4a het Souvereiniteitsgebied een zelfstandig gemeenebest te vormen. Hierom had de Regering zich voor de ontruiming van dat gebied verklaard en voor de intrekking der bescherming die het met weerzin had uilges trekt. Tot re geling dier zaak was een bijzonder Commissaris benoemd. Door de ontruiming van die landstreek kon de kolonie Natal niet in gevaar komendaar beide landstreken door eenen bergketen vaneen gescheiden werden. Hij hoopte dat de thans genomen voorzorgrnaalregelen en de indruk der jongste wapenfeiten ecne herhaling der KalFeroorlogen zouden voorkomen, die in de laatste zes jaren 4,000,000 hadden gekost. Omtrent het zenden van gehnurde Zwitsersehe troepen naar de Kaap de Goede Hoop, hetgeen in eenige dagbladen gemeld was, heeft de Heer feel, daarnaar gevraagd, gezegd, dat door den Gouverneur der Kaapkolonie, den Generaal Cathcartaan de Regering aangeraden was twee regementen Zwitsers aan te werven en langs de grenzen der Kaapkolonie te verdeelen die zij, als aan de moeijelijkheden van een bergachtig terrein gewend, beter zouden kunnen beveiligen dan de minder vlugge Engelsche soldaat. De Re gering had echter in dezen nog geen stap gedaan, en zou in allen gevalle, alvorens zoodanige troepen te kunnen uitzenden, de daarvoor noodige fondsen van het Parlement moeten vragen. In de zitting van gisteren is de bill strekkende om het transportatie- stelsel te wijzigen en die straf voor de minder zware misdaden te vervangen door eenzame opsluiting, gevolgd door dwangarbeid en verder door eenen staat van halve vrijheid, door Lord Palmerslon breedvoerig ontwikkeldbij erkende dat het voorgedragen stelsel grootendeels als eene proefneming moest worden beschouwd, maar achtte het de beste wijze om de verandering tot stand te brengen die in de straf-wetgeving noodig was geworden, doordat de Britsche koloniën, ééne slechts uitgezonderd, geene veroordeelde misdadigers meer wil den opnemen. In Julij zijn 56,185 j Ned. ©aardappelen, vrij van regten ingevoerd, tegen 10,149 in dezelfde maand van 1852. In die zelfde maand zijn 16 mil- lioen eijeren aangebragt, in Julij 1852 slechts 12 millioen. Bij de Admiraliteit bestaat het plan tot eenen nieuwen togt om den oorsprong van den Nijl op te sporenen tevens de beschaving in Afrika voort te planten en nieuwe handelswegen te openen; de gelegenheid zou daartoe nu bijzonder gunstig zijn. De Heer Cullen, Pauselijk Legaat in Ierland, heeft weder eene kerk vergadering te Thurlcs belegd. Algemeen gelooft men, schrijft de Times dat het doel, waartoe ditmaal de geestelijken bijeengeroepen worden, is een besluit uit te vaardigen, hetwelk aan de geloovigen in de provincie Munster verbiedt bet gemengde lersche schoolwezen op eenigerhande wijze te onder steunen. Thans bestaat zoodanig verbod nog maar alleen voor de provincie Leinsler. Intusschen wordt het dagelijks meer blijkbaar dat bet schoolstelsel, hetwelk voor de beschaving van Ierland reeds zoo heilrijk gewerkt heeft, öf moet worden opgegeven öf eene geheele hervorming moet ondergaanen hoe onpopulair in Engeland een louter wereldlijk volksonderwijs ook zijschijnt er toch geen andere weg aan de voorstanders van het lersche schoolwezen over te blijven, dan het gezamenlijk onderrigt uitsluitend tot wereldlijke kundigheden te bepalen; hetgeen zekerlijk nog beter is dan dat de lersche kinderen in het geheel geen onderwijs naar de behoefte dezes tijds ontvangen men zorge daarbij slechtsdat er gelegenheid zij om de kinderen van elke gezindheid afzonderlijk in de godsdienstleer te onderwijzen. Ten gevolge van bet veelvuldig nederdalen van luchtballons in de om streken van Stratford en het zamenvloeijen van tallooze nieuwsgierigendie korenvelden en heggen vernielen, hebben de landeigenaars aldaar besloten in het vervolg van alle in hunnen omtrek nederkomende luchtreizigers langs geregtelijken weg schadevergoeding te eischen. BELGIS, BRUSSEL, 12 Augustus. Het huwelijk van den Hertog van Brabant met de Oostenrijksche Aarts hertogin is den 10den te Weenen bij procuratie gesloten. Er worden groote aanstalten gemaakt ter viering van dat huwelijk hier te lande. De wolmagazijnen van den Heer Wattvne-Bossue te Raubaix zijn door brand vernield. De vreemdelingen-lijst te Spa van den 8stcn dezer bevat 4,646 namen. Te Oudenaerde een stadje van 5,000 inwonerszijn den 85len dezer de groote feesten en kerkelijke omgangen ter eere van den II. Macarius begon nen men schatte het getal der vreemdelingen die van heinde en verre waren aangekomen, op niet minder dan 12,000. FRIKHRIJK. PARIJS, 11 Augustus. De Regering heeft eene toelage van 130,000 fr. uitgeloofd voor het bou wen van het eerste zeilschip, dat met volle lading van gene zijde des Oceaans hier ter stede komen kan. In de departementen Cóte-d'Or en Aube, vooral in de omstreken van Nogentheeft een hevige orkaan gewoedwaardoor al de korenvelden zijn verwoest. Hazen en patrijzen zijn door de groote hagelsteenen gedood. De orkaan was zoo hevig dat een bewoner van Proverville in een wijngaard werd geworpen en wel met zulk eene kracht, dat men een oogenblik aan zijn le ven gewanhoopt heeft. SARDINIË. Een brief uit Genua meldt omtrent de schuldvordering van het Hof te Rome ten laste van Sardinië het volgende »Men is hier zeer verwonderd geweest, in Vlinivers van Parijs te lezen, dat bij gelegenheid van het protestdat de Paus telken jare op den feestdag der H. Apostelen doet tegen de staten, die aan het Hof van Rome do schat ting niet betalen, Pius IX een afzonderlijk protest deed tegen Sardinië Overigens is het niet onbekend dat onder de staten, welke het Vatikaan jaar lijks met zijnen bliksem treft, het Koningrijk Napels is, dat reeds sedert zeer lang de jaarlijksche schatting van 7000 gouden dukaten niet opbrengt. Ook houdt de Paus niet op te protesteren ter zake van zijn beweerd regt op Avignon. «Piemont betaalde, ja, aan Rome eene schatting van 2000 kroonen, krachtens een verdrag, gesloten tusschen Benediclus XIV en Karei Emanuel III, ten gevolge van de bul van 1740, die den Koning en zijne nakomelin gen tot Aposloliscben Vicaris der leengoederen van Cortanza, Cortanzona, Cislerna, Montafia, Figliole, Freletlo enz. benoemde. Men weet echter dat toen de groote Fransche omwenteling de maatschappelijke orde in Europa ver anderde, de leerien werden afgeschaft; dat de tractaten van 1814 en 1815 aan den Paus noch Avignon, noch de Sardinische leengoederen hebben terug gegeven, en dat, sedert dat tijdstip, noch Victor Emanuel, noch Karei Felix, noch Karei Albert, ooit den eed heeft afgelegd als Apostolisch Vicaris; en dat, indien die Vorsten zijn voortgegaan aan Rome de 2000 kroonen te zenden, zij het deden uit louter persoonlijk godsdienstig gevoel. De tegenwoordige Regering van Sardinië was dus volkomen vrij met de betaling dier gelden op te houden, daar niets haar tot die voldoening verpligt." TOSCANE. De Regering heeft aan de Heeren Gandell c. s. te Parijs vergunning ver leend tot het aanleggen van eenen spoorweg van Florence tot Arezzo aan de grenzen van den Kerkelijken Staat, welke weg Toscane en het Pauselijk ge bied aan het groote Europesche spoorwegnet zal aansluiten. Van den Paus is vergunning gevraagd om den weg van Arezzo tot Rornc door te trekken. PRCISSEN. BERLIJN, 11 Augustus. De afgescheiden gemeentenwaartegen de Regering maatregelen van ge strengheid heeft genomen, hebben eene reglerlijke beslissing te weeg gebragt. De Regtbanken van eersten aanleg hebben in deze verschillend geoordeeld maar het Hof van Appèl heeft zich ter gunste van die gemeenten verklaard, en haar het regt toegekend zich af te scheiden van de andere kerkgenoot schappen leeraars te benoemen en hare eeredienst uit te oefenen. Uil Karlsruhe in Baden wordt van den 7dcn gemeld, dat de Aartsbis schop van Freiburg nogmaals en nu voor het laatst den Groothertogelijk Ba- denschen Katholieken Opperkerkeraad heeft uitgenoodigd tot gehoorzaamheid aan de bevelen van den Opperherder; zullende hij anders, hoe diep het zijn vaderhart ook grieve, tot het onvermijdelijke banvonnis moeten overgaan. Van maatregelen der Groothertogelijke Regering vernam men nog niets. De Regering in Beijeren heeft de zoogenaamde kinderbals verboden, als nadeelig voor de goede zeden. Kinderen die nog scboolpligtig zijn, zullen noch op openbare plaatsen noch in gesloten gezelschappen mogen dansen. Den 8stcn zijn in Kopenhagen nog 77 personen door de cholera aange tast, en was het getal der zieken tot 6544, dat der overledenen tot 3522 geklommen. RVSLAN D. De Russen zouden weder in Circassië eene geduchte nederlaag hebben ge leden. In den nacht van den 28sten op den 29sten Julij zou de schoonbroe der van Chamyl de belangrijke Russische vesting Töprak-Khulé overrompeld, 450 man, waaronder de Generaal Bokeinkoff, Bevelhebber der Kozakken, gedood, en zich van 200 stukken geschut en van grooten krijgsvoorraad hebben meester gemaakt. Men zou daarna de vesting gesloopt hebben. Eene uitgestrekte landstreek in Polen is den 10den Julij door een ha gelslag vernield. Deze hagelstorm verhief zich des middags bij Jendrzejow trok in eene breedte van 2 mijlen in de rigting van Nidjica naar den Weich- sel en verwoestte in eene uitgestrektheid van 11 mijlen lengte al de te veld staande granen. OTAHEITE. Bijzondere berigten van het begin van Julij melden, dat dit land steeds in belangrijkheid wint. Twee groote stoomboot-maatschappijen hadden Papeïti bepaald tot aanlegplaats aangenomen, waardoor het eiland voortaan in gere gelde gemeenschap zon geraken met Australië en met de meest bezochte punten van Zuid-Amerika. Het aantal handelsvaartuigen, dat Otaheite be zoekt, vermeerdert aanzienlijk, door dat zij daar al het noodige voor herstel ling vinden. De oudste dochter van Koningin Pomaré zal in het huwelijk treden met den Koning der Sandwicheilanden, die 2 jaren geleden wedu wenaar is geworden; men verzekert dat deze echtverbindtenis in de maand September aanstaande te Honolulu met groote staatsie zal worden voltrokken, welke echtverbindtenis goede uitkomsten zal te weeg brengen voor de toe komst der beide Landen. IMI11HIII STADS BERIGTEN. IIwaai It lil i ■■«——I Ml I It ■atga—M—mmaBSfga—BtmmM—OH— BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen ter kennis van de Kiesgeregtigdendat ingevolge art. 8 der Gemeentewet, de verkiezing ter vervulling van eene plaats in den Gemeenteraad, die door het ontslag, genomen door den Heer Abraham Hartevelt Jz.openvalt,zal plaats hebben op Dingsdag den 13deB September 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyben, 11 Augustus 1853. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris VAN PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3