LEYDSCHE COURANT, WOENSDAG, 14 SEPTEMBER. BIMEXLANBSCHE BEPJGTEN. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Do Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 13 September. Voor de verkiezing van één Lid van den Gemeenteraad zijn op lieden 1Ï3. 3 slembriefjes ingeleverd van de 1419 Kiesbcvoegden. Gisteren is de stoomboot tie Volharding in geregelde vaart gekomen tussclien hier en Amsterdam en terug, en zal nu (zie de Advertentie) eiken dag de gemeenschap tussclien die twee steden en de tusschenliggende dorpen onderhouden. Zooals wij vernemen, moet die boot uitnemend ingerigt zijn en voor de passagiers alle gemakken aanbieden, zoodat er vooruitzigt voor de ondernemers bestaal, dat van dit nieuwe en versnelde middel van vervoer, veelvuldig gebruik zal worden gemaakt. Vrijdag had de Prijsuitdecling onder de Kwcekelingcn van het Paeda- gogitim, voor het onderwijs der Oude Talen, onder het bestuur van den Wei-Kil. Zeer Gel. lieer J. J. de Gelder, Phil. Theor. Mag. Lit. Hum. Doctor, in de Slads-Gehoorzaal plaats. Twee Kwcckelingen der hoogste klasse hielden door hen zclven opgestelde redevoeringen, namelijk J. 11. Zilver Rupe, de Car- minibus Ilomeri et Virgilii epicis en A. H. II. E. Bonsquetde Andromaches lamentatione in morte Hectoris. Daarna werden de Eereprijzen aan de on derscheidene Jongelingen in de verschillende klassen uitgedeeld, namelijk (in rangorde van de klassen-verdeeling voor de Oude Talen) Eerste Klasse. Eerste Afdeeling. Aan J. 11. Zilver Piupe, een prijs voor de Oude Talen, een Getuigschrift, dat de prijs voor de Wiskundeeerste klasse, door het lot legen II. P. C. Gerlings verloren is, de prijs voor de Oude Ge schiedenis, eerste klasse en een prijs voor het Engelseheerste klasse; aan A. 11. E. 11. Bousquet, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Duitsch en Engelseh, eerste klasse; aan L. Fangman een prijs voor de Oude Talen. Eerste Klasse. Tweede Afdeeling. Aan B. A. Barkcyeen prijs voor de Oude Talen en een Getuigschrift, dat de prijs voor de Wiskunde, tweede klasse, tweede afdeeling, door het lot tegen J. Eigcmnn verloren is; aan S. P. J. Kros, een prijs voor de Oude Talen; aan L. Beyerinekeen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Duitsch, eerste klasse; aan A. du Rieu, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Duitsch, eerste klasse; aan 11. J. C. Stoffels, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de W iskunde, tweedeklasse, tweede a'dealing, en de prijs voor de Natuurkunde. Tweede Klasse. Aan C. G. C. Reinvvardt Collot d'Escury en M. G. Bent- fort, elk een prijs voor de Oude Talen. Derde Klasse. Eerste Afdeeling. Aan C. T. van Westrheene en G. II. Blanken Wz.elk een prijs voor de Oude Talen; aan J. Koetsereen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Engelseh, tweede klasse; aan S. A. Buddingh, een Getuigschrift voor het Grieksch. Derde Klasse. Tweede Afdeeling. Aan F. Hoogenstraaieneen prijs voor «de Oude Talen, een prijs voor het Engelseh, tweede klasse, een extra prijs voor de Oude en een extra prijs voor de Nieuwe Geschiedenis; aan 51. Buys, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis, eerste klasse; aan J. J. Eigeman een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Wiskunde, derde klasse, de prijs voor de Oude Geschiedenis, eerste klasse en een prijs voor het Engelsehtweede klasseaan P. A. de Geldereen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Engelseh, tweede klasse; aan Al. Eigeinan, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Wiskunde, tweede klasse, tweede afdeeling, door het lot legen B. A. Barkcy; aan J. van der Burght, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Fransch, vtvvecde klasse; aan C. A. Granprc Molière, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis, tweede klasse en een prijs voor het Engelseh, derde klasse; aan 11. F. C. Gerlings, een prijs voor de Oude Talen en de prijs voor het Teckenenaan B. van den Broeckeen prijs voor de Oude Talen; aan 11. Hasselman, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Engelseh, tweede klasse; aan II. A. de Baas en L. II. Houlhuyzen, elk een prijs voor de Oude Talen. Vierde Klasse. Eerste Afdeeling. Aan W. M. S. Junius, ecu prijs voor de Oude Talen aan II. Kieviteen prijs voor de Oude Talen de prijs voor de Geschiedenis, tweede klasse en een prijs voor het Engelseh, derde klasse; aan G. AA 11. de Vriese en G. S. Iluygcns, elk een prijs voor de Ondc Ta len; aan G. H. Blankeneen prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Wis kunde, vierde klasse en een prijs voor liet Duitsch, derde klasse; aan J. E. Peltenburg, oen prijs voor de Oude Talen; aan A. Brown, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor hel Duitsch, derde klasse; aan J. J. van der Weyde, een prijs voor de Oude Talen. Vierde Klasse. Tweede Afdeeling. Aan A. P. Slicher van BalliJ. E. A. van Lansberge en P. Knuttel elk een prijs voor de Oude Talen. Voorbereidende Klasse. Eerste Afdeeling. Aan W. F. Kaiser, een prijs voor de Hollandsche .Spraakleer en een prijs voor hel Engelseh en Duitsch, tweede klasse; aan H. P. C. de Pauw Gerlings, een prijs voor de Fransche Grammatica, de prijs voor de Wiskunde, eerste klasse, door het lot tegen J. II Zilver Bnpc, een prijs voor het Engelseh, derde klasse en een Getuig schrift voor liet Teekenen als tweede prijs; aan K. A. Tiouwenhorst Mulder, een prijs voor de Cijferkunst. A'oorbereidende Klasse. Tweede Afdeeling. Aan J. A. Stuffken, een prijs voor de Fransche Grammatica cn een prijs voor hel Duitsch, derde klasse; aan E. Collot d'Escury, een prijs voor de Hollandsche Spraakleer; aan L. Fieg- neaueen prijs voor de Cijferkunst en aan AA'. Benlinck, een prijs voor de Fransche Grammatica. AV. II. Hubrecht, was door ernstige ongesteldheid en door afwezigheid tot herstel zijner gezondheid belemmerd, dezen Cursus te weinig school geweest en J. AV. D. van Dongen had de lessen te korten tijd bijgewoond, om naar Getuigschriften en Eereprijzen te kunnen mededingen. Na den afloop van dit alles bedankte de kweekeling L. Beyerinek, mede uit naam zijner medemakkers, de toehoorders, in eene korte door hemzelven opgestelde toespraak, voor hunne verecrende tegenwoordigheid. Te Delft zijn den uJt Je lessenaar van den Secretaris der Koriinkl. Academie, in het gebouw, gestolen: stukken van ƒ2.50, bank- en munthil- letlcn, te zemen ter waarde van ƒ2,815, van welken diefstal verdacht wordt gehouden een bediende aan de Akademie, die voortvluglig is. Uit Gouda wordt gemelddat het gedenkleeken voor Mevrouw de we duwe van Meertengeboren Scliilperoort reeds in de Groote Kerk is opgerigt en zal ontbloot worden, als de inwendige vertinimering van dat gebouw vol tooid zal zijn. Aan liet gesticht Meerenberg bij Haarlem wordt een ongehuwd persoon, van middelbaren leeftijd, fatsoendelijken stand en beschaafde opvoeding, als Opzigter gevraagd over de lijders, tegen eene bezoldiging van ƒ300 benevens kost, inwoning, bewasscbcn en geneeskundige luilp. Belanghebbenden kunnen zich iederen Dingsdag vóór 1° October in persoon vervoegen bij den Direc teur van dat gesticht. Uit Utrecht schrijft men, dat aldaar, zoowel de Regering als de Bur gerij en de Studenten veel toebereidselen maken om Z. M.die er den 14<Ien verwacht wordt, te ontvangen. Er zijn twee eerewachlen opgerigt. eene van Burgers en eene van Studenten. Uit genoemde stad meldt men nog het volgende: Wij vernemen van vele kanten, dal de aanvoer van aardappelen verbazend is, cn dat op enkele plaatsen, waar de speculanten niet in het spel komen om de prijzen hoog te houden, ze reeds a 2.per mud zijn verkocht. Heden verkocht men hiel de mud nog voor 2.50 en meer, ofschoon men in Amsterdam hij honderde mudden aanvoert voor 2.en ƒ2,10, aardappelen die uiterst best worden bevonden. In Nijmegen en elders is de prijs ook ƒ2.Door liet nog ver tragen van bet opdoen van winterprovisie zal men dus medewerken om den speculatiegeest op dat artikel een weinig te doen verfluauvvenwant er zijn aardappelen in overvloed. Zondag morgen ten 10 ure beeft er in bel Kamp eene kerkparade plaats gehad. Bij de godsdienstoefening werd de dienst vervuld door den AA'el-Eerw. Heer Speelman. Teri 12 ure groote parade. Ten 3 ure was er groot diner van 30 couverts bij Z. M. Onder de bezoekers van bet Kamp te Zeyst behoort de gepensiorineerde Majoor A'ske, die thans den ouderdom van 88 jaren heeft bereikt; hij is de oudste Officier des legers en diende reeds onder Prins Willem V. Den 8slcn kwamen te Zutphen van het Loo aan, de Fransche Generaal Rollin en de Chef d'escadron Favé, begeleid door den Adjudant des Konings den Heer Mansfeldtmet het doel, om de inrigting van den Pontontrein hij ons leger in oogensehouw te nemen en de exercitiën der Pontonniers bij te wonen. Oniniddelijk na de aankomst dezer Hceren op de exeiciticplaats,

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1