naar de 4<ie compagnie van liet bataillon3'<e «ompagnic, tot Kapitein L. Va- rossieauthans lsle Luitenant bij de lsle compagnie; 4Je compagnie, tot lslen Luitenant K. N. Hangeveld, thans 2de Luitenant; tot 2Jcn Luitenant J. AV. Rösener Manz, thans schutter. Z. M. heeft benoemd tot zijnen JagcrmeesterJhr. Mr. J. de Jonge van Zwijnsbergen. De Koning heeft zijn Commissaris in de prov. Noordbrabant, den Heer Borrelop liet daartoe door hem gedaan verzoekeen eervol ontslag uit die betrekking verleend. Bij Koninklijk besluit van 30 Julij is aan de maatschappij tot den aanleg van eenen ijzeren spoorweg van Aken naar Maastricht, vergunning verleend lot tien aanleg van eenen spoorweg van Maastricht naar de Belgische grenzen, in de rigting van Hasselt. H. M. de Koningin is den 2Gslen Julij te Mainz aangekomen en heeft dien dag te AViesbadcn een bezoek afgelegd bij de Hertogin Pauline. Den volgenden dag heeft H. M. haren vader, den Koning van AVurtemberg in de badplaats Schlangenbad bezocht. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft Zalurdag Maastricht verlaten en zich naar Gelderland begeven. De Leden der Synode hebben aan den Alinister van Doornbelast met de zaken der Herv. Ecredienst, een contra-diner gegeven. Gisteren is er een buitengewone vergadering van den Baad der Minis ters gehouden, zoo rnen verzekert lot vaststelling van het antwoord der Bege ring op het verslag der Commissie van Rapporteurs, betrekkelijk hel wets ontwerp tot regeling van het toezigt op de kerkgenootschappen. De Heer Mr. G. I,. Kniphorst, onlangs benoemd tot Raadsheer in het Prov. Hof in Drenthe, heeft gisteren, in eene openbare zitting van den Hoo- gen Raad Kamer van Vacantie als zoodanig de gevorderde ceden afgelegd. In de residentie is aangekomen de Heer J. C. Graaf du Monceau, Be velhebber van de brigade ruiterij, belast met het algemeen toezigt over het corps marechaussee, buitengewoon Adjudant van Z. M. den Koning, ten einde eene inspectie te houdenover het regement dragondersalhier in garnizoen. De Grondwet beval bet volgende: AVij vernemen, dat reeds Dingsdag of AVoensdag aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal van Regeringswege zal worden ingezonden het antwoord op het voorloopig verslag der Kamer betrekkelijk het wetsontwerptot regeling van het toezigt op de kerkgenoot schappen. Dat verslag zal, naar wij vernemen, bij uitstek kort zijn, en tevens vergezeld gaan van een nieuw ontwerp van wet. AMSTERDAM1 Augustus. Uit het verslag in de Algemeene Vergadering van het GenootschapNa- tura Arlis Magistfa alhier, den 28sten Julij gehouden, blijkt, dat het 2486 binnen- en 253 buitenleden telde, benevens 44 donatrices. In het vorige jaar werd de inrigting door 26,600 personen bezocht die geen leden waren, alsmede door 19,277 werklieden en dienstboden. Het Genootschap beeft thans over eene oppervlakte van ruim 4£ bunder te beschikken. Maandag den 29ston Augnstns zal de tentoonstelling van bouwmateria len alhier door de Vcrccniging van Volksvlijt onder medewerking van het bestuur der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, te houden in de militiezaal op den Singel, geopend worden en 4 weken duren, terwijl de inzending der voorwerpen vóór 20 Augustus geschieden moet. Deze tentoon- j stelling zal hoofdzakelijk beslaan uita. alle materialen de bouwkunst be- treffende, zoowel in ruwen als bewerkten staat; h. bouwkundige ornamenten, I onverschillig van welke grondstof vervaardigd; c. stoffen of voorwerpen, die- nende lot aftimmering en versiering van gebouwen, en d. werktuigen, inrig- tingen of derzelver modellen en teekeningendienende tot het maken en uit- voeren van bouwstoffen en bouwwerkenalles bij programma breeder om schreven. De bekrooning zal bestaan, behalve in getuigschriften, in gouden, zilveren en bronzen medailles, te weten 1 gouden, 10 zilveren en 20 bron zen voor ieder der genoemde hoofd-afdeelingenvolgens beoordeeling ecner j Commissie, door het Bestuur der Vereeniging en der Maatschappij tot bevor- dering der Bouwkunst te benoemenzijnde daarenboven eenige gouden en zilveren medailles, voor hier te Lande vervaardigde voorwerpen, door Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, Beschermheer der A'crecnigingl*eschikbaar gesteld. GRONINGEN, 26 Julij. In ons vorig nummer, zegt de Prov. Gron. Couranthebben wij het ons 1 toegezonden berigt opgenomendat de AVel-Eerw. Heer Jacobus Johannes Damsté, Predikant te Uithuizermeedenzijn emeritaat had verzocht; doch, i daar wij sedert zijn gedrukt silhouet onder de oogen hebben gehad, vinden wij het niet ondienstig bet daarop voorkomend onderschrift ook nog mede te deelen: Geboren den 12den September 1770, in 1791 Predikant te Wyn- jeterp1794 te Bellingewolderschans1795 te Augustinusga1799 te Uithuistermeeden, thans sedert 1850 OUDSTE PREDIKANT VAN NEDERLAND. Deze waardige Leeraar is in zijne lange en gezegende loopbaan een groot aan tal jaren werkzaam geweest als President van het klassikaal bestuur van Middelstum en ook als President van het provinciaal Kerkbestuur van Gro ningen en ofschoon hij tot nog toe steeds zijne dienst met de meeste naauw- gezetheid in alle opzigten heelt vervuld, zal wel niemand hem nu, na zoo veel arbeid, zijn regl op rust ontzeggen, en is het ons een genoegen levens te kunnen vermelden, dal hij voornemens is die verdiende rust hier ter slede te nemen, dewelke, zoo wij hopen, met onverminderde helderheid van geest nog van langen duur moge zijn, ook in het belang van zijne kleinkinderen, daar al zijne kinderen reeds zijn overleden. Bijzonder opmerkelijk is het, dat de geachte Predikant nog zonder bril leest, zijne preken nog steeds memo riseert, terwijl zijne stem nog eene ongeloofelijke helderheid heeft. Men zal zich herinneren, dal de Predikant, die vóór den Heer Damsté te Uithui zermeeden is geweest, er insgelijks 50 jaar die betrekking heeft waargenomen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN! ENGELA N 2*. LONDEN, 30 Julij. II. M. is wederom geheel hersteld en is gisteren weder voor het eerst uit gereden. Het 11 uis der gemeenten heeft het trekken van voertuigen door honden verboden. De bill tot invoering eener algemeene belasting op het eigendomsregt bij versterf, is in het Iloogerhuis aangenomen. In een artikel van de linies over den slaat der Zaken in Nederland, leest men hel volgende «Het voornaamste gewigt dezer omstandigheden ligt hierin, dat zij een nieuw bewijs geven van de onverzettelijke vijandige gezindheid van Rome te gen de rrgten en hel onafhankelijk bestaan van Protestantsche Stalen. In Nederland en Pruissen beide wordt de R. K. kerk op een voet van wettelijke en volkomene gelijkheid met alle andere gezindheden, in den meest vrijgevi- gen zin door den Slaat gehouden en door tractalen met Rome beschermd. In heide landen was de bitterheid van godsdienstige twisten sedert lang geweken. Pius IX heeft zich ten taak gesteld de toorts der tweedragt op nieuw te ont stekenen wanneer hij nog 10 jaar langer regeert, zal hij Europa aan den rand eener nieuwe groote hervormingsbeweging brengen, die misschien tot de omverwerping van het Pausdom zelf zal leiden. Onmogelijk is het, dat de mcnschheid op den duur verdrukkingen en overweldigingen van dien aard verdrage, die de stoutste aanvallen overtreffen, welke Rome in zijnen groot sten bloeitijd heeft gewaagd; maar voor het oogenblik kunnen wij slechts hopen, dat al deze gebeurtenissen onder de Protestantsche natiën den geest van moedigen en bezadigden wederstand mogen aanvuren tegen die onwettige cn onverzadelijke magt aan welke alle toegevendheid te vergeefs verspild wordt." Den 27slCB heeft boven deze stad en omstreken een allerhevigst onweder gewoed; men zag met bezorgdheid de berigten van het platte land te gemoet. De groote goudklomp, die vóór eenigen tijd uit Australië hier ontvan gen en ter bezigtiging gesteld is, is dezer dagen gesmolten en voor 5532 verkocht. Vóór de smelting woog hij 1615 oneen, en hij heeft 1319 oneen fijn goud opgeleverd. Het glazen-paleis voor de Tentoonstelling is te New-York den 14d?n door den President der Vcr.-Staten geopend. Een dagblad van New-York bevat eene opgaaf van de spoorwegongeluk ken gedurende 7 weken in de Ver. Staten, namelijk, 73 personen gedood en 191 gekwetst; in Belgie hebben in 3 jaren niet meer dan 6 menschenin Frankrijk gedurende 2 jaren niemand en in Engeland in 2 jaren 28 perso nen het leven verloren. Dit laatste getal is vrij aanmerkelijk, doch gedu rende die tijdsruimte zijn niet minder dan 109,317,233 personen vervoerd. Te Madras is den 9dcD Junij een aanvang gemaakt met den aanleg der spoorweg-verbinding van genoemde plaats met Bombay en Calcutta. Uit China wordt gemeld, dat de Opperbevelhebber van het naar Japan bestemde Amerikaansche smaldeel, in Juriij Shangan had verlaten cn zijnen togt daar Jedo riglle. FRANHRMK. PARIJS, 30 Julij. De Keizer is bij het in oogenschouw nemen van de troepen te Sanlory, door een zijsprong van zijn paard, uit den zadel geworpen, doch slechts ligt gewond. Alle aanvragen Om gratie door staalkundige veroordeelden worden ge weigerd sedert de ontdekking van geheime genootschappen. Er zijn thans hier te lande 236 vereenigingen van onderling hulpbe toon, die door de Regering erkend zijn en 2,438 niet erkende. Volgens een besluit van het gemeentebestuur te Troyes mogen geen jongelieden beneden de 20 jaren openbare bals bijwonen. De scheepsbouw is thans zeer levendigaan de Loire zijn sedert het begin van het jaar 52 handelsvaartuigen te water gelaten of zullen dit bin nenkort gedaan worden. Het Ministerie in Spanje heeft op één lid na, den Minister van Open bare AVer kenzijn ontslag ingediend; welke reden daarvoor bestaan kan, is nog onzeker. Uit Griekenland wordt gemeld, dat de krenten-oogst die men bijna gcbeel verloren achtte, voor een groot gedeelte gered zal zijn door de verschijning van insectendie het beginsel der ziekte vernietigen. De bevolking van Griekenland telt thans 1,002,112 zielen, ITALIË, ROME, 19 Julij. De Paus was wederom geheel hersteld en deed dagelijks wandelingen te voet. De opgravingen aan de Via Appia waren zoo goed als afgeloopen en hadden zeer rijke resultaten opgeleverd. Een 20-tal marmeren standbeelden, festons, architraven enz., met opschriften uit den vóór-Etrurischen tijd tot op

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2