Y,m wege de Nederlandsche Bank zijnnaar aanleiding van liet Konink lijk bestuit van den 9'li;n Junij 1852, de volgende opgaven openbaarge maakt: Omloopende bankbiljetten 84,671,005saldo's van rekeningen-cou rant 20,488,674.511munt en muntmateriaal 99,182,493.79. De Heer Lassaigne beeft gisteren te Amsterdam zijne derde luchtreis gedaan, vergezeld van zijne vrouw en een' liefhebber; alles is in goede orde a'gcloopen, en de ballon tusschcn Bussem en Hilversum ncdergckomen. Uit het Nieuwe Diep zijn in het afgcloopcn halfjaar 1,301 koeijen, 562 kalveren, 2,043 schapen en 106 varkens, benevens eenige paarden naar Engeland ingescheept. Op den middag van den 30slen Julij is een hevig onweder, vergezeld van zwaren slagregen over Egmond en naburige streken uitgebarsten. Op denzelfden dag woedde een hevig onweder te AVierden in Overijsselaldaar sloeg de bliksem in eene boerenwoning, die in weinig tijds geheel was afge brand. De bewoner had nog even tijd 2 runderen in den stal los te maken, doeh het vuur nam zoodanig toe dat hij het S11" heest aan het lot moest overlatenhetgeen echter zich zelf nog heeft gered. De bliksem heeft de vrouw des huizes, die met een kind op den schoot zat, cenigzins aan den arm geraakt maar het kind is ongedeerd gebleven; een kat en een hond die onder den schoorsteen hadden gelegen, zijn beide gedood; de bliksem was j door den schoorsteen naar binnen geslagen. Den 28stc» Julij ziju bij vallend water op de slijkgronden van het Biel- j diep onder Vlicdorp, gemeente Ulrum prov. Groningen, 2 bruinvisschen ge vangen, wegende elk bijna 100 halve Ned. ffi. Te 's llertogenbosch beeft eene moeder haar kind dat in het water was gevallen, met gevaar van haar eigen leven gered, door zelve van eenen 2 el hoogen steiger in het water te springen. 's GRAVENHAGE, 4 Augustus. 'L. M. heeft eervol ontslagen als Burgemeester van de gemeente Uithui zen Mr. J. OlFerhaus en in zijne plaats benoemd J. Rouaan. Z. M. heeft de Ueercn AIr. AI. .1. L. J. H. A. Heldewier en Mr. L. A. H. Baron van Ittersuin aangesteld tot attachés bij het Nederl. Corps Diplomatique. Heden middag zal er ten Hove een groot diner plaats hebbendat zal worden bijgewoond door HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik en waarop HU. Exc. de Buitenl. Ministers, benevens de Groot-Officieren van 's Kouings Huis, genoodigd zijn. II. M. de Koningin is den 28slen Julij te Baden aangekomen. Uit Rome wordt van den 24stcn gemeld, dat de Minister Lighlenvelt, na tweemaal een gehoor bij den Paus gehad en onderscheiden zamenkomsten met den Secretaris van Staat te hebben gehouden, van daar naar Napels was vertrokken. Het berigt omtrent het ontslag van den Commissaris des Konings in Noordbrabant, den Heer Borret, is bezijden de waarheid. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering opgeroepen tegen Dingsdag, den 23sten Augustas aaanstaande. CUITEXLANDSCnE BERIGTEN. ENGELAND, LONDEN, 1 Augustus. De Regering heeft aan haren Gezant te Petersburg eene nota gezonden waarin zij haar ongenoegen verklaart, dat Rusland hevel gegeven heeft aan de Hospodars der Donau-A'oslendommen, om de gewone schatting aan de Porte niet meer te betalen en alle diplomatieke betrekkingen met haar af te breken. Bij het Lagerhuis is het Ministerie geinterpelleerd over het nieuwe straf wetboek op Maltahetgeen een' geest van onverdraagzaamheid tegen de on- roomschen zou ademen. De Minister Palmerslon antwoordde, dat het, voor te worden ingevoerdnaauwkcurig zou worden onderzocht en aan het Huis mededeelingen zouden gegeven worden. Alhier en te Liverpool blijft de bevrachting van Nedcrlandsche bodems naar Australië zeer levendig. In de vorige week is van wegc de Admiraliteit aan de stoombootmaat schappijen die zich met het vervoer van malen voor 's Rijks brievenposterij belast hebbenkennis gegeven dat de Regering voortaan met meer gestreng heid de bepalingen der aannemings-eontracten zou handhaven, inzonderheid die bepalingen welke in geval van te late aankomst met geldboeten bedreigen. BELGIE. BRUSSEL, 3 Augustus. Bij een Koninklijk besluit zijn de Staats-Coinmissien benoemd welke eerst daags degenen die naar Academische graden staan, zullen onderzoeken; niet minder dan 559 personen hebben zich ditmaal aangegeven om het examen te ondergaan; en hiervan behoort het grootste aantal tol de Katholijke Hoo- geschool van Leuven van welke 198 leerlingen zich hebben aangegeven 137 van de Brusselschc of liberale, 131 van de Luiksche en 93 van de Genlsche Hoogeschool. ITALIË» ROME, 26 Julij. De Chef van het politiewezen heeft ecnen vreemden maatregel genomen, om de dieven, die na het eindigen van hun straftijd uit het tuchthuis komen, te doen herkennen, door hen het hoofdhaar te laten afscheren. Deze straf moet elke maand herhaald wordenzoo zij verzuimen daartoe op de bestemde plaatsen te komenzullen zij voor dat verzuim 25 stokslagen ontvangenhet dubbelde in geval van herhaling. m XH" De ziekte onder de druiven maakt in de omstreken van Rome MmöoG-G'.; hl rustende vorderingen. Zij heeft' zelfs de Porni-d'Oro aangetastwaarvan?;da Piomeinen zulke liefhebbers zijn. De eeuwenheugende vruchtbaarheid van'fieti."- eiland Sicilië is in eene groote ellende veranderd, omdat ook aldaar de wijn-- „J-T stok door de bekende ziekte is aangetast en eene andere de olijven bedreigt. In de meeste provinciën hcerscht gebrek aan levensmiddelen. De uit voer van granen is te Ancona verboden. PRiriSSEN. BERLIJN, 2 Augustus. In ons vorig nommer maakten wij gewag van de memorie door de Bis schoppen der Boven Rijnsche kerkprovincie aan de Regeringen der lot die kerkprovincie behoorende Staten gerigt. In die memorie wordt betoogd, dat de kerk de vrije regeling moet hebben van alle geestelijke bedieningen en niemand zich daarmede hemoeijen mag. Verder, dat de Bisschoppen het uitslui tend regt moeten hebben om de bekwaamheid en geschiktheid der geestelij ken voor de kerkelijke bediening te onderzoeken en om over hen kerkelijke regtsspraak uit te oefenen, daar de Staat niet geroepen is te waken voor de kerkelijke regten van de leden eener kerk als zoodanig. Dat de Kerk en niet de Slaat geregtigd is en verpligt om hare geestelijken op te kweeken dut alzoo de Bisschoppen niet mogen worden belet Godgeleerde kweekscholen en seminarien op te rigten of in stand te houden. De Bisschoppen verlangen het vrije en uitsluitende bestuur over het godsdienstonderrigt op de lagere en middelbare scholen, de keuze der leerboeken voor dat onderligt, en dat niemand als onderwijzer daarin optrede of werkzaam blijve dan met magti- ging van den Bisschop. De Bisschoppen verlangen geheele vrijheid ten aanzien der wijding van geestelijken. Zij moeten in de uitvaardiging en afkondiging van al die ker kelijke verordeningen en aanschrijvingen, welke binnen den kring der kerke lijke bevoegdheid liggen, vrij zijn en niet verpligt om verlof daartoe te vra gen van administrative ambtenaren, wier vvisselvallige denkwijze en goedvinden door het regt om zoodanige verlof te weigerenverregaanden invloed op de bisschoppelijke ambtsbediening kan uitoefenen. Ook wordt voor de R. K. eeredienst onverkorte vrijheid verlangd, 'en wel inzonderheid voor de missiën, de kloosters en de kerkelijke vereenigingen. Ook de bedevaartenpelgrimstoglen en kerkelijke ommegangen worden ge rangschikt onder de wezenlijke bestanddeelen der R. K. eeredienst, die niet kunnen worden belemmerd zonder inbreuk op de godsdienstvrijheidevenwel willen de Bisschoppen dit gedeelte der eeredienst niet aan de werking der policie-verordeningen onttrekken. Het kloosterleven te willen verbieden, zou eene schending van de gewetensvrijheid en van de staatsburgerlijke regten der R. K. zijn. De Staat mag zich niet bemocijen met de vervulling van bisschopszetels, vicariaten enz. maar is verpligt om aan de bisschopszetels een behoorlijk in komen te verzekeren door de schenking en overdragt van grondeigendommen of grondrenten. Op nieuw dringen de Bisschoppen aan op de hun door de Landsregeringen geweigerde vrijheid van beschikking en beheer over de kerkelijke goederen en slichtingen. De Bisschoppen verlangen eindelijk dat alle R. K. schoolfondsen in het bezit der R. K. blijven en alleen tot bevordering van het R. K. schoolonder wijs worden aangewend; dat scholen die geheel met kerkelijke middelen zijn daargesteld, alleen onder toezigt en bestuur van de kerkelijke overheden moeten staandaar de werking der gemeentelijke of gemengde scholen verderfelijk is voor het positief R. K. geloof. Ten behoeve van den Keulschcn dombouw is van 1 Januarij dezes jaars tot 25 Julij jl. ontvangen de som van 23,955 th. In Hessen-Kassei heeft zich een conflikt in kerkelijke aangelegenheden geopenbaard. Dc Bisschop en het kapittel van Fulda hadden de afschaffing van 103 der Grondwet, betreffende de betrekking tusschen kerk en staat, gevraagd, cn dc Tweede Kamer heeft die afschaffing geweigerd. Vijf Katho lieke leden dier Kamer hebben daartegen geprotesteerd, verklarende dat de cischen van den Bisschop en van het kapittel moesten zijn geëerbiedigd ge worden, als voortvloeiende uit een gezag dat door den II. Geest geleid wordt. De Badensche Regering heeft aan den Heer Fischer, wiens wijsgcerige begrippen de kerkleer niet alleen maar het Christendom zelf schenen aan te tasten, de vrijheid ontzegd, om Akademische voorlezingen te houden; en aan den Hooglccraar Gervinus zijnen titel als zoodanig ontnomen» OOSTENRIJK. AVEENEN, 1 Augustus. Per telegraaf is van daar de tijding aangebragt (welke ook over Frankrijk be vestigd wordt), dat de Gezanten aldaar het te Konstantinopel tot stand gebragte ontwerp van bemiddeling afgekeurd en als ongeschikt ter zijde hebben gelegd. Daarentegen zal een ander bevredigings-ontwerp, hetwelk te AVeenen tot dat einde is op het papier gebragt, ten spoedigste naar Konstantinopel opgezonden en aan de Porte ter aanneming voorgelegd worden. De wijzigingen in het bedoelde ontwerp zouden door Frankrijk bereids goedgekeurd zijn, en ook En geland daarop zijne bewilliging reeds hebben verleend. Het tekort in dc Ooslenrijksche schatkist over 1852 is ruim 50 mill. fl. hetgeen echter bijna 8 millioen minder is dan in 1851, ZWITSERLAND. BERN, 31 Julij. De Jury heeft het vonnis van den Krijgsraad in zake der beschuldigden van Freiburg gewijzigd; 138 hunner zijn in vrijheid gesteld. Kolonel Perrier,

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3