BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. Donderdag en Zaturdag hebben de leden van de Synode der Ned- Herv. Kerk het middagmaal gebruikt bij den Minister van Finantiënbelast met het Departement voor de zaken der Herv. Eeredienst. De Minister Lightenvelt is den 12(len te Rome aangekomen. Gisteren middag heeft de Commissie van Rapporteurs van de Tweede Kamer, over het wets ontwerp tot regeling van het loezigt op de kerkge nootschappen, hare taak volbragt. Zij is van een tot half vijf ure werk zaam geweest tot vaststelling van haar rapport, dat nu spoedig zal worden gedrukt en rondgedeeld. Men verneemt dat de groote meerderheid der Ka mer de grondwettigheid van de vaststelling eener wet in dat opzigt heeft erkenddoch dat zij liet ontwerp zoo als het ligtonnaannemelijk acht. De Regering zal, naar men verwacht, hare antwoorden op het verslag spoedig in gereedheid brengen. Men ziet de wijziging van sommige bepalin gen van het wets-ontwerp te gemoet. Gisteren heeft aan het Ministerie van Binncnl. Zakenonder nadere goedkeuring, de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van 19 houten bruggen over de hoofd- en kruisvaarten, mitsgaders van 11 daaraan ver bonden dito bruggen over de dwarstoglen van den Haarlemmermeerpolder, in 3 percelen, het le perceel voor ƒ26,000; het 2e perceel voor ƒ23,700, en het 3e perceel, voor 7,300, welke percelen zijn aangenomen door den Heer D. E. de Kok, te Zand voort. Door de telegraaf-kanloren te Amsterdam, Dordrecht, 's Hage en Rot terdam zijn van 1 Dee. 1852 tot 31 Mei 1853 verzonden 8185 berigten het aantal verzonden dienstberigten bedroeg 495. Gedurende hetzelfde tijd vak zijn aan genoemde kantoren ontvangen 4433 gewone en 93 dienstberigten. De zuivere opbrengst gedurende evengenoemd tijdvak bedroeg 19,878.89. Het aandeel van Nederland in de maandelijksche inkomsten der Duitsch- Oostenrijkscbe vereeniging is nog niet met juistheid bekend. Zaturdag morgen had op de renbaan nabij deze stad, te Scheveningen dn aangekondigde wedren der Sociëteit.Tot aanmoediging der verbetering van het paardenras in Nederland, plaats. Ten 12 ure kwamen HH. KK. HIK Frins en Prinses Hendrik aldaar aan, en werden door den President en de leden der Commissie ontvangen en naar de voor hen bestemde tribune ge leid, terwijl de hoornmuziek van het 4de bat. jagers van het regement grena diers en jagers HM. KK. HH. verwelkomde met eene fanfare en het volkslied, waarna onmiddellijk de wedstrijd een' aanvang nam. Na den afloop reikte Z. K. H. Prins Hendrik, onder gepaste toespraak, aan de overwinnaars van den wedloop de prijzen en de premiën uit. Dit feest, begunstigd door schoon weder, werd door een talrijk publiek bij gewoond; de verschillende loges, zeer doelmatig ingerigt, waren alle ruim bezet. Des avonds was aan het Tolhek van den Scheveningschen weg eene schitterende gas illuminatie ontstoken; op Halfweg werden in eene ver lichte tent gedurende den geheelen avond muziekstukken uitgevoerd. De illuminatie daar bestond voornamelijk uit eene reeks van lampions en ver schillend van kleuren, die eene schoone uitwerking deden. Op het einde van den weg flikkerdenbehalve eenige sterrentwee grootefraai verlichte eere poorten, eene op het voetpad, de andere op den rijweg. Het stedelijk Bad huis was, even als het Bad-Etablissement van den Heer Maas, smaakvol geïllumineerd, en beide inrigtingen waren ongemeen talrijk bezet. Eenige vaartuigen, welke vóór het paveljoen in zee lagen, waren verlicht, terwijl in twee van stadswege vuurwerk en Bengaalsch vuur werd afgestokendat een goed effect deed. Duin en strand waren tot middernacht als bezaaid van menschen. KltGEbAN». LONDEN, 23 Julij. De ziektetoestand van II. M. is zeer gunstig; zij zal spoedig hersteld wezen. In de zitting van het Lagerhuis van eergisteren is weder beraad slaagd over het voorstel van een lidom door eene commissie te doen onder zoeken of en welke verordeningen noodig zijn om de in kloostergestichten opgenomen personen tegen verkorting der persoonlijke vrijheid en tegen af persing van hun vermogen te behoeden. De beraadslaging werd met warmte gevoerd, gelijk uit de talrijke dagelijks inkomende petitiën voor en tegen het door de Protestanten gewenschte staatstoezigt op de nonnenkloosters blijkt dat deze aangelegenheid onder het publiek groote belangstelling wekt. De voorstanders der enquête voerden onder meer aan, dat zij, ook wan neer de bij velen bestaande bezorgdheid ongegrond mogt bevonden worden niet schadenmaar de kloosters van de op hen drukkende verdenking zui veren zou; de bescherming der kinderen en hulpcloozen was steeds door de Wetgevende Magt ter harte genomen; en kinderen konden ook bescherming behoeven tegen de welgemeende hardvochtigheid van ouders, door welke zij welligt onwillig en althans van het gewigt van dien stap onbewust, naar een klooster gezonden werden. Het voorstel werd door verscheiden, en daaronder ook Protestantsche leden bestredenhuns inziens zou een zoodanig Parlementair onderzoek een groot deel der bevolking noodeloos grieven, daar geen enkel bepaald en bewezen feit tot regtvaardiging van den tegen de kloosters bestaanden argwaan was aangevoerd, en in allen gevalle in de bestaande wetgeving genoegzame mid delen tot bescherming van personen en goederen te vinden waren. Op den 10den Augustus zal deze beraadslaging worden voortgezet. Lord Russell heeft in het Lagerhuis op eene interpellatie omtrent de Turksche zaken geantwoord: »Men kan zich niet beter tot oorlog toerusten dan door elk middel lot behoud des vredes te beproevenwanneer alle mid delen tot onderhandeling vruchteloos aangewend zijndan eerst mag een be wind dien vrede in de waagschaal stellen, welke nu reeds zoo vele jaren stand gehouden en Europa's rijkdom en vrijheid zoo zeer bevorderd heeft. Wordt dit door het Huis erkend, dan zal het ook erkennen dat die on derhandelingen, zoolang zij aanhangig zijn, beter van gouvernement tot gouvernement kannen gevoerd worden dan door openbare behandeling voor eene vergadering van volksvertegenwoordigers. nik weet dat ik veel verg van het vertrouwen en het geduld van het Huis. Doch ik verg het niet op grond van eenig partijbelangniet van eene partij meer dan van eene andere. Ik vraag het in het volle vertrouwen op uwe vaderlandsliefde, en in de vaste overtuiging dal het in gelijke omstan digheden nimmer vruchteloos door eenig bewind van u zal gevraagd worden. »De onderhandelingen, wel verre van ten einde te zijn gebragt, zijn naauwelijks aangevangen. Men lette op de groote afstanden tusschen de pun ten waar onderhandeld wordt; op de noodzakelijkheid om te Konstantinopel zich van de denkbeelden en wenschen der Turksche Regering te vergewissen; op de gedachtenwisselingen die noodwendig tusschen Frankrijk en ons land moeten plaats hebbenop den tijd die dan nog weder verloopen moet alvo rens mededeelingen van hier het kabinet van S'. Petersburg bereiken. Op dit alles acht slaande, zal men zonder bevreemding hooren, dat de onder handelingen niet op eene hoogte zijn die mededeelingen aan dit Huis toelaat. »Moglen wij onverhoopt bevinden dat deze onderhandelingen niet tot eene eervolle en vreedzame beslechting kunnen leiden, met hetzelfde vertrouwen als thans het geduld, zouden wij dan de vaderlandsliefde inroepen van het Huis en zijne bereidvaardigheid om de eer des lands op te houden. »lk wil alleen nog zeggen, dat hel gedrag van den Franschen Keizer en zijne Regering steeds in overeenstemming met dat van H. M. en hare Rege ring is geweestdat de beide Mogendheden zich vereenigen in het streven om de verdragen ongeschonden le houden, om Europa voor oorlog te behoeden en om elke aantasting der eer van beide landen des noods te werenmet het doel om het geluk van Europa en den vrede der wereld te verzekeren." Er bestaat voortdurend gebrek aan zeelieden voor de bemanning der oorlogsvaartuigenzoodat die op verscheiden bodems onvoltallig blijft. Lord Maxwell verzekerde onlangs zijne meubelen bij eene maatschappij te Londen. De verzekerings-polis eindigde met deze woorden: »Op welke voorwaarden de maatschappij zich verbindt aan Lord Maxwell alle hier boven gemelde voorwerpen te vergoeden, die door brand vernield mogten worden." Eenigen tijd daarna vervoegde zich de Lord bij de Assuradeurs en sprak hen dus aan: Zie hier de lijst der voorwerpen, die gij mij gewaarborgd hebt, door ze afzonderlijk op het verzekeringscontract in te schrijven en u bereid le verklaren ze te vergoeden ingeval zij door brand vernield werden. Onder deze voorwerpendat is op den geheelen inventaris van alles wat gij hebt ingeschreven om het verzekeringscontract te verhoogen, bevinden zich 6 kis ten met Havannah cigaren en 50 flesschen Jamaica-rum. De verzekerde ciga- ren nu heb ik opgerookt, zoodat zij door brand vernield zijn. Van de 50 flesschen rum heb ik punch brulé gemaakt, zooals de certificaten mijner vrienden en gasten kunnen bevestigen. De rum is, zoowel als de cigaren, door brand vernield. Volgens uw contract, moet gij mij dus de waarde der cigaren en rum vergoeden. De rum heeft mij een guinje de flesch, en de cigaren 5 guinjes de kist gekost, dus de 50 flesschen en 6 kisten 80 guinjes. »Met volle regt," antwoordden de Assuradeurs. »Het contract is duidelijk en gij hebt regt op vergoeding." Men betaalde hem dadelijk, maar betrok hem ten zelfden tijde in regten wegens moedwillige brandstichting. Wie het regtsgeding zal winnen, is nog niet met zekerheid te bepalen. De aardappelen-ziekte neemt in onderscheiden gedeelten des lands zeer toe. De Hertogin van Hamilton is, volgens de Recordtot de R. K. gods dienst overgegaanhaar echtgenoot zou weldra haar voorbeeld volgen. Men heeft onder het gegraven zand in Caitnes goud ontdekt; het zou eene aanmerkelijke hoeveelheid vau dit metaal bevatten. Er zijn bereids monsters naar Londen gezondendie aldaar onderzocht zullen worden. Mogt het blijkendat de kosten van gravenwasschenenz.goed gemaakt kun- wordenzoo zal men aldaar nader handen aan het werk slaan. BELGIË. BRUSSEL, 25 Julij. De Indépendance meldt dat het huwelijk van den Kroonprins den 22steD Augustus zal worden voltrokken. Den 23sten is de eerste door Belgische visschers gevangen haring aange- bragt; de berigten omtrent de vangst luiden ongunstig. FRAIRRIJK. PARIJS, 24 Julij. De Keizer heeft vergunning verleend tot den aanleg van 3 spoorwegen welke de eerste afdeeling zal zijn van eene nieuwe op zich zelve staande lijn van gemeenschap tusschen ons land en België, waardoor Kamerijk aan den Noorder spoorweg zal verbonden worden; de onkosten zijn op 30 milliocn fr. beraamd. De geheime genootschappen vermeerderen op eene zoo onrustbarende wijze, dat men eerlang van regeringswege een strenge maatregel verwacht om dit kwaad tegen le gaan.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2