban der landweer, sterk 80,000 man, wordt thans geligt en dit vindt van dc zijde der bevolking geene tegenkanting. Al de daaraan verbonden kosten cn die tot het in orde brengen van het oorlogsmaterieel, worden allen met kontan.t geld betaaldvan waar de Regering al dat geld heeftis onbe- grijpelijk. De Russchen versterken zich in de Vorstendommen al meer en meer, zoodathetgeen gemeld werddat zij ze vóór den winter zouden verlaten op geen den minsten grond rust. - De Nederlandsche flolille, welke, onder bevel van den Schout-bij-Nacht Bouricius, haar slation voor Smyrna zal nemen, zal bestaan uit de fregatten Prins van Oranje van 60, dc Doggersbank van 60, de Palembang van 40, de korvet de Zeehond van 12, de goelet Macassar van 6 en dc stoombooten Amsterdam van 15 en Soembing van 4 kanonnen. Onlangs is eene weduwe uit Jassy te Jeruzalem overleden, na alvorens een wettig testament te hebben gemaakt, en haar vermogen onder de hoede van den Moldavischen Consul aldaar gesteld te hebben. Ten gevolge hiervan werd tol alle zekerheid haar kapitaal naar de kanselarij van dit consulaat gebragt. Middelerwijl verspreidde zich het gerucht onder de Turken, dat de weduwe groote schatten nagelaten had; waarop de Gouverneur der stad, Hafiz-Pacha, een ambtenaar naar het consulaat afzond, om de nalatenschap in bezit te nemen, die, volgens zijne meening, aan de Moskeeën en andere openbare Turksche instellingen verviel. De Consul verklaarde dezen beambte, dat hij vooraf aan den Moldavischen Zaakgelastigde te Konstantinopel van dit feit kennis moest geven, cn zijne beslissing afwachten, doch den koffer, waarin het kapitaal van de weduwe verborgen was, als Moldavisch eigendom zoo lang onder zijne berusting zou houden. De Pacha liet hierop de deuren van de kanselarij openbreken, den koffer er uithalen, de sloten springen, en het daarin verborgene uitnemen. Over hetgeen de koffer bevatte en het oog merk van den Pacha, liepen alsloen allerlei geruchten. De Moldavische Consul liet niet na ten ernstigste te protesteren tegen deze, alle volkenregt vertrap pende, handelwijze van den Gouverneur en heeft, tot op nader order, zijne betrekkingen met de Turksche Overheden afgebroken. Te Damascus zijn de Engelsche en Fransche Consuls beleedigd cn te Aleppo zijn ook onlusten door de fanatieke Turken veroorzaakt. TEREENIGDE STATEN. In Junij 1851 is in den Noord-Amcrikaanschen Staat Maine door dc beide Wetgevende Vergaderingen eene wet vastgesteld, houdende verbod van het vervaardigen en verkoopen van bedwelmende drankenanders dan voor genees kundig gebruik, cn dan door daarvoor aangewezen personen, met bepaling: o. a.dat de overtreders van dit verbod zullen worden gestraft met eene geldboete (ten behoeve van de armen), en in geval van wanbetaling met ge vangenisstraf; dat, op aangifte van drie stemgeregligde burgers, door de plaatselijke overheid huiszoeking naar de verbodene dranken gedaan zal wor den dat de gevondene hoeveelheden zullen worden vernietigddat alle over eenkomsten wegens koop of levering van bedwelmende drankenin regten van onwaarde zijn; enz. Deze wet is in Julij van dat zelfde jaar in den genoemden Slaat, niet zonder veel tegenstand, in werking gebragt, maar ge streng gehandhaafd, en heeft vervolgens eene zoo blijkbaar goede uitwerking gehad op de openbare zedelijkheid, op de vermindering van het getal der misdrijven en tevens van dat der behoeftigen, dat de bevolking zeer met haar is ingenomen, en dat allengs ook in andere Stalen van de Unie dergelijke verbodswet is tot stand gebragt. De Staten, die tot dus ver het voorbeeld van Maine gevolgd hebben, zijn: Massachusetts, Rhode-Island, Vermont en nu laatstelijk Michigan. In de Britsche Noord-Amcrikaansche kolonie Nieuw- Brunswijk is insgelijks zoodanige wet door de koloniale Wetgeving aangeno men, en onlangs door de Koningin bekrachtigd. In andere tot het groote Noord-Amcrikaansche Gemeenebest behoorende Staten: zoo als in Delaware, Illinois, Ohio en Wisconsinis het vervaardigen en verkoopen van bedwel mende dranken niet volstrekt onder strafbepalingen verboden, maar door be perkende verordeningen belemmerd. In een der dagbladen van Louisiana, van den 23 Augustus 11., leest men eene daad van onmenschclijkheidwaarvan eene oude neger, Johnson genaamd, slaaf van Karei Hines, het slagtoffer is geworden. Johnson is ge storven aan de gevolgen ecner wreede straf, hem door zijnen meester opge legd. Deze 86-jarige grijsaard werd door iedereen geachtzoowel om zijne eerlijkheid en matigheid als omdat hij zoo vele treffende gebeurtenissen uit het omwentelingstijdperk beleefd had. Een kleinen misslag begaan hebbende, was het monster wiens slaaf hij was, hier over zoodanig verbitterddat hij hem zoo geeselde en schopte, dat hij er van stierf. Na zijnen slaaf vermoord te hebben, haastte zich Hines, ontsteld door zijne misdaad, om hem te doen begraven. Maar de Justitie door het zich verspreidend gerucht ingelicht zijnde van hetgene was voorgevallenbegaf zich de daartoe bevoegde ambtenaar bij den planter, liet het lijk opgraven en stelde een onderzoek in. Het eenparig gevoelen der Jury, waaronder men vele Genecsheeren lelde, luide: dat de neger overleden was aan de slagen die hem toegebragt waren. Na zijn onderzoek geëindigd te hebben, liet de beambte den dader dezer barbaarschheid dadelijk naar de gevangenis voeren. Dc gele koorts bleef te New-Orleans nog woeden en nam er zelfs toe. In de 3 laatste weken waren er 3669 menschen aan gestorven.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3