van uit te rukken, op liet alarm water moesten aandragen, was men den brand ten 10.,- ure meester; hebbende men echter moeien overgaan tot het onverwijld afbreken van de links van het brandende perceel gelegen koek kraam van J. van Essen, van Arnhem, en de naburige kantine van Rood en de Vries, van Amersfoort, en van de IVed. Wickart, van Utrecht, waar door wel aan genoemde eigenaars eene belangrijke schade van meer dan 1000 is tocgebragt, maar ook alle verder gevaar, waaraan het gehcele kamp, bijzonder de kantines naar den linkervleugel, bloot stond, werd afgewend. De daggelderswoningwaarin de brand, welks oorzaak tot dus verre on bekend is, uitbarstte, is lot op den grond toe afgebrand en van den inboedel weinig of niets gered, waardoor de ongelukkige weduwe, die, bijgestaan door hare drie kinderen, met haren handen-arbeid zich een karig stuk brood ver schafte, is geruïneerd. Zijn wij verpligt de activiteit der troepen en de door hunne aanvoerders bewaarde goede orde te roemenmet genoegen hebben wij tevens opgemerkt dat, op last van den Opperbevelhebber, aan de Wed. Dunk en de kraam- en kantine-houders ruime tenten ten gebruike zijn afgestaan. AmstCour.) 15UITENLANDSCHE BERIGTEN. ENOEEAKT». LONDEN, 30 Augustus. Maandag is 11. M. met haren gemaal incognito te Dublin aangekomen om er de Tentoonstelling te bezoeken. Aan de Beurs is Maandag de prijs der Staatsfondsen iets gerezenbij zeer beperkten omzet. Aan de graanmarkt gold de tarwe 2 a 3 sb. het quarter meer dan eene weck geleden; naar builenlandsche tarwe was zeer weinig vraag; in zeilende ladingen werden eenige zaken gedaan. Gerst en erwten rezen 1 sh. hel quarter. Boonen bleven op denzelfdcn prijs. Haver was 1 sh. duurder. Als een heilspellend voorval hetwelk verdere verbetering van den toe stand van het lersche landvolk en toenadering tusschcn Ierland en Engeland belooftwordt in de jongste Engelsche dagbladen het bezoek vermeld van Lord Campbell op zijn uitgestrekt landgoed in Ierland. Vroeger Lord-Kanse- lier, thans Opperregler zijnde, behoort Lord Campbell tot de aanzienlijkste mannen van Engeland: en daar hij Protestant van geloof en Schot van af komst ismoglcn Katholieken Ieren van hem eene harde behandeling ver wachten zoo als de arme lersche boer maar al te vaak van den grootcn grondbezitter ondervindt. Doch hij behandelde zijne pachters met redelijke zachtheid, en toen hij in de vorige week zijne goederen in Ierland bezocht, noodigde hij hen tot een gastmaalw aar hij te midden van 250 boeren en ter zijde van den Roomsch-Kalholieken Priester aanzat. Hij hield onder den maaltijd eene aanspraak tot de aanwezigen, en verklaarde hun dat zij eene billijke en gematigde huur geregeld moesten betalen, maar dat hij gezind was om te hooge pachtsommen te verlagendat zij bij onverdienden tegen spoed op inschikkelijkheid van zijne zijde konden rekenen en bij goed gedrag niet van hunne boerderij verdreven zouden worden, al mogt hij ook zijn land- goed meer winstgevend kunnen maken door verceniging der vele kleine boer derijen tot eenige groole boerenbedrijven en door verandering van teelgrond in weiland. Voor alle gezindheden godsdienstige vrijheid en gelijkheid ver langende, eri daarom juist de ultramontaanschgezinden bestrijdende die voor de Katholieken meer dan hun regtdie uitsluitend regt en overwigt begeer den en Engeland onder een buitenlandsch gezag wilden brengen zou hij zijne Katholieke pachters nimmer om hun geloof hemocijelijken of achterstel len. Werden de pachters door den vorigen eigenaar van het landgoed ge noodzaakt naar zijnen wil hunne slem uit te brengen bij de verkiezing van Parlementsleden, van nu af zouden zij dien dwang niet langer ondervinden. Verder gaf hij aan de aanwezigen den raadgebruik voor hunne kinderen te maken van de lersche staatsscholen waar middelbaar onderwijs door Pro- testantsche en Roomsche onderwijzers voor jongelieden van alle gezindheden gegeven wordt, althans zoolang het hun, gelijk thans, onmogelijk zou zijn Katholieke scholen te erlangen. Hij roemde het lersche volkskarakter, want hij had bevonden dat het meerendeel der lersche Katholieken noch dnver- draagzaam noch dweepziek was; hij wees op verscheiden blijken van verbete ring en vooruitgang in het door zooveel rampen geteisterde Ierland. Hij rigtle ook het woord tot den Priester, zijnen cerwaardigen vriend, gelijk hij hem noemde, en verzocht van hem medewerking voor zijne welwillende plannen, vertrouwende dat hij zich niet, zoo als aan andere Roomsche gees- lelijken in Ierland te laste gelegd werd, in politieke aangelegenheden zou mengen. De Priester beaamde met warmte de toespraak van den Heer Campbell. Wees steeds een vaderlijk landheer, zeide hij, geef aan uwe pachters gele genheid om een stipt betalende en onafhankelijke boerenstand te wordenlaat hen het eerlijk verdiende loon van hunne noeste vlijt genieten, en ik sta er met mijn hoofd voor in, dat gij nergens vlijtiger en gewilliger pachters of beter betalers zult vinden. Ik voor mij wensch niets liever dan dat ik mij nimmer in wereldlijke aangelegenheden en politieke geschillen behoef te men gen. De dag nadert, hoop ik, waarop de lersche geestelijken minder aandeel in de staatkunde zullen nemen dan zij tot nog toe dedenik zelf heb daar van nimmer veel goeds verwacht, ik heb altijd gedacht dat wij Gode wel- gevalliger zouden zijn, indien wij ons meer tot de vervulling onzer gods dienstige pligten bepaalden. Deze beide aanspraken werden door de boeren herhaaldelijk met geestdrift toegejuicht. Volgen de Sydney-Morning-Herald bedroeg het aantal gouddat in de 4 eerste maanden van dit jaar uit nieuw Zuid-Wallis uitgevoerd is, om streeks 325,645 oneen, zijnde eene waarde van 1,300,000 Volgens het zelfde dagblad zijn er 27,703 balen wol in ditzelfde tijdperk uitgevoerden 108 schepen uit Europa aldaar aangekomen. Men verneemt, dat men te Hong-Kong levendig is getroffen door de aankomst van een Russisch eskader, bestaande uit een fregat van 52 stukken en twee sloombooten van 10 en 4 stukken, en dat aldaar levensmiddelen zal innemen. Dit eskader zal verder koers zetten naar Japan en in overeenstem ming handelen met de Amerikaansche seheepsmagt aldaar. Men wil daardoor den Japanezen toonendat de vreemdelingen de inagt bezitten, om datgene te nemen, wat men hun niet goedwillig wil toestaan. FRANI11&IJK. PARIJS 30 Augustus. De Keizer heeft het schoone kasteel Beauregard in de nabijheid van Sb Cloud, hetwelk aan Miss Howard toebehoorde, voor 1,000,000 fr. gekocht en is voornemens het aanmerkelijk te verfraaijen. De Keizer is bij zijne intrede in Dieppe met eene menigte ruikers be groet, een dezer kwam hem zoo gevoelig tegen het hoofd, dat zijn hoed af sloeg en verloren raakte; hij moest bloothoofds naar het stadhuis rijden. De Gemeenteraad der hoofdstad heeft eene som van 290,000 fr. be schikbaar gesteld tot het aankoopen van staatsie-rijtuigenten gebruike van het gemeentebestuur bij plegtige gelegenheden. Onder de Regering van Na poleon I bestonden ook dergelijke rijtuigen, welke in 1842 publiek zijn verkocht. Van Bordeaux is reglstrceks naar Parijs gekomen het schip Sole; het ligt thans nabij de Pont Royal voor het paleis der Tuileriën en wekt in hooge mate de nieuwsgierigheid op. De bouwmeester van dit vaartuig heeft nu het vraagstuk opgelost, om een schip te vervaardigen dat sterk genoeg is om zee te bouwen en tevens zoo weinig diepgang heeft dat het de Seine tot Parijs kan opvaren. De zeer rijke letterkundige, de Heer X., heeft aan den Hoofdredac teur van het dagblad Journal du Midieene som van 20,000 fr. gemaakt, op voorwaarde, dat deze eene uitvoerige levensbeschrijving van den erflater in zijn dagblad zoude doen verschijnen. Het Mémorial Bordelais zegt dat de verschijning der komeet op eenige inwoners van den omtrek een belreurenswaardigen invloed uitoefent. Een oud Zeekapitein bij de stad heeft zijn huis doen afbreken en zijne kelder vergrooten vermits hij voortaan onder den grond wil wonenomdat de komeet noodwendig hevige aardbevingen moet veroorzaken. Te Bordeaux heeft men een rijk wijngaardenier gezien, bloots voetsmet zijne laarzen aaneen stok over zijn schouder hangende. Op de vraag van eenige nieuwsgierigen of hij vermoeid was, antwoordde hij dood bedaard in zijne landtaal: Neenmaar ik ga een pelgrimaadje doen naar Arcachon, om onze Lieve Vrouw te vragen, dat zij de komeet terugnemc en die voor ons beware tot het volgende jaar." Men weet dat het volksgeloof is dat de wijnen die ten tijde der verschijning van een komeet worden gewonnenvan eene uitstekende hoedanigheid zouden zijn. Te Yvetot heeft dezer dagen het volgende ongeluk plaats gehad. Een 7-jarig kind had van eene pruimenpit eene soort van fluitje gemaakt, door er een gaatje in te horen, maar er mede willende fluiten en haar in den mond genomen hebbende, gleed zij bij ongeluk naar binnen, met het noodlottig gevolg, dat het kind dreigde te stikken. Onder andere middelen gaf men het kind een braakmiddel in, maar dit baatte niets. De arme kleine lette met den groolsten angst op, of ook de pit voor den dag kwam, maar te ver geefs. Na eenige uren van wanhoop en het smartelijkst lijden bezweek het kind. De Sacramento heeft op nieuw 330 landverhuizers voor de loterij der gouden staven van hier naar San Francisco overgebragt, zoodat aldaar thans 3,046 Franschen vereenigd zijn. Te Reims heeft een jong mcnsch de guilliotine, welke publiek verkocht werd, voor 30 fr. gekocht, en terstond op de plaats der verkooping doen verbranden. SPANJE. MADRID, 27 Augustus. Het nieuwe Ministerie heeft plan eene nieuwe verdeeling van het Rijk te maken; de 49 provinciën zouden tot 20 worden verminderd, hetgeen eene groole bezuiniging zou veroorzaken. Alhier heeft in de laatste dagen zulk eene hitte gchecrscht, dat de stadspoorten des nachts zijn opengebleven, om den burgers eenige versche lucht te doen genieten. PK. UI E1V. BERLIJN, 30 Augustus. De Fabriekant August Joost, alhier, hofleverancier der Koningin, heeft op haar bevel eene kamer in het Koninklijk slot met zijne onlangs uitgevonden houten behangsels doen bekleeden, welke behangsels in glans en gladheid met de schoonste thans bekende wedijveren, gerust afgewasschen kunnen wor den en een langen duur beloven, terwijl de uitvinder in staat is die in iedere kleur en volgens ieder patroon te vervaardigen. De zaak der gemengde huwelijken schijnt een nieuw tijdperk te zijn ingetreden. De Köln. Zeit. berigt op stellige wijze, dat het hof van Rome

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2