LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG2 SEPTEMBER. BINNENLANDSGDE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 1 September. Voor de vereenigde Rijn dorpen is tot stand gekomen eene afdeeling van liet patronaat, verbonden aan de stichting te Alontfoort. Het bestuur beslaat uit de Heeren Ds. C. N. de Graaf, te Oudshoorn, President; Dp. J. N. Schel- terna, te Zwammerdam, Secretaris; J. Heerewijn Jp.te Aarlanderveen Thesaurier; Ds. R. W. van Rossumte Alphen, en Jb. van Darn, te Aar landerveen leden. Te Nijmegen is een nieuwe kademuur van basaltsteen ter lengte van 193 ellen, aangenomen door den Heer C. Versteeg, te Hardinxveld voor ƒ22,240; de raming was ƒ25 a 30,000. In de Koninkl. fabriek van meekrapbereiding te YVilhelminadorp, heeft de Directeur, die aan de machinerie iets wilde verhelpen, en met zijne vingers in de raderen beklemd raaktetwee vingers verloren en de geheele hand deerlijk gekwetst. Te Assen zijn eenige partijen in beslaggenomen meel chemisch onderzocht en is bevonden dat zij 8, 11 en 12j deelen op de honderd, krijtwit bevatten. Te Tweelo in Drenthe bloeit thans een aardappelenplantwelker sten gels 10 voet lengte hebben. Te Groningen is in den ouderdom van 61 jaren overleden de verdien stelijke tooneelkunstenares Mejufvrouw J. Obelt, echtgenoot van den Heer 1'. de Koning, die zich ook door hare burgerlijke deugden aller achting had verworven. Sedert eenige jaren zegt het Handelsbl.is er sprake gew eestom de vaste goederen, behoorende tot het klooster Sb Agatha, in Noordbrabant, te verknopen. Zij hehooren aan het domein van den Staat. Men schal de waarde er van naar de tegenwoordige prijzen der landerijen, op eene som van ƒ400,000. Daarvan wordt jaarlijks, zoo als wij uit eene goede bron verne men, ƒ1.700 pacht betaald, terwijl er nog ƒ600 door de pachters aan tien den, enz. terug ontvangen wordt. Waarom de Staat niet tot den verkoop dezer goederen overgaat, blijft een raadsel, te meer, omdat zij, behalve gel delijke voordeelen voor 's Rijks schatkist, veel productiver zouden worden, wanneer zij in handen van particulieren overgaan. In de afgeloopen week, hebben de ambtenaren der belastingen tussehen Tilburg en Goirle eene aanhaling gedaan vari Belgische centenvoor eene waarde van f 1600, die men hezig was binnen te smokkelen, om daarmede verder op eene laakbare wijze voordeel te doen. De Belgische Regering heeft den invoer van granen, booncn en meel voor onbepaalden tijd vrijgesteld. De maatschappij tot nut der Israëliten in Nederland heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven AYat kan er gedaan worden tot bevordering en uitbreiding van het maat schappelijk onderwijs der Israëlitische jeugd in Nederland met het oog op de cischcn van onzen tijd en op de belangen der godsdienst? Wat kan de maatschappij tot nul der Israëlilen in Nederland hiertoe bijdragen? Op welke wijze moet de maatschappij hiertoe werkzaam zijn? A'oor het beste antwoord, indien zulks waardig wordt gekeurd, wordt uil- •geloofd1". een gouden eerepenning op den stempel der maatschappij, met eene geldelijke belooning van ƒ50 als prijs; 2°. een zilveren eerepenning op denzelfden stempel als accessit. De antwoorden moeten worden geschreven in de Ilollandschc taal, met eene andere hand dan die des schrijvers, cn vóór primo Maart 1854 vrachtvrij worden ingezonden hij den Algemeenen Secretaris I. Teixcira de Mattos. leder antwoord moet vergezeld gaan van een verzegeld naambriefje, voor zien van een motto, hetwelk almede moet geschreven zijn aan het hoofd van het antwoord. De bekroonde antwoorden worden het eigendom der maatschappij. De niet- bekroonde blijven gedurende twee maanden, na de algemeene vergadering ter beschikking der schrijvers. Na dezen termijn worden de ongeopende naam briefjes vernietigden worden ook die antwoorden het eigendom der maatschappij. Het hoofdbestuur maakt tevens bekend, dat de niet-bekroonde antwoorden, op de in het vorige jaar uitgeschrevene prijsvraag, gedurende twee maanden ter beschikking der schrijvers blijven bij den Alg. Secretaris der maatschappij 'sGRAA'ENIIAGE, 1 September. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend met 1° October aan Mp. S. van Tevens, als Burgemeester van Opsterland. Z. M. heeft benoemd lot Ontvangers der directe belastingen en accijn- sente AA'ouw, den Heer J. G. de Bossonthans te Ossendrecht; te Osscn- drecht, den Heer AA'. G. Pastoors, thans tcDinxperlo; te Dinxerperlo, den Heer P. J. Grobbée, Surnumerair te Rotterdam; te Aarlc-Rixlel c. a.den Heer C. AAr. J. van A'ellhoven van AVaalrethans te Neer; te Erp c. a.den Heer J. A. van Hooft, thans te Ammerzodcn. Ook heeft Z. AI. aan den Ileer P. G. Helman, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als Ontvanger der di recte belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te AVinterswijkbe houdens aanspraak op pensioen. De Minister van Financiën heeft 40 ontvangen voor 's Rijks schatkist van een onbekendeonder het postmerk 's Gravenhagc. Eergisteren is het geschenk van Z. M. den Keizer van Rusland aan II. AI. de Koningin-Moeder alhier aangebragt. Het bestaat uit eene droschky voorzien van twee paarden van een schoon ras. Het zijn bruine langstaart hengsten. BZei'sie tiet' Slaten-Generaat. Uil de verslagen van de commissien van rapporteurs nopens eenige wets ontwerpen blijkt, dat die bij het onderzoek in de afdeelingen tot geene aan merkingen hebben aanleiding gegeven. Bij het onderzoek in de afdeelingen over het wets-onlwerp tot tijdelijke instandhouding van eenige Belgische wetten en besluiten in liet Hertogdom Limburg, betreurde men dat nog steeds de noodzakelijkheid bestaat om deze vreemde wetten in stand te houdenmet genoegen had men daarom uit de gewisselde stukken gezien dat de Regering plan heeft lot eene herziening der wet op de schutterijen over te gaan. A'ele leden meenden dan ook verpligt te zijn ten sterkste aan te dringen op eene spoedige regeling van dit hoogst belangrijk onderwerp. Bij het onderzoek in de afdeelingen van het wets-onlwerp tot afstand van domeinen ten behoeve van een ziekenhuis te'Leyden, hebben eenige leden verklaard met genoegen dit wets-ontwerp te hebben ontvangen, waardoor de regeling van eene zeer nuttige zaak kan worden bevestigd. Door enkele leden is echter de opmerking gemaakt, dat art. 10 der overeenkomst hun voorkomt te ruim te zijn gesteld. AA'ordt dit ontwerp tot wet verheven en de overeenkomst uitgevoerd, dan zal de Staat steeds in de verpligting blijven jaarlijks een subsidie van ƒ7000 aan de stad Leyden uit te keerenzonder dat bij die overeenkomst eenige bepaling is gemaakt tot vermindering of ge heele terughouding dier som, voorliet geval dat de Staat verlangt niet langer het bedongen gebruik van bet ziekenhuis te maken. Ofschoon men geredelijk erkent, dat welligt in dit geval geen overwegend bezwaar tegen dergelijk eenzijdig contract bestaatmeenden die leden toch den wensch te moeten uitdrukken, dat in het vervolg, bij het aangaan van soortgelijke overeenkomsten, de financien van den Staat niet voor een onbe paald tijdperk zonder opzeggen mogten worden verbonden. Gisteren ten 12 ure zijn de afdeelingen wederom vergaderd geweest, om het onderzoek over het ontwerp van wet tot regeling van het toezigt over de kerkgenootschappen, voort te zetten. Men verwacht dat dit onderzoek heden zal afloopen. AMSTERDAM, 31 Augustus. De begrooting der stedelijke uitgaven voor 1854 is in ontvangst en uitgaaf ƒ3,430,533. In den Horlus Botanicus alhier is een Kruidje roer mij niet, dat ruim 7 voet hoog en 5 voet in omvang heeft. Op de kaasmarkt alhier op heden gehoudenwaren de prijzen Goud- sclie 20 a 25, Edammer 23 a 25, Leydsehe 40 a 46 per schippond. AAIERSFOORT, 30 Augustus. Heden morgen ten 9J ure is, in het naburige kamp bij Zeist, in de dag gelderswoning van de AVed. Dunk, gelegen in de rei der kantines, achter het 6de reg. inf.. ter linkerzijde van de kantine der Ned. A'ereeniging tot afschaffing van sterken drank, een brand uitgebarsten, die zich in den beginne zeer verontrustend deed aanzien. Door spoedig aangebragte hulp der troepen, die reeds voor de exercitie stonden aangetreden, maar, in plaats

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1