BUITEiVLAlVDSCHE BERIGTEN. ter en Maastricht is aangewezen als tie stad waar de vergadering in 1854 zal bijeenkomen. In de onlangs gehoudene kerkelijke provinciale vergadering voor de Chr. Afgescheidene gemeente van Groningen en Frieslandis tot Mede-Hoofd onderwijzer benoemd de Weleerw. Heer II. PoelmanPredikant bij de Chris telijke Afgescheidene gemeente te Uithuizermeedenom met den Weleerw. Heer T. F. de Haan tot opleiding van jongelingen tot de H. Dienst werkzaam te zijn. Het getal dezer jongelingen bedraagt op dit oogenblik 20. Uit Tilburg wordt geschreven dat de meubilaire goederen in het pa leis van wijlen Z. M. Willem II, eerdaags zullen verkocht worden. 's GRAVENHAGE, 6 Augustus. H. M. de Koningin-Weduwe is van Petersburg naar Moskou vertrokken en zal zich van daar naar Weimar begeven, waar zij IIII. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik zal ontmoeten die vervolgens naar Luxemburg zullen ver trekken. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik en hunne dochter bevin den zich nog te Petersburg. De Regering laat in Belgie 62 ijzeren vuurmonden gieten. Volgens alhier ontvangen berigtenis Z. Exc. de Minister Lightenvelt van zijne reis naar Napels te Rome teruggekeerd. Heden morgen heeft de Luitenant-Generaal Graaf du Monceau Bevel hebber van de brigade ruiterij, die dezer dagen, het regiment dragonders, alhier in garnizoen, geinspecteerd heeft, den Generaal-Majoor Storm de Grave, Bevelhebber van de reserve brigade, benevens den Staf en de verdere Offi cieren van gemeld regiment dragonders in een afscheids-gehoor ontvangen. IIELLEVOETSLUIS3 Augustus. Heden morgen zeilde van de reede naar Curacao het Ncderlandscbe brikschip Gouverneur Elsevier, Kapitein J. Kuyt; aan boord waarvan zich bevindt een detachement West-Indische troepensterk 55 manschappenvoor Curasao be stemd, onder bevel van den 2dcn Luitenant van het 4dc reg. Inf. W. Jarman. Een Franschman, E. Raynaud, verscheen gisteren voor het geregtshof van policie alhier, als beschuldigd van met anderen zamengespannen te heb ben om den Keizer der Franschen te verinoorden. HÜ had 2 brieven aan den Prins van Joinville geschrevenin welke hij diens medewerking tot dit misdadig doel inriep, en aanbood naar Frankrijk over te steken en de daad geheel alleen te volbrengen, als de Prins hem 20 geven wilde. Deze heeft kennis daarvan gegeven en de aangeklaagde is in hechtenis genomen. De behandeling der zaak is uitgesteld tot dat de Prins als getuige zal kun nen optreden. Er zal alhier op Copenhagen-Field een nienwe veemarkt worden aange legd. De daarvoor bestemde grond is aangekocht voor 65.000 cn de ge- heele markt zal, als zij gereed is, 343,221 kosten. Zij zal afschulsels bevatten voor 3,000 ossen en afgesloten parken voor 42,000 schapen. De jaarlijksche inkomsten, voortspruitende uil huur en staangelden, worden op 18,350 de uitgaven op 4,350 geschat, zoodat voor de administratie jaarlijks een overschot zal ontstaan van 14,000 Er is met 3 schepen uit Australië weder voor 305,580 aan goud aangebragt. In een der Londensche weekbladen, hetwelk aan het krijgswezen ge wijd is, leest men hel volgende: Met genoegen berigten wij dat er maat regelen zullen genomen worden om den Britschen soldaat te verlossen van zijn groolslen vijanddat is het zware pak waarmede hij thans beladen wordt. Het plan is in overweging om den soldaat een klein ransel te geven ruim genoeg om de onmisbaarste benoodigdheden bij zich te kunnen dragen ter wijl het overige van den last dien hij thans te torschen heeftin een valies voor elk peloton vereenigd en met de bagagie medegevoerd zou worden. De nieuwe modellen zijn reeds vervaardigd, en aan het Departement van Oorlog ter goedkeuring voorgelegd. Een Britsch oorlogsvaartuig, het stoomschip de Rattler, heeft den Hden Mei jl. in de wateren van China, cn wel in de kleine haven vari Nam- quancene vrij sterke vloot van zecroovers aangetast en na een ernstig gevecht al de jonken vernield of genomen50 zeeroovers zijn in de handen der Engelschen gevallen cn aan dc Chincsche mandarijnen tot tcregtstelling overgeleverd; 84 stukken geschut van verschillende grootte zijn buit gemaakt. De Friend of China van den lstcl1 Junij geeft een omstandig verslag van dit gevecht en beschrijft het als een der meest eervolle wapenfeitendie im mer in dc Chinesche zeeën door een enkel schip verrigt zijn. De jongste berigten uit Engelsch-Indië gewagen van eenc buitengemeen groote sterfte te Calcutta, ten gevolge van de bovenmatige hitte. In twee dagen zijn in die stad 1106 menschen gestorven. Zoo groot was er de sterfte nimmer. Calcutta telt 300,000 inwoners. FRANKRIJK. PARIJS4 Augustus. In het departement van de Var werd dezer dagen de mare verspreid van ecne verschijning der II. Maagddadelijk stroomden scharen vrouwen cn kinderen naar de aangeduide plek om er gebeden te doen cn giften te offe ren. Zoodra de Onderprefect hiervan verwittigd werd. deed hij de oude hut, waarin de hemelsche verschijning zou plaats gehad hebbenonder den voet halenterwijl hij de verzamelde giften aan den Pastoor der naburige gemeente ter hand stelde. De toevloed van bedevaartgangsters houdt echter nog aan; onder haar heerscht de verwachting eener nieuwe verschijning. In bet departement van Opper-Garonne was het koren op verscheiden plaatsen in brand gestoken. Den 27sten Julij was te Madrid de thermometer van Réaumur tot bo ven 33" gestegen, hetgeen eene hitte is van meer dan 106° Fahrenheit. ITALIË, ROME, 28 Julij. De Regering heeft den uitvoer van granen uit den Kcrkel. Staal verboden. In de omstreken dezer stad schijnt de drukkende warmte en de slechte hoedanigheid van het gras, 't welk gedeeltelijk door de zon verbrand is, een slechten invloed op het rundvee te hebben, ten minste is onder deze eene ziekte ontstaandie zeer verontrustende is. Er gaan dagen omwaarop 50 stuks vee sterven. Met de |paarden is het even zoo gesteld. De ezels en muilezels blijven bevrijd. Het Parijschc dagblad VUnivers meldt dat de Sardiniscbe Kroon eene jaarlijksche schatting van 2000 kroonen aan den Paus zou zijn verschuldigd; maar deze sedert drie jaren niet betaald had. Na eene vruchtelooze brief wisseling heeft de Paus na de hoogmis op het S'. Pietersfeest, toen de groote processie zich in beweging stelde, met luider stem gezegd: »Wij protesteren tegen een Katholieken Koning, die sedert 3 jaren achterlijk is in de betaling eener aan den II. Stoel verschuldigde schatting; wij hopen echter eerlang voldoening van hein te zullen ontvangen en te zien dat hij zich als een ge hoorzame zoon van de verpligtingen jegens Ons kwijt." De Sardinische zaak gelastigde was daarbij tegenwoordig. De Portugesche Regering handhaaft haar aloud beschermheerschap over de R. K. kerk in Oost-Indië. Rome wil hetzelve echter niet langer erkennen, en heeft eene dreigende berisping gerigt aan de geestelijken der Portugesche bezittingen in Azië, welke nog dat regt uitoefenden. Daarop is door de Ka mer van Afgevaardigden besloten te verklaren, dat de bedoelde geestelijken den dank van Portugal hadden verdiend door de aloude en duur gekochte regten te handhaven. Dc Pauselijke Nuntius te Lissabon heeft toen gedriegd zijne reispassen te zullen vragen. PRITISSE1V. BERLIJN, 4 Augustus. Aan de Hoogcscholen hier te lande waren voor het laatste halfjaar 4,820 Studenten ingeschreven, van welke 628 buitenlanders; het getal der Hoog- I leeraren is 250 gewone, 100 buitengewone en 198 Privaat-Docenten. Er waren bovendien nog 822 personen tol bet bijwonen der lessen toegelaten. Aan de Kölnische Ze it ung wordt uil Karlsruhe, onder dagleekening van den lstcn dezer, het volgende geschreven: »De Opperkerkeraadeen alhier gevestigd Staatscollegie voor dc behande ling van keikelijke aangelegenheden, heeft van den Aartsbisschop van Frei burg eene uitnoodiging ontvangen om zich onbevoegd Ie verklaren tot daden van kerkbestuur, cn zich te ontbinden; zullende hij anders in de noodzakelijk heid zijn om de strafmiddelen der Kerk tegen de leden van het Collegie aan te wenden. De Opperkerkeraad zond deze uitnoodiging aan hel Ministerie van Binnenl. Zakenen gaf den Aartsbisschop eenvoudig ten antwoorddat het Collegie geene vrijheid vond om aan het verlangen des Prelaats te vol doen, daar bet door het Staatsgezag aangesteld zijnde, ook alleen door het Staatsgezag van de aan hetzelve opgedragen taak en toegekende magt onthe ven kon worden. Eenige dagen geleden heeft de Opperkerkeraad eenc nieuwe uitnoodiging van dezelfde strekking van den Aartsbisschop ontvangen; daarin wordt hij met den kerkelijken ban bedreigdindien hij niet binnen een bepaald en kort tijdsbestek zich ontbindt. Het is thans de vraag wat er van de zijde der Regering gedaan zal worden om overheden die den van de llooge Regering ontvangen last uitvoeren, in de vervulling barer pligten te beschermen. Te Ems was het getal badgasten reeds tol 4000 geslegente Wiesba den en Homburg is geen plaats meer voor de nieuw aankomenden. Van Manheim zijn sedert den lsten Januarij reeds ruim 13,000 land verhuizers vertrokken, onder welke bijna 1000 kinderen. In een Alheensch dagblad vindt men het berigt van twee belangrijke archaeologische ontdekkingen in Bulgarije, te weten: het vinden van twee Grieksche opschriften, uit het eene van welke blijkt, dat de thans genoemde plaats Analdolkios het oude Tomi is, zoo bekend als de plaats waar de Dich- ENGELAND. LONDEN, 3 Augustus. Het Lagerhuis heeft de artikelen aangenomen der bill strekkende tot vorming van een gewapend corps uit kustbewoners die in tijd van oorlog zouden dienst doen tot beveiliging der kust. De Minister Graham hoopte dat door uitloving van het zelfde handgeld als de burger-militie ontvangt, oer. corps van gewapende kustbewoners van 18 tot 20,000 man zou kunnen worden gevormd; deze zouden gedurende 28 dagen in elk jaar, hetzij te land of aan boord, geoefend worden, ook in de behandeling van het grof ge schut; in oorlogstijd zouden zij tot dienst op de vloot, telkens voor een jaar kunnen worden opgeroepen maar nimmer verder dan 100 zeemijlen van de kust mogen worden verwijderd. Hij stelde voor, thans slechts 10,000 zoodanige vrijwilligers aan te werven voor hoogstens 5 jaren. De van Regeringswege in het Parlement gedane mededeeling omtrent den slaat van het Turksch-Russisch geschil heeft aan de Londensche en ook aan de Parijsche beurs den 3den dezer eene daling van den koers van alle fondsen ten gevolge gehad.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2