LEYDSCHE COl H A VE. MAANDAG, 22 AUGUSTUS. BIMEXLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 Augustus. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad. Zaturdag 20 Augustus 1853. Afwezig de HII. Bake, Hartevelt, Ysselsteyn, van Outeren, van der Hoeven, Taets van Amerongenvan der Boon MesehSiegen- beekOlivier, Leembruggen en Lisman. De aanteekeningen van de vorige vergadering zijn gelezen en vaslgesteld. Is gelezen 1°. Eene Circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in de provincie Zuid Holland van den 15 Augustus 1853 (Prov. BI. N°. 92) nopens de herbenoeming van Wethouders, die als Raadslid afgetreden, en op nieuw gekozen zijn. 2°. Eene Circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland van dezelfde dagteekening (Prov. BI. N°. 93) omtrent hel onderzoek der geloofsbrieven van de, ten ge volge der periodieke aftreding, nieuw benoemde Leden van Ge meenteraden. En zijn deze aangenomen voor kennisgeving. De Burgemeester stelt aan de orde van den dag het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden, voor zoo ver die zijn ingekomen, namelijk van de HH. Sikkel Groos, van Kaat- lioven, doMoen, van Outeren, van Limburg Stiruiu en de Breuk, en benoemt voor de Commissie tot het onderzoek de leden Ge vers, Lezwyn en Luzac. Deze Commissie zich verwijderd hebbende, komt na eenigen tijd in de vergaderzaal terug, en bij monde van het lid Gevers ver klaard hebbende dat zij bereid was haar rapport omtrent de Ge loofsbrieven van den Heer Mr. A. O. E. Grave van Limburg Stirurn uit te brengen verlaat de Heer van Sliruin den presidialen stoel en de vergadering, terwijl gedurende zijne afwezigheid de Heer Wethouder Bucaille de functie van den Burgemeester waarneemt. De Commissie de stukken in orde bevonden en geadviseerd hebbende de nieuw benoemde toe te laten, wordt dien overeen komstig besloten, en den Heer van Stirum weder ter vergade ring toegelaten, hiervan mededeeling gedaan. Voorts de Heer Bucaille het presidium weder aan den Heer van Stirum overge dragen hebbende doet de Commissie achtervolgens rapport om trent de Geloofsbrieven van de HH. Mr. G. P. van Outeren, Dr. C. W. li. van KoolhovenMr. N. Sikkel Groos, J. B. de Moen en JL R. de Breuk, omtrent alle deze telkens verklarende geene •bedenkingen te hebbenen mitsdien tot hunne toelating te •adviserenovereenkomstig welke rapporten achtervolgens is be sloten en zulks ten opzigte den 1111. van KaalhovenSikkel Groos en de Moen j telkens, nadat deze succesivelijk voor de beoordeeling hunner eigene Geloofsbrieven de vergadering hadden verlatenen zij alzoo de daarover te houden beraadslagingen niet -Rebben bijgewoond. En is hierna de Vergadering gesloten. Naar wij vernemen zullen de Leerlingen der Volkszangscholcn van liet Leydschc Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op Woens dag den 24stc" dezer des avonds van 79 ure in de Muziektent op de Ruïne, wederom, onder het genot van eenige versnaperingen, openlijke proeven hun ner vorderingen geven. Op de lijst van aanbeveling van Curatoren der Latijnsche school te Amersfoort, voor het eon rectoraat, zijn geplaatst de Dren E. J. van Gorkorn te Utrecht, J. C. Hummel te Amsterdam en E. Melder alhier. De Commissie tot droogmaking van het Haarlemmermeer zal den 29stcR aanbestedenhet schieten van kavel- en wegsloten in den drooggemaaklen Haarlemmermeer polder, in 5 percelen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Heer Ingenieur J. A. Beyerinck alhier. Den 17dcn heeft aan het Ministerie van Binnenl. Zaken de aanbesteding plaats gehad: 1°. van het schieten der wegsloten en het opmaken der wegen langs de hoofd- en kruisvaarten in den Haarlemmermeer-polder, in drie per celen, welke zijn aangenomen: lste perceel door W. Langenveld, te Lisse, voor ƒ10,960; 2<lc perceel door A. Sieret, te Sliedrecht, voor 12,750, en het 3dc perceel door denzelfden voor 5,980; en 2°. van het bouwen van 49 houten bruggen over de dwars-en streksche togten ter voltooijing der gemeen schap tusschen de verschillende wegen van den Haarlemmermeer-polder, in 4 percelen, die zijn aangenomen: het lste perceel door J. C. van Berkera, te Utrecht, voor 16,476; 2dc perceel door G. Verschoor, te Sliedrecht, voor ƒ16,600; 3llc perceel door denzclfden voor ƒ8,000, en het 4,le perceel door J. C. van Berkem, te Utrecht, voor ƒ15,555; alle welke percelen onder na dere goedkeuring van Z. Exc. de Minister van Binnenl. Zakenaan de be langhebbenden zullen worden gegund. De najaars-veilingen van Java Indigo en Cochenille, door de directie der N. H. M. aangeslagen, zullen bestaan als volgt: Te Amsterdam op 22 Sept.: 50/1 en 1050/2 en /4 k. Indigo. Te Botterdam op 26 Sept.: 63/1 en 1765/2 en /4 k. Indigo en 207 k. Cochenille. Dingsdag 11. waren al de voor het kamp bij Zeyst bestemde troepen aldaar aangekomen. Reeds ziet men vele bezoekersaan welke de 60 kanti nes, waaronder zeer fraai ingerigte, ruimschoots gelegenheid geven zich te ververschcn. 's GRAVENIIAGE, 20 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot Kantonregler te 's GravendeelMr. P. G. ten Zei- dam Ganswijk thans te Sommelsdijk. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen J. M. Goyarts als Burgemeester te Budel. Den 14,l('n zijn Prins en Prinses Hendrik te Wolferdingen in Luxem burg aangekomen. De Gemeenteraad van de stad Luxemburg heeft 4000 fr. toegestaan om aan HH. K.K. HH. een bal en gastmaal aan te bieden. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ter kennis gebragt van de be langhebbenden dat met den aanvang van een nieuw leerjaar, op 1 Oct. dezes jaars, in 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht als kweekelingen kunnen worden opgenomen, tegen betaling van ƒ350 per jaar, zij die hun 16,Jc jaar hebben bereikt, doch niet ouder zijn dan 24 jaren en bij examen doen blij ken kennis te bezitten van: de rekenkunst; de gronden van de spraakkunst der Nederduilsche taal; de gronden der algemeene Vaderlandsche geschiedenis; de beginselen der Aardrijkskunde; dat aan hetzelfde examen zijn onderwor pen, doch den leeftijd van 18 jaren behooren te hebben bereikt, zij die, tegen betaling van ƒ100 per ja.ar, in de school alleen onderwijs en niet te vens huisvesting en verpleging wenschen te ontvangen; dat de adspiranten, die tot het examen verlangen te worden toegelatenzich daartoe in persoon of schriftelijk, mits portvrij, vóór 15 September e. k., bij den Directeur der school moeten aanmelden. 'Wiveetle Eitssnee tiet' tütate n-fi ene t' a ti t. Zitting van Donderdag 18 Augustus. In het vervolg zijner rede (zie ons vorig noinmer) heeft de Minister van Buitenl. Zaken onder anderen nog gezegd Waardoor zal wel hel meest eene volkomene ontwikkeling van grondwet tige beginselen worden verkregen: door stil te zitten, door het voeren van geheime onderhandelingen, die nog verkeerd zouden geëxpliceerd worden, dan wel door de aanbieding van een ontwerp, door het uitlokken van open bare beraadslagingen en van het nemen cener plegtige beslissing? Hij ge looft dat dit laatste de voorkeur verdient en dat dit de geest moet zijn van allen die van de ware constitutionele beginselen doordrongen zijn. Men noeme het ontwerp dan eene gelegenheids-wet. Ieder zal het moeten toejuichen, dat de Regering hare kracht in de wet zoekt, en aanleiding tot deze openbare be raadslagingen gegeven heeft in plaats van ze te vermijden. De Gwt. stelt in beginsel de vrijheid van godsdienst vast. Zij wil geene willekeur, geene los-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1