De aifiing van den Keizerlijken Raad van Openhaar Onderwijs is eergis teren door den Minster Fortoul geopend, die de gelukkige uitkomsten heeft geschetstwelke de bemoeijingen van den Raad hadden opgeleverden eenige nieuwe plannen ter tafel gebragt, welke nuttige hervormingen in het onder wijs zullen te weeg brengen. De Regtbank van eersten aanleg der Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak van het zoogenaamde rootle complot5 zijn bij verstek veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf en 6000 fr. boete; 5 anderen tot 5 jaren gevan genis en dezelfde geldboete, een 6de tot 2 jaren gevangenis en 5000 fr. boete veroordeeld. Allen zijn schuldig verklaard aan het deel nemen aan geheime genootschappen, en zullen na den afloop van hunne straf, naar Cayenne ver voerd worden. Eenige andere beschuldigden zijn lot geringere straffen ver wezen en 3 zijn vrijgesproken. De meeslen der veroordeelden worden boven dienna den afloop van hunne straf, gedurende 5 of 10 jaren, aan het toezigt der hooge policie, onderworpen. Te Rijssel en Melun zijn vele personen wegens staatkundige redenen ge vangen genomen. Eene jonge dame die op de tweede verdieping woonde, was voor het open raam bezig haar kapsel in orde te brengen, toen zij een groot gerucht hoorde en op 't zelfde oogenblik een man op de leuning van het balcon zag vallen. Zij had tegenwoordigheid van geest en gelukkig kracht genoeg om den onge lukkige die verderop straat dreigde neer te storten, te grijpen en binnen 's ka mers neer te leggen. Nu vernam zij dat het een leidekker was, wiens voet was uitgegledenwaardoor hij van het dak was gevallen op een stcllaadje van kluchtvertoonerswaarvan de galerij was gebroken en de terugslag hem te gen het raam dier tweede verdieping had doen aankomen. De man die eene breuk aan zijn voet en verscheidene kneuzingen bekomen had, is naar 'tgast huis van S1. Louis vervoerd. In eenige noordelijke departementen is de graanprijs zoo veel gerezen, dat het vlottend graanregt met den lstcn Augustus aanmerkelijk verminderd en met name voor Havre tot slechts 25 centimes, zoowel voor buitenlandsche als voor Fransche schepenverlaagd wordtzoodat in deze groole haven de invoer van graan schier geheel van belemmeringen vrij zal zijn. ITALIË, ROME, 14 Jul ij. De Paus heeft de keus van Pater Beckx tot Generaal der Jezuiten goed gekeurd. De Jezuiten Pierling en Ilubillon zijn herbenoemd als Assistenten van Duitschland cn Frankrijk, Ferrari en Gilles zijn voor Italië en Spanje gekozen. De gezondheid van den Paus, die aan kortademigheid lijdt, laat veel te wenschen over. Sedert geruimen tijd werd tusschen Prnissen en den H. Stoel onderhan deld over de aan de R. K. kerk in Pruissen uit het staatsvermogen te schen ken ondersleuning. De H. Stoel heeft thans verklaard, zich voor de vervul ling der daaromtrent bestaande verbindtenissen geheel te verlaten op de bekende regtvaardigheid der Pruissische Regering. De Paus heeft dezer dagen aan den Aartsbisschop van Keulen eenen brief geschreven in antwoord op de vragen door dien Prelaat gedaan omtrent de bij de inzegening van gemengde huwelijken te volgen regelen. De pause lijke brief is in verzoenenden geest geschreven, en zal wel ligt bewerken dat de onberaden ijver van den Bisschop van Trier de verlevendiging van oude twisten tusschen Roomschen en Protestanten niet ten gevolge heeft. Deze beide beriglen zijn eene teleurstelling voor de drijversin Duitschland; ook ditmaal is men in Duitschland weder meer ultramontaansch geweest dan aan deze zijde der bergen. De Allg. Zeit. van Augsburg deelt het volgende medeDe Regering heeft berigt. ontvangen van nieuwe politieke woelingen, die in dc Romagna naar een veelomvattend plan waren beraamd. De aanleggers, waarvan eeni- gen tot de hoogere standen behooren, zijn tijdig gewaarschuwd dat hun plan uitgelekt wasen men heeft de bevelen om hen in hechtenis te nemen niet kunnen uitvoeren. FRA1SSFORT. 24 Julij. Er is eene overeenkomst tusschen Rusland en Beijeren geslotenwaarbij Rusland is toegetreden tot het verdrag gesloten tusschen Oostenrijk en Beijeren wegens de scheepvaart op den Donau. Zoo ontheffen deze Mogendheden de vaart op hunne strooraen van alle banden, terwijl sommige Duitsche Staten, niettegenstaande het voorbeeld door Nederland gegeven, voortgaan lasten te heffen van de scheepvaart op den Rijn. Wederom zijn een paar Vorstelijke personen door de mazelen aangetast, namelijk de Hertog en Hertogin van Saksen-Coburg Golha, De bevolking van het Groot-Hertogdom Baden is sedert 1846door landverhuizing, van 1,367,000 inwoners lot 1,356.000, verminderd. Dezer dagen zijn te Lippe-Schaumburg 5 boeren wedergekeerddie zich naar Australië begeven hadden om goud te gravende minst gelukkige heeft 20,000de meest gelukkige 35,000 th. aan goud medegebragt en zij gaan nu hun boerenbedrijf op groote schaal voortzetten. Men begroot het getal landverhuizers uit Duitschland in het loopende jaar op 300,000, die een kapitaal van 100 millioen gulden medenemen onder welk totaal niet begrepen is de waarde der productieve kracht die voor geene berekening vatbaar is, en voor Duitschland verloren gaat. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 Julij. De Regering houdt zich thans ijverig bezig met een plan tot regeling der inrigtingen voor hooger onderwijs hier te lande; een voor de gymnasiën is reeds voltooid en aan den Keizer voorgelegd. Ten aanzien van het akademisch onderwijs is men bij het Ministerie van Eeredienst en Onderwijs nog niet tot een bepaald besluit gekomen, daar hier twee rigtingen lijnregt tegenover elkander staan, die der voorstanders van het herstel van de inrigting der studiën vóór 1848, en die der voorstanders van het behoud der hervorming en grondbeginselen sedert 1840. Op verschillende plaatsenmaar voornamelijk te Inspruckzijn zeer veel personenwaaronder een aantal studentenin hechtenis genomenten gevolge van de ontdekking van eene soort van republikeinsch complot. Naar men zegt bevinden de zonen van twee zeer hoog geplaatste Staatsambtenaren zich onder de gearresteerden. TURKTE. Men schrijft uit Konstantinopel aan het Journal de Francfortdat er zeker een geheime overeenkomst bestaat tusschen de Vereenigde Stalen en den Sultan. Er is voorzeker sprake om de reede van Marmorizza af te staan. De Schout-bij-Nacht Sfingham beeft nagenoeg vijfhonderdduizend dollars (een dollar is 2.50 Ned.) in goud aan den Sultan doen toekomen. Hij heeft met zijne drie fregatten en korvetten te midden van het Turksch eskader in den Bosporus plaats genomen, en beweert dat het tractaat der zee-engten van 1841 hem niet betreft. Omtrent het gebeurde te Smyrna met een door den Oostenrijkschen Consul gevangengenomen Hongaar en de gevolgen, die dit gehad heeft, hetgeen in de dagbladen onnaauwkeurig is medegedeeld, bevat de Prov. Nijm. Cour. den volgenden particulieren brief uit Smyrna van den 7dfn Ik heb u een zeer merkwaardig en treurig voorval te verhalen. Verbeeld u, dat ik Donderdag avond, den 23sten Junij, naast mijne woning in een koffijhuis zit, aan zee in de opene lucht, aan een tafeltje met twee kennis sen, Engelschen van geboorte, en drie Oostenrijksche Zee-Officieren, die mij niet bekend waren. In datzelfde koffijhuis wandelden op en neer een 20 of 30-tal Italiaansche en andere réfugié's, die natuurlijk geen groote vrienden zijn van Oostenrijk. Zij spraken druk en declameerden met geestdrift, en wij begonnen eenig achterdocht te krijgen. Een mijner twee kennissen ging aan een hunner vragen wat er aan de hand was. »Er is aan de hand," zeide hij, »dat wij u oogenblikkeüjk zullen aan vallen! Vendelta!" De Engelschman kwam tot ons terug, en zeide ons: Mijne Heeren staat op, wij zijn in gevaar!" En naauwelijks had hij het gezegdof wij werden door een 20-tal van het schuim der Italianen en Hon garen overvallenzij sloegen ons met stokken en stoelen op het hoofdwier pen ons met onze tafel omver, scholen hunne pistolen op ons af en staken een der Officieren, die alle drie ongewapend waren, met eenen dolk dood. De andere Officier was reeds aan het hoofd gewond en onder de voetenen men geloofde, dat hij was afgemaakt; de derde had wijselijk de vlugt genomen. Ik zal umet een paar woorden zeggenwat er aanleiding toe heeft gege ven. De dag, vóór dezen gruwelijken aanslag, heeft de Oostenrijkschen Consul een Hongaarsch réfugié, die ten tijde van Kossuth tegen Oostenrijk heeft ge vochten, doen gevangennemen, door een 10-tal mannen van het uitvaagsel des volks, die den Hongaar vreeselijk mishandeld hebben, en aan boord van eene Oostenrijksche brik hebben gevoerd, waar de ongelukkige aan handen en voeten geketend, werd bewaard om, naar alle waarschijnlijkheid, te Triëst te worden doodgeschoten. Deze onwettige en brutale wijze van handelen, vooral op een vreemd grondgebied, heeft eene algemecne verontwaardiging verwekt, en de Italiaansche en Hongaarschc réfugié's waren dermate opge wonden dat zij zich met een moord op de gehate uniform hebben gewroken. Het ongelukkige en onschuldige slagtoffer was een jongeling van eene der voornaamste familiën van Weenende Baron von Hackenbergzijn vader was vroeger Veldmaarschalk, zijne moeder is nog in leven. Maar de geschiedenis is hiermede niet afgeloopen. Wij hebben in de baai eene Amerikaansche korvet, en de Kommandant van deze, gehoord heb bende, dat de Hongaarsche réfugié, dien men geketend aan boord hield, onlangs van Amerika was gekomen, sprong voor den ongelukkige in de bres; hij eischte hem op als Amerikaanen daar men weigerde hem uit te leveren heeft hij 11. Zaturdag aan den Kommandant der Oostenrijksche brik doen weten, dat, zoo men hem den Hongaar niet overgaf, hij de brik in den grond zou schieten. De Oostenrijksche Kommandant volhardde in zijne wei gering, en reeds werden van wederzijden de kanonnen geladen. Ik was dus op het punt van voor ons huis een zeegevecht te zienen van ons en andere huizen door de bommen te zien verwoesten. Gelukkig is dit het geval niet geweest. Daar de gansche stad in opschudding was, en de brik besloten had, zich liever met den vijand in de lucht te laten springen, dan hem den gevangeue over te geven, hebben de Consuls der groote Mogendheden zich ernstig met de zaak bemoeid, en, om bloed te sparen, is men overeengekomen den Hon gaar in handen te stellen van den Franschen Consul, bij wien hij als depót wordt bewaard, tot dat de Amerikaansche en de Oostenrijksche Ambassadeurs te Konstantinopel deze zaak tusschen elkander zullen hebben vereffend. Ik kan u de geestdrift niet beschrijven, welke er heerschte, toen de onge lukkige gevangene aan land kwam. Duizende aanschouwers, waaronder de voornaamste ingezetenenschreeuwden Jiourah! Men ontdeed hem van zijne

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3