LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar WOli^S0A(j 10 AUGUSTUS ufzon^er^V^c nommers worden tegen 10 Centen a/gegeven. te r*f i BIMKENLAMDSCHE BERIGTEiX. LEYDEN 9 Augustus. Zondag morgen werd alliier bij de Remonstrantse]) Hervormde gemeente bevestigd Ds. J. II. Maronier, van Zevenhuiten en Bleiswijk overgekomen, door den vroegeren Lecraar bij die gemeente Ds. C. W. v. d. Pot, thans te Rotterdam. De Bevestiger sprak naar aanleiding van Matth. XIV: 19ben20a; de Bevestigde hield des avonds eene leerrede over Joan. X: 7. Z. K. II. de Prins van Oranje is den G'lcn te Arnhem aangekomen, waar dien dag en den volgende het Nationale Zangersfeest is gehoudenhet geen in goede orde is afgeloopen. Z. K. II. heeft Zondag de prijzen uitge deeld aan de zegevierende Liedertafels van Amsterdam, 's Hertogenbosch en Utrecht. Het feest is met een bal besloten. Te Rotterdam heeft zich het Committé geconstitueerd voor het groot algemeen muziekfeesttot viering van het 25-jarig bestaan der Maatschappij tot bevordering der toonkunst, in Julij 1854 aldaar te houden; lot Voorzit ter is benoemd de Heer J. F. Hoffmann, Burgemeester der stad, en tot Se cretaris de Heer J. R. Smalt. In genoemde stad is uit Zwitserland aangevoerd een os, wegende 3,685 halve Ned. ffi; hij zal met de kermis te zien zijn. De Amst. Cour. bevat het volgende: Het zal voorzeker aan elk, die belang stelt in de uitbreiding van onzen handel met bet buitenland, wel gevallig zijn te vernemen, dat bet aan Jhr. Mr. E. Testa, reeds sedert cenige jaren Consul der Nederlanden Ie Tripoli in Barbarije, door onvermoeiden ijver gelukt is om handelsbetrekkingen tussehen die haven en Amsterdam tot stand te brengen. Verschillende voortbrengselen van Afrika werden over tusschen- havens naar hier verzonden, en in het vorige jaar kwam een schip met volle lading, regtstreeks van daar alhier aan. Thans bevindt Jhr. Mr. E. Testa zich in onze stad, hoofdzakelijk met het doel den handel met Tripoli uit te breiden. Gelijk eenige jaren geleden, zegt het Handelsblad, eiken avond de bewoners dezer stad naar de Oude Schans werden gelokt, om den zoogenaarnden spokendans te aanschouwen, stroomen, sedert een tiental dagen, duizenden eiken avond naar den Zeedijk, waar, zoo het heet, een spook, door akelige geluiden, de rust der bewoners van eenige huizen stoort. Niettegenstaande de buitengewone moeite, welke zij heeft aangewend, en ofschoon reeds eenige personen op presumtie gearresteerd doch weder vrijgelaten zijnis het der policie tot dus ver niet mogen gelukken de mystificatie aan het licht te brengen. Wij vernemen met genoegen, dat Hare Majesteit de Koningin van Engeland, eene schilderij heeft aangekocht, vervaardigd door onzen stad genoot A. Plcysier, voorstellende de Koninklijke Engclsche stoomboot-flo- tille, aan boord waarvan II. M. zich bevond, op het oogenblik dat zij den 18<tcn Aug. 1852 naar Antwerpen stevenende, op de schelde de vesting Vlis- singen passeert. Ilet is ons aangenaam hierin bet bewijs te vindendat de Nederlandsehe kunst aan Engelands bof op prijs wordt gesteld. Den 5dcn dezer zijri uit het Nieuwe Diep uitgezeild, met bestemming «aar de Middellandsche Zee, 's Lands fregatten Prins van Oranje, Kapt. Stol, en Palembang, Kapt. Wouters, onder het opperbevel van den Sehout-bij-Nacht Bouricius. Deze schepen zullen gevolgd worden door het fregat Doggersbank Kapt. de Smit v. d. Broecke, 'twelk den 5den dezer uit het Nieuwe Diep te Vlissingen is aangekomen alsmede door bet stoomschip Amsterdamop dit oogenblik in de wateren van N. America, en door de instructie-brik Zeehond, Kapt. Escher, welke dezer dagen, na een oefeningstogt met de kadetien der Kon. Academie, in bet Nieuwe Diep is binnengekomen. Dezer dagen is te Vlissingen de kiel gelegd van de oorlogskorvet Borneo, die voorzien zal worden met een schroefstoom-hulpvcrmogcn. Aldaar is den 5dl'n van stapel geloopen 's Lands fregat de Ruytcr onder den toevloed van een overgroot getal menschen. Aan het werkvolk van de werf werd een halve dag verlof verleend en de soldij van velen hunner aanmerkelijk verhoogd. Te Waalwijk is een jongelingdie juist voorbij een pakhuis ging dat instortte, onder het puin bedolven. In de vergadering van het Nederi. Onderwijzersgenootschap, te Zwolle gehouden, is besloten een renteloos voorschot van 300 te verleenenom bij de ingeteekende som van ƒ930 gevoegd, te dienen tot oprigting van een standbeeld voor wijlen Mr. Th. van Swinderen. De Godgeleerde Faculteit van de Iloogeschool te Groningen beeft ƒ700 ingezameld ten behoeve van de Evang. Christenen in Hongarije en die som lot een afzonderlijk fonds belegd. 's GRAVENIIAGE, 9 Augustus. Z. M. beeft aan C. L. Blurne, Hooglecraar en Directeur van 's Rijks herba rium te Leyden, vergunning verleend tot het aannemen van de onderschei dingsteekenen van Ridder der Orde van Isabella de Calolica en de Danebrogs- orde, hem door II. M. de Koningin van Spanje en door Z. M. den Koning van Denemarken geschonken. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslagen A. C. Harljens, als Bur gemeester van West broek en Mr. M. S. F. de Moraaz Imans, als Burgemeester van Heemstede, Benncbroek en Berkenrode. Z. M. heeft bet Vice-Presidium der Commissie van Administratie over de gevangenissen te Gouda opgedragen aan den Heer N. IJzendoorn, lid der Commissie, en voorts lot leden van deze Commissie benoemd de Hcercn A. Ro- meyn, Med. Dr., en II. P. N. Koemans, Fabrikant, beiden wonende te Gouda. Z. M. heeft benoemd tot Substituut-Olficier bij de Arr.-Regtbank te Alkmaar, Mr. C. F. T. van Maanen, Advokaat te's Gravenhage. Z. M. heeft den Heer I. IIcshusius, op zijn verzoek, een eervol ont slag verleend als Ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande renten en accijnsen te Tilburg, behoudens aanspraak op pensioen. Bij 's Konings besluit van 28 Julij jl. is bepaald, dat de vier jaren dienst, welke de Onder-Officieren moeten tellen, alvorens tot bet examen voor den rang van 2dcD Luitenant bij de wapens der infanterie, cavallerie en artil lerie te worden toegelaten, voortaan niet meer van den leeftijd van 18 jaren maar van hunnen 16 jarigen ouderdom gerekend zal worden. Voorts verneemt men, dat in Nov. e. k. weder een zoodanig examen voor de infanterie zal plaats hebben en daartoe bereids opgaven zijn gevraagd. Den 7den is na een lijden van bijkans 3 jaren, in bijna 70-jarigen ou derdom oveileden, de Edel Hoog Achtb. Heer Mr. A. G. Spoor, vroeger Raadsheer bij bet voormalig Hooggereglshof, en sedert de invoering der reg- terlijke organisatie, in 1838, lid van den Iloogen Raad der Nederlanden; ten gevolge van dat overlijden, is er eene vacature in het hooge rcglerlijke col- legie ontslaan. De marschdag van het lste en 3de bat. van bet reg. grenadiers en jagers blijft bepaald op 13 dezer; het lste bat. zal dien dag uit Delft naar Levden, en het 3de bat. uit de residentie naar Alphen marcheren. De beide bataljons zullen, met de Officieren er onder begrepen, ongeveer 1000 man sterk zijn. De Kolonel Baron van Geen, van bet reg. grenadiers en jagers, zal de lste brigade in hel kamp kommanderen. Den 6dcn dezer zijn de zittingen van de Algemecne Synode der Herv. kerk gesloten. De Gemeenteraad alhier heeft, in zijne zitting van 2 Aug. jl., met algemeene stemmen aangenomen de conclusie van hel verslag der commissie, aan welke was opgedragen het onderzoek der zaak betreffende eene uitwatering nabij Schcveningeiien welke conclusie strekt om het genoemd verslag te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, en dezen op tc dragen liet gouvernement en andere bij de zaak betrokken autoriteiten uit te noodi- gen, hunne medewerking tot de zaak te willen verleenen en de noodige som men voor dit nuttige werk toe te kennen. 'JTieeede fi u in e tien A' lalt'n- e sier-jsat. Zitting van Dingsdag 9 Augustus. In deze zitting zijn ingekomen 207 adressen tot aanneming van het ont werp van kerkelijke wet, waaronder ook een van de Synode der Hervormde kerk; en 69 adressen tegen dit ontwerp, waaronder velen van Protestantsche ingezetenen, zoomede van den Heer Zwysen, benoemd Aartsbisschop te Utrecht. Aan de orde zijn de beraadslagingen over het ontwerp tot goedkeuring van het tractaat van handel, met de republiek van Costa Tiica; met algemeene stemmen (58) aangenomen. Op een voorstel van den Voorzitter om de beraadslaging over eerstgenoemd wets ontwerp tc bepalen op aanst. Vrijdag, geeft de Heer Luyben zijn verlangen te kennendat zulks den volgenden Dingsdag plaats hebben. De Heer van Nispen ondersteunt dit voorstel.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1