Ier Ovidius verbannen was (tot dusver plaatste men Tomi of bij Temeswar in Hongarije iif aan den mond van den Dnieper)uit bet andere opschrift blijkt, dat bet tegenwoordige Varna dezelfde plaats is als bel oude Odessns. De Koningin van Griekenland is den 17(Icn te Athene teruggekeerd. TVRKTE. Beriglen uit Jassy en Bucharest melden, dat de Russen zich in de Vorsten dommen ongemeen versterken. De Hospodars moeten daar nog slechts in naam regeren. In de Lien leest menMen heeft ons mededeeling gedaan van ecnen brief uit Smyrna, geschreven door een aanzienlijk man. Wij hebben er nil gezien, dat het Protestantism us groote vorderingen maakt in die landen, waar hel zijne vijanden heeft in het Mahomedanismus, de Grieksche kerk en het Kalholicismus. De eendragtige zamcnwerking is er zeer bevorderlijk voor de goede zaak: Anglicanen, Hervormden uit Amerika of Holland, Armenische Protestanten vcreenigen zich, om verbetering en hervorming daar te stellen. De Armenische Protestanten, die ten gevolge der krachtige bemocijingen van Lord Stratford de Redcliffc, door de Porte worden ondersteund, maken sterke vorderingen te Konstanlinopclte Smyrna, in het hinnengedeelle van Klein- Azië en vooral te Ayntab. Er zijn verschillende scholen voor kinderen van beide sexenonder het bestuur van Amerikanen. Zelfs onder de Grieken breidt zich het onderwijs uit, schoon de geestelijkheid het tegenwerkt. Te Smyrna predikt iederen Zondagochtend de Heer Verweyde, Predikant bij de Waalsche gemeente in de Fransche taal, in de kapel van den Hollandschen Consulden Heer M. J. van Lennepdie sedert vele jaren President des Ker- kenraads is. Do Heer van Lennep, die zeer gezien is, is een even verlicht, als ijverig Protestant. De Heer Jonas King predikt des namiddags in 't Engelsch in hetzelfde locaal. Een nieuwe kapel met een orgel er in zal spoedig de oude vervangen. DEXEMAKHE1V. KOPENHAGEN, 2 Augustus. In den Staatsraad welke gisteren vergaderde, heeft de Koning de staalsacle geteekendwaarbij Prins Christiaan van Glückshurg geroepen wordt den Dcen- selien troon te hestijgen, wanneer de mannelijke lijn van Frederik 111 is uitgestorven; tevens wordt aan hem de titel van Prins van Denemarken ver leend. Te Kopenhagen zijn van 29 tot 30 Julij 237 en van 30 tot 31 Julij 205 nieuwe cholera-gevallen aangegevenoverleden zijn gedurende het eerste etmaal 115 en gedurende het tweede, 129 cholera-lijders. Totaal: 5196 zie ken waarvan 2900 overleden. De Koning zon zich den 31sten naar het eiland Fünen hegeven. De cholera heeft zich in Zweden vertoond Te Petersburg waren op 23 Julij 629 lijders in behandeling. ICAAP DE GOEDE HOOP. KAAPSTAD, 20 Junij. Met het oog op de aanstaande verkiezingen, wederspreekt de Zuid-Afri kaan, een orgaan van een aanzienlijk gedeelte der koloniale bevolking, de genen die twijfelden of de kolonie voor het representatief bestuur rijp was en geschikte wetgevers kon opleveren. Het genoemde blad wijst daarbij op het voorbeeld der landbouwers van oud-Hollandsche afkomst, die uit de kolonie geweken en aan de overzijde der Vaal-rivicr een onafhankelijkheid gemccne- best gesticht hebben. Laat de twyfelaar zich spiegelen aan de Vaalrivier Republiek," zegt de Zuid-Afrikaan van den 20sten Junij. »Zyn er regtsgeleerden of professio- neele personen van ccnigen aard onder de uitgewekene Boeren geweest? Dit blykt niet: en nogtans is het hen gelukt wetgevers onder zich te vinden. Hunne handelingen zullen niet geregeld en formeel zvner zal in hunne maatschappv menig bons en menig stoot in den aanvang plaats hebben en botsing in overvloed gedurende de toekomst; maar gezonde beginsels en ge zond verstand zullen cenen grondslag leggen waarop rcgtsgeleerde scherpzin nigheid en maalschappelyke verfyning in den loop des tyds zich kunnen ont wikkelen, maar welke nimmer kunnen worden aangevuld waar zy oorspron- kelyk niet te vinden waren. Laten wy het oog vestigen op het kleine wetboek van liet jeugdige gemeenebest, beslaande uit 33 artikelen, rnct het opschrift: »Algemeene Regulalien en Wetten voor Tcregtstellingen." Het eerste artikel bepaalt dat alle teregtstellingen openlyk zullen plaats hebben; de vier volgende zyn ge- rigt tegen versmading van het hof en beletselen van eenigen aard tegen den gewonen loop des regts; het 6de bevat niet minder dan zeven beschermende bepalingen tegen partydigheid of onbillykheid aan den kant van den regter het beperkt zeer wyzelyk de magt om den regter te recuscren artikels 8 9, 10 en 11 waken tegen hoog verraad; 12 beschermt de vryheid van den onderdaan. Andere artikelen maken voorziening voor gevallen van falsiteit, bedrog en misleiding, en voor alle daden van geweld tegen persoon of eigen dom zoowel als voor cerrooving en bemoeyenis met de regten van andere. Voor de bescherming van den staat wordt voorziening gemaakt door militaire dienst gebiedend te makenwanneer zulks door de overheden gevorderd wordt; veiligheid .van brieven wordt beschermd door eene boete; en eene pena liteit van 100 Rds met zes maanden gevangenisschap wordt gesteld op de misdaad van kinderdieftewaartoe de nabuurschap van inlandsche dorpen sterke verzoekingen schynt daar te stellen. »Twee der meest opvallende trekken van dit wélhoekje zyn de gematigde geest welke daarin doorstraalt (geene overtredingenbehalve moord en roof, zyn met den dood strafbaar), en deszelfs groote omvang in zulk een naauw bestek. »net blykt dan dat de uitgewekene Boeren zoowel bekwaam als ryp wa ren voor zelfbestuur. En zoo zy bekwaam waren, zoude het geene groote schande voor deze kolonie zyn, indien wy ons onbekwaam betoonden? Maar dit baart ons geene ongerustheid. Er zyn menschen met heldere koppen en gezonde beginsels in het Oosten en in het Westen enz." De Synode der Nederd. Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika, in bare laatste lijk gehouden vergadering de Transvaalsche republiek in de kerkelijke ge meenschap opgenomen hebbende onder den naam van Transvaalschen Ring, zond vervolgens eene deputatie derwaarts, bestaande uit twee Predikanten (de Heeren Dr. P. E. Faure en Dr. W. Robertson), met last om ter plaatse de noodige regelingen te maken en omtrent een en ander inlichtingen in te winnen. Een verslag ^kn deze deputatie is in het jongste noinmcr van de Cape-Town-Maileen regeringsgezind dagblad van de Kaapstad, openbaar gemaakt, te gelijk met een officieel verslag omtrent den krijgstogt teger» Secheli, door deu Heer Praetorius, het hoofd der uitvoerende inagt in de Transvaalsche republiek aan de volksvertegenwoordiging uitgehragt. Voorstanders der Boeren beroepen zich op deze beide stukken als genoeg zaam om de klagten der Engelsche zendelingpredikers (als zouden de Boenen zich onmenschelijk omtrent de Kaffers hebben gedragen) te wederleggen, hoe wel zij erkennen dat de Boeren de Kaffers niet behandelen «net eene mensch- lievendheid gelijk aan die welke al de Kafferoorlogen aan hel Engelsche be wind berokkend en alzoo stroomen hloeds gekost heeft benevens millioenen schats. Onder anderen blijkt uit die stukken dat door dc Engelsche zende lingen aan Kaffers onvoorzigtiglijk wapentuig en buskruid was bezorgdhet geen terstond had gediend om een mede door Kaffers bewoond dorp of kraal aan te vallen en uit te moorden. Aangaande de verspreiding van het Evan gelie verklaarden de Boeren aan de Heeren Faure en Robertson, dat zij deze niet tegenwerkten, maar integendeel gaarne wilden bevorderen; vooral indien Moravische of Nederlandsche predikers kwamen arbeiden aan de bekeering der inlanders. Uit een ander berigt blijkt dat eenige uitgeweken Boeren inbreuk op het grondgebied van het Kafferhoofd Panda gemaakt, en een vruchtbaar en water rijk oord, hetwelk aan dien stam toebehoorde, ingenomen hadden. Praeto rius heeft dezen stap openlijk afgekleurd en in eene proclamatie die lieden van hun burgerregt in de Transvaalsche republiek vervallen verklaard. In den Zuid-Afrikaan van den 16dcn Junij vindt men de volgende mededeeling (vergelijk ons nommer van 1 Augustus). »Wy hebben vernumen dat met de laatste postpaketbool uit Simons-baai is vertrokken de Heer J. Stuart, agent voor de Transvaalsche Republiek, en dat zyne reize is bestemd naar Holland om eene Maalsc.happy op te rigten ter bevordering van Emigratie en Nyverheid naar dat gewest. Wy pryzen zyne verrigtingendoch het doet ons leed dat hy alhier geene gelegenheid heeft gegeven om deel in die onderneming te nemen daar wy zeker zyn dat vele met ons daarin aandeelen zouden genomen hebben. Wy wenschen hen» echter den besten uitslag zyner pogingen voor deze zoo edele als groot voor deel belovende zaak." STADS BERIG TEN. In de maand Julij 1853 zijn binnen de Gemeente Ley den overleden 79 personenals9 Mannen15 Vrouwen29 Zoons en 26 Dochtersdaaren boven als levenloos aangegeven 1. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 84 Kinderen, als: 44 Zoons en 40 Dochters, waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Gehuwd 20 Paren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN hrengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat op heden van den Controleur der Directe belastingen alhier is ontvangen, een op den 3den dezer maand invorderbaar verklaard Kohier van het Patenlregt, Wijk V en VI, over het dienstjaar 1853 en 1854, welke op heden aan den Ontvanger is verzonden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Letden, 5 Augustus 1853. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Tot Predikant bij de Hervormde gemeente te Monnikkendam is beroepen Ds. W. Krayenbelt, te Overschie. Onlangs werd de Candidaat Tiele tot Predikant hij de Remonstrantsch Gereformeerde gemeente te Zevenhuizen beroepen, terwijl de Kerkeraad dier zelfde gemeente te Moordrecht schier gelijktijdig een beroep op hem uitgehragt. Thans vernemen wij dat genoemde Candidaat het beroep naar Moordrecht aangenomen en voor dat naar Zevenhuizen bedankt heeft. POLI CIE. De eigenaars der navolgende gevondene voorwerpen, kunnen zich ter lerug- hekoming daarvan aan het Commissariaat van Policie vervoegen, als: een gouden vrouwenring en een zilveren horologieketting met cachetten. Sedert den 29sten Julij is bij mij Ondergeteekende voor de zwaar beproef den te Vlijmenontvangen onder letter V. ƒ5; met opschrift van N. voor Vlijmen ƒ5. Ietden, 5 Augustus 1853. F. H. G. van ITERSON.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3