onder het Iersche volk zou heerschenbij deze gelegenheid nog nergens jegens de Koningin is aan den dag gelegd. H. M. heeft volgens de jongste berigten uit Dublin, werkelijk, met haar gezin en hofstoet, een bezoek gebragt aan den Heer Dargan, den rijken Ierschen koopman die de gansche Dublinsche Tentoonstelling bekostigt. Wel ken indruk dit op het publiek maakt, kan worden afgeleid uit het volgende j artikel \an het Freeman's Journal, het Dublinsche orgaan der Iersche partij. Hel bezoek waarmede de Koningin den Heer Dargan aan zijne woning j heeft vereerd, is eene openlijke verklaring dat in haar oog nijverheid en arbeid den mensch adelenen dat, wat ook eene luije aristocratie moge den ken, onze Souvcrcin althans den man eert die, door nijverheid opgekomen zijnde, zich aan de nijverheid blijft wijden en haar onder zijne landgenoolen zoekt te bevorderen. Het bezoek der Koningin bij Dargan is een gedenkwaar dig tijdstip in de historie van den vooruitgang onzer eeuw; het was het eerste bezoek hetwelk immer door de Koningin gebragt is aan eenen onderdaan zon der titel. Elk die in het zweet zijns aanschijns zijn brood eetzal nieuwe kracht tot den arbeid in zich gevoelen, wanneer hij hoort dat eene aan Gra ven en Hertogen ontzegde eer niet te groot is geacht voor iemand die zijne opkomst aan den handenarbeid te danken heeft. De Ieren van elke klasse zullen het bezoek bij Dargan aanmerken als een aan hunne natie gebragt eerbewijs." Prins Albert, gemaal der Koningin heeft 25 gegeven voor het gc- denkteeken van Dr. Jenner, den uitvinder van de koepokinenting. Den 31sten Augustus is alhier de eerste vergadering gehouden van deel nemers in de maatschappij die opgerigt is om eenen onderaardschen spoor weg aan te leggen. Deze spoorweg zal vooreerst slechts 2^ Engelschen mijlen lang zijnmaar het plan is de onderneming allengs verder uit te breiden, en eindelijk al de nabij Londen eindigende spoorwegen door eene ondergrondsche gemeenschap met het middenpunt der stadmet het postkan toor en andere voorname inrigtingen te verbinden. Op de hoofdpunten van de slad neemt het verkeer zoo zeer toe, dat de straten welhaast te eng wor den om hierin te voorzienzijn eenige spoorbanen over de huizen heen ge legd; maar deze schijnen ondoelmatig of althans al te kostbaar bevonden te zijn. De bezwaren tegen onderaardsche spoorwegennamelijk vochtigheid donkerheiden gebrek aan versche lucht, hopen de ondernemers te vermijden; te dien einde zullen ook hunne rijtuigen niet door stoomkracht bewogen wordenmaar door eenig ander middelhetwelk in het verslag van het be stuur niet nader wordt aangeduid. De baan zal door een gewelfden gang loopen en vier stations hebben, bij elk van welke eene opening zal gemaakt worden tot gemeenschap met den beganen grond. De vrachtprijzen zullen beneden bet tegenwoordig tarief der omnibus-rijtuigen worden gesteld. Het fonds der maatschappij bedraagt 300,000 en de uitvoering der werken is volgens het rapport voor eene mindere som aanbesteed. Het bestuur begroot de zuivere opbrengst der onderneming op niet minder dan 8 pCt. van het aan te wenden kapitaal. Gisteren namiddag had een treurig ongeluk op den groolen noorder spoorweg plaats, waarbij echter gelukkig niemand het leven verloren heeft. Nabij het station van Hornsey botsten namelijk, een van Doncasler in Yorks hire komende kolentrein en een van Londen komende speciale trein hevig te gen elkander, waardoor bijna al de personen welke zich in de rijtuigen van laatstgenoemden trein bevonden van hunne zitplaatsen geworpen en meer of minder zwaar gekwetst of gekneusd werden. Tot dit getal behoorden de Lord Maire van Londen, die op weg naar Sheffield was, om aldaar het jaarlijksch i feest van het messenmakersgenootschap bij te wonen. Hij is zwaar in het aangezigtaan neus en mond gewond en gekneusden kan niet dan met de grootste moeite spreken of slikken. Indien hij niet, zoodra het onheil hem overkwam, zwaar gebloed had, konden de gevolgen doodelijk geweest zijn. Ook Sir J. Duke, de maire van Southampton, heeft soortgelijke kwetsuren j bekomen. Onder de verdere gekwetsten zijn twee jonge dames uit deze hoofdstad, een Procureurs-klerk en een Heer uit Grantham. Deze laatste is het zwaarste van allen bezeerd. I Den istcn is te Genève eene Anglikaanscbe kerk ingewijd door den Lord- Bisschop van AVinchester. BEhGIE. BRUSSEL, 5 September. De Koning heeft een kostbaar geschenk van den Koning van Pruissen ontvangen, zijnde eene kolom van marmer mosaïk waarop eene vaas; bet geheel is zamcngesteld uit ruim 4 millioen steentjes, monsters van de zeldzaamste marmersoorten. De klasse schoone kunsten der Koninklijke Belgische Akademie heeft uitspraak gedaan omtrent de uitgeschrevene prijsvraag voor eene triomphale symphonieter gelegenheid van het huwelijk des Hertogs van Brabant; 31 partituren waren ingeschreven de prijszijnde eene gouden medaille ter waarde van 1500 francs, is toegekend aan den Heer Hugo Ulrich, componist te Berlijn. Hier te lande zijn de prijzen der granen aann merkelijk gedaald. FBiSHRIJH. PARIJS4 September. De graanprijzen zijn aan het dalen; op sommige plaatsen is die daling zelfs aanzienlijk. De Regering heeft eenige Officieren benoemd om de manoeuvres in de kampen van Olrautz en Marengo bij te wonen; zoo men weet zijn met ge lijk doel de Heeren Rolin en Favé naar Nederland gezonden. Een tuinman van Gisors heeft van zijn neef die met een beestenspel reisde, 70,000 frs. geërfd, op voorwaarde, dat hij behoorlijk zorg dragc voor de lievelingen van den overledene, bestaande in 2 leeuwen, 1 leeuwin, 2 panthers, 2 tijgers, 1 boa, 1 hyena, 1 krokkodil, die reeds drie mcnschen om het leven gebragt heeft en 2 beeren, die zich aan hetzelfde misdrijf heb ben schuldig gemaakt. De feestdag van Napoleon I is in Algerië met veel luister gevierd. De vele pogingen tot kolonisatie aldaar zijn lot nu toe, ofschoon meer dan 100 millioen fr. gekost hebbende, met geen gunstigen uitslag bekroond. Geeft de invoer van Chinezen op Cuba gunstige uitkomsten, dan zullen ook deze in Algerië worden ingevoerd. PRUIS SEN. BERLIJN, 4 September. De kooplieden die in de laatste dagen van hier, uit Saksen en uit de Ne derlanden te Breslau zijn aangekomen, hebben aanzienlijke inkoopen in alle soorten van wol gedaaner heerscht op onze wolmarkt eene bijzondere le vendigheid. De Russische en Poolsche wollen voor middelbaar en fijn laken a 6575 en 74 85 thaler zijn het meest gezocht; de eerste Silesische soort was in vergelijking niet in trek. Voor Loc1cen-vio\ van Polen en Posen werd 6568 th. besteed; voor vette Silesische 6570 lh., voor wol van gestor vene schapen van 7580, voor korte lamswol 8095, met veel omzet en vasten prijs. Er zijn in zes dagen 3,500 quintalcn verkocht, en men wacht niet minder omzet in de volgende dagen. De Katholieke Kirchliche Anzeiger is alhier in beslag genomen. Te Stettin was de cholera afnemende; den lsten dezer waren nog 62 lijders in behandeling. De Hertog van Brunswijk heeft het lot der schoolmeesters zeer verbe terd; elk onderwijzer ontvangt thans een inkomen van 120 thl. en vrije woning. Prinses Amalia van Zweden is gisteren nacht, zonder voorafgegane krankheidplotseling aan hartkramp overleden. Zij was de jongste zuster van Prins Gustaaf AVasa en ruim 48 jaren oud. BEIJEREN. De Koning heeft een besluit genomen ter verbetering der inkomsten van schoolonderwijzers, en aan eene deputatie die daarvoor kwam danken, zijne belangstelling in het volksonderwijs betuigd. »Ik dank u, Mijne Heeren, zoo sprak de Koning, het verheugt mij nit uw adres te vernemen dat gij mij als eenen vriend der schoolmeesters erkent. Ik acht en eer den onder wijzersstand ja ik heb hem lief. Uwe taak is zwaar en moeijelijk en ver- eischt een engelachtig geduldmaar wijdt u geheel aan de opvoeding des volks, want deze ligt voor een groot deel in uwe hand; verspreidt alom we zenlijk nuttige kundighedenwant deze maken een volk braaf en godsdienstig." OOSTENRIJK. AVEENEN, 3 September. Het Ministerie heeft last gegeven tot het aanleggen van een' spoorweg van Verona over Trient naar Botzen; hij zal in Mei 1857 gereed moeten zijn. Bij een besluit van den Stedehouder van Lombardye, den Graaf Stras- soldo, worden op de belasting 16 opcenten gelegd tot dekking der buitenge wone uitgaven, die in de Lombardische provinciën noodzakelijk zijn gemaakt door de gebeurtenissen van 1852 en 1853. Te Karlsbad in Bohemen wordt met ijver gearbeid aan het tot stand brengen van het planom eene Evangelische kerk te bouwen. Eenige Tyrolers welke naar Zwitserland waren getrokken om tot de Protestantsche godsdienst over te gaan hebben op hun verzoek om in hun vaderland te mogen terugkeeren, een afwijzend antwoord bekomen. Omtrent den toestand der monding van den Donau wordt uit Galatz van den 23sten Augustus gemeld, dat 120 schepen met graan heiaden in het Sulinakanaal liggen, die niet in zee kunnen komen. Daaronder bevinden zich verscheideuedie reeds sedert 4 maanden opgehouden worden. Zij lig gen daar als vastgeklonkenen de ladingen zullen ten slotte over boord moe ten geworpen worden. Aan de andere zijde liggen meer dan 400 schepen, die ter inlading naar Galatz en Braïla bestemd zijnwelke niet over de bank knnnen komen. Te Galatz en Braïla zijn de weinige magazijnen met granen opgevuld. Het is ongetwijfeld een toestand, waarvan de handelgeschiedenis geen tweede voorbeeld oplevert. FRANKFORT. 3 September. De groothandel op onze herfstinis, vooral in zijden, wollen en katoenen goederen, heeft reeds gunstige nitkomsten geleverd. Bereids zijn verscheidene groote winkels uitverkocht. De zijden en wollen goederen zijn 15 a 20 pCt. in prijs verhoogd. ZWITSERLAND. Zekere Heer Haldiman te Lausanne heeft aldaar een uitmuntend ingerigt Instituut voor blinden laten bouwen en inrigtenen besteedde voor die inrig- ting jaarlijks nog ruim 40,000 fr. Vele andere ondersteunen die belangrijke inrigting met ruime gaven. Voorts worden in die stad niet alleen aanzien lijke winleruitdeclingen gedaan, maar velen offeren ook groote sommen in het belang des volks op. Een der ingezetenen laat voor eigene rekening een zeer uitgestrekt badhuis bouwen, om den armen kosteloos baden te verschaf fen, en een ander geeft een zeer groot stuk gronds aan de stad tcu ge schenke, tot veilige wandel- en speelplaats voor de jeugd.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3